Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre spitalele si doctorii unde ati nascut


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

La sfarsitul lunii aprilie am nascut la spitalul Filantropia, prin cezariana, cu dr.Hamid (Medicover). Il recomand cu toata convingerea ca fiind un profesionist si un om de nota zece. De asemenea, am fost multumita si de modul in care am fost tratata de personalul din spital (anestezist, moase, infirmiere, etc). Sanatate la toata lumea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Vreau si eu sa va spun de un doctor, nu am nascut cu el, dar daca e cineva caruia ii urmareste sarcina, sa fie avertizata. Dr Conteanu de la Mat. Bucur. Acum vreo 3 ani am facut o infectie destul de urata. De fapt, eu nu mi-am dat seama, sau n-am acordat atentie, cert e ca m-am trezit ca timp de 3 luni nu mi-a venit cm. Prin servici aveam abonament la Medicover, dar cum nu eram foarte multumita de ei, si nici nu stiam la ce dr sa ma duc, am ascultat sfatul unei prietene si m-am infiintat la cabinetul dlui dr Conteanu, undeva pe Sincai. Buuun! Ma consulta, eu cu ochii cat cepele (nu-mi doream o sarcina, aveam altele in cap pe-atunci), si-l aud: "aa, sunteti insarcinata!" (mie-mi cade tavanul in cap!!); "aveti si infectie" - zice el palpand in continuare. Probabil dupa moaca mea si-a dat seama de efectul vestii, si-mi zici "nu-l vreti? pai, gata, treceti pe masa aia si rezolvam!" Nici tu analize, nici test de sarcina, ecografie, nimic!! Eu nu vroiam un bebe, dar daca tot se intamplase, l-am domolit si i-am zis sa ma lase sa ma gandesc. Imi da atunci o gramada de medicamente, pentru anexita sau ce aveam acolo, ca erau cuprinse toate, uter, trompe si ovare, pt mentinerea sarcinii imi da Alilestrenol (parca asta e) si nu mai stiu ce. Multe rau! Ies capiata din cabinet si ma pun pe plans. Il sun pe sotul meu (atunci prietenul meu) si-i spun marea veste: el, topaia de bucurie, fericit cat cuprinde! In fine, ma impac cu gandul si... viata merge inainte! Dupa cateva zile, la servici, mi se rau. Tremuram toata, nu puteam sa respir bine, m-am panicat si am fugit la Medicover. Acolo, cand le-am spus ca sunt insarcinata, m-au luat repede si m-au trimis la ecografie. La ecografie, surpriza! Unde e sarcina?... Se vedea ceva mic, dar era mult prea mic pentru varsta pe care ar fi trebuit sa o aiba sarcina, si foarte bine putea sa fie doar un chist (de care eu aveam gramada). Dr Popescu, nedumerita, imi face trimitere pt analize de sange, in regim de urgenta. Vin a doua zi dupa rezultatul analizelor si dr Popescu imi spune: "sunt negative, nu sunteti insarcinata!" Am crezut ca nu aud bine, m-am uitat la ea cu gura cascata, asa ca mi-a repetat zambind ca "nu sunt insarcinata". Ce fericire!! Plec de la Medicover usurata, dar totusi, ce-a fost acolo?.. Il sun pe Conteanu: "dle doctor, cei de la M spun ca nu sunt insarcinata. Nu mai inteleg nimic!" Si-l aud: "vai, a murit!! ai fost insarcinata si fatul a murit!" In momentul ala am simtit ca-mi fuge pamantul de sub picioare: adica eu stateam cu el in mine de-atata vreme, si copilul era mort??? Am crezut ca paralizez! In fine, m-am mai dus iar la control la dr Popescu, care mi-a dat ceva sa-mi vina in sfarsit cm, n-a mai fost nevoie pt ca probabil de la medicamentele pt tratarea infectiei s-a rezolvat si problema asta. Am fost la sfarsit si la el, sa ma consulte, si a recunoscut pe un ton nonsalant ca intr-adevar nu a fost nici o sarcina, ci doar o infectie mai puternica, datorita careia uterul se marise putin. Dar el, fara nici un fel de analiza, fara macar un test de sarcina, se apuca sa-mi faca un chiuretaj pe loc, si poate n-as mai fi putut avea copii dupa asta!! Pe moment n-am realizat ce era sa-mi faca, am zis mersi ca s-a rezolvat si am scapat de el. Eram mai tanara, de-abia terminasem facultatea, de-asta nici nu doream atunci un copil. Intre timp, am o fetita, dar ocolesc Spitalele Caritas si Bucur cat pot. De nascut am nascut la Elias, dar asta e alta poveste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca exista vreun medic in lume care sa-si fi multumit toti pacientii; fac acest comentariu ca urmare a discutiilor purtate in jurul dr. Radoi. Si eu am nascut cu dr. Radoi si totul a fost super OK; cezariana, la 2 noaptea - evident ca a venit de acasa la spital pentru mine, in Saptamana Mare. M-a vizitat la spital si a avut grija de mine pana in Sambata Mare, cand toata lumea se pregatea de Paste. Operatia s-a refacut imediat, cand am ajuns acasa la trei de zile de la nastere m-am apucat sa fac curat in casa; nu am avut si nici nu am nici o durere - am nascut in aprilie 2004. Am citit multe comentarii bune despre dr. Puia de la Giulesti; personal nu il cunosc, dar sora mea care a nascut cu el are o poveste foaaarte interesanta despre el. Asa ca, dupa cum spuneam, fiecare medic are pacienti multumiti si pacienti mai putin nemultumiti. Nu putem decat sa ne povestim experientele, dar mi se pare prea mult sa dam sfaturi de genul "feriti-va de el" - cum au fost date in cazul dr. Radoi. Gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe fetita am nascut-o la Polizu cu dr. Esanu si sarcina 2 merg tot la el. Am nascut cu cezariana(copil pelvian). Eu sunt foarte multumita de cum ma trateaza si cat de atent este cu o femeie. Paula[gravi] 15+ [URL="http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/my_photos"]Alexandra[/URL] [loveyou]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor! Scriu si eu, cam tarziu, caci am intrat in 38 saptamani, un pic socata dupa cele citite mai sus.Nu credeam ca mai exista ginecologi care sa nu recomande eco cel putin o data pe luna.Ii multumesc lui Dumnezeu si sora-mi, pt Dl Dr.Crangu Ionescu( Sf. Pantelimon), care ma are in supraveghere de la 8 saptamani si este un profesionist si un ecografist bun, dar nu perfect. Toata periodata sarcinii am fost prapastioasa, m-am gandit la tot ce e mai rau pt ca am auzit povesti ingrozitoare despre ginecologi, drept pentru care am facut tot ce inseamna analize si ecografii...Am "ratat" doar amniocentaza datorita riscurilor...Si sper, cu ajutorul lui Dumnezeu, sa nasc o bebelina sanatoasa. Daca exista cineva care poate sa-mi dea cat mai multe informatii despre "cazarea" de la Sf. Pantelimon, ii raman indatorata...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ecografia nu se face toata-ziua -buna-ziua. Se face una prin saptamina 12-14, pentru verificarea virstei gestationale si una in jur de luna 6, sa verifice ca totul este in regula cu copilul. Desigur, daca exista indicatii speciale, se face mai des (de exemplu daca gravida nu ia in greutate, bataile cordului fetal sint anormale...). Nu se face nici ecografie tridimensionala ca sa ai poza de pus la album. De fapt, eu am avut trei sarcini destul de dificile, doua cu diabet de sarcina si una cu singerare de prim trimestru, doua cezariene, primul copil s-a nascut cu apgar 7 dupa 16 ore de travaliu esuat, copiii mei au avut toti intre 4 si 4,5 kilograme si cu toate astea, am avut maxim 3 ecografii toata sarcina. Citeva lucruri pe care le-am observat : nici o sarcina nu e comparabila cu celelalte, acelasi ginecolog poate fi grozav cu una si timpit cu cealalta. Atita vreme cit sade si explica, nu te face sa astepti in antisambru cinci ore, nu-ti baga mina in buzunar, explicatiile lui coincid cu ce citesti prin carti si par de bun simt, are o asistenta draguta si nu una gretoasa, nu e toata ziua plecat la diverse congrese, nu insista pentru cezariana cind nu e cazul, nu e la a treia nevasta si incurcat cu asistenta, nu are unghii lungi pictate si tocuri zgomotoase...ei bine, atita vreme cit respecta toate regulile astea, merita sa-i dai o sansa. Iar daca refuza sa faca avorturi, atunci e chiar cineva deosebit. Intreba cineva de Ana Niculescu, de la CFR2 : am fost colege si stiu ca citea cartea de rupea, se purta mereu civilizat. si nu era vreo materialist. Mai mult nu pot spune, ca nu stiu. Ca spitale, cind am trecut prin ele, toate mi s-au parut la fel de saracacioase, poate Municipalul si Elias sa fie mai acatari. Cezariana nu are riscuri mai mici pentru copil, desi multe mamici cred asta si nu e prima alegere, in nici un caz. Toxoplasmoza e foarte mediatizata, un fel de mit printre gravidele romance, e risc doar daca imunoglobulina M este crescuta, asta indica infectie recenta...ma rog, s-a mai discutat. Clamidia este o boala cu transmitere sexuala, nu se transmite de pe capacul de WC, inseamna ca unul dintre cei doi parteneri calca/a calcat pe alaturi...din pacate pare epidemica in Romania. Poate cauza infertilitate la femeie, pentru ca inflameaza trompele si le blocheaza. Sper ca n-am ofensat pe nimeni, pur si simplu am remarcat temele astea care revin mai mereu de un an jumate, de cind urmaresc forumul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar vroiam sa intreb de ce trebuie ecografie in fiecare luna?! Multam' amuleta, ca ne-ai lamurit.[flo] Eu in urma unei ecografii si al unui diagnostic aiurea pus de medicul obstetrician [bang] n-am putut sa ma bucur de perioada de sarcina. Alte lucruri din lucrurile ciudate la acest medic conferentiar[xx(]: nu asculta niciodata bataile cordului fetal. Dar face tuseu vaginal la fiecare control lunar (si eu stiam ca in sarcina colul nu trebuie deranjat). In fine, in luna a opta mi-am schimbat medicul - am ales sa merg la Dr. Nayel Isreb [bis], la CRF 2. Am nascut spontan, dupa termen, o fetita de 3340g, cu Apgar 10. Dr. Nayel a venit la 5 dimineata, ca sa ma asiste la nastere. Nu am avut probleme cu epiziotomia - am putut sa sed inca din ziua in care am nascut - si nu ma deranjeaza la schimbari de vreme. Cat despre maternitatea CFR 2[cool]: este o sectie mica, insa curata si cu personal exemplar. M-am simtit foarte bine, in cele doua zile si jumatate petrecute acolo. Numai bine, Christina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eco in ultima luna este importanta. Asa poti afla daca nu cumva bb are circulara de cordon sau vreo alta minune care poate face nasterea naturala foarte dificila. O prietena de-a mea a patit-o. Bebelusul ei era legat cu cordonul PE SUB BRAT! S-a chinuit de i-au iesit okii din cap (la propriu - avea albul ochilor ROSU) si a nascut al doilea copil prin cezariana pentru ca s-a speriat rau. Nu mai spun de dureri, ca ala micu' a facut bungee jumping cateva ore bune. Nu vreau sa va sperii, dar va sfatuiesc sa faceti eco in ultimele 2-3 sapt de sarcina. Preventiv. Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut eco la MedLife cu 15 zile inainte sa nasc, si mi-a zis ca am circulara de cordon. Si am nascut normal, fara epidurala, in cateva ore. Dupa cum ziceam mai sus, copilitza a avut Apgar 10. Bine, ca tot la respectiva eco mi-a zis ca am colul scurt (?!) si sa merg repede la medic. Pai cum sa n-am colul scurt cand mai am zece zile pana la termen ?! Din punctul meu de vedere nici macar nu era scurt: 25 mm. Dar depinde si cine iti face ecografia, nu? Eu am ajuns la concluzia ca doua eco per sarcina imi ajung: una la inceput, prin luna a treia, si una - cum zicea si amuleta - prin luna a sasea. Numai bine, Christina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...