Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

America la răscruce de drumuri 2024


Recommended Posts

56 minute în urmă, michelle-usa a spus:

Am văzut un interviu cu Ptin …nu suna de loc bine, pare gata de război cu restul lumi. 
La voi ce se spune despre asta ? 
 

De doi ani de zile suferim consecințele războiului și nu îl putem opri pe psihopat . E pe toată media , tv, viața reală , știri, analize și tu întrebi așa ceva . Serios ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

6 hours ago, michelle-usa a spus:

Am văzut un interviu cu Ptin …nu suna de loc bine, pare gata de război cu restul lumi. 
La voi ce se spune despre asta ? 

Ca vrea sa intre in razboi cu UK si America! Tarile care au ajutat cel mai mult Ukraina. Nu mai bine stateau deoparte si lasau tarile din zona sa se descurce pe cont propriu? Tari care nici acum in al 11 lea ceas nu platesc destul la efortul de razboi.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Letitia1 a spus:

 

Ca vrea sa intre in razboi cu UK si America! Tarile care au ajutat cel mai mult Ukraina. Nu mai bine stateau deoparte si lasau tarile din zona sa se descurce pe cont propriu? Tari care nici acum in al 11 lea ceas nu platesc destul la efortul de razboi.

Oribil … un razboi care nu trebuia lasat sa izbucnească,  trebuia oprit de la început. Au sărit toți la arme în loc să stea zi și noapte să negocieze,  să nu ajungem aici. L-au atzatat pe P și continuă să zgândăre … parcă chiar vor război . E cumplit .


 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

8 minute în urmă, michelle-usa a spus:

Oribil … un razboi care nu trebuia lasat sa izbucnească,  trebuia oprit de la început. Au sărit toți la arme în loc să stea zi și noapte să negocieze,  să nu ajungem aici. L-au atzatat pe P și continuă să zgândăre … parcă chiar vor război . E cumplit .


 

Cine "l-au atzatat si il zgandare" ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Letitia1 a spus:

 

Dupa destramarea Uniunii Sovietice, Ucraina si-a castigat independenta , avand pe teritoriul sau un important arsenal nuclear.  A fost de acord sa il predea Rusiei intr-un tratat prin care Rusia, UK , SUA au garantat integritatea teritoriala si securitatea Ucrainei.  Din ce postura au semnat UK, SUA ? Din postura de "mari puteri". Daca te declari jandarmul din curtea scolii, nu poti sa te flexezi doar cand sunt copiii de gradinita la joaca, trebuie sa fii acolo si cand vin golanii. Altfel, nu mai da nimeni doi bani pe tine.  In fine, bine ca deciziile si politicile geo-strategice nu le luam noi sau nea Gigel dupa ce iese din birt.

Sunt insa de acord cu tine ca Europa a cam fost prinsa in tufis cu pantalonii in vine de razboiul asta. As vrea sa iti spun cifre concrete despre contributia Romaniei, dar totul se face la secret. Stiu sigur ca am dat combustibil, munitie,  am antrenat piloti de F16, dam curent electric ori de cate ori rusii distrug din infrastructura energetica , am ajutat refugiatii , asiguram infrastructura rutiera, portuara pt exportul cerealelor ucrainene, tocmai le dam un sistem Patriot  si probabil inca multe altele, pentru ca Zelenski iese periodic si multumeste Romaniei. Sigur ca ar trebui sa facem mai mult. Eu una as prefera multe din sumele bagate de guvern in diverse kkturi (cum e subventia pt partidele politice, pensii ultra-speciale, finantari de proiecte care inseamna doar niste bani in buzunarele clientelei  de partid )  sa mearga catre ajutarea Ucrainei. 

Mie mi-au placut polonezii cum s-au miscat si cred ca si tarile baltice, raportat la cat de mici sunt, fac multe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din câte știu dorința lui P și stipulata  într-un acord a fost ca Uc să nu fie parte din nato… in momentul când anumiți politicieni au deschis ușa și au făcut promisiuni ca să fie parte din nato se știa ca se va ajunge aici. Ca doar nu e P prost să stea cu mâinile încrucișate să nu facă nimic.
Deci a fost cu intenție . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...
×
×
  • Adaugă...