Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre spitalele si doctorii unde ati nascut


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am nascut la Spitalul Filantropia cu Dr.Militatu , pentru care am tot respectul si careia ii datorez faptul ca il am pe Andutu[aerob], insa conditiile de acolo m-i s-au parut mizarabile pentru secolul in care traim.Noaptea dormeam cu luminile aprinse ca sa nu ne gadile gandaceii[xx(],mancarea era mizerabila avand in vedere faptul ca o mamica , care alapteaza trebuie hranita corespunzator(oricum nu cred ca stam in baza mancarii oferita de spital dar totusi...nici asa)in schimb acolo unde erau copiii era foarte curat si se vedea ca erau foarte bine ingrijiti.Andutul meu era la sectia de nou nascuti prematuri , avand niste probleme la nastere si la aceasta sectie ma refer cand spun ca era curat.Si o alta problema era cu pansatul mamelor care au nascut...durere nationala.In rest ca peste tot cred atentii peste atentii la asistente ca sa iti faca diverse servicii dar inca suntem in Romania si asta e.Aceste lucruri se intamplau in martie 2001 , m-i s-a parut groaznic avand in vedere faptul ca am stat internata 10 zile din cauza problemelor avute cu copilul.[V]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut in Bistrita, si la terapie intensiva unde am stat o noapte, am nascut cu cezariana a fost nasol cu personalul...mai ales cu infirmierele care nu mi-au schimbat punga de urina in tura de noapte ca au plecat in graba iar cele din tura de dimineatza nu au facut-o pentru ca stiau ca oricum plec in cateva ore si nu le dau nimic...nici nu le-am vazut de fapt pe acolo sa le dau ceva...si am stat asa de la un moment dat simteam ca pleznesc... simteam nevoia sa urinez desi nu aveam cum daca aveam sonda.... In schimb, odata ajunsa la obstetica ginecologie a fost super! Asistentele super dragutze! si nu le-am dat nici un banutz! nu mi-au dat niciodata de inteles ca ar astepta ceva de la mine, am stat intr-un salon cu doua paturi, geamuri termopan, pat comod, lenjerie schimbata si de 2 ori pe zi daca era necesar, baie proprie cu chiuveta, bideu, si toaleta, vanitza cu dus pentru copilas, copilul l-am avut cu mine, mi l-au adus acolo de indata ce mi-au scos sonda si perfuziile, si vreau sa va spun ca a fost o experientza minunata! In sensul ca eu l-am schimbat de pampers din prima zi, l-am spalat zilnic singura, l-am imbracat si dezbracat de cate ori aveam chef...asistentele veneau daca le chemam ca nu ma descurc cu ceva, si spun ca a fost bine pentru ca odata ajunsa acasa le stiam deja pe toate!nu am mai avut frica ca nu ma descurc la baitza sau la imbracat sau la schimbat...Spun asta pentru ca daca nu e cu tine in salon in spital practic nu-l vezi decat la alaptat, si ajungi acasa si nu stii ce sa faci cu el.Eu l-am culcat cu mine in pat, desi avea patutzul lui acolo, venea noaptea asistentele si ma [blabla]...si-l luau de acolo si mi-l puneau in patutzul lui[:)]. Cand am avut furia laptelui m-au sfatuit ce sa fac, mi-au aratat cum sa-l alaptez, si au fost repet foarte dragutze! pentru care si azi daca le-as intalni pe strada le-as saluta cu bucurie si le-as multumi!au avut grija de mine si puiul meu si va repet nu le-am dat nici un banutz!nimic!nici macar o cafea!Fete tinere, de varsta cu mine, care dupa parerea mea isi fac datoria.Si doctoritza neonatolog a fost la fel iar ce sa mai zic....medicul meu doctorul Vasilut la fel de dragutz! Si cand va veni pe lume surioara sau fratiorul lui Stefan sper sa fie la fel de bine! Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am nascut atat in Romania cat si in USA...sigur America e mult mai bine(Mercy Hospital, se cheama)-am avut camera separata, atat pentru travaliu/nastere cat si dupa aceea, cu toalta proprie- cu tot ce imi trebuie inauntru-chiar si prosoape, sapun...si WC-ul era acoperit cu o banda pe care spundea "sterilizat"-adica e ok sa-l folosesti, sa si stai pe el de vrei.Buton la pat -puteai sa chemi asistenta pentru orice iti trece prin cap ca ai nevoie. In ziua plecarii m-au uitat cu micul dejun, si a venit asistenta sa ma intrebe daca am mancat-si am spus nu-si atunci a chemat infirmiera cu o portie si cand am spus ca eu nu mananc oua prajite au dat telefon la bucatarie sa-mi trimita friganele in schimb. Nu iti fac asistentele toaleta -ci iti dau un aplicator si te invata pe tine cum sa o faci-iti dau si solutia de iod necesara. nu trebuie sa aduci pampersi de acasa-din contra pleci cu pampersi, carpute umede, tricoase, caciulite-ma rog tot ce le ramane in plus dupa ce externezi copilul...copilul pot sa il tii in camera cu tine sau in "nursery", ...Filantropia, in Romania, eu mi-l amintesc curat-suficient de curat sa nu-mi fie scarba sa-mi fac dus , asistente ok-chiar dragute -eu am avut noroc de una speciala, care a avut grija de mine de parca ii eram cunostinta-a folosit solutie de iod pentru toaleta-asa cum trebie folosit- mi-a dat o crema pentru sani, mi-a facut toaleta de cate ori era nevoie-nu doar de 2 ori pe zi si m-a invata cateva lucruri de baza...La salonul de bebei, asistentele au fost si ele dragute-numai doctorita a fost scarboasa-noroc ca alex a fost sanatos si n-am avut nevoie...si asta fara sa dau multi bani-ca nu am avut de unde. anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 http://community.webshots.com/user/anababa100 [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200"]povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru fetele care au nevoie de sfaturi in aceasta perioada... le recomand doamna doctor Magda (Magdalena) Petrache de la Polizu pe care o gasiti si in Medicover Grozovici. Numai de bine, sfaturi pertinente si date la timp, nastere fara probleme... deci din cauza asistentelor care se dadeau de ceasul mortii si imi recomandau cezariana... ca nu coboara copilul... mai tarziu am aflat ca aproape la toata lumea aveau acelasi lucru de spus, de parca copilul trebuia sa coboare ca pe tobogan [bang] si pe urma sa se urce direct pe bicicleta ;) [bicla]... In fine, v-o recomand din tot sufletul daca vreti sa aveti un doctor care sa va raspunda la telefon la orice ora din zi si din noapte (daca nu era disponibila dadea beep inapoi...). Bafta fetelor care urmeaza sa nasca!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in prima faza am vrut sa nasc intr-un spital unde conditiile de"cazare" erau mai de doamne ajuta...dar pe urma m-am sucit...din cauza unei doctore peste care am dat si care mi s-a parut un pic cam superficiala...astfel m-am reintors la doctorul meu cel dintai... asadar am nascut la giulesti...cu dl doctor PUIA SORIN...O MINUNATIE DE OM...II MULTZUMESC DIN TOT SUFLETU'[flo]...este mare lucru sa-ti gasesti un doctor care sa se implice direct...sa fie alaturi de tine..sa ai incredere in el...si sa fie un profesionist...eu am spus ca nu conteaza spitalul..cat stai internata??? 4-5 zile maxim...pe urma te duci acasa...la mine a contat mai mult sa am un doctor bun...cu care sa ma inteleg si in care sa am incredere... cat despre spital ce sa zic...arata destul de rau...personalul...depinde in ce stare eshti...eu le-am ignorat total...cat despre shpaga...am observat ceva...daca le dadeam ...sau nu le dadeam...comportamentul era acelasi..asa ca am lasat-o balta... atata timp cat dl PUIA[MEDIC] avea grija de mine...restul nu ma mai interesa... Pentru parinti... despre copii! [/quote]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doctorul Serban Nastasia de la Spitalul Cantacuzino! De nota 10! Tinar, excelent profesionist, cu rabdare si cu mult bun simt, un domn, care nu asteapta cu mina intinsa ca sa-si faca datoria. Il recomand oricui are nevoie de un doctor si de un om exceptional. Spitalul este acceptabil. Foare curat la terapie intensiva, curat in saloane si la bebelusi, murdar la toalete. Este dotat cu aparatura noua si are medicamentele necesare, ceea ce este foarte important. Asistentele de la nasteri au fost foarte dragute, cele de la copii- niste scirbe carora oricit le dadeai tot asa ramineau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trimise - 28/12/2004 : 15:18:22 -------------------------------------------------------------------------------- posted by Mickyyy: Chiar joi am fost la control la Radoi si am ramas surprinsa ca stia de existenta forumului de aici, ba chiar mi-a raspuns la postarea mea de mai sus (nu stiu daca raspunsul a fost la "nimereala" sau chiar a citit mesajul meu) si mi-a explicat ce s-a intamplat cu mamica ce a pierdut sarcina la 39 de saptamani (avea un alt RH decat cel care fusese "declarat"). Apreciez gestul, oricum eu aveam incredere-n el si fara acele explicatii! Mickyyy, Sunt fosta pacienta a doctorului Cristian Radoi. Cea careia i-a murit copilul in saptamana 37 de sarcina (nu 39). Constat cu amaraciune din mesajul tau ca acest “om” m-a scos pe mine vinovata pentru moartea copilului. Poate e bine sa stii ca eu am declarat RH-ul pe care il aveam dintr-o analiza facuta in urma cu mai multi ani. Nu cred ca e obligatia pacientului sa stie/suspecteze ca are un rezultat gresit la o analiza. Stiind cat e de important factorul RH pentru o gravida (cele cu RH negativ intra din start in categoria celor cu risc crescut pentru sarcina), cred ca e de datoria obstetricianului sa verifice acest rezultat. In cazul meu Dr. Radoi nu a considerat necesar sa vada un rezultat RH. De altfel, cand l-am intrebat de ce nu mi-a mai facut sau recomandat nici o ecografie dupa saptamana 31, raspunsul dumnealui a fost ca “nu poate abuza de resursele centrului medical daca nu are nici o suspiciune care sa necesite astfel de investigatii”. Probabil din ratiuni economice nu a cerut nici determinarea RH. Pentru informare, nu din cauza incompatibilitatii RH a murit copilul, dar daca s-ar fi stiut din timp ca sunt RH negativ poate sarcina era mai atent monitorizata si Ilinca, o fetita de 3900 grame s-ar fi nascut vie, nu moarta. Iar faptul ca dupa consultatia din sapt. 38 m-a trimis acasa cu un copil mort in burta banuiesc ca nu ti l-a mai mentionat dr. Radoi. O fi uitat. Povestea e lunga si pana acum am considerat ca nu e bine sa scriu pe acest forum prin ce-am trecut, intai pentru ca e o experienta personala cumplita si apoi m-am gandit ca nu merita sa discreditez in public un doctor pentru ca experienta mea poate e irelevanta pentru multimea de succese pe care dansul le-a avut pana acum. Gestul dumnealui de a-ti oferi fara sa intrebi niste explicatii referitor la cazul meu eu il interpretez altfel decat tine. Sper ca nu te superi. Mult succes in continuare. Larisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...