Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.107


Recommended Posts

M-am dus in urma sa vad ce am scris in ultimul mesaj... [:-)))] [:-)))]

 

N-am facut mamaliga cu brinza si smintina si nici cartofi prajiti... de fapt n-am facut mare lucru...am mincat oua prajite si niste brinza prajita(dar nu m-a dat pe spate...) cu rosii si castraveti, am facut piept de pasre cu ciuperci si brocoli si sos de smintina, cu garnitura de orez, intr-o zi niste chinezarii cumparate de fii mio , la noi in diverse magazine, la intrare sunt standuri micute cu preparate chinezesti, le fac acolo pe loc-au fost bune insa ingrozitor de scumpe.

 

Vineri am fost la restaurant,iar ieri am facut hamburgheri.Astazi vita stroganoff si miine ceva chinezarii tot cu carne de vita (ca tot a dat fii mio vreo 70 de euro pe o bucata de muschi de vita [alcool] [alcool] [batcap] [batcap] nici n-am putut dormi asta noapte de ...nervi) .

 

Marti...am niste somon cu sos de lamiie si paste(mincare gata preparata) pe care  trebuie s-o consum.

 

Miercuri si joi nu stiu exact, iar apoi plec citeva zile la sora mea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Weekend cu gatit si la mine, am rezolvat tot sambata: avem 2 cratite mici cu supa simpla de legume (cu fasole verde) si ciorba radauteana, sarmale in foi de varza dulce (inca urasc sa le fac), cartofi gratinati, cascaval pane/peste pane/chiftele semipreparate, oua umplute, spaghete cu sos de rosii, paste scurte cu branza de burduf si slaninuta, am mai fiert o tura de porumb, am facut si orez cu lapte (nu facusem de muult). Am reusit sa fac si foietaje cu crenvursti / suna si cascaval.

Dulce am facut 2 tavi de prajitura: blat simplu, fructe de padure(care au insiropat blatul), crema din mascarpone, frisca, ciocolata alba taiata marunt si un blat cu cacao, nuca si bucati de ciocolata cu crema de mascarpone+frisca+Nutella; dupa care am taiat ambele in jumate si le am combinat, o tava am adus la serviciu :-)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ca de obicei vara, iau pauza la gatit. Totusi in week endul asta am facut cate ceva ca am avut musafiri. Vinetele au fost la loc de cinste: salata de vinete, salata de vinete mutabal, vinete à la parmigiana, vinete evantail pané cu sos de iaurt cu usturoi. Pe langa astea am facut o salata de linte cu ton si un tabouleh libanez.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...
×
×
  • Adaugă...