Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fumatul in post


carissma

Recommended Posts

fumatul e considerat pacat din 2 motive: e o patima si e ca un soi de sinucidere, la fel ca alcoolismul. Eu ii doresc colegei tale sa aiba putere sa se abtina macar o zi doua...si-nca una...si'nca una.....
Sabina si [hippi] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1"]Sofia Galagia[/url] Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Initial creeata de carissma
Din cate stiu eu fumatul este un viciu, deci un pacat, dar cu toate acestea majoritatea colegelor mele spun ca tin post(tot postul Pastelui) dar ele fumeaza la fel de mult ca si inainte. Ba mai mult, una dinte ele tine un post foarte strict, fara mancare gatita, ulei si prajeli dar fumeaza cate un pachet de tigari pe zi. Voi ce parere aveti?
poate ca ele fumeaza,iar tu faci alte pacate,care poate nu sunt asa evidente ca fumatul,dar sunt la fel de grele.Fiecare are patima lui,cu care se lupta sau nu,asta Dumnezeu stie.E de apreciat ca persoanele respective incearca sa posteasca asa cum pot ele,pentru osteneala lor Dumnezeu le va rasplati cu mai mult,mai devreme sau mai tarziu. Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) [gravi][url="http://tickers.baby-gaga.com/p/dev245pr___.png"]si bb din burtica [/url] "Traim intr-un paradis al nebunilor." Serafim Rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Irina ! [asia] Ai spus bine aici! Da, omul trebuie apreciat pentru picul care-l face bun, ba chiar mai mult face sa se aprecieze partea buna, cat de mica anemica ar fi, decat doar sa fie criticata distructiv persoana pentru partea ce n-o reuseste cum trebuie! = ca si copilul ti-l incurajezi sa invete sa mearga, iar nu-l tot certi si poate sa-l si bati ca de ce se tot impiedica si cade si de ce nu poate de la un an sa castige maratonul cu obstacole ?! [disco] -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tare frica imi este ca multi fumatori se vor mantui si, in acelasi timp, nu putini “postitori” vor ramane pe afara..... dar evident, aceasta este o opinie proprie si personala si trebuie tratata ca atare [hopsieu] ! Cu stima, Singur, DARAEL Ratacitor prin Lume [url="http://www.geocities.com/dara2el/"]27 grame de Sanatate pura[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[fum] ...se spune ca fumatorul este in pericol de moarte...[fum] ...iar tu Daraele [q] zici ca "ti-e frica tare"...[soc] [indecis] ... da nu cumva e chiar "virtute de postitor" sa nu aibe teama de moarte ??? [pirat] ... hi barbat mmey Daraele, hi cura_joooos !!! [jamaica] -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Darael ,oare cu mine ce se v-a intampla ,voi ramane pe "drum" ,de ce zic asta pt ca in viata mea nu am tinut post iar pana in 2003 inainte de nunta nu m-am spovedit niciodata ,de fumat am fumat dar eu zic ca de fumat te poti lasa doar cu ambitie,eu nu am mai fumat din 2005 .oricum sunt de apreciat persoanele care se pot abtine de la (tigari ,mancare,baurura ,sex), pe o anumita perioada (post) . stiti ,bunica mea avea o vorba"nu conteaza ce bagi in gura conteaza ce scoti(in sensul de cuvinte). Cred ca mai important decat a tine un post e sa fii om ,si nu suntem noi in masura sa judecam pe cineva. Sorana Miruna 20 dec 2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by soanso
Darael ,oare cu mine ce se v-a intampla....
Ce se va intampla cu tine, stie doar Cel-ce-trebuie-sa-stie.......... in “fisa postului” meu nu se specifica aceste cunostiinte [^]. Cu permisiunea distinsilor cititori [huta], am sa te citez: “mai important decat a tine un post e sa fii om ,si nu suntem noi in masura sa judecam pe cineva.” Cu stima, DARAEL Fericit Non-Stop [url="http://www.geocities.com/dara2el/"]27 grame de Sanatate pura[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by soanso . stiti ,bunica mea avea o vorba"nu conteaza ce bagi in gura conteaza ce scoti(in sensul de cuvinte). Cred ca mai important decat a tine un post e sa fii om ,si nu suntem noi in masura sa judecam pe cineva. Sorana Miruna 20 dec 2005
daca nu te poti abtine de la o tigara,sau de la o mancare,cum o sa te abtii de la un gand rau,sau de la o vorba grea,sau de la alte pacate?cum o sa-ti stapanesti duhul daca nu esti capabila sa-ti controlezi duhul?(vorbesc in general) Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) [gravi][url="http://tickers.baby-gaga.com/p/dev245pr___.png"]si bb din burtica [/url] "Traim intr-un paradis al nebunilor." Serafim Rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by soanso
stiti ,bunica mea avea o vorba"nu conteaza ce bagi in gura conteaza ce scoti(in sensul de cuvinte).
Vedeti cum se schimba referintele odata cu trecerea timpului ? Pentru tine : bunica ta avea o vorba... Pentru bunica ta : probabil o stia din Biblie ("Nu ce intr#259; în gur#259; spurc#259; pe om; ci ce iese din gur#259;, aceea spurc#259; pe om." - nu am referinta exacta, cred Matei 15 ; 17-20) ------------------------ Fericiti cei curati cu inima ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...