Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Va rog un sfat, sunt disperata!


Recommended Posts

Povestea mea e un pic mai lunga dar sper sa aveti rabdare sa o cititi si sa-mi dati un sfat. Sotul, copilul de un an si ceva si eu locuim singur intr-un orasel din Germania. Acum cateva luni, in ianuarie sotul isi pierde serviciul (pentru a 12 oara in 13 ani de munca). Firma la care am lucrat pana sa nasc daduse faliment asa ca nu aveam unde sa ma intorc. Situatie de criza in familia noastra mai ales ca relatia noastra scartaia mai demult si cuvantul divort era la ordinea zilei. Motivul: sticla de vin pe care sotul o savureaza in fiecare seara, lipsa sexului de cand l-am facut (nu nascut) pe bebe, bani aruncati pe haine si obiecte care nu sunt strict necesare si alte maruntisuri. Ne cautam amandoi de munca. Eu gasesc prima, in octombrie, job cu norma intreaga. La cateva saptamani, in noiembrie, incepe si el munca dar la 200 km departare de casa. Trebuie sa plece lunea si sa se intoarca vinerea. Initial am spus ca o sa vina mama sa stea cu copilul, sa stea cateva saptamani aici, sa mai ia si copilul pentru 2-3 saptamani in ro. Asta numai pana in septembrie 2008 cand eu imi dau licenta. A fost de acord, a venit mama, a venit si tata dar numai in vizita urmand ca peste doua saptamani sa se intoarca acasa, in ro. Mentionez ca e a doua oara cand ai mei ma viziteaza in cinci ani de cand sunt aici. Au si inceput scandalurile, ca nu mai are loc in casa, ca tata il enerveaza, ca il trezeste sambata la 10 si el vrea sa doarma ca de obicei pana la 12-1 dupa amiaza. Totul a culminat cu o cearta crunta in care si-a iesit cumplit din fire (sotul) a spart tot prin bucatarie, a batut cu pumnul in masa si a sarit sa ne bata pe toti. Am vrut sa chem politia dar a inceput sa planga si sa ma implore sa renunt. I-am chemat in schimb pe ai lui sa le explic, ca eu vreau sa divortez. Sigur, ai lui ii tin partea, ai mei sunt ingroziti de ce au vazut. Eu nu stiu ce sa fac. Stau cu ochii in tavan nopti la rand si incerc sa gasesc o solutie. Mi-e frica sa renunt la job pentru ca e posibil ca el sa-si piarda munca iar, mai ales ca nu-i place deloc la noua firma si mi-a si zis ca si-ar da demisia sa stea acasa cu copilul. Pe de alta parte nici eu nu castig asa de mult sa intretin o familie si sincera sa fiu, nu imi doresc un sot casnic. Pe de alta parte mi-e greu sa ma despart de copil, chiar si pentru perioade scurte de timp. M-am gandit sa-mi iau job part-time si sa angajez pe cineva. In conditiile astea o sa trebuiasca sa dau mai mult pe bona decat castig. Nu stiu ce sa fac, nu stiu daca relatia noastra mai are vreun viitor. El imi promite pentru a mia oara ca se va schimba. Eu nu-l mai cred pentru ca il cunosc. Parintii lui imi cer ca de dragul copilului sa ramanem impreuna. Ai mei imi spun ca e decizia mea, fac ce vreau, dar ei cred ca asta e doar inceputul in ceea ce priveste violenta. Dati-mi va rog un sfat ca simt ca ma prabusesc de durere. Nu stiu ce sa fac.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

eu mi-as lua copilul si m-as intoarce in tara, la parinti pentru inceput. nu ai spus de cand sunteti impreuna; si daca el e roman sau nu. dar oricum nu conteaza prea mult, si eu cred ca e doar inceputul, din pacate...
Eu stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa. S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In cazul tau si eu zic la fel, cred ca e mai bine sa te desparti de el. Apoi fie stau ai tai cu tine si tu lucrezi si iti termini licenta, fie mai trimiti copilul cu ei prin Romania pana iti iei licenta, fie te duci in Romania cu copilul. As zice totusi sa iti termini licenta si abia apoi sa pleci in Ro sau sa ramai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil vine acasa dupa o saptamina de munca si nu gaseste pic de intimitate, intr-o casa plina de lume.Asta inseamna ca ar trebui sa le multumesti parintilor tai si sa incerci sa gasesti o alta solutie pentru copil.De exemplu socrii tai?Presupun ca iese din discutie? Cresa? Categoric trebuie sa faci un efort sa-ti termini studiile ,ceea ce ar semnifica o independenta financiara si atunci poti evalua relatia un pic mai detasata.Totusi ,daca el doreste sa stea cu copilul mi se pare un tata dedicat.Sint putini tati care ar prelua o asemenea sarcina nu foarte facila.Intr-o situatie financiara relaxata crezi ca s-ar comporta mai bine?Sa traduc:e din cauza stresului comportamentul lui sau violenta verbala si chiar fizica il caracterizeaza? dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare sincer rau pentru situatia ta. Daca doar venirea parintilor la voi acasa a generat o reactie atat de violenta din partea sotului sunt sigura ca nu e la prima abatere. "Motive" de genul asta se gasesc usor, mai ales cand le cauti. Reactiile lui, de fapt intregul comportament, arata ca este o persoana instabila. Nu stiu ce a generat aceasta instabilitate, de obicei o trauma din copilarie (poate cauzata de parintii lui). Din ceea ce am citit esti intr-adevar foarte debusolata, pomenesti de divort, apoi 2-3 randuri mai jos spui ca nu vrei sa renunti la job-ul tau intrucat si el poate sa-si piarda serviciu, deci in subcontient iti vezi viitorul alaturi de el (pentru ca iti conditionezi existenta de a lui). De asemenea, imi pare rau de parintii tai, nici nu pot realiza ce e in sufletul lor vazandu-si fata suferind. Cred ca eu m-as intoarce in tara cu copilul pentru o perioada pana se mai linistesc lucrurile si se limpezesc si sentimentele (indraznesc sa sper ca poate separarea il va convinge sa apeleze la un ajutor specializat pentru a-si rezolva problema). Nu vorbesc de divort, ci doar de separare, altfel daca nu intervine nici o schimbare majora in relatia voastra, care sa-l trezeasca si sa constientizeze ca are o problema, lucrurile pot sa degenereze.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Sa ramai cu el de dragul copilului"? Pai daca el are un comportament violent, eu zic ca tocmai de dragul copilului sa NU ramai cu el. Nu cred ca e un exemplu prea bun pentru cel mic, care ar putea creste marcat de nefericirea parintilor. Si daca mai pui si spartul prin casa a tot ce-i este domnului nervos la indemana... daca Doamne fereste nimereste copilul cu ceva? Nu neaparat intentionat. Asa ca, termina-ti cursurile, ia-ti licenta, accepta intre timp ajutorul parintilor (si tot nu inteleg, daca el e plecat toata saptamana, cu ce il deranjeaza parintii tai?) si daca intre timp tot asa e, lasa-l! Si apropos de "sotul casnic", dupa iesirile despre care povestesti eu nu prea as mai avea incredere sa ii las copilul in grija. Mai ales ca inteleg ca ii mai place si vinul. Imi pare sincer rau pentru tine si mai ales pentru cel mic. Va urez tot binele din lume si Domnul sa vegheze asupra voastra! Tisina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere sa iti vezi de drumul tau si sa il lasi in pace.Azi tranteste maine te bate si asta nu este prea bine.In plus de asta ai un copilasi de crescut si trebuie sa il cresti cat mai frumos si sa ii oferi o educatie buna.De la sotul tau nu are ce sa invete. I-ati licenta si eu cred ca ar fi bine sa te intorci in Romania langa parintii tai decat sa stai sa te chinui acolo.
"Cand vrei sa lauzi un copil lauda-i faptele, nu-l lauda pe el. Facand astfel vei incuraja comportamentul, nu mandria."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai important pt tine in momentul de fata sunt copilul si studiile si te inteleg perfect. Si eu as accepta ajutorul parintilor. Ia-ti licenta si apoi vei avea o stabilitate financiara. Intre timp stai in garda de cate ori este in preajma (2 zile pe saptamana). Mama sa fi vazut o faza din asta cu spartul ce este la indemana clar nu m-ar fi lasat sa mai raman. Cat despre vinul din fiecare zi , azi o sticla iar maine 2 ... eu nu as accepta sa miroasa in casa zilnic a baututra cu atat mai mult cat ai un bbit mic in casa. Zici ca vrea sa renunte iar la job , sa renunte dar sa nu se intoarca acasa ... auzi sot casnic [soc]. Iti doresc multa putere si sanatate! Aida - mama de pisica mica. [pis][flo][pis] [url="http://community.webshots.com/album/560213253HHQTWS"]nov2006[/url] , [url="http://community.webshots.com/album/560714331fqpWaM"]vara2007[/url] , [url="http://community.webshots.com/album/560782004ebHGmm"]septembrie2007[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=106620"]Matza Emma in actiune[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Singura problema pe care o vad e alcoolismul. Cat de mult bea de fapt? Restul se poate rezolva mai mult sau mai putin usor. Ai cateva intrebari pe care poti sa ti le pui: 1) Episodul in care a spart tot din bucatarie a fost unul izolat sau nu? Daca a fost izolat gandeste-te ca a fost din disperare. Erati 3 contra 1 si nu e usor sa faci fata. 2) De ce te deranjeaza ideea unui sot casnic? Poate fi o solutie pe un anumit timp. Gandeste-te ca nu e usor pentru un barbat sa nu fie cel care aduce banii in casa, mai ales cand are si un copil. Pe langa pierderea increderii in sine, vede si ca tu il dezaprobi si se simte si mai putin barbat. Cine sa mai aiba chef de sex in condittile astea. Revenind la solutia in care el ar sta acasa, familia ar fi impreuna, tu ai putea sa te concentrezi pe munca, copilul ar fi bine ingrijit. Ai putea sa ii ceri pentru asta sa nu bea si sa revena la munca dupa x timp. Daca tot nu prea vreti sa va vedeti isi poate lua un job part-time cand esti tu acasa pentru bani si evitarea discutiilor. 3) Ce crezi ca rezolvi daca pomenesti toata ziua de divort? Mie nu imi dai senzatia ca vrei sa te desparti de el, mai bine gasesti solutii ca sa ramaneti impreuna. Problemele voastre mi se par generate de lipsa banilor, dar nu insurmontabile. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...