Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre spitalele si doctorii unde ati nascut


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

Cu riscul de a redeschide un subiect super-dezbatut si care plictiseste pe multe dintre voi probabil, vreau sa o intreb si eu pe Adrianangi cate ceva despre nasterea ei cu Radoi. Am citi cu atentie ce ai povestit si am inteles ca ai fost si inca esti f. nemultumita de el, insa nu am inteles prea bine de ce. Din ce ai povestit a reiesti ca ai avut o nastere cu peripetii dar nu a reiesit clar ce te-a suparat la el. As vrea sa inteleg bine ce ii reprosezi de fapt: ca a incercat o nastere naturala? ca nu si-a dat seama ca ai nevoie de cezariana? ca ti-a facut o injectie de declansare sau ce? ca nu reiese prea clar vina lui. Si crede-ma nu sunt intrebari la misto, ci unele sincere, izvorate din dorinta de a intelege. Nu vreau in nici un caz sa te iau peste picior. Nasterea e un proces f. complex cu multe variabile uneori imposibil de prevazut, fiecare organism e unic si diferit, poate reactiona in fel si chip la o injectie, nu e totul previzibil dinainte. Iar nasterea natural e o varianta mult mai buna, in general, cand nu sunt contraindicatii clare trebuie incercata. Copilul a avut indice Apgar 8. Al meu la fel si s-a nascut cu cezariana programata inainte de declansarea travaliului. Nu a fost din vina medicului, a avut el, copiulul o suferinta fetala. La 5 minute, indicele a crescut la 9, asta in cazul copilului meu. Apoi am inteles ca a tipat, dar nu la tine ci la cei de la sala de operatii ca sa elibereze sala fiindca "iti moare copilul in burta". Sincer, mie asta mi se pare un plus pt. el, sau poate n-am inteles eu prea bine ce ai povestit tu. Eu una as fi fost multumita daca medicul ar fi tipat, strigat ca sa obtina o sala de operatii pt. mine. Eu nu vreau sa mai isc o polemica, nu vreau sa-ti trezesc amintiri dureroase sau sa iti fac rau. Stiu ca nasterea ta nu a mers bine, ca ai fost traumatizata dar inca nu mi-e clar ca s-a intamplat din cauza doctorului. De-aia si vreau sa inteleg ce-i reprosezi medicului, dar asa, clar, care anume consideri ca a fost vina lui in cazul tau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna, as dori sa impartasesc si eu din experienta nasterii unui printisor care se numeste Andrei. Am nascut pe 19 octombrie la CFR 2 cu dr. Nayel, prin cezariana cu anestezie rahi si sunt foarte multumita. As vrea sa incurajez pe toate viitoarele mamici care vor naste prin cezariana ca nu este asa de greu (am trecut prin lucruri mai grele, ca de pilda operatia de sept). Pe scurt, totul a decurs asa: Miercuri la ora 7,30, m-am prezentat la camera de garda pentru a-mi face internarea cu buletinul si o adeverinta de la servici ca imi platesc asigurarile de sanatate, apoi m-am dus la maternitate (etajul 2) unde m-a luat in primire o infirmiera care mi-a facut toaleta pubiana si clisma, mi-a pus perfuzia si sonda pentru urina (care ustura, e neplacut).Au venit sa ma vada doctorul cu anestezista care mi-au recomandat rahi (se pare ca se prefera pe acolo aceasta anestezie, nici nu au vrut sa auda de epidurala, spuneau ca se practica in general la nastere normala). Pe la 9,00 am intrat in sala de operatie. Mai intai se injecteaza prin perfuzie un preanestezic care da ceva ameteli si apoi se injecteaza in coloana anestezicul propriu-zis (care nu doare absolut deloc) cu un ac foarte subtire. Apoi incepe operatia cu dezinfectarea burtii si taierea, scoaterea copilului (cam dupa 10 minute) care este un moment emotionant, curatarea uterului si coaserea. Total dureaza cam 50 de minute, singurul lucru care se simte sunt niste atingeri usoare si ceva tractiune (nu sunt dureri) atunci cand se scoate copilul. Dupa operatie am fost mutata intr-un salon de recuperare cu doua locuri, lipit de sala de operatie unde in principiu se ramane pana in dimineata zilei urmatoare. Cam trei, patru ore nu veti simti nimic de la abdomen in jos.Cum imediat dupa operatie se pun pe burta niste greutati si pungi cu gheata pentru restrangerea uterului, veti incepe sa le simtiti, dar repet, totul este suportabil. Eu am avut nevoie doar de un calmant care mi-a fost pus in perfuzie cam la 7 ore de la operatie si care dureaza cam 3 ore. In orice caz, se prefera ca cele 3, 4 ore dupa nastere sa nu se faca calmante ca sa nu se relaxeze uterul. Trebuie sa vi se aduca chiar dupa operatie o sticla cu ceai de chimen, fenicul si anason si eventual apa (tati sau cineva din familia). Permanent veti fi indemnate sa beti multe lichide si veti fi intrebate daca aveti gaze. Bebelusul vi se aduce la trei ore dupa nastere la alaptat si tot asa in continuare la 3, 4 ore. Nu este adevarat ca cele care nasc prin cezariana au lapte mai tarziu, va asigur ca daca beti ceai si luati spirulina si Nutrinatal (care are marar si laptisor de matca) o sa va curga ca la robinet. A doua zi sunteti mutate in salon, vi se scot sonda si perfuzia si va trebui sa va dati jos din pat (in mod normal ajutate de cineva, dar eu am reusit singura, stiam ca de asta depinde recuperarea mea ulterioara), veti avea dureri puternice (dar suportabile) si va trebui sa va miscati cat puteti de mult.Cu cat va miscati mai mult, cu atat mai bine. Odata ce asistentele vor vedea ca va descurcati singura, va vor aduce copilul si va trebui sa va aveti singure grija de el (adica alaptat, schimbat, etc.) Eu am fost externata a treia zi. Despre personal, numai cuvinte de lauda (in special asistentele de la reanimare care sunt « enervant » de dragute si cele de la nou nascuti care nici nu vor sa primeasca bani). Dr. Nayel este un super profesionist, foarte dragut cu pacientele lui, si face niste cusaturi impecabile, dupa doua saptamini, operatia se observa ca un fir, iar peste cateva luni m-a asigurat ca nici nu se va mai observa ceva. Maternitatea este supraincalzita si nu trebuie sa va imbracati foarte gros, iar pe bebei, nici atat. La spital ar trebui sa aveti: - pentru bebelus : doua schimburi (camasuta si pantalonasi); servetele umede si pampersi (vi se cer in prima zi si vi se returneaza restul odata cu bebelusul in a doua zi).Nu au nevoie de caciulita caci este foarte cald. - pentru mami : halat, camasa de noapte, Garmastan pentru sani (face minuni), ceai de chimen, anason si fenicul, un sapun, prosop, supozitoare cu glicerina ( a treia zi este obligatoriu sa aveti scaun), hartie igienica (neaparat), tampoane externe ultra (le puteti folosi din momentul in care va dati jos din pat). Din a patra zi am inceput sa port centura (o sa vedeti ce repede va dispare burta), nu va luati dupa cele care spun ca se retrage singura burta, ca nu este adevarat. Iar pentru corp si intarirea sanilor, dati cu ulei de masline (in care am adaugat o fiola de ging seng si ulei volatil de salvie si geraniu -se gasesc la plafar, este formula unui ulei foarte scump de la Clarins pentru bust) si exercitii pentru brate (le puteti face imediat dupa ce iesiti din spital). Amalia si Andrei amalia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nascut amandoi copiii la Bucur cu dr Ples ,cel mare care acum are 6 ani s-a nascut din intamplare cu el ,era de garda si cum dr Conteanu care mi-a urmarit sarcina m-a lasat balta desi aveam mari problema cardiace etc,etc am ajuns pe mana lui Ples pe care nici nu am apucat sa il cunosc ,cand a intrat el in sala de nasteri eu dormeam deja . Deci o mare bila neagra dr Conteanu ,fugiti de el cat de departe puteti .El nu e medic ,e orice dar nu medic. Dr Ples e SUPER ,la primul copil nu a vrut sa imi primeasca absolut nimic si a avut mare grija de mine desi nu eram pacienta lui . Maternitatea o ok ,nu e nici prea ,prea nici foarte ,foarte .La terapie intensiva asistentele zbarnaie ,apoi am stat intr-o rezerva cu o alta mamica si asistentele extrem de dragute ,mai ales una d-na Dana care m-a ajutat foarte mult ca nu stiam sa alaptez copilul si ea mi-a aratat ce si cum . Neonatolg a fost Licuta Novaseliv si este un doctor foarte bun si un om remarcabil ,la al doilea copil intamplarea a facut sa o nimeresc tot pe ea .E foarte dura ,e adevarat ,dar cu copiii se poarta impecabil . Iustina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vioviju
Cu riscul de a redeschide un subiect super-dezbatut si care plictiseste pe multe dintre voi probabil, vreau sa o intreb si eu pe Adrianangi cate ceva despre nasterea ei cu Radoi. Am citi cu atentie ce ai povestit si am inteles ca ai fost si inca esti f. nemultumita de el, insa nu am inteles prea bine de ce. Din ce ai povestit a reiesti ca ai avut o nastere cu peripetii dar nu a reiesit clar ce te-a suparat la el. As vrea sa inteleg bine ce ii reprosezi de fapt: ca a incercat o nastere naturala? ca nu si-a dat seama ca ai nevoie de cezariana? ca ti-a facut o injectie de declansare sau ce? ca nu reiese prea clar vina lui. Si crede-ma nu sunt intrebari la misto, ci unele sincere, izvorate din dorinta de a intelege. Nu vreau in nici un caz sa te iau peste picior. Nasterea e un proces f. complex cu multe variabile uneori imposibil de prevazut, fiecare organism e unic si diferit, poate reactiona in fel si chip la o injectie, nu e totul previzibil dinainte. Iar nasterea natural e o varianta mult mai buna, in general, cand nu sunt contraindicatii clare trebuie incercata. Copilul a avut indice Apgar 8. Al meu la fel si s-a nascut cu cezariana programata inainte de declansarea travaliului. Nu a fost din vina medicului, a avut el, copiulul o suferinta fetala. La 5 minute, indicele a crescut la 9, asta in cazul copilului meu. Apoi am inteles ca a tipat, dar nu la tine ci la cei de la sala de operatii ca sa elibereze sala fiindca "iti moare copilul in burta". Sincer, mie asta mi se pare un plus pt. el, sau poate n-am inteles eu prea bine ce ai povestit tu. Eu una as fi fost multumita daca medicul ar fi tipat, strigat ca sa obtina o sala de operatii pt. mine. Eu nu vreau sa mai isc o polemica, nu vreau sa-ti trezesc amintiri dureroase sau sa iti fac rau. Stiu ca nasterea ta nu a mers bine, ca ai fost traumatizata dar inca nu mi-e clar ca s-a intamplat din cauza doctorului. De-aia si vreau sa inteleg ce-i reprosezi medicului, dar asa, clar, care anume consideri ca a fost vina lui in cazul tau.
De ce vrei sa stii toate astea? La ce-ti ajuta redeschiderea unui "subiect plictisitor"? Daca esti pacienta lui si vrei sa discutam despre ce nu mi-a placut si nu-mi place nici acum la el, da-mi un PM si discutam! Daca vrei doar sa mai inviorezi pe-aici spiritele, nu intru in joc. "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,ma bucur enorm ca am aflat si eu in sfarsit de voi.[il] Eu sunt noua pe aici dar subiectul acesta ma nelinisteste si pe mine. As vrea dac se poate sa ma ajutati si pe mine cu cateva raspunsuri,daca stiti binenteles. Vreau sa stiu daca vre una dintre voi a nascut cu Dr.Kasmo Mohamed de la maternitatea Giulesti ?Eu sincera sa fiu sunt multumita de el pana acum dar urmeaza ziua cea mare si am devenit nelinistita. De Craciun urmeaza sa nasc si este prima sarcina asa ca...[:0] Cum este maternitatea Giulesti ??? Bafta multa la toate mamicile si la viitoarele mamici[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Sunt o proaspata mamica! Am nascut pe 2 noiembrie o fetita frumoasa si sanatoasa la maternitatea Filantropia, cu dr. Zorela Sgarbura. Foarte buna doctorita. Ii sunt recunoscatoare - am avut o nastere foarte usoara, pe care ea a dirijat-o superb. Natural, fara epidurala. A mers foarte repede. Este cu adevarat o profesionista. Foarte draguta a fost si fost ei rezidenta, dr. Antohi, tot de acolo. Fetita mea s-a nascut cu circulara de cordon, si totusi, totul a fost in regula. Daca voi mai naste vreodata, tot cu aceasta doctorita va fi. Spitalul mi s-a parut curat si ok. Sunt si rezerve, cu plata, la 300.000. Curat, 3 paturi in camera, frigider, chiuveta. Baia vizavi. Tot curat. Personalul amabil, cu atentiile de rigoare. Mai nesuferite cele de la BBlusi. Cam asta aste. Urez nastere usoara si fara probleme la toate gravidutele! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/noki_lara/my_photos"]Poze cu mami si BB[/url] Varsta [copil] Sarah http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10716;30/st/20051102/n/SARAH/dt/18/k/a78a/age.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca in marea majoritate a cazurilor e de jale cu spitalele din Romania.Ca si in unele cazuri pe care le-am citit si in maternitatea din Bacau e de groaza cu personalul din spital.Ma refer in primul rand la asistente si mai apoi la unii doctori. Eu de doctorita cu care am nascut pana la urma nu am decat cuvinte de lauda, in schimb asistentele practic iti baga mana in buzunar(nu totate cei drept), iar cele care daca nu la deai si vor practic te ignora, te umileste in cel mai rau hal.Eram sa fac o depresie de toata frumusetea din cauza unei asistente, noroc ca m-am gandit sa-i bag repede ceva in buzunar, si in secunda 2 era cea mai buna prietena a mea.Imi aducea si ce nu aveam nevoie. Si cica sa nu mai dam spaga.Mori cu zile in spitale.In primul rand trebuiesc instruiti cei care iau spaga sa nu mai primeasca si apoi cei care dau. O zi buna tuturor si nasteri placute celor care urmeaza sa nasca.[pup]
Mihaela[mamica] si bb[copil] Amalia
[foto] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mihaela1802/my_photos"]POZICI CU NOI[/url] [foto] [cit][url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55265"]O poveste minunata...[/url] "Singur, omul este ceva imperfect, ii trebuie un al doilea ca sa fie fericit." PASCAL [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor.Sunt noua si nu prea stiu cum se foloseste site-ul, asa ca sper sa nu fac vreo boacana. Am nascut prin cezariana in iulie 2004 la Municipal cu Dr. Badiu. Un medic extraordinar. Un om sufletist, un om care stie sa asculte si sa linisteasca atunci cand apar si problemele. Daca o sa vina si al doilea bebic tot cu el o sa nasc. Spitalul este curat. Dupa operatie am stat 24 de ore la terapie intensiva. Am dat peste o asistenta groaznica, o baba care nu vroia sa imi administreze calmante cu toate ca am cotizat foarte bine la vremea respectiva, Colegele de salon au avut noroc cu celelalte asistente care erau tinere si le ajutau de cate ori aveau nevoie.Am fost mutata cu Stefania (fetita mea)in rezerva de trei paturi unde era foarte curat. Asistentele foarte dragute, te invata cum sa ii dai lui bebe sa pape, te invata cum sa ii faci toaleta etc. Sfaturi foarte bune pt mamici incepatoare. Gata, fetita mea nu mai ma lasa sa stau cu voi.Vrea sa ma joc cu ea. Toate bune. co
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Experienta nasterii mele este una care imbina frumosul cu groaza.Frumosul pentru ca am nascut un baietel sanatos si haios. Groaza pt ca doctorul s_a dovedit a fi indiferent.Sa va povestesc pe scurt.trebuia sa nasc pe 29 septembrie; fiind din provincie, m=am internat din timp la Spitalul Polizu, pentru a nu avea surprize neplacute acasa. Mizeria din spital am suportat=o cu brio.La fel si pe doamna de etnie rroma careia i se provocase avortul si care o zi si o noapte a urlat de durere in salonul unde eram 8 paciente, fiind inconjurata de vreo 15 alte persoane(parinti, prieteni, copii de prieteni),care mai de care mai galagios si urat mirositor,unul fuma, altul se tolanea in patul meu, pacienta plangea, la fel si alte 3=4 bocitoare...Ce mai, schita de Caragiale!Asistentele erau dragute daca erai atenta cu ele! Pe data de 6 oct,in jurul orei 24,00 ma aflam in salon, cand deodata simt niste dureri asemanatoare celor de laa menstruatie, care se reluau periodic, la inceput la 15 min ajungand ca dupa 2 ore sa se repete la fiecare 5 min si sa dureze 35 de sec. anunt o asistenta, imi verifica intensitatea contractiilor si imi spune ca pana dimineata nasc! Abia asteptam!La ora noua dimineata, a2_a zi eram in cabinetul dr Lemnete Gabriel (dr care ma supraveghease insarcinata fiind) care imi spune ca nu am colul micsorat si ca vom vedea dupa amiaza. Ma trimite in salon si in asteptarea dupa=amiezei, trec cu bine peste durerile provocate de contractiile care nu se oprisera. In fine, nici o schimbare a colului in ziua de 6; eram distrusa pt ca urma weekendul si stiti cum e...dificil ca dr. sa se deranjeze...Vineri noaptea, ne mai suportand durerile rog o asistenta sa cheme dr de garda sa ma consulte.Afland pacienta carui dr sunt, imi injecteaza intravenos diazepam cu no=spa. Aceasi poveste si sambata. Aveam dureri groaznice si nimeni nu imi facea nimic, iar decizia unei cezariene nu o putea lua decat dr Lemnete, care insa nu putea fi deranjat! Problema era colul care nu se micsora! trecuse si termenul, tin sa subliniez! Sambata seara Ajung in sala de nasteri si, cu lacrimi in ochi strecor un imbold in buzunarul unui medic rezident implorandu=l sa ma ajute.Imi spune ca imi face un Malgin, dar sa nu vorbesc despre asta, Dupa 3 ore ajung la dilatare 2.Duminica dimineata,abia la ora 7,05 nasc. Aparuse in final si dr meu in urma cu vreo 30 min! Practic nu m=a ajutat deloc. A venit sa ii dau dreptul,insa, incamera de lauzie! Asa ca mai bine nasteam cu dr. rezident! Ca sa nu mai vorbesc de asistente care se certau langa mine care cum sa ia si a imparta banii!Comedia umana! Pe scurt, cam asta este povestea nasterii lui Darius; nu stiu daca am reusit sa evoc groaza prin care am trecut, durerile si noptile nedormite,epuizarea fizica si psihica...Dar a meritat! A mai nascut careva cu dr Lemnete? PE voi v=a ajutat? Va pup, roxi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...