Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fara telefon la scoala - Școlile din România se pregatesc să aplice măsuri stricte privind utilizarea telefoanelor mobile în timpul orelor de curs


Recommended Posts

  • Administrators

Există tot mai multe dovezi că telefoanele mobile din clasă sunt dăunătoare . Telefoanele mobile distrag atenția și îi fac pe elevi să aibă rezultate mai proaste. Școlile trebuie să încheie acorduri în acest sens cu profesorii, părinții și elevii, astfel încât toată lumea din școală să știe exact ce este și ce nu este permis.

Fara telefon la scoala - Scolile din Romania se pregatesc sa aplice masuri stricte privind utilizarea telefoanelor mobile in timpul orelor de curs

Elevii se pot concentra mai puțin și performanța lor are de suferit. Scolile trebuie sa isi protejeze elevii de acest fenomen. De aceea, utilizarea needucativă a telefoanelor mobile și de asemenea a tabletelor sau a ceasurilor inteligente nu va mai fi permisă în sala de clasă în 2024.

In Olanda, utilizarea telefoanelor mobile nu mai este permisă în școlile secundare - de la 1 ianuarie 2024. Din noul an școlar (2024-2025), utilizarea telefoanelor mobile nu mai este permisă nici în școlile primare și în învățământul (secundar) special (primar) - mai multe detalii aici

Voi ce experiente aveti - din tarile in care invata copiii vostri? Ne-am bucura sa completam cu informatii si pareri de la voi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

34 minute în urmă, redactor a spus:

Există tot mai multe dovezi că telefoanele mobile din clasă sunt dăunătoare . 

Telefoanele mobile erau interzise și înainte în țară . 

https://www.edupedu.ro/folosirea-telefonelor-mobile-va-fi-in-continuare-interzisa-elevilor-in-timpul-orelor-de-curs-dar-acum-acestea-pot-fi-preluate-de-profesor-potrivit-legii-educatiei-care-intra-in-vigoare-din-2-sep/

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

În Franța, în regiunea unde stăm noi, la colegiu , clasele 5-8 sunt total interzise , chiar și în pauză sau în curtea școlii . Dacă te prinde cu telefonul, se confiscă și părintele poate să vină la sf zilei și să îl recupereze de la scol . 
La liceu, la clasele mai mari , au avut proiecte / activități individule , când i a lăsat să se informeze sau să asculte muzică . Depinde de profesor . 

Dar cred ca trebuie să existe și un dialog cu copiii , nu numai restricții . 
anul acesta fata mea a început liceul . 

Și un prof a început să îi ia la rând în clasa , 2 băieti cu telefoanele în buzunarul pantalonului  ( ceea ce pe termen lung poate fi nociv) , telefoanele puse deoparte . 
Ea avea handy în rucsac . F bine . Să ne uităm câte ore îl folosești . 4 ore / zi 🤕, venise din vacanță , muzică, etc 

o altă colegă : 12 ore !!!

Mobilele trebuie să stea închise în rucsac sau intr o cutie specială din clasa ( dar mi se pare cam brambureală să faci asta la fiecare oră de curs ) . 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Da, a fost un studiu OCDE recent a arătat că utilizarea telefoanelor mobile în exces la școală, chiar și în scopuri educaționale, poate afecta negativ performanțele academice, în special la matematică, dacă depășește o oră pe zi.
Eu am mix feelings.... studiul indica si reversul medaliei... interzicerea completă a telefoanelor la școală poate determina elevii să petreacă mai mult timp pe telefoane acasă, ceea ce nu ajută la gestionarea problemei de dependență digitală.

Faptul ca se lasă la alegerea profesorului sau la nivelul scolii cred ca este un lucru bun si nu o "spălare pe mâini" a ministerului. Deci din partea mea 👍

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La scoala copiilor mei, scoala secundara in Olanda a fost interzisa utilizarea telefoanelor la inceputul anului scolar trecut. Prima problema a fost ca dulapurile se deschideau cu un app rezolvata prin deschiderea dulapurilor si cu legitimatia de elev pe care cei mai multi nu o mai aveau. S-au facut cozi la secretariat si legitimatii noi.

Telefonul tot nu il lasa in dulap pentru ca in pauza merg la cantina sau la magazine sa isi cumpere de mancare si platesc cu el. 

Copiii mei au spus ca masura luata nu le-a schimbat comportamentul, in pauze oricum stateau de vorba cu prietenii si nu la telefon. Oricum toti elevii au obligatoriu laptop, de ce sa interzici telefoanele?🤷🏻‍♀️

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
5 minute în urmă, Marion9 a spus:

La scoala copiilor mei, scoala secundara in Olanda a fost interzisa utilizarea telefoanelor la inceputul anului scolar trecut. Prima problema a fost ca dulapurile se deschideau cu un app rezolvata prin deschiderea dulapurilor si cu legitimatia de elev pe care cei mai multi nu o mai aveau. S-au facut cozi la secretariat si legitimatii noi.

Telefonul tot nu il lasa in dulap pentru ca in pauza merg la cantina sau la magazine sa isi cumpere de mancare si platesc cu el. 

Copiii mei au spus ca masura luata nu le-a schimbat comportamentul, in pauze oricum stateau de vorba cu prietenii si nu la telefon. Oricum toti elevii au obligatoriu laptop, de ce sa interzici telefoanele?🤷🏻‍♀️

- da, interesant, ca ai adus in discutie faptul ca ei platesc cu telefoanele...si da - si de pe laptop se poate tine conversatie pe Social Media...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...