Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PIERSICUTZE de 2006 (2)


Recommended Posts

Cu ce calitate ati fi vrut sa va fi nascut? Mi-ar fi placut enorm sa am talent de scriitoare. Dumnezeu mi-a "facut parte" de o portie buna de "experiente personale", insa mai mult decat atat am intalnit persoane care mi-au istorisit intamplari adevarate din viata lor. In Bucuresti am locuit 6 ani cu o fosta preoteasa (avea pste 80ani), a carei viata m-a impresionat enorm. Din cand in cand era vizitata de prietene (in varsta) din generatia dumneaei si, ma ungeau la suflet povestile lor de altadata. Stateam cu orele pe fotolii in serile de iarna, in special, si povesteam...si povesteam...Doamne ce vremuri!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 291
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cum arata pentru voi ziua ideala? Plastic vorbind mi-ar place se fiu "nesimtita", mai exact sa nu mai pun la suflet nimicurile care ma irita: ca baiatul cel mare [bonjovi] face mofturi la masa, ca cel mic [copil] nu ma lasa pe DC, praful, traficul zgomotos, ca nu stiu care individ plateste si "imi ia fata" la casa (in supermarchet)-nu respecta randul...adica sa fiu mai recunoscatoare pentru lucrurile bune din viata mea. Ma gandesc ca sunt atat de mult oameni fara casa, masa, noroc ori bolnavi ori suferind pentru cineva drag, incat ma enerveaza propria persoana la ce sensibilitati stupide am. PS: acum nu stiu daca e bine pe termen lung sa fiu "nesimtita", dar pentru o zi eu zic ca merge [hot].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum v-ati descrie intr-un singur cuvant? Un-fulg-de-nea-in-bataia-soarelui [8D] E un cuvant mai lung, dar asta sunt[:D]: ceva care exista (ce, nu a vazut nimeni zapada stralucind in razele soarelui?!), ciudat si trecator (immm...fulg de zapada in soare, mai rar mai mult de cateva secunde)...ca in viata. Azi esti, maine, cine stie?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am facut temele, am raspus, dar de cate ori vin eu si turui cateva intrebari ma simt singura rau de tot...postarile mele sunt lipite [alcool]. Am niste restante, mai exact sa ma "explicitez". iulenca
quote:
Asa acu cu felicitarile, bravo Norocutza pt cei 2 copii mumosi
Multumesc iulenca[pup], tu draguta ca dintotdeauna. Mi-ai dat ocazia sa spun ca sunt mama naturala a lui Nour, iar Ali este baietelul sotului meu (a carui mamica a murit la nasterea lui). De cand am venit aici crestem impreuna, avea 2 anisori si un pic. Ii iubesc pe amandoi la fel, insa pentru mine a da nastere inseamna atat de mult (a se citi o_minune_atat_de_mare), incat mi se pare nedrept sa il "postez" la semnatura si pa Ali ca fiind nascut de mine. Mi-as da o importanta pe care nu o merit. O sa ma gandesc la o varianta gen "mamica cu trei suflete: Ali, Nour si al ei" nu stiu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Muuh mi-a placut la nebunie ideea ta de a colectiona vacutze! Cat despre viata de aici, sunt multe de spus: asemanari, deosebiri si o multime de lucruri nestiute (cel putin de mine). -Au vagoane la metrou separat pentru femei, daca nu ai chef de deranj te duci acolo; -in lift nu se urca cu tine un barbat strain (poate fi vecinul, ori un necunoscut) decat daca ii dai tu OK-ul si ala cu insistente, ca initial el va zice "nu"; -nu e nepoliticos daca sotul tau are in vizita un prieten si tu nu "te arati" chiar daca te aude ca esti in casa; -de obicei se ciocane de cate trei ori la usa, dar daca nu raspunzi nu e un semn de nepolitete, chit ca vede lumina in casa; se considera ca esti ocupat; -nevestele egiptene conduc in casa; majoritatea barbatilor considera ca ele duc greul si nu iau nici o decizie legat de familie fara acordul lor; in Sud sunt familii numeroase si au un sistem de martiarhat la propriu, adica cea mai in varsta femeie din familie are rolul de lider; -la piata de ex., vanzatorii care ma cunosc mi se adreseaza cu numele unuia din baietii mei, se zice ca e nepoliticos sa-mi spuna pe nume; -toate cladirile din Egipt au portari angajati; Cum am mai zis am carat cu mine un sac imens de prejudecati despre lumea araba si musulmana, incat greul mi-a revenit din partea asta, viata de altfel fiind mult mai relaxata. Am gasit o alta scara a valorilor, mult mai apropiata sufletului meu, iar diferenta de religie nu a fost nici o secunda o problema. Ei respecta pe oricine crede intr-un Dumnezeu, iar casatoriile mixte nu sunt o noutate, au si ei un procent de vreo 8% coptici (crestini). Cel mai interesant mi se pare cum religia este implicata in viata sociala, fara fasoane si legi scrise ca in RO, si, mai ales fara multa publicitate. Cine ajuta, ajuta si atat! De asemenea au foarte multi saraci, in special dupa anii de razboi pe care Egiptul i-a avut cu "vecinii", insa saracii de aici parca au alte limite, nu sunt furiosi pe guvern ca nu ii ajuta, incearca si ei cum pot sa castige o paine (spala masini, vand servetele, fac manajul, etc.) si au o lumina in ochi speciala cand cineva le da ceva, murmurand din buze o ruga catre cel de sus, spusa din suflet. Paturile sociale sunt foarte clar limitate si se respecta reciproc. Am avut ocazia sa merg la o nunta unei mirese provenind dintr-o familie de bogatasi si un baiat dintr-o familie saraca, de la tara. Pentru ca aici mireasa e cea care face nunta, totul a fost la un Intercontinental de 5***** si am fost uimita cu cata demnitate s-au comportat cei din familia baiatului. Au avut unul din cantaretii cei mai bine platiti in Egipt si, pentru ca mai avea si un alt angajament a fost adus cu avion personal si platit de trei ori pretul lui obisnuit. Showul (life) a fost remarcabil, iar cei de la tara, dupa ce au trecut de o usoara jena ca nu stiau sa se poarte intr-un asemnea loc luxos, au fost deliciosi: au dansat, au cantat si ras de au molipsit toti nuntasii. Sunt multe , dar nu ma lasa Nour sa continui... se maraie pe langa mine de numa' numa' Nu stiu ce sa va mai zic. mi-ar fi mai usor sa ma intrebi (sa ma intrebati), daca vreti sa stiti ceva anume...raspund cu mare placere. Fug ca s-a declansat alarma, sa-l smotocesc nitel!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norocuta f interesant ce spui tu acolo. Si mai povesteste orice chiar si din viata de zi cu zi de la voi ca na e special si diferet de ce e aici, deci e interesant pt noi care nu locuim acolo. Noi tot ne chinuim cu mutatul, deja nu mai pot ma urc pe pereti sunt stresata, bucuroasa, trista, toate sentimentele amestecate acolo. Am inceput weekendul asta si am sortat si impachetat ce era in garaj ceva roboti si aparaturi la care aveam cutiile originale si deja avem 10 cutii mari pline cu diverse si inca din casa nu am strans nimic.[bang] Mai greu e ca nu putem face decat in weekend ca eu in timpul sapt nu prea apuc ca fata e tare miorlaita si mamoasa numai brate daca se poate nu sta cu jucariile mai deloc tre sa stea numai catarata pe mine si abia apuc sa fac dush si ceva de papa daca am noroc sa doarma bine la pranz, daca nu numai dupa ce vine Flo apuc sa fac. Mai avem 2 sapt si 2 zile si parca nu mai am rabdare sa ne mutam, mi-e si frica ca vai daca nu ne descurcam daca nu va iesi bine dar oricat de greu ar fi parca mai bine decat aici. Londra e f f aglomerata si e un amestec de natii si rase si e f frumos sa vii sa vizitezi dar exasperant si obositor cand traiesti aici, traficul e dezastru, transportul in comun e arhiplin mai tot timpul e mult praf multa nebuneala. DE multe ori la metrou stai cate jumate de ora pe platforma pana apuci sa te sui, ca e prea plin nu ai unde sa arunci un ac. Multa lume se muta in afara pt ca e mai liniste si mai relaxant, normal pt asta trebuie si bani pt ca transportul este costisitor si chiar daca ai masina depinde unde in Londra lucrezi si in genere ajungi sa le combini masina si transportul in comun, pt ca aici este o zona numita congestion charge care include centrul Londrei plus zona 2 si acum vor sa o mai extinda si tre sa platesti 8 lire taxa ca sa treci pe acolo, 8 lire pe zi, destul de scump. Tre sa fug mai intru sa mai povestesc cand mai am timp ca acuma ma striga urlatzica. --------------------------------------- Mada si[copil] Arianna Raisa (21.08.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citesc cu interes tot ce scieti.Interesant! Noi pe aici nu avem mare lucru de povestit.Mai mult pe acasa cu bebe sau prin apropiere cu familia. Mi-ar placea sa vad poze cu voi.Cand aveti timp...[foto] Julax @ Alex[copil](24.08.2006) [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url"] Miniclip[/url] [url="http://community.webshots.com/user/iulia80"]Poze si filmulete[foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tare interesant ce povestesti tu, Norocuta...ne-ar trebui si noua pe aici putin din respectul pe care il ofera pe acolo barbatii femeilor...matriarhat zici, hmmm, suna frumos, desi mie nu mi-ar placea sa fiu sefa in casa...nu-mi imaginam ca pe acolo se desfasoara asa lucrurile, se pare ca am aceleasi prejudecati ca si tine(sau ca cele pe care le aveai tu)). Asa deci, ziua ideala...pot sa dorm in ziua mea ideala? Adica sa ma trezesc cand vrea muschiul meu, si sa imbratisez perna toata ziua...ce frumos, ce vise... Cum m-as descrie...am vrut sa scriu nehotarata, dar parca nu e asta...ma mai gandesc. Raluca si pui mic Riana(2 iulie 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norocuta chiar e foarte interesant ce povestesti tu acolo...mai vrem....si de tine imi place mult, imi pari o persoana deosebita...[pup] SARILLA si RAZVAN, copilu' atomic [starwars] [url="http://www.dropshots.com/SARILLA"]FILME,POZE,COMENTARII[/url][copil] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=101336"]Cum a inceput totul[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...