Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

 

 

Scuzati-mi ignoranta, sa inveti despre ce? LE,taxa de studii e £9250/an , plus se adauga aproximativ £10000 pentru cazare , mancare si celelalte .

Eu am făcut in România facultatea in urma cu 30 ani și aici doar community college… deci habar nu aveam de sistemul universitar de aici si a trebuit sa ma informez , de sistemele existente diferite de la facultate la alta, stat la altul, ce se cere ( AP clase, credite), fiecare facultate ce oferă, care sunt taxele etc… etc.

Atita timp cat îi plătesc facultatea și facem eforturi extraordinare, consider ca trebuie să îmi planific bugetul, să să știu unde și pe ce dau banii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 215
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Qarina a enumerat o lista lunga de extra fees ( scuze , nu pot cita) care insumeaza aproximativ 2500-3000 de dolari /anual  

Letitia, voi ati trecut prin facultate, exista si la noi aceste extra taxe?

Noi n-am platit extra taxe. Doar cazarea, mincarea, carti de specialitate, transportul. Pentru taxa de scolarizare guvernul imprumuta bani fiecarui student, deci nu trebuie platita pe loc de studenti/parintii studentului. Dupa ce studentul intra in cimpul muncii si cistiga peste 25k incepe sa ramburseze banii primiti,.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi n-am platit extra taxe. Doar cazarea, mincarea, carti de specialitate, transportul. Pentru taxa de scolarizare guvernul imprumuta bani fiecarui student, deci nu trebuie platita pe loc de studenti/parintii studentului. Dupa ce studentul intra in cimpul muncii si cistiga peste 25k incepe sa ramburseze banii primiti,.

cat e dobanda?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Michelle. William ce va face dupa ce termina, ca nu mai e mult daca zici ca va face doar 3 ani? 

Ne-a cam luat din scurt cu graduarea in 3 ani   ....si pana nu-l vad ca e acceptat la graduare parca nici nu-mi vine sa cred, pt ca rar se intimpla asta. 

 

Are in plan sa obtina Master in Economics (2 ani full time).

 

Parerile sunt impartite, unele persoane recomanda Master la facultati mai prestigioase, altii zic ca nu conteaza facultatea, diploma e importanta.

 Dar am auzit ca multe facultati cu prestigiu au conectii cu companii mari si chiar din timpul facultatiii sau la terminare studentii deja au oferte serioase de servici.

 

Numai taxa de master, cel mai ieftin la noi in stat e peste $10,000/an si poate trece si de $60,000/an...plus alte taxe si daca merge in alt stat poate sa fie dublu.

 

Apoi se pune problema daca online sau in persoana (diploma e aceeasi), dar nu prea sunt multe facultati care ofera online Master in Economics.

 

Daca merge pe online, economisim pe chirie, transporturi, mutari probabil $60,000 in 2 ani, dar va fi izolat acasa, fara conectii, probabil fara prieteni...ceea ce nu vrem.

 

Nu stim ce va face,asteptam sa vadem ce il indruma si consilierul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne-a cam luat din scurt cu graduarea in 3 ani   ....si pana nu-l vad ca e acceptat la graduare parca nici nu-mi vine sa cred, pt ca rar se intimpla asta. 

 

Are in plan sa obtina Master in Economics (2 ani full time).

 

Parerile sunt impartite, unele persoane recomanda Master la facultati mai prestigioase, altii zic ca nu conteaza facultatea, diploma e importanta.

 Dar am auzit ca multe facultati cu prestigiu au conectii cu companii mari si chiar din timpul facultatiii sau la terminare studentii deja au oferte serioase de servici.

 

Numai taxa de master, cel mai ieftin la noi in stat e peste $10,000/an si poate trece si de $60,000/an...plus alte taxe si daca merge in alt stat poate sa fie dublu.

 

Apoi se pune problema daca online sau in persoana (diploma e aceeasi), dar nu prea sunt multe facultati care ofera online Master in Economics.

 

Daca merge pe online, economisim pe chirie, transporturi, mutari probabil $60,000 in 2 ani, dar va fi izolat acasa, fara conectii, probabil fara prieteni...ceea ce nu vrem.

 

Nu stim ce va face,asteptam sa vadem ce il indruma si consilierul.

Foooarte scump! Împrumutați de la banca? Mult succes pe mai departe! Da, e nasol online, ca se izoleaza. Doar dacă in timpul asta își ia un job. Eu nu știu cum se descurca americanii cu prețurile astea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia multumesc ! Noi nu ne-am împrumutat pana acum. A mai primit și niște granturi si scholarships, dar sincer cu salariile noastre modeste si nivelul de trai f ridicat din California abia ne descurcăm să facem față la cheltuielile de zi cu zi plus să îi plătim să nu termine cu datorii. Sper să ne ajute Dumnezeu și în viitor să fim sănătoși să-l ajutăm cat se poate de mult . Cei drept ca și el e f chibzuit cu banii si face alegeri care ni le permitem. 

 

Si aici se dau niște împrumuturi de la stat sau federal cu o dobinda parcă de 7% dar pt o suma mica și dacă nu mă înșel treb plătită în 6 luni de la graduare. Restul sunt  împrumuturi private la dobânzi de peste 15%. Unii nu pot să mai plătească ever, ce sa mai vorbim sa cumpare casa... faca familie etc 
 

Americanii se împrumută la greu pt viața de zi cu zi și abia pot să ajute un pic cu cheltuielile cu studiile,  iar copiii muncesc de la 16 ani să strângă bani de mașină sau să pună deoparte pt facultate etc. 
Desigur mai sunt și cei care se duc la facultate doar ca să petreacă ori să ia diploma în te miri ce domeniu fără viitor… apoi se vaită pe TikTok ca nu au din ce să trăiască. 
 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Studentii care vin din Romania sunt selectati de Universitati si primesc burse de studiu pentru ca sunt foarte buni. De altfel,universitatile sunt norocoase ca ii gasesc , nu invers. Am citit recent despre un baiat care studiaza la mit, parca. parintii lui vand in piata , in nici un caz nu sunt bogati.

 

O alta categorie de studenti sunt cei care sunt si buni si au parinti care isi permit sa ii trimita in US, sunt destui care isi permit asta. Eu ma uit numai la numarul mare de studenti romani din universitatile din Europa si chiar in UK unde taxa e tripla pentru ei. 

Pacat ca in Romania universitatea e gratis sau taxe f reduse dar forta de munca bine pregatita pleaca in afara. Daca s-ar introduce taxe ar beneficia si romania de cei pe care ii pregateste

 

Nivel foarte ridicat de trai inseamna chiar asta si e super ca aveti 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...