Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre spitalele si doctorii unde ati nascut


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

Baietelul meu a venit pe lume in septembrie 2004 la maternitatea din Ploiesti prin operatie cezariana cu anestezie totala. Conditiile din saloanele de lauze, unde am asteptat de la internare si pana la intrarea in sala de operatii - execrabile. Sala de nasteri in care mi s-a facut pregatirea pentru operatie arata jalnic. Asistentele de la internari (nasteri normale) pot sa le impart in doua categorii unele niste bestii cu chip de om, mirosind a usturoi si unele foarte dragute. La reanimare conditii ceva mai bune. Personalul destul de dragutz, cu cateva exceptii. Din pacate aceste exceptii au fost langa mine imediat dupa operatie si nu a fost tocmai bine. Pana sa intru in operatie cotizasem cu varf si indesat la alte asistente, care dupa ce s-a terminat operatia au iesit din tura...am ramas cu altele care pana sa pot cotiza si la ele abia s-au hotarat sa-mi aspire caile respiratorii...A doua zi la reanimare am avut parte totusi de o asistenta super.. Marea dezamagire a fost faptul ca de joi de la 18,13 de cand l-am nascut pe bb si pana sambata pe la 10 nu l-am vazut pe bb. Acesta e protocolul pentru cele care nasc prin cezariana cu anestezie generala, pana nu sunt in stare sa se duca singure la bb (de la et 1 la et.6), nu au parte sa-si vada minunea mica. Doar tati in urma interventiilor a reusit sa-l vada cateva minute dupa ce l-am nascut. Familia langa tine dupa ce ai nascut? NUUUUUUU are voie. Abia a doua zi am reusit sa ne vedem. O data ajunsa in sectia cezariene lucrurile au stat mult mai bine. Curat si la bb si la mamici, personal dragutz. Dar totul e bine cand se termina cu bine...am un baietel pe care-l consider marea realizare a vietii mele si as trece prin orice pentru el. Mihaela & Arthuras Ingeras (02.09.2004) [url="http://photos.yahoo.com/mihaela_ctin"]poze Arthur[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna! Eu prin martie 2006 o sa nasc, si daca mai inainte aveam motive nu foarte intemeiate de ingrijorare in privinta maternitatii , ce am citit pe aici m-a cam pus pe ganduri.Doctorita mea ginecolog este la maternitatea Giulesti, si pana sa va gasesc aici pe forum ma gandeam ca trebuie sa-mi gasesc o maternitate mai aproape de casa si sincera sa fiu, mai putin costisitoare.Unul din motivele cele mai importante pt mine este distanta: sotul meu nu este tot timpul in Bucuresti, si cand merg la control, aproape in permanenta depind de altii sa ma duca pana acolo, pentru ca de cele mai multe ori mi-e cam rau dimineata si nu vreau sa risc urcandu-ma la volan in starea aia. Al 2-lea motiv ar fi " atentia " care o are d-na doctor , care de cele mai multe ori este 0, cel putin pt mine.Fiind primul copil , asteptat de 5 ani , dupa o sarcina pierduta ma asteptam sa se poarte altfel ,sa fie mai apropiata , sa-mi dea incredere si mai ales sa imi inspire ea ca si persoana cat si ca medic incredere.Cred ca este inutil sa va spun ca nici vb de asa ceva.Am auzit ca la Municipal este un doctor ft bun, parca dl dr Mendez? Daca imi poate spune cineva programul dansului si daca nu sunt pb sa ma ia in evidenta dansul(pt ca am auzit ca multi doctori nici nu se mai uita la tine daca ai inceput controalele cu alt doctor)Mai ales ca imi este si mai aproape , sau in orice caz , mai comod sa ajung singura acolo daca cumva sotul nu e prin preajma.Si de costuri daca imi puteti spune e foarte bine. Mi se pare foarte normal sa cheltui niste bani pt sanantatea ta si a copilului, dar nu sa fii jecmanita intr-un stil barbar pt 3 cuvinte pe care mi le-ar spune orice doctor (care nu e necesar sa fie ginecolog).Stiti cumva ce preturi se practica pt testul acela de malformatii?Pe mine ma costa undeva in jur de 3,5-4 mil, asa mi-a zis d-na doctor.Va multumesc si astept un raspuns.Si pt toate viitoarele mamici nastere usoara iar pt cele care sunt deja mamici : multa sanatate si sa va bucurati de bebei .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata bibirina inteleg ca o sa nasti in martie 2006. eu am termen 1-3 aprilie 2006. doctorul pe care l-am descoperit cu ajutorul aestui site este nayel isreb. la fel de recomandat mi-a fost si de o pritena a mea care a nascut cu dansul. sa stii ca despre dansul am numai cuvinte de lauda. intr-adevar spitalul este destul de departe in conditiile in care tu preferi municipalul care inteleg ca este aproape de tine. insa sa stii ca cabinetul dlui. doctor este in drumul taberei (scuze pentru cacofonie). asa ca poate iti e aproape cabinetul, in cazul in care te vei hotari sa mergi la dansul. despre medicii din municipal nu cunosc foarte multe. poate te ajuta celelalte fete. insa daca tot urmeaza sa nasti in martie te asteptam la mamici de martie aprilie 2006. sa stii ca e o gasca super dr. nayel este la CFR 2. despre spital am auzit numai cuvinte de lauda si la fel despre personalul de acolo. e bine totusi sa te hotarasti cat mai repede. conteaza foarte mault dupa parerea mea ca medicul sa-ti urmareasca sarcina de la inceput si ideal este sa mergi cu el pana la sfarsit. succes si te asteptam la mamici de martie aprilie 2006 Anamaria 12+ si bamboocel cel voinicel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Bibirina, Si eu votez pentru dr. Nayel, eu tot prin acest site l-am descoperit, mi se pare un super dr. Bebe al meu din burtica are 25 de sapt., eu am ajuns la dr. Nayel la 19 saptamani dupa ce am plecat de la un medic de la Municipal (nu este dr. Mendez, pe dansul nu il cunosc) care ma tot stresa cu o problema de col uterin, problema care de fapt nu exista. Despre CFR 2 am auzit numai cuvinte bune, la fel despre personal, despre Municipal am auzit ca personalul este si bun si rau, conditiile mai aiurea ca la CFR 2. Nu am vrut sa risc si am ales CFR 2, atat pentru dr. dar si pt maternitate care se pare ca arata super, in plus personalul este ok, in timp ce la Municipal pot fi si jigodii din cate am auzit. Despre dr. Nayel, ce sa iti zic? La prima intalnire era mai serios, de, nu ma cunostea omul, dar la a doua intalnire deja radeam si faceam glume toti trei, adica eu, dansul si sotul meu. Mi se pare un om foarte responsabil, preocupat in primul rand de mama si bebe si mai putin de banii pe care ii ia. Nu l-as schimba pentru nimic in lume. Citeste capitolele de la "Nasterea pe glob", despre "dr. Nayel" (sunt 6 capitole) si te vei lamuri mai bine. Intrebare: de ce sa faci test de malformatii (habar nu am ce e ala) la 25 de ani cat vad ca ai tu? De unde si pana unde? Eu am 29 de ani si nici macar triplu test nu s-a considerat necesar sa fac. Cred ca doctora ta nu stie pe ce sa iti mai ia bani. Bafta si iti urez sa faci cea mai buna alegere pentru tine. Anda si bebe Mark 25+ toujours optimiste http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este o problema delicata. Sunt una din femeile norocoase care nu a avut nici o problema in timpul sarcinii. Am facut tot ce trebuia sa fie bine "ca la carte". In luna a noua cu doua zile inainte sa nasc mi se face o eco la Spitalul Bucur unde am si nascut si se totul este bine, copil cu diametre normale apreciat cam la 3,600 kg. Nasc cu doctorita tanara a carei nume nu are rost sa-l dau, este pacat de cariera ei, doctorita care mi-a supravegheat sarcina de la bun inceput. Provocam nasterea deoarece era unpic trecut de termen si eu aveam ceva semne. Am travaliu de 45 min dar expulzia dureaza peste 1 ora. Copilul meu avea 4,300 kg si eu normal as fi fost una din cazurile care trebuia sa nasc cu cezariana. Copilul s-a nascut cu scor 2, a avut semipareza, edem cerebral si infectie nu se stie de unde provenita. Cand mergeam sa-mi vad copilul mi se zicea ca este bine. Era sub somnifere si daca nu ai fi stiut cum trebuie sa arate un nou nascut ai fi zis ca este bine. Neonatologul a fugit de mine si de sotul meu trei zile ca apoi sa ne zica ca nu stie daca mai poate face ceva. Am avut insa noroc cu doua asistente care pana la urma ne-au zis ce se intampla. Am plecat de acolo pe semnatura noastra la Budimex unde domnul doctor STANCIU mi l-a pus pe picioare in trei saptamani. Pe 29 septembrie implineste 1 an, alearga prin toata casa, mananca orice ii dai, doarme f bine cu alte cuvinte este un baiat cuminte si sanatos. Ce vreau sa spun este ca am mai auzit despre Maternitatea Bucur intamplari de genul asta si ca mie aceasta maternitate mi-a provocat numai rau. Si sunt una dintre cele care a donat in stanga si in dreapta banuti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by miruna28
Si eu sunt curioasa cum este acum la Elias, acum dupa renovare adica..; voi naste in noiembrie, acolo.
Buna, am fost la Elias pentru control saptamana asta, dupa marea renovare...se pare ca totul este mai frumos insa s-a restrictionat accesul al copilashi...tatii sau cei din familie nu mai au voie sa intre decat pana la lift, probabil ca asistentele vor aduce copilashii afara, sau poate daca se da ceva se lasa sa se intre insa pentru putin timp. Am o intrebare si eu la voi, de ma puteti ajuta: sunt noua si urmeaza sa nasc dupa DPN pe 15 octombrie, insa deoarece am cerclaj se pare ca voi naste mai devreme, oricum bb vroia sa iasa afara de pe la 6 luni si jumatate...stiti cumva cum este dna Dr Cristian Rodica? Va multumesc mult! Gabriela [gravi] 37+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am nascut in noiembrie 2004, la elias, cu dr. tutunaru. experienta mea a fost f. placuta, am ajuns la spital la ora 17 si la ora 22 s-a nascut fetita mea, teodora-prima nastere, fara avorturi, nastere normala, fara epidurala, pt. ca dilatatia mea era deja 5.durerile nu au fost mai mari ca acelea provocate de piatra la rinichi, cele intense au durat cam doua ore, mai rau era ca nu puteam respira normal in <<pozitia de livrare>>.bebita mea a luat nota 9 la nastere. neonatologii nu sunt grozavi, cu exceptia dr. luminita cobac, care e super, inclusiv ca dedicatie, dar din pacate cele care nasc cu tutunaru nu o au ca neonatolog.preturile sunt modice,nimeni nu mi-a cerut bani,sumele de rulaj erau 20000 pt schimbat lenjeria si toaleta zilnica, 500 mii moasa,neonatologul-fiecare.curat,mancarea necomestibila, WC-ul disponibil cam murdar,dar pt. cele smechere mai exista solutii (alte wc-uri...).NASTERE USOARA!! nu va speriati, ce e fgreu abia incepe!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetele pt sfaturile voastre.La mine e primul copil , ca la multe dintre voi, si sincer cand aud cat de apropiate sunteti de doctorul/a voastra va invidiez.Am fost la 3 controale in decurs de 1 luna si 1/2 si eu nu am apucat sa o intreb mai nimic pe d-na doctor , in schimb bani bagati la greu in buzunar , ecografii (care nu mi s-au parut atat de necesare si numeroase de altfel) am facut triplul test (astept rezultatele ) dar mi-a spus printre picaturile ei , ca trebuie sa fac si un test de malformatii(mai exact se numeste ecografie cu morfologie fetala- alta ecografie), cu toate ca nu stiu la ce este necesara avand in vedere ca nu au fost asemenea pb nici la mine nici la sotul in familie(ca daca stau sa ma gandesc soacra-mea cand a nascut nu a mai facut atatea analize si slava domnului ambii copii sunt sanatosi si cu capul pe umeri.)Dar ce ma roade pe mine e ca nu apuc sa vb cu doctora despre ce ma roade pe mine:de ex am aproximat eu ca prin martie, sau inceputul lui aprilie o sa nasc, dar doctora nu mi-a spus nimic.Sa stiti ca nici municipalul nu este aproape de mine , dar imi este mai usor sa ajung la el decat la Giulesti.Normal maternitatea de langa mine este Sf Pantelimon. Dar nu prea mi-a inspirat incredere .Acum .... nici nu mai stiu , oricum trebuie sa ma hotarasc destul de repede.... Merci mult pt sfaturi si sa avem o nastere cat mai usoara, si sa ne bucuram de ceea ce am fost in stare sa cream.Va pup si multa sanatate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc un caz... mama are 28 de ani, probleme in familie n-au... si totusi bb are SD. A iesit ceva in neregula la eco morfologica, insa nu au facut si amniocenteza (cum le recomandase medicul care facuse eco), pt. ca doctorul ei a zis ca nu e cazul... Asa ca mai bine faceti-va toate anlizele... E mai bine asa... Si eu am facut triplu test + eco, cu toate ca aveam 24 de ani si nici un fel de probleme in familie... Au iesit ok. Bb este bine, sanatoasa...
[url="http://community.webshots.com/user/elianacalin"]Eliana[/url] si [copil][url="http://community.webshots.com/user/elenacalin2004"]Elena[/url] – 23 octombrie 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...