Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre spitalele si doctorii unde ati nascut


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

HEY, HEY, HEY, MILTISUS!!!! Mai usor cu "nu merita sa aiba un copil"!!!!! Pai, ce: daca nu au idee despre ingrijirea copilului, au timp sa invete, sa se invete cu copilul!!!!! Nu cred ca esti in masura (nu ai dreptul) sa spui asa ceva!!!! Cat despre asistente treaba sta chiar asa: daca nu cotizezi, marea majoritate nu te baga in seama! Asta e verificata. http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bravo Laura Ioana ! [cool] Bine zis ! Nu stiu cum este cu majoritatea asistentelor pt.ca eu una de cate ori m-am lovit de cate o asistenta nu a existat sa nu cotizez. Si daca tot dai bani cred ca ai dreptul si sa fii tampit. Nu ca ar fi cazul meu ( ma da modestia afara din casa ).[:D] July25,cu bb Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am nascut in ian 2005 cu dr urleteanu emilian,de la spit pantelimon.am ales ac spital pt ca aveam o prob de coagulare a sangelui,numita sindrom antifosfolipidic,iar dr urleteanu si a dat doctoratul pe asa ceva....dr e de treaba,chiar daca la prima vedere pare dur,insa s a dovedit a fi OM,insa spitalul e execrabil,nu cred ca pot descrie in cuvinte ce mi a fost dat sa patimesc...am fost de 4 ori internata aici,pe tp sarcinii,din cauza unor probleme si credeti ma,stiu despre ce vb...se facea curatenie 1 data pe zi,dimineata,iar seara era infiorator sa mergi la wc,toaletele erau manjite cu materii fecale pana sus,pe jos numai vata si tampoane imbibate cu sange,deoarece cosurile de gunoi erau arhipline si nu mai aveai unde sa arunci gunoaiele,lenjeriile erau patate de sange,pana si pe pereti se vedeau urme de sange,nu puteai manca in salon ca iti venea rau de scarba...erau doua wc la pe putin 30 de paciente...vb de palierul pt gravide,unde am stat pe tp sarcinii,si dupa ce am nascut,pt ca nascand prin cezariana,de la terapie intensiva am fost mutata tot pe palierul cu gravide,copiii nefiind cu noi in salon...dimineata se facea coada la wc,puteai linistita face pe tine la ce coada era si stiti f bine cat de des se duce o gravida la toaleta...dusuri nu existau decat pe palierul celalalt,la mamicile care nascusera normal,dar noi nu aveam acces la ele...noua zile,cat am stat in spit cand am nascut,nu mi am putut face dus...singurul loc in care te puteai spala era acolo unde era si wc,dar nu curgea decat apa fierbinte,cea rec e nu functiona deloc,asa ca erai nevoita sa ti cari cu sticla apa de la chiuveta din camera si sa te speli repede,ca asteptau la coada alte cateva fete...femeile de serviciu faceau legea in spital,nimeni nu avea voie in salon sa te viziteze,nu conta ca erai legata la perfuzii ,cu iminenta de avort,sau ca sotul venise de la 90 de km distanta sa te vada...voiai sa vb cu el?f bine,mergi pe hol,unde mai sunt inghesuiti inca vreo 20 ca voi,unii fumeaza,unii put de mori,si hai,grabeste te,ca mai vin si altii si nu mai e loc...oricum dr ti a recomandat sa stai numai in pat si n ai unde sa stai,ca pe scari nu mai e loc...ai nascut?vrea sotul sa vada copilul?f bine,baga asistentei sefe de la neonatologie 50000 in buzunar si i aduce copilu,bineinteles,pe acelasi holisor intesat de oameni,cei m multi certati cu apa si sapunul,care fumeaza in draci...ce conteaza ca e curent,ca oamenii aceia poate au cine stie ce boli transmisibile si ca micutul e lipsit de aparare?o sa continuu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fereasca Dumnezeu, MONALAC, de asemenea conditii, cred ca ma urcam pe pereti! Saracuta de tine, prin ce ai trecut! MILTISUS, nu e cazul sa fii atat de agresiva! Subscriu la cele spuse de Laura si de July. Uite, eu pana sa nasc nici nu am tinut vreodata un bebe in brate de frica sa nu il scap, habar nu aveam cum sa am grija de un bebe. Si asta ce inseamna: ca nu merita sa fiu mama? Hai sa fim serioase, nimeni nu s-a nascut invatat! Nu e cazul sa arunci asa cu asemenea cuvinte dure! Rolul unui cadru medical este de a acorda pacientului atentia de care acesta are nevoie, de a-l ajuta. Pacientii au drepturi, acest lucru fiind mentionat in lege. Nu este vina pacientilor ca asistentele au nu stiu cate saloane in ingrijire, asta e vina sistemului. Toata lumea stie ca e greu sa lucrezi in sistemul medical, ca e prost platit, conditii rele etc. Dar nimeni nu ii obliga pe cei care aleg aceasta cale sa lucreze in acest sistem. Fiecare are libertatea de a alege. Asa ca mi se pare INADMISIBIL ca un cadru medical sa se planga de proaspetele mamici care nu fac altceva decat sa ceara ajutor, asta este datoria acelui cadru medical, sa le ajute. Eu imi fac meseria mea si nu ma plang, daca nu mi-ar fi placut as fi schimbat-o. Acelasi lucru l-as spune si acelor asistente care se plang de cele descrise de tine mai sus! Iar daca intr-adevar exista mamici care nu vor sa invete sa aiba grija de copilul lor, atunci au o problema. Dar ma indoiesc ca sunt dese aceste cazuri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la sectia de nou nascuti,singura care a fost de treaba,poate prea finuta pt lumea in care traim,a fost dr neonatolog sbarcea adriana...doamne,cat am mai sacait o cu intrebarile,daca copilul meu sufera de gigantism,il nascusem cu 4650kg si mi se parea imens fata de ceilalti copii din salon,daca are probleme,ca 2 zile a urlat intruna...?cand m am externat,mi a dat o recomandare pt spit v gomoiu,la un dr pe care ea il cunostea,sa i faca lui bebe eco la fontanela si la inima...mi a spus,d p d v al meu,coplul e sanatos,dar daca vrei sa fii impacata,poti sa i faci ac investigatii...si intr adevar.copilul nu avea nimic..salonul in care stateau nou nascutii era dotat cu patuturi in care stateau ei si cu niste scaune de lemn,pe care tb sa stai cand ii alaptai..si pt ca la cezariene laptele se instaureaza mai greu,primeai suplimentul de lapte in pahar...,pe care trebuia sa i l dai tu copilului,asta daca nu voiai sa moara de foame.imaginati va cum e sa fii operata de cezariana,sa simti ca te a calcat trenul si sa te chinui,lipsita de cea mai elementara experienta,sa i dai unui copil de cateva zile sa bea dintr un pahar...incet,sa nu se inece,tine l cu capul mai sus decat restul corpului,aoleu,a curs pe el,ce sa fac,sa l schimb acum sa nu raceasca sau sa l mai las sa nu vomite?aaa,am uitat sa spun,politica spitalului era sa nu se foloseasca biberonul,ca sa nu refuze copilul sanul...si inre timp,chinue te sa l pui la san,chiar daca nu ti curge inca lapte,sa ti stimuleze secretia lactata,ia coplul,aseaza te pe scaunul de lemn,coplul refuza sa ia sanul,desi tu insisti...vine o asisrenta si incepe sa urle-de ce i dati coplului din pahar,pune l doamna,la san,ca asa sunteti voi,comode...si incep sa ti dea lacrimile de neputinta si ii spui,dar l am pus si nu vrea,urla rau...si asistenta se uita la tine cu superioritate,te pune sa te asezi pe scaun si iti ia sanul,ti l ciupeste cu brutalitate,apoi apuca capul coplului si ii baga sfarcul in gura,dar copilul incepe sa urle cu putere...dar ea nu se lasa,repeta operatiunea de mai multe ori,eu innebunesc de durere de cate ori ma ciupise de san,mai ales ca erau tari,fiind pe cale sa fac o mastita,dar copilul refuza cu inversunare,era vanat de atata plans,iar eu muream de mila lui,pt ca i tot smucea capul...dupa vreo jum de ora de incercari esuate,imi spune ca mai exista si copii care refuza sanul.hai ca e tarziu,mai scriu si maine,pt ca mai am m de povestit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by miltisus
hei,hei !!! Asistentele de la salon nu va au doar pe voi in atentie ci cateva saloane!!! Adica destui copii ca sa incerce sa faca fata la toti pana la sfarsitul programului, mai ales ca mamele majoritatea sunt total pe dinafara si nu stiu nimic despre ingrijirea copilului iar in acest caz nici nu merita sa aiba un copil !!! Un exemplu foarte bun si o intrebare frecventa si de panicat pt ele este "de ce sughite copilul" !!! - o stupiditate !!! cand noi ca oameni mari vom muri dintr-un sughit atunci eu imi dau demisia !!!! sau :"a facut part,poate a facut caca, nu veniti sa mi-l schimbati?!?!?" In concluzie, inainte de a mai scoate si scrie perle ca acestea mai ganditi-va cativa ani inainte de a face reprosuri !!!
Or fi pentru tine o spupiditate... cand esti pentru prima data mama pana si un oftat al copilului ti se pare ca nu e ce trebuie. Vezi ca prin afirmatiile tale jignesti marea majoritate a mamicilor de pe forum.... Normal ca prima data habar n-ai sa schimbi copilul si ca rogi o asistenta sa ti-l schimbe ca sa afli cum se pune pempersul. Normal ca nu stii ce sa-i faci cand sughite, ca poate sa o faca si o juma de ora... poate chiar o ora... Iar despre afirmatia "nu merita sa aiba un copil" ... cu ce drept te-ai gasit sa judeci tu oamenii si sa iti dai cu parerea cine merita sau nu sa aiba copii? Parerea mea despre tine: ori nu esti mama ori esti una dintre asistentele alea "dragute". In concluzie, inainte de a jigni pe cineva mai gandeste-te cativa ani inainte!!!
[url="http://community.webshots.com/user/elianacalin"]Eliana[/url] si [9cer] [url="http://b2.lilypie.com/XWW2p2/.png"]Elena – 23 octombrie 2004[/url]
[url="http://www.desprecopii.com/info.asp?id=767"]S-a mai nascut o stea [/url][zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eliana, ai mare dreptate.[floare3][pup] Daca ar fi sa fac un pariu pe care sa fiu in procent de 99% sigura ca il castig ar fi acela ca d-na sau d-soara Miltisus este cadru medical sau ca cel putin lucreaza in sistem ( si daca nu ea atunci mama, tatal sau o alta ruda la f.apropiata ). Afirmatiile sale nu se incadreaza in cele de tip nepartinitor ci, dimpotriva,sunt caracterizate de o inversunare inexplicabila. Nu sunt absurda si ii apreciez pe cei din sistemul sanitar care isi desfasoara munca cu abnegatie. In aceeasi masura imi scot palaria in fata anilor de studii. Dar sa nu uitam ca majoritatea fetelor de pe forum au studii superioare si merita acelasi respect pe care cadrele medicale le pretind de la pacienti si de la familiile acestora. Si chiar daca este vb.de persoane inculte, analfabeti,rromi, etc.eu consider ca si ei trebuie priviti cu respect pt.ca sunt FIINTE UMANE si din punctul meu de vedere viata trebuie respectata sub orice forma. July25,cu [fetita] Maria in burtica si [bat] Andrei (30.11.1996)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand,CHRISTOS A INVIAT.cat despre ceea ce a scris cea care la coada numelui il are pe ISUS,nu merita sa va enervati.cred ca numai frustratii pot jigni in halul asta niste mamici care ar face orice sa si protejeze puii si care,e normal,pun uneori si intrebari puerile,dar care atunci li se par absolut firesti.hai sa continuu sa va povestesc ce era sa i faca puiului meu una din asistentele astea/am nascut intr o zi de luni,prin cezariana,iar vineri voiam sa merg acasa cu copilul,pt ca nu mai suportam conditiile din spital,mai ales ca eram internata de sambata.am vb cu medicul neonatolog,care mi a zis ca din pct ei de vedere pot pleca acasa,copilul fiind in regula,dar ca mai ramane sa si dea acceptul si med ginecolog.dr cu care nascusem a venit in ziua aceea mai tarziu,ca nu stiu ce probl avusese,eu stiam in principiu ca el vrea sa ma mai tina pana luni,dar speram sa l conving sa ma externeze,ca simteam ca innebunesc.ma rog,ideea e ca vineri,la ora 12,a venit asistenta si a facut un vaccin la toti bebelusii care se externau.m a intrebat si pe mine daca plecam si i am zis ca nu stiu sigur,ca inca n a venit dr urleteanu,cel cu care nascusem.i a facut si baietelului meu acel vaccin...toate bune si frumoase,sau nu atat de bune ca dr nu s a lasat induplecat de rugamintile mele si mi a spus ca in cel mai fericit caz ma externeaza luni,pt ca am avut probleme si tb sa fiu tinuta sub supraveghere.adevarul e ca facand trat cu clexane si aspirina pe tot parcursul sarcinii,in tp operatiei pierdusem f m sange,scapasem la mm de o transfuzie si n am mai comentat,conformandu ma.luni am asteptat cu sufletul la gura decizia dr,nici n am clipit cand mi a scos firele de la operatie si cand m a stors pe burta ca aveam nu stiu ce secretie care tot curgea din burta,desi muream de durere,dar am facut pe viteaza,ca sa plec acasa.ma rog,pana la urma,cand a vazut ca aproape cu lacrimi in ochi il intrebam daca pot pleca acasa,si a dat acceptul.am sarit in sus de bucurie si am plecat la copil,pt ca daca ati citit mai sus,copilul nu statea cu mine in salon,ci in capatul celalalt al palierului.cand ajung acolo,o asistenta era la ei,cu seringa in mana,se pregatea sa le faca vaccin celor care se externau in ziua aia.ajunge si la al meu si ma pune sa l dezbrac,dar ii spun ca i s a facut un vaccin vineri.se uita la mine mirata,se duce si i cauta fisa si vine cu ea in mana-ce vaccin,doamna,ca in fisa nu scrie ca i s a facut vaccinul.eu ii garantez ca i s a facut,pt ca eram acolo(DUMNEZEU A AVUT GRIJA DE NOI)asistenta il desface la bluzita,il controleaza la manute si ramane stupefiata,copilul fusese vaccinat,iar asistenta din tura de vineri uitase sa treaca in fisa!n am mai facut scandal,pt ca nu voiam decat sa plec,dar va intreb,ce ar fi fost daca nu as fi fost acolo si copilul ar fi fost vaccinat de 2 ori in 3 zile?nu vreau sa ma gandesc ce se putea intampla...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...