Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

America la răscruce de drumuri 2024


Recommended Posts

4 hours ago, Laura25 a spus:

Letitia, si mie mi s-a parut o aberatie la care am ras și nu am inteles cum ar putea cineva lua în serios asa niste afirmații. Am citit însă dimineața articolul asta și nu mi-a mai venit a rade:

 

https://hotnews.ro/imigranti-haitieni-pisici-si-neo-nazisti-ce-se-intampla-in-springfield-orasul-impins-de-trump-in-centrul-unei-dezbateri-electorale-aprinse-in-sua-1790422

Minciunile care generează ura dau peste cap viețile unor oameni care își vedeau de ale lor, bune, rele, cum erau.

nu e nimic de ras...locuitorii nu-si vedeau de treaba, erau nebagati in seama. 

un oras de 50-60k sa primeasca 20k de ilegali fara educatie si cu o cultura la pamant, e dezastru. au fost cumva intrebati locuitorii daca sunt de acord, daca isi permit sa-i asimileze, daca au case, resurse medicale, scoli, ajutoare sociale etc?

plus ca parerile sunt impartite, nu stiu , nu am fost acolo.

pe deoparte vad reprezentati ai orasului ca spun ca nu e adevarat, pe alta parte guvernatorul a trimis nu stiu cati din garda nationala, locuitorii au semnat petitie sa-i dea jos pe cei de la consiliu, lumea la radio spune ca e adevarat, locuitorii sunt dati afara din locuintele cu chirie, si bagati ilegali cu chirie tripla de la stat...rata criminalitatii a crescut considerabil.

cand la Martha V. ( o zona f bogata din america) au fost adusi 50 de ilegali , locuitorii milionari, bilionari erau pe toate posturile de tv ca nu isi permit sa-i tina...dar orasul amarat din Ohio, poate sa asimileze 20k?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

22 minute în urmă, michelle-usa a spus:

Vorbeam de asigurare, nu de taxa de proprietate. 
Taxa de proprietate anuală  in California e cam de 1.25 % anual (asta e singurul avantaj… in alte state e de 3-4 % )creste pe fiecare an ,  dar pretul la case e enorm, nu mai gasesti casa rezonabila sub 600k.

7k asigurare casa (3k-15k depinde de zonă … e o mare șarlatanie) 

Mai taie din cifre 

asigurare anuală medie , ex 

https://www.bankrate.com/insurance/homeowners-insurance/homeowners-insurance-cost/

——— 

8750 impozitul anual 

7k pe energie , înseamnă vreo 800 pe luna . Asta mi se pare mult .

un salariu mediu de asistentă medicală e 60k pe an. Deci 100 k nu e nici măcar un venit mediu.

Dacă nu ajungi cu salariu măcar mediu , nu te arunci să iei casa cu 700k 

nu știu ce casă găsești tu rezonabilă , de ex 600 K
 

7k pe benzina ? Cat mai e benzina la voi ? 
etc 

15 k rata mașinii ? Da pe ce perioadă e luată  de e rata așa mare ? 
——-
peste tot au explodat prețurile și e inflație și recesiune .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, Letitia1 a spus:

Michelle am urmărit vreo oră de “dezbatere “ prezindetiala, foarte plictisitor, de joasă speță, se balacareau unul pe altul și vorbeau de parcă n-ar fi fost în aceiași încăpere. Prezentatorii au fost și ei extraordinari de slabi, nu puteau să-i țină în friu și puneau întrebări puerile, fără relevanță pentru viitorii 4 ani. La un moment dat Trup a zis ilegalii maninca a animalele de casa in Ohio, evident minciuna, ca apoi sa vad pe FB tot felul de poze haioase despre asta uite aici 2. M-am amuzat copios.

dezbaterea a fost de 2 lei.

K in sfarsit a aparut singura la o dezbatere...cand T are cate 1-2 pe saptamana de ani de zile.

K a venit "pregatita", unii spun ca ar fi avut deja intrebarile, cercei aranjati, plus ca a stiut dinainte ca va fi favorizata. Au curs minciunile si  lumea a aflat ca e proprietara de arme. Ca deobicei, ce spune azi ca face, maine e pe invers, acum ii copiaza pe Republicani si T s-a oferit sa-i dea o sapca.

moderatorii  se stie ca sunt prieteni vechi ai lui K (ea colega de facultate), daca nu ma insel acum sunt amindoi investigati pt ca s-au implicat mai mult decat trebuia si au verificat tot ce spunea T dar nu si K si au favorizat-o pe fatza.

T nu a spus nimic nou. A luat parte lui B cand a spus ca l-au dat jos ca pe un caine fara valoare. Faza cu cainii si pisicile a fost bleah...personal mi s-a parut nepotrivita,  nu se stie daca e chiar  minciuna sau exagerare, dar  in felul asta lumea a aflat de acest oras amarat si prin ce trece. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

7 minute în urmă, Judoka02 a spus:

Mai taie din cifre 

asigurare anuală medie , ex 

https://www.bankrate.com/insurance/homeowners-insurance/homeowners-insurance-cost/

——— 

8750 impozitul anual 

7k pe energie , înseamnă vreo 800 pe luna . Asta mi se pare mult .

un salariu mediu de asistentă medicală e 60k pe an. Deci 100 k nu e nici măcar un venit mediu.

Dacă nu ajungi cu salariu măcar mediu , nu te arunci să iei casa cu 700k 

nu știu ce casă găsești tu rezonabilă , de ex 600 K
 

7k pe benzina ? Cat mai e benzina la voi ? 
etc 

15 k rata mașinii ? Da pe ce perioadă e luată  de e rata așa mare ? 
——-
peste tot au explodat prețurile și e inflație și recesiune .

nu am ce sa tai...iti spun asa cum e...daca vrei crezi, daca nu, nu...nu-mi pasa .

eu ti-am spus in California, unde traiesc de peste 20 de ani si lucrez in imobiliare de peste 7 ani. 

tocmai am spus ca imobiliarele sunt la pamant, ratele  de ipoteca acum ce au mai scazut un pic la aprox 6%, casele s-au ridicat la peste 700k, reparatiile au crescut cu peste 20-30%, si asigurarile...nu mai am cuvinte. lumea nu-si mai permite sa cumpere, dar si chiriile au crescut f mult.

iti atasez o polita de asigurare recenta a unui client, la o casa de  aprox 700k, 220 mp, intr-o zona average.

benzina e $5/gallon, dar lumea aici conduce distante f lungi (media 1 ora pe zi), trafic in comun e inexistent.

rata la o masina, e de 7-11%. eu am pus 30k, pe 5 ani, 8%.

K se bate cu pumnii in piept ca e inflatia de sub 3 % ...mi-e sila!

cam .jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, michelle-usa a spus:

nu am ce sa tai...iti spun asa cum e...daca vrei crezi, daca nu, nu...nu-mi pasa .

iti atasez o polita de asigurare recenta a unui client, la o casa de  aprox 700k, 220 mp, intr-o zona average.

benzina e $5/ galon

rata la o masina, e de 7-11%. eu am pus 30k, pe 5 ani, 8%.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și eu îți spun ca uneori calculele tale sunt umflate , ca să ne dai cu niște cifre de astea americane .

de ex

rata la  o masina  ar fi , 30 mii , pe 5 ani, 600 / luna . Nu ai salarii babane , nu te arunci la rate la două mașini . Mai iei un sh ceva, un auto  mai ieftin, ceva . 

La benzină stați bine , cam 1,2 euro / litru . În Europa e 1,8/ 1,9 . A fost și 2 

Casa clientului , o avea taxe mari , 220 m, vreo 6 dormitoare, poate . Sta bine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, Laura25 a spus:

Letitia, ai citit articolul? Eu am inteles ca sunt mai afectați de atenția nedorita de acum, de felul în care extremiștii de dreapta le fac acum probleme, de felul in care politicieni fără scrupule folosesc niste fapte și le distorsionează pentru capital politic. 

Da l-am citit în original, de unde a fost tradus în română. Sigur ca s-au înfierbântat spiritele, dar asta nu face aceste memes mai puțin amuzante. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, Mik a spus:

Hai mai Michelle, 7000 de dolari inseamna 70.000km, doar daca esti companie de taxiuri consumi asa ceva. 

Pe de alta parte, din calculele tale, imprumuturile sunt prea multe pentru asa salarii. Ceva nu e OK.

Soțul meu face 100 km pe zi, aprox 60 mile/ zi, mașina mașina consumă aprox 20mile/gallon= 3 galoane/ zi ($15)

$15x260 zile = $4000/ an doar servici dus-intors  (alții conduc și mai mult) 

casa respectivă, veche de 20 + ani, nevoie de remodelare, 4 dormitoare, nimic deosebit, în zona f modestă 

Normal ca majoritatea sunt în datorii până peste cap…unii mai au și datorii la facultăți.

Acum nimeni nu-și mai permite să se bage să cumpere casa .

Mai aud si pe K cu gogomănia cu cei 15K reducere taxe pt cei care  cumpărara casa… habar n-are ce spune. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...
×
×
  • Adaugă...