Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sotul meu nu ma lasa sa fumez


Recommended Posts

Luna, n-am prea inteles ce vrei sa spui: o data sustii ca
quote:
nu m-am referit la intelect ci la patura de jos in sensul nivelului de trai. Nu zice nimeni ca daca esti fumator esti redus mintal.
si trei rinduri mai jos ca
quote:
Astfel se separa clasele si pe nivel de intelegere.
Adica nu-s redusi mintal, da' nu prea inteleg ei. [:D] Cum vine asta? In al doilea rind, ce au mamele "cu 4-5 copii" cu nivelul social: adica daaca ai cinci copii esti un sarantoc prapadit, sau ce? Daca ai unul esti mai boier? Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Elise ma asteptam la acest argument. Cu tristete constat ca nu am argumente cu care sa te conving. Singura ai recunoscut ca tutunul e drog si ca nu te poti abtine, dar in acelasi timp ai discernamant sa alegi. Asa spun toti drogatii, fie ei alcoolici sau narcomani. In capul lor se pot lasa oricand, doar ca aleg constient sa nu o faca. Nu tu controlezi drogul, ci el te controleaza pe tine. Keep the promises you make to yourself.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clover, cu tristete iti spun si eu ca nu intelegi la ce m-am referit: fumatorii stiu exact ce au facut dupa ce au fumat: spre deosebire de alcoolici si drogati. Asa ca faptul ca "iti fumezi mintile" nu tine. Sint de acord ca-ti afecteaza plaminii, dar nu-ti afecteaza discernamantul. Intimplator, d'aia poti sa conduci si sa fumezi. [:D] Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, eu iti spun ca si fumatul e un drog...nicotina creeaza dependeta! chiar daca nu-ti ia mintile,ti le "suceste"...... Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv! *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3] --------------------------------------------------- Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
Luna, n-am prea inteles ce vrei sa spui: o data sustii ca
quote:
nu m-am referit la intelect ci la patura de jos in sensul nivelului de trai. Nu zice nimeni ca daca esti fumator esti redus mintal.
si trei rinduri mai jos ca
quote:
Astfel se separa clasele si pe nivel de intelegere.
Adica nu-s redusi mintal, da' nu prea inteleg ei. [:D] Cum vine asta? In al doilea rind, ce au mamele "cu 4-5 copii" cu nivelul social: adica daaca ai cinci copii esti un sarantoc prapadit, sau ce? Daca ai unul esti mai boier? Elise & BBLisa
Elise nivelul de trai aici te tine sa traiesti in anumite medii. Aici exista anumite beneficii de la stat cum ar fi casele sociale, ajutor social etc. Faptul ca fumezi nu inseamna ca esti idiot sau timpit insa poate insemna ca locuiesti in cartiere mizere, unde se vand droguri la coltul strazii si unde faptul ca tu fumezi este atat de minor si nimeni nu-ti ofera suportul necesar sa te lasi, dinpotriva ti se poate parea un fapt minor comparativ cu consumul de droguri, alcool si crime. (cum de fapt si este privit din perspectiva asta) la asta m-am referit in primul paragraf. In al doilea paragraf m-am referit ca e superb sa ai 4-5 copii din dragoste pt copii, nu din dorinta de a obtine beneficii de la stat. Aici majoritatea femeilor cu 4-5 copii locuiesc in acele case sociale mentionate mai sus si apare aceeasi problema. Normal ca nu e vorba de 100% din populatia Angliei insa de cele mai multe ori cand vezi o astfel de familie si intri in vorba aflii ca stau in astfel de case, ca au beneficii mari (nu lucreaza dar stau acasa pe banii statului pentru fiecare copil in plus primind o casa ceva mai mare si mai multi bani, nu platesc facturi etc). La asta m-a referit, era doar imaginea de aici. Aylla nu fac parte din high class ci din patura de mijloc, care nu obtine beneficii si care a realizat ca daca vrea sa se bucure de copiii ei ar fi bine sa se lase de fumat. Dar poate tu ar trebui sa te apuci de o campanie pro fumat ca vad ca gasesti beneficii acestiu viciu dupa atitudinea ostila. Luna [gravi]19 sapt+ Cosmin 30 iulie 2001 [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623"]uite cum cresc[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Elise nivelul de trai aici te tine sa traiesti in anumite medii. Aici exista anumite beneficii de la stat cum ar fi casele sociale, ajutor social etc. Faptul ca fumezi nu inseamna ca esti idiot sau timpit insa poate insemna ca locuiesti in cartiere mizere, unde se vand droguri la coltul strazii si unde faptul ca tu fumezi este atat de minor si nimeni nu-ti ofera suportul necesar sa te lasi, dinpotriva ti se poate parea un fapt minor comparativ cu consumul de droguri, alcool si crime. (cum de fapt si este privit din perspectiva asta) la asta m-am referit in primul paragraf.
saracu' GMu'pe Europa de Est de la firma unde lucram eu acum vreo 2 ani... acu' imi dau seama ca acasa la el era cam aurolac, de fapt: traia intr-un cartier mizer in care se vindeau droguri la coltul straii si mare minune daca nu avea si vreo 5 puradei pe acasa, ca sa incaseze ajutor social. Ca altfel nu se explica cum de nu l-a lasat sistemu' londonez de fumat. violeta, nu m-am suparat... nu-s suparacioasa de felul meu. [:D] [flo] Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu ma pot abtine sa nu raspund. Sunt fumatoare de vreo 8 ani. La noi in familie fuma si tata si mama,iar apoi si sotul meu. Ce pot sa va spun, ca vrand-nevrand si prieteniile pe care le-am avut inainte de casatorie, pe langa celelalte aspecte, ma influenta daca persona respectiva fuma sau nu. In cazul in care era fumatoare, parca ma simteam mai in largul meu iar daca nu era fumatoare, ma gandeam tot timpul la aspectele legate de miros, ma gandeam de 2 ori inainte sa imi aprind o tigara in prezenta lui si adevarul era ca nu imi facea mare placere sa fumez langa un nefumator. acum 3 luni, eu am inceput in familie o campanie antifumat, in urma careia sotul, mama si tata au renuntat la fumat, mai putin eu.La servicu, nu ma pot abtine, mai ales dimineata. Citind ce s-a scris aici, sunt perfect constienta ca totul depinde de vointa.Atata timp cat acasa rezist fara tigara si 2-3 zile, e evident ca pot fara si o viata intreaga de acum incolo. Sincer, din toata inima spun ca sunt antifumat si as da bani pentru campanii importiva fumatului. Chiar ieri, am auzit la radio un studiu interesant, cum ca nicotina si gudronul sunt in primele 10 substante nocive in lume, inaintea marihuanei, canabbisului. Tuturor fumatorilor le doresc sa aiba multa vointa sau macar sa se gandeasca de 2 ori inainte de a aprinde o tigara. "Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita nicioadata cum i-ai facut sa se simta"(Carl W.Buechner)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...