Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre spitalele si doctorii unde ati nascut


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

Buna dimneata! Sunt Oana[gravi]38 sapatamani si tare as vrea sa stiu daca a nascut cineva cu dr. Grigore de la Cuza din Iasi.Eu am ales cezariana;Doctora e plecata la un congres in perioada asta si ne-a spus sa stam cumintele sa nu ne grabim si sa nu deschidem usa pana nu vine ea acasa:))))[pup][pup] oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor, si eu am nascut(07.02.2006)la Spitalul Bega din Timisoara si vreau sa zic ca spitalul este groaznic din toate punctele de vedere.Nu stiu cum este mancarea ca nu am mancat de acolo,dar era o mizerie de nedescris si in salon si la toaleta.Dupa spusele fetelor din salon patul nu a fost schimbat dupa ce a plecat cealalta mamica.In sala de travaliu sincer la ce dureri am avut nu am apucat sa ma uit dar si sala de nasteri este sub orice critica.Norocul meu a fost ca am avut un doctor foarte bun care m-a supravegheat toata sarcina(Bogdan Muresan)si pe care il cunosc din 2004 cand m-a operat de o sarcina extrauterina(tot aici la spital). Eu trebuia sa nasc pe 31.01.2006 si pentru ca bb era bine la mine in burtica doc a zis sa mai asteptam,marti dimineata l-am sunat ca cica eu am contractii,dupa ce m-a consultat a zis ca nu nasc inca dar sa ma duc totusi la spital ca poate poate,si vine si el mai tarziu sa ma vada.Prima data m-au dus intr-un salon unde erau sapte paturi si statem ingesuite de parca tot salonul era un pat imens.Dupa ce au inceput contractiile din 5 in 5 min m-au dus in sala de travaliu.Dupa ce mi-am facut epidurala aveam frisoane imi venea sa vars dar nu era nimeni prin apropiere,la un moment dat imi trebuia la toaleta dar nu era nici o moasa sa ma ajuta abia dupa vreo 30 min a aparut si mi-a adus o GALEATA!!!!Parca era in evul mediu.Usa dintre sala de travaliu si cea de nasteri era deschisa puteam vedea totul ca la televizor.Iar punctul culminant a fost cand a venit moasa si a zis sa nu o deranjam ca vrea sa se culce putin ca nu a prea dormit noaptea si o mai astepta o tura de noapte si crede ca nu rezista fara un somnic.Ca norocul ca nu a mai durat mult si venit puiul meu drag David. Daca nu cotizezi nu esti bagat in seama,vreau sa zic ca am avut o scarba de doctorita pentru bebe ca nu a vrut sa ne lase sa plecam din spital pana i-am dat ceva,cand a venit prima data la vizita a inceput sa-mi spuna ca bebe are tot felul de chestii,doar pretexte ca sa ne tina mai mult,si eu imi faceam tot felul de griji ca bebe poate sa pateasca ceva.Dupa ce am fost la ea in birou si am pus plicul pe masa a zis ca putem pleca imediat acasa. Singura consolare a fost ca nu am stat decat 2,5 zile si am nascut cu un doctor de incredere. Am avut noroc ca am avut o nastere usoara si fara complicatii si nu a trebuit sa stau mai mult acolo. Le recomand tuturor viitoarelor mamici sa viziteze spitalul unde vor sa nasca sa-si faca o imagine despre ce le asteapta.Din experienta eu mi-am adus toata lenjeria de acasa,patura,perina si cearceaf(cele de acolo erau rupte si patate cu sange). Din pacate si eu pot spune rusine acestiu spital. Silvia,mamicutza de bebe David Sebastian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor! eu am nascut pe data de 30 iunie 2006 la spitalul polizu un baietel de 2.100gr, fiind o nastere prematura la aproape 35 saptamani. Doctora care mi-a urmarit sarcina si careia ii multumesc pentru bebelusul care il am acum este Dr. Mogos Magdalena. Eu am fost internata incepand cu saptamana 32 de sarcina pentru ca aveam o hipertensiune arteriala indusa de sarcina care a daunat mult bebelusului, facand-o pe dna doctor sa ia decizia de a-mi face cezariana la 35 saptamani pentru a-mi salva copilul. In toata perioada cat am fost internata m-a monitorizat tot timpul si pot spune ca m-am simtit in acel spital f bine, asistentele erau in general dragute si nu tb sa cotizezi cine stie ce. Saloanele intr-adevar nu erau cu dotari moderne dar era f curat (cel putin unde am stat eu), insa saloanele unde puteai sta cu bebelusii aratau f bine. Dupa ce am nascut bebelusul meu a fost dus la terapie intensiva unde a stat o saptamana. Singurul lucru care nu mi-a placut a fost ca la inceput tare greu am obtinut o informatie despre starea copilului, dar daca insisti pana la urma primesti raspuns la intrebari. Unele asistente de la lactarium erau un pic mai nesuferite (mai rigide). Acolo meregeam din trei in trei ore si ne mulgeam pt a da lapte de la san pt bebelusii aflati la terapie intensiva. Dupa ce a iesit de la terapie bebelusul a fost mutat impreuna cu nou-nascutii cu risc crescut pt ca era mic si nu mi-l putea da cu mine in salon. Acolo am invatat de la o asistenta f draguta cum sa schimb bebelusul, cum sa-l imbrac, cum sa-l hranesc cu biberonul si multe alte lucruri. Tot respectul pt dansa. Bebelusul meu nu a supt la san pt ca era mic. Am plecat de acolo cu bebelusul cu greutatea de 2.060gr dar sanatos si bine ingrijit. Acum are trei luni si jumatate si 6.500gr. Eu multumesc tuturor celor de la Polizu si va sfatuiesc sa mergeti cu incredere la Polizu, mai ales daca aveti probleme cu sarcina pentru ca acolo au cea mai buna aparatura pt prematuri. si nu in ultimul rand mergeti cu incredere la dna dr Mogos, special pt fetele din Ploiesti, pentru ca in Ploiesti maternitatea este groaznica. Daca mai aveti intrebari va raspund cu drag! Mai vroiam sa va spun mai multe dar bb al meu s-a trezit si vrea papa. Va pup si nastere usoara!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Ioana 050775, eu in primele luni de sarcina am fost la dr. Sai de la Polizu, este OK, numai ca nu prea este atenta, eu fusesem deja de vreo 3 -4 ori la ea, si cand m-am dus cu niste rezultate de analize care aratau pozitiv la ureaplasma si micoplasma se pregatea sa imi dea niste antibiotice care nu sunt recomandate in sarcina, noroc ca am intrebat-o eu daca nu dauneaza bebelui, si m-a intrebat f mirata daca sunt insarcinata [alcool](aveam aproape 10 saptamani), in fine, nu mi-a placut Polizu in general pt ca se statea la o coada imensa la ecograful de la parter, si intrau peste rand paciente aduse de doctori... in fine, doctorita e destul de ok, in afare de faptul ca mi s-a parut un pic distrata (adica nu nota pe nicaieri garvidele, sa aiba o evidenta, in fine). Eu pana la urma m-am mutat la Giulesti, la dr Ion si am fost mai mult decat multumita. Bebe 2 care vine in ianuarie tot acolo il nasc, si am si eu o intrebare pentru mamicutele care au nascut la Giulesti cu epidurala, de curand: cat costa trusa?, si cu totul, cat ati dat la anestezist? Si cat se mai da la moasa, dar la doctor? Banuiesc ca din decembrie 2005 au mai crescut scorurile...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danutz - eu am nascut la Filantropia. Depinde mult de cine-i doctorul tau. Eu nu stiu sa-ti spun tarifele pt doctori... La mine a fost nastere naturala fara epidurala. Moasele au ramas tot la 500. Neonatoloaga la fel (sper sa n-ai nici o problema cu bebe!), infirmierele 20-50. Asistentele (la toaleta, de pilda sau cele de la bebei) 50-100. Intereseaza-te daca nu cumva s-a mutat sectia in corpul nou (in sept cand am nascut eu, inca nu se mutase, dar nu se stie niciodata). rezervele sunt trei din cunostinta mea - 149-148 (300mii/noapte) si 150 (600mii/noapte). La 150 sunt doua paturi, de forta majora trei, tv (care nu functiona cand am fost eu si baie in camera cu nijte mici gandacei pt ca sunt in renovari si se deranjeaza cuibuletele), 149 unde am fost eu sunt 3 paturi, frigider , fara tv, fara baie in camera. Cam asta in general. Daca vrei mai multe detalii, intreaba -ma! Nastere usoara!

[pis], mami de pisoi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din Ploiesti si am nascut la Polizu cu D-na Dr Mogos , e o finutza si am nascut repede si usor....bine ajutata de epidurala cei drept. oricum bine ca nu am nascut la ploiesti ca cred ca inebuneam......mizerie,...... Am avut si ceva Pb cu bebitza din cauuza icterului sia afost foarte bine ingrijita. Pe al doilea bebe il voi naste tot acolo, sper.... Pup fetele si nastere usoare la cele care inca nu au nascut!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Ma bag si eu in discutie desi nu sunt inca insarcinata desi imi doresc foarte mult. De curand am primit o oferta de a ne asigura intr-un sistem de asigurari de sanatate privat care includea servicii medicale la Euroclinic. Nu i-am dat atentie pana nu am vazut aici pe site reclama si baza destul de moderna, dupa mine. Intrebarea mea este, a nascut cineva acolo? Sunt medicii buni? Poti avea incredere sa faci o cezariana acolo? Pe mine m-ar tenta date fiind conditiile prezentate si preturile (mari dar nu exagerate), plus sistemul rooming in. Eu sunt in Belgia pentru un an si am vazut ca aici se fac programarile la astfel de clinici cu multa vreme inainte (evident dupa ce ai aflat de sarcina). Nu m-as baga insa la un angajament fara sa am si parerea unor pacienti de acolo. Merci mult. Moira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moira- eu am fost in vizita la Euroclinic caci voiam la un moment dat sa nasc acolo. Programare pentru nastere nu este necesar sa faci (cel putin asa era in iunie) fiindca ei primesc sa nasca si gravide in luna a 9-a, in principiu recomanda ca urmarirea sarcinii sa se faca tot acolo, dar te primesc oricum chiar daca te-a urmarit altcineva. In tot cazul o vizita inainte tot trebuie sa faci ca sa te ia in evidenta si ca sa-ti programeze cezariana (daca e cazul)Ce nu mi-a fost mie foarte clar, nu am inteles ce se intampla cu bebelusul daca are probleme (ca de exemplu icter fiziologic) fiindca pachetul lor standard inseamna 2 nopti cazare-nastere normala, sau 3-cezariana. Probabil ca trebuie sa platesti in plus... Mie nu mi-a placut faptul ca a trebuit sa astept pentru o consultatie aprox.1 ora, in conditiile in care aveam programare(facuta cu 2 sapt inainte!!!), ca dupa aceea sa mi se spuna ca d-nul doctor Herghelegiu era intr-o nastere...si asta fiindca am insistat eu cu intrebarile caci nu mai puteam sa stau. Pana la urma consultatia nici nu a mai avut loc fiinca nu au putut sa-mi spuna cat ar mai fi trebuit sa astept.Era mult mai normal sa ma sune in prealabil si sa ma reprogrameze, caci nu as mai fi batut drumul pana acolo degeaba. Nu dau sfaturi nimanui, am auzit/citit de nasteri in conditii ireprosabile la Euroclinic, dar eu personal am decis sa nasc la Filantropia (care are cel mai mic procent de decese infantile din tara!!!), mai ales ca acum l-au si renovat si cel putin in aripa noua e foarte curat. Mult succes! Danutz 35+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...