Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre spitalele si doctorii unde ati nascut


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

quote:
Originally posted by Ioana Ni
Draga Adriana, am citit si eu ca si celelalte povestea ta. Concluzie: copilul si tu sunteti sanatosi.Und das ist gut so! Eu iti scriu in calitate de mama a doi copii care s-au nascut cu Dr. RADOI si in calitate de pacienta bolnava operata la plamini de o tumoare, care a urmat un tratament chimioterapeutic. Asa cum i-ai raspuns Lilianei a fost, dupa parerea mea, cam dur. O femeie care isi doreste copii si nu poate avea din aceste motive este o femeie neimplinita. Eu mi-as fi dorit 3 copii, dar nu mai pot avea. Acum sa trecem la celelalt subiect: nasterea cu Dr. Radoi. Primul este nascut in decembrie dupa Craciun. Mi l-am ales pe Dr. Radoi pentru ce este de o varsta cu mine(un pic mai mare), pentru ca vroiam sa fie linga mine in perioada aceea de sarbatori si nu in insulele calde (unde ar fi fost alti doctori profesori cu renume).. Am nascut - din pacate - prin cezariana. A fost un dr. Constantinescu care era de garda si care m-a enervat foarte tare si iesind pe usa afara dintr-o sala a spus: daca nu se dilata pina la 4 dimineata o bagati in operatie. Atunci eu m-am decis sa ma bage in operatie, nu avea rost sa mai astept inca 3 ore. Era ora 1 noaptea, eu nu aveam contractii, lichidul se dusese de mult si ne-am fi chinuit si eu si copilul. A mers totul struna. Am avut o cicatrice mica care cu timpul, pina sa ramin din nou insarcinata abia ca se mai vedea - mina lui Cristi Radoi. S-a programat de garda ca sa stea cu mine, a venit sa ma viziteze. Intr-un cuvint a avut grija de mine. Asta s-a intimplat acum 7 ani. Dupa 3 ani ne-am intilnit din nou, fiind a doua oara insarcinata. Din nou mi-a mers bine. Chiar m-am ridicat din pat mai devreme decit ar fi trebuit, dar stiam ca mai am unul acasa care abia ma astepta si trebuia sa fiu fit. Acum dupa 4 ani, nu se mai vede nimic din taieturi. Radoi a avut grija de mine intotdeauna. M-am dus si la controalele obisnuite la el. La Filden are o asistenta foarte atenta. Te inteleg, ca pacient ai vrea ca tu sa fii centrul atentiei si doctorii, asitenetele sa se invirte in jurul tau dar sa nu uitam ca si ei sunt oameni si nu pot fi roboti. Daca ar fi fost, probabil ca ai fi asteptat la rind sa intri in operatie. Asa s-a exteriorizat si s-a impus, vroia sa salveze COPILUL TAU si pe TINE. Tu nu te enervezi si apoi iti pare rau? Nu cred ca a urlat - un cuvint urit pentru Radoi. Nu-l merita DELOC. Este un DOCTOR pe care-l poti suna oricind si la orice ora. Cu care poti discuta orice si care te asculta. SI ASTA ESTE FOARTE IMPORTANT! Poate si sotul tau a gresit, si pentru ca si Dr.ul era stresat sa-ti salveze copilul s-a intimplat asa. Dar vezi, asta poti povesti -acum- tuturor. Ai fi putut face povestea ta publica atunci imediat dupa ce ti-ai vazut puiul in brate? Mai tii minte clipele acelea cind ai tinut copilul in brate? Era normal sa ai nota 8. Este intr-adevar buna. Cezariana scade un punct din 10, si pentru ca a suferit inainte de operatie mai scadem un punct. Si copiii mei au avut 9 amindoi. Sincer mi-as fi dorit 10, dar asta inseamna cezariana ( pe care nu o racomand). Iti doresc numai bine. Si tie Lilian iti doresc NUMAI BINE stiu cum e. Ioana
Ioana, Iarta-ma ca raspund asa de tirziu, am reintrat pe forum zilele trecute, dupa o pauza de citeva luni. Si-ti raspund doar pentru ca e un subiect care pe mine inca ma doare... 1. Ma intreb daca in cazul mamei care si-a ingropat copilul fara sa-l poata tine in brate ai fi dat un raspuns la fel de ferm... In cazul ei, Radoi e vinovat 100% pentru ca pacienta a fost consultata in vreme ce avea copilul mort in burta si ... trimisa acasa. De ce? Pentru ca "profesionistul" i-a facut doar un tuseu vaginal, n-a considerat ca e necesar sa-i asculte inima bebelusului... Sansa mamei: a doua zi s-a dus la un ecografist (Iosup), de capul ei, si asa a aflat ingrozitoarea veste. Ea a scapat cu viata, desi putea face septicemie. Copilului nu i s-a dat insa nici o sansa. De ce? Asta va stabili Colegiului Medicilor caruia i-a fost adus in atentie cazul. 2. Radoi chiar a urlat. Crezi ca e un inger care sopteste sau ingina cintece de leagan? 3. N-aveam pretentia sa fiu centrul universului lui. Ci doar in alea 3 zile, cit am stat internata, sa treaca pe linga patul meu si sa ma intrebe cum ma simt. 4. Cum m-am simtit cind l-am tinut pe bebe in brate? Pai, n-am putut sa-l tin decit a doua zi, am iesit "varza" in anestezie. Iar bucuria de a fi mama era deja umbrita prin necazul prin care trecusem. N-am putut sa pling, nici de durere, inainte, nici de fericire, dupa... Ma bucur ca tu ai avut o experienta fericita cu acest medic. Nu incerca insa sa-mi demonstrezi ca a mea a fost mai putin neagra. N-as mai naste cu el nici sa fie singurul ginecolog de pe lumea asta. Si nici nu n-as sfatui pe cineva sa o faca. Dar, pina la urma, e alegerea fiecareia... "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by frosa
Sunt o mamica de septembrie care tocmai a nascut de 5 zile la Municipal si vreau sa/i felicit pe Drii care s/au ocupat de mine Dr BADEA si Dr Mihai DUMITRASCU....... o echipa extraordinara nota 10.
TE IMPLOR, spune-mi mai multe despre Dr Dumitrascu. Eu vreau sa nasc cu el, nu sunt din Bucuresti, dar am fost internatata la el pt embolizare. Este prima data cand citesc numele lui la nasteri, si deja incepusem sa disper. Te rog din tot sufletul sa spui mai multe. Eu tot prin cezariana voi naste, desi inca sper sa se mai intample minuni, am o sarcina cu probleme si numai intr-un medic de la Municipal, care stie si accepta embolizarea as avea incredere. Rici [gravi] 20 sapt. si "minunea lumii" din burtica Poze: http://community.webshots.com/user/Rici_intalnire_DC http://photos.yahoo.com/rachelowen77 ______________________________________________________________ „Dumnezeu sã te tinã în palma mâinii Sale, iar îngerii sã te îndrume mereu.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut la o clinica mica din Stuttgart si am fost ca la hotel acolo. In primul rand la nastere a venit doctorul care imi urmarise sarcina, un doctor super de treaba, l-a sunat moasa la 2 noaptea si intr-o jumatate de ora a fost la spital.Moasele si asistentele foarte dragute, totul curat, camere cu doua paturi si baie, zilnic venea sa faca curat in baie, sa schimbe asternuturile, aveai in baie tot ce iti trebuie, sapun, tampoane, s.a.m.d, meniu la alegere din trei variante, sa tot stai in asa spital. Eu am vrut sa plec foarte repede acasa, daca totul era ok si eu ma simteam bine am is ce sa mai stau, dar doctorul m-a sfatuit sa stau sa ma odihnesc asa ca am stat 6 zile si nu mi-a parut rau.Ce ma stresa cel mai rau este ca de la 7 dimineata tot incepeu sa vina, nu aveai nici o clipa de liniste, venea asistenta sa iti ia temperatura, tensiunea, bla,bla,apoi micul dejun, apoi bai de sezut, mai venea si doctorul in vizita, gimnastica, se facea de pranz, dupa amiza vizitatori si tot asa toata ziu:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in Alba Iulia -curatenia e acceptabila, asistentele mai fura din pampersii dati de tine pt copil ca sa ii vanda celor care nu au. Ce e dincolo de groaznic sunt paturile. Eu stand pe margine nu ajungeam cu picioarele la pamant. Inchipuiti-va urcatul si coboratul dintr-un pat din asta dupa cezariana (mi s-a incretit pielea pe mine numai cand mi-am adus aminte). Asistentele de pe sectia de gineco sunt ok, in afara de una mai in varsta , cu ochelari si coc, si cu un talent de a da injectiile in cel mai dureros mod posibil. Cele de la copii sunt dezinteresate, la fel doctoritele, chiar daca le cotizezi. Ce-i drept, daca nu o faci nu te mai baga in seama deloc. Infirmierele dupa cotizare iti aduc si camasi de noapte curate zilnic, iti schimba si asternutul la timp. Altfel ..mai uita. Copila mea a avut-o ca neonatolog pe dr.Groza, care in afara de a ma speria de moarte spunandu-mi ca fata mea are "suflu sistolic gradul 3, nu poti sa pleci acasa ca trebuie sa o tinem sub observatie" si a-mi cere sa vin la ea la control dupa nastere la cabinetul particular cu fata , nu a dat DELOC pe la ea. Noroc cu doctoritele de garda ca mai aruncau un ochi cat de cat si prin saloanele madamei. Am plans zilele alea cat pentru un an, imi si vedeam fetita operata, pana mi-am luat inima in dinti si mi-am intrebat doctorul ginecolog(Cibian Stefan, o minune de om si de doctor) care e treaba cu acel suflu sistolic - si am aflat ca e conditie naturala , care trece de la sine pana la 3 luni mai ales ca fetita mea nu avea probleme cu respiratia si nici nu i se albastreau extremitatile - si evident totul s-a rezolvat de la sine. Fetita nu a invatat sa suga pentru ca in primele 3 zile nu mi-a adus-o nimeni la pat si nici eu nu am fost dusa la ea la orele de supt(ea fiind pe alta sectie). Dupa 3 zile ne-au reunit, dar pana am plecat acasa nu mi-a aratat nimeni cum sa o pun la san (iar eu avand mameloane invaginate, de una singura nu am reusit). Cand am plecat acasa , deja fetita nu a mai vrut sa auda de san, se invatase la biberon. I-am pompat 5 luni de zile ca sa poata sa bea lapte de mama ... uf, m-am cam intins cu povestea :D
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor Sunt o viitoare mamica , din Timisoara si vad ca nimeni nu spune nimic despre maternitatea din Timisoara - ce conditii sunt cum sunt doctorii de acolo Daca stiti vreuna din voi va rog sa imi raspundeti ca am emotii in legatura cu peronalul de acolo . Pt cele care cunosc Timisoara eu o sa nasc la maternitatea " Odobescu" cu DR. Murariu Am citit la acest subiesct tot felul de raspunsuri care de care mai infricosatoare( se poate ca fetele are au trecut pe acolo sa aiba motive sa fie obiective dar nici chiar asa)si acuma ma intreb cum o fi si la noi in Timisoara la spital. Va las si ne auzim mai tarziu ca am amortit pe scaun si BB e tot mai agitat in burtica. Liana - DPN 10 OCT.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by diana21
Adrianangi, cu toate ca nu te cunosc personal, imi amintesc ca la un moment dat ai reusit sa ma pui pe ganduri cu povestile tale, dar acum vreau sa-ti spun un lucru! ... Cat timp am stat in spital a venit in salon si de doua ori pe zi sa vada ce fac (lucru care, zau, nu e atat de important, nu stiu de ce va cramponati toate de chestia asta). E absurd sa pretinzi sa stea cineva cu tine sa te tina de manuta. Asta e o procedura care dureaza cel putin 30 de minute. Iar despre igiena sanilor, sa fim seriosi! Ce sa-ti fi zis doctorul? Sa faci dus macar o data pe zi? Sa-ti fi zis niste chestii pe care orice om civilizat le face? Adica sa se spele? Si sa stii ca majoritatea doctorilor isi cheama pacientele la control dupa sase saptamani, nu dupa trei! Poate ca nu am facut bine ca am intrat sa scriu lucrurile astea, dar mi se pare nedrept ce faci tu! Diana, 26 ani, gemeni/rac Fetita Strumfita - 36 de saptamani in Burtica DPN 30 august, Sp. Municipal
Iar ceea ce ai facut tu ti se pare drept? Ma bucur din tot sufletul ca experienta ta a fost una placuta, dar asta nu schimba cu nimic trauma mea... Cit despre a-l alege sau nu pe Radoi medic ginecolog, asta ramine la latitudinea viitoarelor mamici! "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Buna! Eu am nascut la Cluj. Dezamagirea mea este ca sunt asa putine mamici de la Cluj care au scris aici. Pt. viitoarele mamici de la Cluj: va recomand cu caldura sa mergeti sa nasteti la STANCA. Nu spun ca ar fi niste conditii impecabile (nu-i hotel de 5 stele, dar de trei cred ca e) , dar este chiar multumitor. Personalul de acolo mi se pare foarte profesionist si au fost chiar draguti. Am nascut prin cezariana si am avut de a face si cu medicul anestezist, si cu asistentele de pe ATI si cu asistentele de la nou nascuti si toti au fost foarte amabili(cu sau fara atentii din partea mea). Iar atentiile care le-am dat au fost super, super rezonabile (nimeni nu a avut nici un tarif prestabilit). Medicul meu a fost dr. CEZARIN TODEA. Nu am numai cuvinte de lauda la adresa lui. Nici nu stiu exact ce sa va spun despre el, dar consider ca un medic mai bun nici ca isi poate gasi cineva. Si va spun din tot sufletul ca dac veti merge la el nu veti regreta. In caz ca va intereseaza, cabinetul lui este in p-ta M.Viteazul, langa magazinul chinezesc: cabinet "Gine T". In concluzie, viitoare mamici din Cluj:- mergeti sa nasteti la Stanca, sa va alegeti medicul de la inceputul sarcinii (eu am fost prima data la 8 saptamani) si va recomand dr Cezarin Todea. Sa nu uit sa mentionez ca cezariana mea nu a fost nici la cerere, nici recomandata din cauze medicale, ci s-a facut de urgenta, dupa 4 ore de travaliu, nu 12-25, cum am mai intalnit cazuri. Va doresc din suflet: NASTERE USOARA!!! mariana tache
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...