Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea piticului David


Recommended Posts

Nu sunt o povestitoare buna ,dar sper ca prin aceste randuri sa va pot transmite din sentimentele mele putin. Anul trecut in luna iulie am avut si noi nunta.Am zis ca este momentul sa facem un bebe care sa ne umple sufletele de bucurie.3 luni nu am ramas insarcinata,credeam ca am probleme.Faceam in fiecare luna teste de sarcina poate,poate.A venit si ziua in care sau facut 2 liniute.A fost o sarcina destul de grea.Stateam intr-o garsoniera si am zis ca este momentul sa cumparam un apartament cu 3 camere pentru ca puiutul nostru sa aiba camera lui.Aveam ipoteca pe garsoniera si de la primul anunt in ziar au inceput problemele.Am fost si racita,a trebuit sa fac perfuzii pentru ca aveam febra mare,sotul era plecat Din tara cu probleme de serviciu...S.a.m.d. probleme cu stergerea ipotecii,probleme cu acordarea creditului pentru noul apartament,amenajari,mobila,de toate.eram deja insarcinata in 23 de saptamani cand ne-am mutat in casa noua. bebele nostru crestea bine,facusem tratament ca sa nu pierd sarcina pentru ca prin 8 saptamani am ineput sa am sangerari,dar am trecut cu bine si asta.de aici am trecut mai usor peste sarcina.Eram prin saptamana 37 cand sotul imi zice ca lui ii trebuie motocicleta (numai asta ne mai lipsea), si vrea si ma trezesc ca vine cu ea acasa.2 zile a reusit sa se dea pe langa bloc cu ea (nu are carnet pentru moto) si a picat cu moto peste el.Noroc ca nu si-a rupt piciorul.Desi a avut o rana tare urata. Luna iulie a fost o luna tare calduroasa,intr-un fel ma rugam de bb sa iasa mai repede pebtru ca mami nu mai poate sa il tina(umblam prin casa si simteam cum imi plesneste pielea), te cealalta parte ii ziceam sa mai stea pana vine dr din concediu (pe 15 urma sa se intoarca).pe 17 am fost la control.Dilatatie 1 cm si ne intanim peste 2 zile.BB nu a mai asteptat 2 zile.Iar la intalnire,doctorul imi zice: - doamna, parca noi ne-am inteles sa ne intalnim maine nu azi...(glumea si el) In noapte zilei de 17/18 (era o zi de miercuri) imi era foarte cald si m-am mutat in camera copilului si am dormit in patul lui cu geamul deschis. La 05:03 (m-am uitat la ceas) am simtit o durere groaznica in burtica, asemanatoare unei intepaturi.M-am ridicat din pat convinsa ca din cauza geamului sunt asha, pentru ca am dormit cu el deschis si poate am racit.merg la baie...nimik.Ma pun inapoi in pat.la 05:20 alta durere,deja parca simteam ca trebuie sa ma trezesc.Am zis ca mai stau,(in gandul meu...las pe sotu sa doarma,doar travaliul e lung)duypa aceasta contractie merg iar la baie si cand ma intorc sotul AU,VAI,Piciorul.Asha tare il durea ca aproape plangea. OOps alta contractie.ii spun sa se trezeasca sa manance ,sa ne bem cafeaua pentru ca in cateva ore trebuie sa mergem la spital,Am facut un dus....si zic....mai stam un piculetz,ce sa mai stam aveam deja contractii la 6 min.Sotu zicea....mai stai la o tzigara. Am ajuns la spital....moasa ma intreaba...e prima nastere? Da!!! OOO nu nasteti azi.Eu aveam deja contractii la 2 min.Disperata!!!! Sa-l sunam pe dr. Nu doamna, nu nasteti asha de repede.Era ora 7,poate dupa masa.haideti pe masa.Opa sus pentru controlul colului.Rezidentul.........[wow]. Dilatatie 8 cm. Disperare pe ala,apare medicul de garda CAT!!!!???? sa vad.parca erau la cinema. rezidentul incepe sa intre in trepidatii,medicul,sotul,telefonul, nu mai stia ala ce sa zica. Nu l-am mai vazut pe sot de atunci,m-au dus direct in sala de nasteri. La ora 08:10 a iesit minunea noastra.Nu a scos nici un sunet,circulara de cordon,m-am speriat.Moasa ii taie cordonul si de atunci a inceput show-l. Plans. A luat nota 10 (primul 10 din viata lui), avea 3800 kg, 57 cm. Nu l-am mai vazut pana seara.pe la 19 mi l-au adus si l-au lasat cu mine.Am intrat in depresie.Erau 40 de grade,nu puteam sa stau pe fund si medicii nu vroiau sa ma lase acasa mai devreme.Ei calculau 3 zile de spitalizare fara cea in care ai nasut.Am semnat ca iesim pe proprie raspundere si vinerea ( ne-a lasat pediatra asha dupa ce am dat "ceva"), ne-am intors a doua zi sa i se faca vaccinul. Acum avem aproape 4 luni, avem 6,400 kg, 64 cm si ne iubin foarte mult.Inafara de mici probleme de sanatate (alergii+o internare) suntem vioi,zambareti si tare rasfatati.A luminat viata noastra si a bunicilor. Sper ca ati avut rabdare sa cititi povestea noastra.Am incercat sa o scriu cat mai scurta ,dar nu am pre reusit. Lore, mamicutza lui David [url="http://good-times.webshots.com/album/560900464EBTcPL?vhost=good-times&start=108"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...