Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

America la răscruce de drumuri 2024


Recommended Posts

Nu ca mă plâng dar vă spun ca să știți realitatea, când au crescut taxele, asigurările, prețurile la un niveL enorm.
La mine în oraș sunt zone unde asigurarea la casă a crescut anul ăsta de la $1,500 la $8,000. Imobiliarele sunt la pămînt. Șomajul e în floare. 
Si vezi la dezbatere individa ca rade când vb de economie și de laudă cu inflație 3% … pot să vină ei cu facaciuni de numere cat vor și promisiuni, majoritatea populației nu mai poate fi dusă de nas. 

lumea se gândește la ziua de mâine,  nu să mai contribuie la un război într-o țară care nici nu știu unde-i pe harta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum ar veni, Ucraina avea fusta cam scurta, umbla si singura noaptea pe strada, sigur si-a cerut-o,a meritat-o...🤮

 

Michelle, citește rog cu atentie: 

1. Ucraina este stat național independent, suveran, indivizibil. Poporul ucrainean are conform tuturor tratatelor si legilor internaționale libertatea sa decidă pentru sine ce vrea, cu cine sa se alieze sau nu, ce viitor își dorește.

2. Rusia este un stat agresor, terorist, care a atacat un stat independent, ucide civili, distruge infrastructura civila, fura copii, torturează oameni.

3. Războiul ar înceta imediat daca rușii ar pleca în tara lor.

Nu, nu este adevărat ca ucrainenii au semnat tratat prin care au promis rusilor ca nu vor in NATO. E fake invetat de propaganda rusa. De altfel, Putin a pregătit de câțiva ani toata povestea asta, a rescris si contorsionat adevăruri istorice, visează ca un dictator psihopat ( si a spus-o de multe ori) refacerea Rusiei Mari! Dacă în momentul când au invadat Crimeea lumea civilizata lua atitudine ferma și nu se uita în alta parte mimând ca nu înțeleg ce se intampla, nu se ajungea aici. Dar gazul rusesc ieftin si mirajul banilor ce veneau din portofele oligarhilor rusi erau prea tentanti. 

Eu nu cred ca  "ilegalii" au secătuit tarile europene de nu au bani de arme, ci toata perioada de acalmie de după războiul rece i-a facut sa creadă ca Rusia e pe drumul democrației, ca se pot face afaceri și se poate trai in pace și armonie. Au lăsat garda jos, nu au mai investit în arme și în armata, totul parea o joaca și un alergat romantic pe câmpii. 

Trebuiau sa se uite ce au facut rușii în Cecenia, în Siria ca să le vadă fata adevărată. 

 

E târziu și scriu de pe telefon. Maine am sa caut sa postez cateva surse foarte credibile care prezintă adevărul istoric ( nu propagandă răspândită de influenceri  plătiti de rusi cu suta de mii/ saptamana sa toarne minciuni cu polonicul pe X și alte social media). Dacă o sa intereseze pe cineva , desigur. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

12 hours ago, michelle-usa a spus:


La mine în oraș sunt zone unde asigurarea la casă a crescut anul ăsta de la $1,500 la $8,000. Imobiliarele sunt la pămînt. 

Înseamnă ca e o proprietate care valorează f mult . Procentul e de 1 % în California 

https://carispropertymanagement.com/how-much-is-property-tax-in-california/

dar să știi ca peste tot sunt taxe și impozite mari . 
In Franța , la cumpărarea unei proprietăți , la notar, taxa e de 9% , în Spania , dacă prîmesti o moștenire e de 25 %, în România , la partaj , 3 % din valoare ., etc 

In Germania , dacă ești solo, neînsurat , fără persoane în întreținere intrii în clasa 6 la impozitare și îți ia 50 % impozit  din salariu .

50 e enorm.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Judoka02 a spus:

Înseamnă ca e o proprietate care valorează f mult . Procentul e de 1 % în California 

https://carispropertymanagement.com/how-much-is-property-tax-in-california/

dar să știi ca peste tot sunt taxe și impozite mari . 
In Franța , la cumpărarea unei proprietăți , la notar, taxa e de 9% , în Spania , dacă prîmesti o moștenire e de 25 %, în România , la partaj , 3 % din valoare ., etc 

In Germania , dacă ești solo, neînsurat , fără persoane în întreținere intrii în clasa 6 la impozitare și îți ia 50 % impozit  din salariu .

50 e enorm.

 

In Olanda daca castigi pana in 75000 eur/ an impozitul e 37%, peste 75000eur/an este 49,5%, indiferent daca ai sau nu familie. Dar se pare ca doar americanii muncesc si platesc impozite, restul stau cu mana întinsă la ei 🙄

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle am urmărit vreo oră de “dezbatere “ prezindetiala, foarte plictisitor, de joasă speță, se balacareau unul pe altul și vorbeau de parcă n-ar fi fost în aceiași încăpere. Prezentatorii au fost și ei extraordinari de slabi, nu puteau să-i țină în friu și puneau întrebări puerile, fără relevanță pentru viitorii 4 ani. La un moment dat Trup a zis ilegalii maninca a animalele de casa in Ohio, evident minciuna, ca apoi sa vad pe FB tot felul de poze haioase despre asta uite aici 2. M-am amuzat copios.IMG_2007.thumb.jpeg.235c2f6e1c78f310f6ee6d166f647e1a.jpeg

IMG_7063.jpeg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, si mie mi s-a parut o aberatie la care am ras și nu am inteles cum ar putea cineva lua în serios asa niste afirmații. Am citit însă dimineața articolul asta și nu mi-a mai venit a rade:

 

https://hotnews.ro/imigranti-haitieni-pisici-si-neo-nazisti-ce-se-intampla-in-springfield-orasul-impins-de-trump-in-centrul-unei-dezbateri-electorale-aprinse-in-sua-1790422

Minciunile care generează ura dau peste cap viețile unor oameni care își vedeau de ale lor, bune, rele, cum erau.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

56 minute în urmă, Laura25 a spus:

Letitia, si mie mi s-a parut o aberatie la care am ras și nu am inteles cum ar putea cineva lua în serios asa niste afirmații. Am citit însă dimineața articolul asta și nu mi-a mai venit a rade:

 

https://hotnews.ro/imigranti-haitieni-pisici-si-neo-nazisti-ce-se-intampla-in-springfield-orasul-impins-de-trump-in-centrul-unei-dezbateri-electorale-aprinse-in-sua-1790422

Minciunile care generează ura dau peste cap viețile unor oameni care își vedeau de ale lor, bune, rele, cum erau.

 

 

Au fost întrebați localnicii dacă e ok să fie aduși 15000 de haitieni în orașul lor? Te mira ca au apărut fricțiuni? Pe mine nu.  Mai ales ca haitienii nu-s vestiti ca fiind law abiding citizens. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, Judoka02 a spus:

Înseamnă ca e o proprietate care valorează f mult . Procentul e de 1 % în California 

Vorbeam de asigurare, nu de taxa de proprietate. 
Taxa de proprietate anuală  in California e cam de 1.25 % anual (asta e singurul avantaj… in alte state e de 3-4 % )creste pe fiecare an ,  dar pretul la case e enorm, nu mai gasesti casa rezonabila sub 600k. la majoritatea se mai adaugă încă 1-2 % o taxa zonală, asociatie etc.

la cumpărare poate să ajungă la 6-7% 

Taxele pe venit sunt: 12%(sub 90k) ; 22% ( 90-200k cuplu); 35%

Un cuplu cu salariu de aprox 100k Net și casa 700k au datorii:

  • 7k asigurare casa (3k-15k depinde de zonă …e o mare șarlatanie) 
  • 3k asigurare + registrare mașini  
  • 15k rata la masini
  • 40k ipoteca casa
  • 15k  taxa de proprietate și zona
  • 10k asigurare medicală 
  • 10k creșă sau facultate/ copil 
  • 15k mâncare + 7k curent /gaz+ 1,000 apă+7k benzina 

TOTAL= 130k

Salariu 100k, datorii 130k, doar să trăiești!!!

Te rogi la Dumnezeu să nu se strice nimic în casa, mașina, să nu fie nimeni bolnav, fără bani puși deoparte pt pensie, călătorii etc.

De asta se împrumută lumea si abia trăiește de la salariu la salariu.


Credeti că-i mai pasă cuiva de războaie în alte țări, mai vrea ilegali etc? 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...
×
×
  • Adaugă...