Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sarra


sabinne

Recommended Posts

Buna, fetelor! Sunt viitoarea m#259;mic#259; a unei feti#539;e....c#259;reia vroiam s#259; îi alegem un nume deosebit...un nume care s#259; îi plac#259; #537;i s#259; nu îi creeze probleme în rela#539;iile cu copiii sau mai tîrziu.Pe mine m#259; cheam#259; Sabina-Maria #537;i niciodat#259; nu am avut probleme legate de nume.Mie #537;i sotului meu ne place f mult Sarah, care este evreiesc, din pacate.Si se pare ca sunt foarte multe bancuri despre evrei legate de Sarah, I#539;ic,#536;trul si Ra#537;ela.De#537;i pu#539;ini #537;tiu, Sara nu este evreiesc sau Sarra care era un nume de origine traco-dac#259;, însemna lumina lui Ra.Oamenii sunt r#259;i si indiferen#539;i....dac#259; ar chema-o SArra ar putea fi o alegere nefericit#259;??În primul rînd nu vrem ca ea sa sufere. Va mul#539;umim pentru toate r#259;spunsurile pline de bun#259;voin#539;#259; pe care ni le ve#539;i da.[bang][batcap] Sabina #537;i Sorin E o alegere grea pentru p#259;rin#539;i numele... mai ales c#259; vrem sa fie un nume deosebit , original si nu ciudat.[bebic]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu nu o sa-ti dau raspunsuri pline de bunavointa pentru ca ar fi contra parerii pe care mi-a facut-o postrea ta. Asemenea dileme inca nu am intalnit.Tu ce vrei,sa ti se confirme originea numelui Sara?Sau Sarah? Sau Sarra? Daca ai asa mare problema cu numele straine,evreiesti in cazul asta,eu zic sa-ti schimbi si tu numele,ca originea lui.....e alta decat cea romana. Dar inainte verifica toate bancurile existente in lumea asta,ca sa stai linistita.[hot] ladyJ
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haide ladyJ... Nu cred ca a fost o postare antisemita ori antinu'sh! Cand am postat primele dati pe DC si mi s-a dat [zid]si [mariaj]pt. o simpla intrebare nu m-am prins ca DC este o comunitate CALDA in primul rand![dc] Daca tot suntem la 'Sufletul credintei' Sabinne sa stii ca eu am o fetita Sara si i-am ales numele cu dictionarul pe burta... 'Sara' inseamna 'printesa' de fapt, da este intr-adevar de origine ebraica. Sarah (Sarai in romaneste) inseamna altceva. Numai dupa ce i-am facut certificatul m-am gandit ca ar fi sunat frumos Sara-Cristiana. Am vazut din ce in ce mai multe Sara in Romania [:D] Raman acestea trei: credinta, speranta si dragostea.(Biblia)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[Buna, Laura si iti multumesc f mult pentru cuvintele tale frumoase....asa este, nu m-am gandit vreodata sa trimit mesaje antisemite sau eu stiu cum......de vreme ce sunt acceptate de moderator si postate pe forum cred ca e ok, nu???Sunt pentru incurajari aici si ptr sfaturi ca noi toate de altfel, nu?? am considerat ca este un forum cald, prietenos.....cei care nu vor accepta acest lucru, e treaba lor personala, e problema lor. Un alt nume frumos care imi place in mod deosebit ar fi Alessia dar nu gasesc un nume de alint .E cam greu sa -ti strigi copilul asa...Si cred ca desi este mai mult frantuzesc nu isi pierde frumusetea , nu este nici Alexandra, nici Alexia . Multumesc mult pentru incurajari, Laura....esti o persoana deosebita............si as vrea sa mai vorbim pe acest forum..pupici.......si pentru fetita ta scumpica Tu cate saptamani aveai cand te-ai decis la nume?? [bebic]quote]Originally posted by Laura XXX
Haide ladyJ... Nu cred ca a fost o postare antisemita ori antinu'sh! Cand am postat primele dati pe DC si mi s-a dat [zid]si [mariaj]pt. o simpla intrebare nu m-am prins ca DC este o comunitate CALDA in primul rand![dc] Daca tot suntem la 'Sufletul credintei' Sabinne sa stii ca eu am o fetita Sara si i-am ales numele cu dictionarul pe burta... 'Sara' inseamna 'printesa' de fapt, da este intr-adevar de origine ebraica. Sarah (Sarai in romaneste) inseamna altceva. Numai dupa ce i-am facut certificatul m-am gandit ca ar fi sunat frumos Sara-Cristiana. Am vazut din ce in ce mai multe Sara in Romania [:D] Raman acestea trei: credinta, speranta si dragostea.(Biblia) [/quote]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Sabina, eu mi-am botezat nepotica Sarah-Elena si nu am auzit vreun banc vreodata legat de acest nume. Eu i-am daruit numele Sarah, dupa Sfanta Sara a Vechiului Testament, sotia patriarhului Avraam fata de care si noi, ortodocsii avem multa dragoste. Deci sfatul meu este sa dai fetitei numele Sara, in orice varianta doresti, fara a te rusina, pentru ca Sf. Sara este un model vrednic de respect si o ocrotitoare plina de dragoste, pentru oricine ii poarta numele. In plus este un nume cu adevarat frumos! [url="http://www.flickr.com/photos/pisicuta/"]Mari[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
si eu sunt o mamica de Sarah insa nu m-am gandit niciodata ca se pot face glume pe seama numelui ei. Stii, bancuri se pot face si pe seama culorii parului/pielii, religiei, originii, asa ca e f greu sa prevezi ce anume iti va complexa copilul. Daca voua va place si simtiti ca asta e numele...atunci asta sa fie. Va doresc sa aveti inspiratie!! [url="http://www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1"]Ines Nicole si Sarah Marie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de sabinne
Buna, fetelor! Sunt viitoarea mamica a unei fetite....careia vroiam sa îi alegem un nume deosebit...un nume care sa îi placa; si sa nu îi creeze probleme în relatiile cu copiii sau mai tîrziu.Pe mine ma cheama Sabina-Maria si niciodata nu am avut probleme legate de nume. Mie si sotului meu ne place f mult Sarah, care este evreiesc, din pacate. Si se pare ca sunt foarte multe bancuri despre evrei legate de Sarah, Itic, Strul si Rasela. Desi putini stiu, Sara nu este evreiesc sau Sarra care era un nume de origine traco-daca, însemna lumina lui Ra. Oamenii sunt rai si indiferenti....daca ar chema-o Sarra ar putea fi o alegere nefericita?? În primul rînd nu vrem ca ea sa sufere. Va multumim pentru toate raspunsurile pline de bunavointa pe care ni le veti da.[bang][batcap] Sabina si Sorin E o alegere grea pentru parinti numele... mai ales ca vrem sa fie un nume deosebit , original si nu ciudat.[bebic]
SARRA Gender: Feminine Usage: English Pronounced: SER-a Variant of SARAH SARA Gender: Feminine Usage: Greek, Spanish, Italian, Portuguese, Scandinavian, German, Dutch, Slovene, Polish, Arabic Pronounced: SAH-rah (Spanish, Dutch, Polish), ZAH-rah (German), SER-a (English) Cognate of SARAH SARAH Gender: Feminine Usage: English, French, German, Jewish, Biblical Pronounced: SER-a (English), ZAH-rah (German) Means "lady" or "princess" in Hebrew. This was the name of the wife of Abraham in the Old Testament. She became the mother of Isaac at the age of 90. Her name was originally Saray, but God changed it (see Genesis 17:15). http://www.behindthename.com/name/sarra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...