Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre spitalele si doctorii unde ati nascut


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

eu am nascut acum 4 ani la maternitatea din brasov cu dl dr. Vulcan Florin pe care IL IUBESC (platonic, bineinteles_ il imbratisez si de mii de ori. este un om deosebit un medic cum rar intalnesti, mi-a urmarit sarcina si am nascut cu el cu cezariana (dar nu la cerere, terapeutic) a fost langa mine atunci cand a trebuit in momentele grele si de cumpana a avut o vb buna si tratament de succes, am numarat impreuna saptamanile de sarcina de la 25 de saptamani pana la 34-35 am tras si pentru 2 zile ca bb sa fie in burtica la mine cat mai mult! Pe langa dansul si personalul medical de la sala de nasteri s-a purtat fff bine si nu numai cu mine, (am stat 12 saptamani internata pe secta salii de nasteri si am avut timp sa vad de toate), asistente moase infirmiere si nu in ultimul rand dl dr. Oprea seful sectiei de neonatologie cel care a avut grija ca vladut sa fie un prematurel sanatos - si asistentelor de la terapie intensiva prematuri. [URL="http://s81.photobucket.com/albums/j201/vladut05112003/"]POZE VLADUT[/URL] "Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Fedra o personalitate importanta [biz]care a nascut cu acest doctor ar fi columbeanca am auzit si eu despre el ca ar fi medic bun dar asa sunt astia mai cunoscuti,cu nasul pe sus.Sa mearga sora ta la el si sa vada cum i se pare,poate face to face este altceva.Ii doresc nastere usoara si tot binele din lume.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Povestea mea putea fi tragica, ea insa implica doar multa suferinta, este cu ingeri si demoni... Doctorul pe care il detest si nu-l pot numi om este Dan Tutunaru de la Elias! Recunostinta vesnica voi purta unei femei deosebite, unei adevarate profesioniste si echipei dansei- dna doctor Florina Mihalache de la CRF2,precum si neonatoloagelor Doaga si Sicoe. Aceste doamne mi-au salvat copilul pe care Tutunaru il lasa sa moara prin indiferenta, nepasare si lipsa de umanitate. Tutunaru, pe care nu-l mai numesc doctor din respect pentru adevaratii medici, a urmarit sarcina de la 14 sapt pana la 42. A fost o sarcina cu probleme pentru copil, avand permanet risc pentru ca bebe nu era oxigenat si hranit cum trebuie. AM facut tratament cu Pregnil pentru a putea duce sarcina, iat Tutrunaru mi-a zis ca am avut noroc ca am nimerit la el.... Cu alte cuvinte el m-a ajutat sa pastrez copilul si tot el il omora... Sa va spun si de ce: sarcina mea a ajuns la 42 de sapt fara a da semne ca se declanseaza in mod natural nasterea. Tutunaru nu tinea minte de la o vizita la alta care sunt problemele mele si nici nu intreba, tot timpul ii spuneam eu care sunt, consutatia dura maxim 5 minute, vorbea printre dinti, daca nu il intrebai tu el nu-ti spunea nimic si nici nu apucai sa te imbraci bine ca si chema urmatoarea fraiera care astepta pe la usa lui cu orele... In aceste conditii, dupa trei vizite la Elias, cand m-am dus cu bagajul ca sa nasc intre sapt 40 si 42, am fost lasata balta de acest individ, care a plecat in concediu. Orice om are dreptul la vacanta, dar un dr responsabil nu lasa o pacienta in situatia mea fara sa o prezinte altui medic sau fara sa faca cezariana daca sarcina este asa depasita si tu stii ca pleci pentru doua saptamani.Dar Tutunaru nu vrea sa faca cezariana! Asta este motivul pentru care m-a lasat atat, asteptand ca eu sa nasc normal. As fi vrut eu sa nasc normal dar corpul m eu avea alta parere si in acest context cred ca cezariana era un act medical cerut de situatie nu un capriciu. Ne-am vazut la spital in ziua in care el pleca in concediu si mi-a zis sa ma duc la el la cabinet in acea zi, ceea ce am si facut numai ca nu era acolo iar la tel nu a mai raspuns... In disperare de cauza am intrebat prietene despre un ginecolog bun. Mi-a fost recomandata dna Florina Mihalache de la CFR2. Am sunat-o si desi nu ma stia m-a primit a doua zi, desi avea programari pentru doua luni. Am stat de vorba 30 de minute, nu cinci, s-a uitat pe toate analizele m-a consultat si am hotarat ca luni 8.10.2007 ne vedem la CFR pentru a naste intr-un fel sau altul. Dupa o provocare care nu a avut parte nici de dilatare nici de contractii, am facut cezariana. Am avut anestezie epidurala asa ca am fost treaza tot timpul. S-a facut liniste in sala de nastere cand au scos copilul si acesta nu a tipat... Copilul meu era aproape mort, cu scor 3...a fost ventilat aspirat si dupa 10 minute de lupta a avut scor 9. Lichidul era verde, avusese deja primul scaun. Daca s-ar fi declansat nasterea normal, in aceste conditii, copilul nu ar fi supravietuit travaliului! daca m-ai intarziam o ora, acum nu mai aveam copil! Bebelusul meu a facut icter in 24 de ore de la nastere si a stat la fototerapie 3 zile, a avut glicemia extrem de scazuta la fel si calciul si s-a contaminat cu un streptococ, din aceste motive a facut perfuzii din prima lui zi de viata cu antibiotice, calciu si glucoza. Avea branule in manute picioruse si caput pentru ca i s-au spart rand pe rand venutele... Tutunaru are si el o fata, nu i-as dori sa o vada asa cum mi-am vazut eu copilul la reanimare, nu i-as dori sa ii inghete sufletul asa cum am patit eu in sala de nastere cand bebele meu nu a tipat! De ca am trecut prin toate astea? Pentru ca Tutunaru nu a facut cezariana la timp, pentru ca a avut tupeul sa-mi spuna ca am gresit eu numaratoare asi sarcina este mai mica, cad eu stiam exact cand am ramas! Pentru ca se crede Dumnezeu, pentru ca nu comunica, pentru ca nu-i pasa! Spunea cineva ca nu ia bani la naster! Ha! Banii ii ia la cabinet si nu putini! Si prefer sa platesc oricat daca asta imi garanteaza un act medical de calitate! Din fericire, printr-o minune dumnezeiasca bebelusul meu este sanatos, pana acum nu se sesizeaza sechele ale suferintei intrauterine! Daca va aflati in situatia in care am fost eu, cu sarcina depasita, nu stati!!! Va puteti pierde copilul! Daca sunteti paciente ale lui Tutunaru, fugiti cat mai aveti timp!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara Sara30 sincer imi pare rau sa citesc asemenea poveste. Sper ca in continuare sa mearga bine si sa mai poti face copii pe care ti-i doresti. Am nascut in apa la Brasov, la Clinica Eva cu Dr. Baiulescu Cristian. Conditiile sunt super bune, esti supravegheat foarte bine. Oricum a fost o experienta unica si foarte placuta. Ana - mami de [bebic] Ecaterina-Maria si [majoreta] Casandra-Petronela www.elipetromed.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din Constanta si as vrea sa le intreb pe actualele sau viitoarele mamici daca stiu ceva despre Dr. Razvan Stanca( Pol. Iriadi). Este un om foarte amabil, si nu vreau sa-i pun la indoiala calitatile de medic bun, dar sunt contrariata ca nu am gasit prea multe informatii despre el pe forumuri. Aproape despre toti doctorii din Constanta am auzite referinte (mai de bine, mai de rau), dar nu si despre acesta.As vrea sa stiu daca am facut bine ca l-am ales sa-mi monitorizeze sarcina, daca se implica la nastere. Apreciez orice fel de informatii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iulia draga mie tocmai lucrurile astea mi se par de neinteles ... ca un bebe poate muri din cauza ca x si y de prea multa faima nu-s pot cobora privirea de pe piedestalul lor...( pe care tot noi i-am pus) ... important este ca acum bebele tau e bine sanatos ! si eu eram hotarata sa nasc la elias dar in cele din urma m-am sucit si voi merge pe mana celor de la Medlife ... nu de fitza ci pt ca pur si simplu ma gandesc ca acolo, reclama proasta nu e buna deloc ... ceea ce insemna sau cel putin asa s-a dovedit pana acum , ca medicii si personalul isi vor da tot interesul ca otul sa mearga bine! ca bani dam si colo si colo, dar cel putin nu te mai umilesti alergand dupa ei cu plicul! mami_papatot [gravi]23+ cu [fetita] Honey mica http://community.webshots.com/user/mami_papatot Sunt cucoana-n casa mea! http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg la d-na dr. Mogos si urmeaza sa nasc la POLIZU, acum am 35-36 sapt. dar pentru ca am colul scurt la urmatorul control, adica pe 24 dec., s-ar putea sa ma opreasca la maternitate...nu stiu daca o sa pot naste atunci sau va mai dura, dar pentru ca d-na dr. o sa plece in concediu as vrea sa nasc atunci...oare poate sa imi provoace nasterea la 37-38 sapt? Nu as vrea sa ma lase pe mana altcuiva si imi este o fricaaaaa, mai ales ca sunt la primul bb. Vreau sa aflu mai multe despre Polizu de la fetele care au nascut acolo, despre "tarife", despre asistente...despre bagajul ptr maternitate, cu ce ne lasa si cu ce nu... Georgiana [gravi] 35 sapt.[fetita] Bianca Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand eram insarcinata am citit toate postarile despre medici si spitale de pe forum si am fost sincer ingrozita. Nu stiam cum sa-l conving pe sotul meu sa ma duca la clinica privata pentru ca imi era efectiv groaza de maternitati. Pana la urma, dupa ce am fost la 4 medici la care nu am ramas pt ca nu imi insprau 100% incredere am ramas la dr. Peltecu. Si pot sa spun ca a fost o alegere foarte buna, nici nu pot fi mai incantata de faptul ca am nascut cu el. Mi-a urmarit sarcina numai in jumatatea a 2-a insa de fiecare data se purta cu profesionalism si am decis sa nasc cu dansul la Filantropia. Acum, nu pot sa spun ca a fost asa rau dar nici prea bine. Nu vreau sa descurajez pe nimeni pentru ca sincer mi s-a parut un spital bun dar eu sunt plina de fitze si de pasarele l cap si au fost cateva lucruri care nu mi-au convenit: 1. faptul ca la cezariana nu ti se da copilul imediat, doar ti-l arata cateva secunde 2. faptul ca in acest moment, pana termina renovarea, nu au rooming-in astfel ca mama nu poate sta cu bb 3. faptul ca o infirmiera( una singura e adevarat) mai mai ca si-a bagat mana in buzunarul meu, anuntandu-ma frumos si politicos si cu mana pe patul meu ca ea o sa-mi faca si toaleta.... 4. faptul ca tatal nu are acces imediat; mie mi s-ar parea normal ca macar unul din parinti sa vada copilul cum trebuie cand se naste. 5. anestezista( cred ca dr Puric) nu s-a deranjat sa discute cu mine despre anestezie si cand eu am cerut epidurala a zis ca imi face ca sa aflu apoi ca mi-a facut rahie. Nu e capat de tara dar nici frumos nu e! 6. de la anestezie mi s-a facut rau asa ca am mai stat la reanimare si muream sa-mi vad copilul, plangeam ca nu ma pot ridica si toate celelalte fete veneau si-mi ziceau ce baiat frumos am si eu nu-l vazusem asa ca ma tot bufnea plansul si mi s-a recomandat sa ma duc la psiholog, ca-s depresiva. Acum, ca sa nu fiu carcotasa, cred ca merita sa spun si cateva lucruri de bine: 1. nu are acces oricine in spital, astfel ca e risc scazut de infectii 2.personal destul de amabil, eu am dat la fiecare de fiecare data dar nu am observat un alt comportament fata de celelalte fete care nu dadeau asa 3. nu te tin in spital daca nu au motive de ingrijorare 4. curatenie si faptul ca hartia igienica pe care am lasat-o la toaleta nu a disparut. Sunt medici si medici, cazuri si cazuri, ce face bine la una strica la alta, asa ca parerea mea e ca la orice medic mergeti cantariti bine alegerea si a lui si a spitalului. Un medici in care sa ai incredere 100% fara nici un dubiu. Eu ii multumesc dr. Peltecu ca mi-a respectat dorinta de a naste natural pana in ultima clipa posibila, ca nu mi-a indus nasterea deoarece ar fi fost o manevra inutila si riscanta si ca nu m-a lasat balta ca sa plece in concediu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut la Giulesti acum doua saptamani si chiar nu am nimic de reprosat. Este un spital ok cu lume destul de amabila.Nasterea a decurs bine, preturile acceptabile si medicii si asistentele dragute. Am nascut cu dr Albu un om deosebit drept pt care ii voi multumi toata viata ca m-a ajutat sa devin mamica, un om pt care cuvintele sunt sarace.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...