Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

America la răscruce de drumuri 2024


Recommended Posts

Michelle,

oricât de greu îți vine să crezi, americanii nu sunt buricul pământului , or avea influență și ne mai cadorisesc cu chestii bune / rele, dar avem și noi viețile / problemele noastre , nu vă cerem vouă aprobarea.

in alta ordine de idei, am înțeles ca trompeta a ieși cam sifonata după dezbatere. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

On 11.09.2024 at 0:42, Judoka02 a spus:

Michelle,

oricât de greu îți vine să crezi, americanii nu sunt buricul pământului , or avea influență și ne mai cadorisesc cu chestii bune / rele, dar avem și noi viețile / problemele noastre , nu vă cerem vouă aprobarea.

 

Ca tu poți să comunici acum pe internet, o datorezi poporului american. 

Si daca te uiți bine, multe din ce te înconjoară se datorează poporului american care se zbate și nu așteaptă să-i pice ca alte popoare.
Probabil un pic de respect ar fi potrivit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, michelle-usa a spus:

Ca tu poți să comunici acum pe internet, o datorezi poporului american. 

Si daca te uiți bine, multe din ce te înconjoară se datorează poporului american care se zbate și nu așteaptă să-i pice ca alte popoare.
Probabil un pic de respect ar fi potrivit. 

 

Putina cultura si modestie nu ar strica. Mai ales ca nu stapinesti subiectul.

Internetul pentru public inseamna Web. Si parintele conceptului e englez si lucra in Europa la CERN. Tot ce functioneaza acum e bazat pe standarde (concepute colectiv si gratuit nu numai de americani ) si aplicatii (API, software, cloud) care nu sunt toate americane, dimpotriva. 

Daca ar trebui ridicata cuiva statuie pentru ca "ea poate comunica pe internet"  acela e Tem Berners-Lee. 

 

Tehnologia inventata de americani de pune in retea calculatoare e inventie militara si nu avea deloc vocatie sa ajunga la publicul larg si sa vina tot soiul de docti si complotisti cu mina in sold  sa dea lectii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Internetul are ca origine America încă de prin 60 si ca să-l putem folosi acum e posibil datorită aportul financiar al americanilor … dar nu mă refeream la asta. 
Realitatea e ca Americanii au ajutat mereu alte țări și contribuit întodeauna la progres, technologie și dezvoltare în toate domeniile iar acest lucru merită RESPECT.
Iar poporul american a muncit din greu pt aceste realizări, banii nu au picat din cer. 

Acum datorită politicii interne și corupție poporul american este într-un moment greu în istorie. 

Nu e frumos ca anumite persoane din alte țări acum sa bată din palme spunând la ei în țară e bine … ori ca cine se cred americanii.
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu m-am laudat, nici nu am batut din palme. Am facut o afirmatie despre cum percep eu realitatea din jurul meu. Daca tu ai simtit nevoia sa vorbesti despre societatema americana ca Soloviov, nu inseamna ca si eu trebuie sa ma apuc de bocit. Nu stiam ca trebuie sa cer voie sa imi fie bine si sa o spun. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

16 hours ago, michelle-usa a spus:

Ca tu poți să comunici acum pe internet, o datorezi poporului american. 
Probabil un pic de respect ar fi potrivit. 

N am prea înțeles unde e lipsa mea de respect în context, 😇dar nu mă mai miră multe lucruri în postările tale . 
americanii au creat internetul ? F frumos și util pt omenire . 
asa cum și japonezii au creat microcipuri și tehnologie , așa cum și nemții au creat aparatură medicală când te duci la spital, la fel cum ai casa plină de lucruri / haine / mobilă făcută în Asia . 
dar, de ex , mister ggl , Appel au mari probleme cu legislația eu și cu plata taxelor de corporație .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...
×
×
  • Adaugă...