Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Broaste testoase de apa


Recommended Posts

Buna! Stiu ca probabil sunt foarte intarziata in acest subiect, dar ieri mi-am achizitionat o Red Ear Slider, presupun ca este echivalenta celei de Florida, si am cautat date despre, dar mai ales un forum cu oameni ce detin broscute, pt. ca pana la urma expertii cunosc. [:D] Am una singura si este mascul, sau cel putin asa mi-a spus vanzatorul, pipaindu-i burtica (pt ca cica masculii au o adancitura pe burtica iar femelele au burtica mai umflata). I-am pus in acvariu o piatra de rau mai marisoara ca intindere dar cam plata si nu ii place, sau cel putin inca nu s-a acomodat. I-am mai pus un lemn incovoiat care sa ii ofere loc de ascuns (se ascunde sub el, pt ca are doua ramuri...ceva gen prastie) si inca unul care sa pluteasca si pe care sa se urce...pt ca asa mi-arecomandat vanzatorul, si asa era si in acvariul din magazin. Insa sub acesta plutitor se ascunde si cauta sa scoata capusorul pe dup el pe unde nu are loc [batcap] in loc sa il scoata prin fata...si de asemenea nu se urca nici pe el. Isi petrece foarte mult timp in apa si ma ingrijoreaza. Stie cineva de unde ii pot achizitiona o insula ca nu am gasit? Si nici nu ma pricep sa fac una [:I] Pe fundul acvariului i-am pus scoici. Nivelul apei nu e prea mare ca ma tem ca nu va ajunge sa scoata capul afara daca nu iese pe piatra sau pe lemn. Iar asta cred ca nu e bine, nu? Ca trebuie sa inoate. [q] Apa nu e de 23 de grade cum ar trebuisa nu am incalzitor. Probabil ca ii voi pune o veioza. Dar pana atunci ma tem sa nu pateasca ceva pt ca sta numai in apa. E vioi si fuge imediat cand se apropie cineva deci nu cred ca e bolnav si sper ca nu va fi vreodata. I-am luat mancare speciala dar azi i-am dat bucatele foarte mici d carne de pui. Am inteles ca acum cat sunt mici sunt mai mult carnivore si cu cat cresc devin vegetariene. Apa i-o schimb o data pe zi. As dori sa mai stiu daca noaptea trebuie sa ii las lumina, ca ma gandesc ca la ele acasa nu au lumina in permanenta si nici aceste toate conditii care par "obligatorii". Am mai auzit de persoane carra le-au trait mult testoasele si nu au respectat regulile toate, poate inafara de mancare si schimbatul frecvent al apei. Dar are cam 4 cm carapacea si nu stiu ce varsta are cu aproximatie ca sa imi dau seama daca este atata de mic incat necesita o mareeee atentie. Si as mai vrea sa stiu de cate ori pe zi trebuie hranit si cam cate "bobite" dinalea din cutie? Multumesc anticipat pt ajutor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cerasella, avem si noi tot un baietel si tocmai ce a iesit din covalescenta. Iti pot spune ca am cautat destule informatii si ce am considerat eu ca si bune (adica se repetau) sunt: - neaparat bec cu UV (broscutul nostru din cauza asta s-a imbolnavit, pt ca n-a avut: eu i-am tinut lampa cu bec normal care nu l-a ajutat deloc, ba chiar i-a supraincalzit apa si i-a facut rau), tinut la 25-30cm oblic - dupa ce i l-am luat iese frecvent si face plaja - ii dau sa mamance o data pe zi, dar in alt vas (ca sa nu murdareasca cel in care sta) ai insa grija sa fie apa la aceeasi temperatura ca sa nu faca soc termic - dupa ce am incercat uscaturile din pet shop, am trecut la peste si carne de vitel crude (le tai bucatele ff mici si le bag la congelator intr-un sul subtire - am pt cateva luni cred), o lasi 15 minute si o muti la loc - daca ai apa cu clor (de la robinet) trebuie s-o lasi la decantat o zi sau chiar sa o fierbi inainte (clorul ii face f rau) - e bine sa-i iei si un termometru (costa 7 lei cred), iar eu ii reglez temp apei apropiind sau departand vasul ei de calorifer (nu stiu ce o sa fac cand o sa opresc centrala definitv, dar vedem noi, se pare ca nu scade apa sub 23 de grade, ceea ce e bine) - eu ii schimb apa cam la 3-4 zile (mai ales pt ca nu-i dau sa manace acolo) si in apa curata ii pun si 1 picatura miiiica de albastru de metil. - boala cea mai frecventa este conjunctivita, se rezolva relativ usor, se face de la curent, apa prea rece sau prea calda (eu am tratat-o cu floxal - solutie oftalmica de uz uman, pt ca n-am avut incotro, s-a imbolnavit in vijeliile de 8 martie si dr nu mi-a dat multe sanse) - daca scoate sunete nu e bine (am aflat si eu dupa ce i-am povestit distrata doctorului ca broscul meu ciripeste) - inseamna ca are pneumonie - si asta e destul de grav - i-a administrat 2 injectii in decursul a 2 zile cu antibiotice. In tot acest timp n-a mancat - 10 zile, dar dupa tratamentul cu Floxal si-a revenit complet si acum mananca de ne sperie. - mai exista un ulei cu vit numit Elixir care cica e f bun pt broaste (ochi, carapace, pe mancare) dar eu inca n-am gasit - cand ii schimbi apa trebuie s-o speli si pe ea (el scuze), ai grija la temp apei, freci carapacea cu o periuta de dinti (nu a ta[:D]) pt ca naparleste si vei vedea solzi. - nu-i place cu burta in sus (chiar deloc, pt ca se asfixiaza), poate transmite destule boli la om, asa ca manevrarea cu precautie, mai ales de catre copii si urgent apoi spalat pe manute Dupa cum vezi, am ajuns 'experta' in broaste, dar n-am avut incotro, si cum Memoc face parte din familia noastra, cine crezi ca infrunta viscolul cu brosca'n san de ziua femeii??? Daca te mai pot ajuta, cu drag mamica de sef mic (08.09.2006) Bucurie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Buna ziua, Am si eu o intrebare, stie cineva cum se creste o broscuta de marimea unei monede de 50 bani, pe care am gasit-o in curtea casei. Mentionez ca stau langa un lac si cred ca e de apa. E mica si neagra cu coada lunga. O tin intr-un bol de plastic care are un fel de insulita dar nu vrea sa manance (i-am dat mancare de broscute de la pet shop). E mai bine sa o tin afara in curte? Sa ii amenajez un spatiu cu apa si nisip?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui danuta75
Buna ziua, Am si eu o intrebare, stie cineva cum se creste o broscuta de marimea unei monede de 50 bani, pe care am gasit-o in curtea casei. Mentionez ca stau langa un lac si cred ca e de apa. E mica si neagra cu coada lunga. O tin intr-un bol de plastic care are un fel de insulita dar nu vrea sa manance (i-am dat mancare de broscute de la pet shop). E mai bine sa o tin afara in curte? Sa ii amenajez un spatiu cu apa si nisip?
cel mai bine cred ca este sa o duci in mediul ei natural, la lac adica http://tabloute.blogspot.com/ Bucurie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Buna dragele mele :)

Am primit si eu cadou o broscuta cu tample galbene, in avans pentru ziua mea. E foarte frumoasa si dragalasa, e foarte vioaie si curioasa. Nu stiu daca e baietel sau fetita, insa i-am pus numele Freddy.

Am inteles ca are cam 2 saptamani. Insa astazi parca vrea sa faca gaura in bazinul de plastic la cat se impinge in perete.. zici ca sapa ca si cartitele asa face :)) Acum nu stiu, e ok sa fie asa agitata?

Nepoata care mi-a facut-o cadou are si ea una cam de aceeasi varsta si marime, insa a ei este muult mai linistita, inoata calma. A mea e zapacita rau.. si imi e teama sa nu fie ceva in neregula cu ea.. zici ca e disperata sa iasa afara.. si azi imi pare ca nici nu a mancat asa ca zilele trecute...

De mancat am obs ca prefera garizii uscati, dar azi vad ca nu i-a prea cules, iar in apa i-am pus broscuta din aceea de calciu. Mini bazinul ei e din acela rotund de plastic cu o mini insulita cu o mni piscina si palmier in centru. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu sfaturi privind starea ei de continua agitatie de azi....

De mentionat ca nu am lampa UV inca, iar apa o pun de le robinet asa la temperatura camerei.

Merci anticipat :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...