Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 215
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Felicitari Flaviei! Super tare! M-am vazut vara trecuta cu buflea si mi-a povestit tot procesul de admitere si alegere a facultatii lui Alex. 

 

Eu as fi curioasa ce procent din studenti chiar plateste taxele alea integral, pentru ca inteleg ca totusi destul de multi la admitere primesc si ceva burse /granturi care acopera macar partial costurile. Oricum, greu sa ai gemeni sau copii foarte apropiati ca varsta in USA, daca sunt studiosi si vor sa urmeze o facultate buna. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Flaviei! Super tare! M-am vazut vara trecuta cu buflea si mi-a povestit tot procesul de admitere si alegere a facultatii lui Alex. 

 

Eu as fi curioasa ce procent din studenti chiar plateste taxele alea integral, pentru ca inteleg ca totusi destul de multi la admitere primesc si ceva burse /granturi care acopera macar partial costurile. Oricum, greu sa ai gemeni sau copii foarte apropiati ca varsta in USA, daca sunt studiosi si vor sa urmeze o facultate buna. 

Pe site-ul universitatii Cornell zic ca in jur de 50% ar plati integral. Oricum chiar cu scholarship tot ramine destul de mult de platit, mai ales daca ai 2 copii in facultate. Daca taxa integrala la Cornell e de $92k si primesti in primul an $67K, tot ramin 25k de acoperit pentru parinti. Apoi nimeni nu garanteaza ca in ceilalti ani vei mai primi ceva. Eu cred ca asta e clenciul, Primesti ajutor in primul, eventual si al doilea an, apoi nu mai primesti nimic, sau mult mai putin, dar deja e prea tirziu sa renunti asa ca te indatorezi la banci sa termini.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Flaviei! Super tare! M-am vazut vara trecuta cu buflea si mi-a povestit tot procesul de admitere si alegere a facultatii lui Alex. 

 

Eu as fi curioasa ce procent din studenti chiar plateste taxele alea integral, pentru ca inteleg ca totusi destul de multi la admitere primesc si ceva burse /granturi care acopera macar partial costurile. Oricum, greu sa ai gemeni sau copii foarte apropiati ca varsta in USA, daca sunt studiosi si vor sa urmeze o facultate buna. 

 

se primesc ajutoare de la stat pt residentii din statul respectiv 

cand sunt 2 copii in faculatate se reduce taxa.

se acorda ajutor in functie de venitul parintilor (in NY daca nu ma insel toti cei care fac sub 100k au taxa platita de stat)ajutoare de la anumite companii, sau pt anumite domenii.

 

asa cum spune Letitia, sunt facultati private care acorda ajutor numai pt 1-2 ani.

si William a primit de la  facultati private dar ramanea sa platim 50k+ / an pt urmatorii (si nici nu-i acceptau clasele avansate din liceu sa termine mai devreme).

 

 cu tot ajutorul acordat, datorita costurilor considerabil de ridicate si a dobinzilor, f multi se imprumuta si nu mai pot sa plateasca inapoi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Report Highlights. Student loan debt in the United States totals $1.727 trillion; 2023 saw the first-ever annual decline in student loan debt.

The outstanding federal loan balance is $1.602 trillion and accounts for 92.8% of all student loan debt.

43.2 million borrowers have federal student loan debt. 

  • The average federal student loan debt balance is $37,088, while the total average balance (including private loan debt) may be as high as $39,981.
  • Less than 2% of private student loans enter default as of 2021’s fourth financial quarter (2021 Q4).
  • The average public university student borrows $32,637 to attain a bachelor’s degree.

https://educationdata.org/student-loan-debt-statistics

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe site-ul universitatii Cornell zic ca in jur de 50% ar plati integral.

taxa integrala la Cornell e de $92k 

 

 

50% e infiorator de mult , asta arata cat de elitiste sunt aceste universitati si cat de greu e pentru un student care nu face parte din elita sa fie acceptata.

mi-am sters mesajul de aseara pentru ca nu as vrea sa fie in discutie un caz anume dar eu zic ca e un lucru bun ca Letitia a pus aceste date 

De aceea  nu vad mirarea si indignarea cand copii din anumite categorii defavorizate sun admisi la universitati 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...