Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sotul meu nu ma lasa sa fumez


Recommended Posts

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by Siminaf Bine ar fi sa se interzica si bauturile alcoolice in vreun fel. Eu una le-as interzice de tot! Prea mari nenorociri fac. Si nu ma refer la ficatul, inima sau creierul celor care si le imbiba in alcool. N-au decit, lor le va fi rau, nu mie. Dar ma refer la nenorocirile pe care le fac sub influenta alcoolului multi "oameni".
ssi fumatul la fel, nu? te determina sa dai in cap oamenilor pe strada? Ca altfel nu vad de ce ar intra in aceeasi oala... Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miau-miau, mi-a placut mult mesajul tau, ai mare dreptate. Si eu sunt de parere ca alcoolul aduce( si celor care-l consuma in exces, si celor de langa ei)muuult mai multe necazuri decat fumatul...Deocamdata nimeni nu a ucis" sub influenta tutunului", dar sub cea a alcoolului da, la volan sau nu...Si pe ala nu-l interzice nimeni, poti sa bei pana crapi... deci...nu e in regula..aa, si cine scria mai sus de arme are iar mare dreptate...bine ca in SUA( de exemplu) nu poti fuma oriunde, da' arma poti sa-ti cumperi...ucizi sau mori cu plamanii curati... V “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai copii, mai, Am citit cu rabdare tot ce a-ti postat. Si am cazut pe ganduri... Ei bine, ieri am coborat dezgustata cu liftul, cineva aprinsese tigara de dimineatza.[bang] Bineinteles ca i-am urat ci generozitate :"Veni-ti-ar rau sa-ti vina cu tzigara ta!", ca oricum , mie imi venise deja... Ideea este sa nu-i faci pe cei din jur sa sufere din cauza acestei placeri a ta. Eu sunt nefumatoare, desi in tineretea studioasa am incercat si eu acest "elixir".Imi amintesc , pe atunci erau la moda afacerile in camine...chiar am vandut la un moment dat "Carpati" de Tg. Jiu.[:D] sau de Ramnicu Sarat. De mine nu s-a lipit acest viciu, desi m-am straduit...eu am alta mare pasiune: cafeaua. Ei bine, am trecut si eu prin situatia fetei care a postat acest mesaj....dimineatza, la cafea, pipam o tigara de Assos...hai ca mi-am amintit cum ii zicea...ma servea colega de camera, iar eu serveam cafelele. Nu stiu cum a ajuns obisnuintza tzigara...costa 5 lei /buc. La un moment dat, sotul meu , pe-atunci in stadiul de prieten , se afla in vizita in camera mea, iar eu l-am rugat sa-mi cumpere o tzigara Assos de la una din camerele din camin in care se vindeau tigari . Camera era plina de fete in mom. in care i-am adresat rugamintea , iar el m-a refuzat ferm :"NU". Am crezut ca n-aud bine, i-am intins fisa sa-mi cumpere tzigara. Atunci a rostit ferm...in camera se facuse liniste :"Iti cumpar orice, dar nu tzigari!" Altfel , extrem de pasnic consortul... Va dati seama ca am spumegat de furie...in linistea care se lasase...toti ochii ne fixau...am declarat amenintzator :"Atunci...nici de-a dracu'n-am sa mai fumez!"[:D] Si asa am iesit triumfatoare din situatia penibila creata. Ei bine, am constatat atunci ca devenise obisnuintza tigara aceea... Ce sa va spun...la mine in casa nu se fumeaza, copiii si nici noi nu trebuie sa suferim din cauza placerii altora. Dar de 8 Martie, din spirit de fronda, am mers cu prietena mea la "raionul "de fumatori, ca sa ne bem cafelele...am pipat si eu o tigara amicala. In rest,am avut de suferit din cauza unei amice , care a afirmat ca ea n-are ce face la mine in casa pt ca nu se fumeaza. A refuzat sa coboare un etaj (suntem vecine) pt ca dependentza de tzigari nu o lasa 15 minute .[bang]Asta in conditiile in care in vizitele la ea eram ca o sunca la afumat, cand ajungeam acasa faceam dus si ma schimbam d ela piele, da rnu ripostam...omul face regulile in propria casa. Adevarate polemici am avut cand a ramas insarcinata si n-a putut sa renuntze la tigari...nici macar sa le reduca nr-ul...i se parea stresant. Chiar daca am prevenit-o ca sunt f posibile consecinte asupra fatului si va regreta...Copilul are acum o respiratie haraita...dar medicul pediatru care l-a vazut a presupus ca are "nasucul mic", caile respiratorii nedezvoltate, dar mamica a omis sa-i spuna ca a fumat in timpul sarcinii, atat activ cat si pasiv. Eu am sfatuit-o, vazand ca nu poate renuntza la fumat si intelegand asta, macar sa nu alapteze copilul...dar a sarit ca arsa..." cum , sa dau banii pe lapte praf"?![bang] De parca tigarile n-ar costa... Norc cu bebelina care a fost mai desteapta, respingand laptele matern , hranindu-se mai sanatos cu Milumil. Nu vreau sa revolt pe nimeni, asta este , fiecare are cate o placere ( nota bene: nu-i spun viciu), care este mai puternica, uneori, decat propria vointza. Dar trebuie sa fii constienta si sa nu alaptezi copilul cu tutun. Nu dati cu rosii, please :parerea mea.[flo] In final, fiecare procedeaza cum crede de cuviintza si oricum ,daca mori sanatos asta nu schimba cu nimic finalul. PS: Oricum , eu mi-am gandit finalul...dupa dricul meu, muzica disco...macar ca pun o scula ce urla muzica la maxim ( Doamne fere'!, nu bag lumea la cheltuieli), cafeaua curga rauri si daca se poate un gratarel la iarba verde, insotit de o berica...toate ii placeau raposatei.[olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
In final, fiecare procedeaza cum crede de cuviintza si oricum ,daca mori sanatos asta nu schimba cu nimic finalul. PS: Oricum , eu mi-am gandit finalul...dupa dricul meu, muzica disco...macar ca pun o scula ce urla muzica la maxim ( Doamne fere'!, nu bag lumea la cheltuieli), cafeaua curga rauri si daca se poate un gratarel la iarba verde, insotit de o berica...toate ii placeau raposatei.
[:D] daca tot a ajuns discutia la subiectul asta sinistru, io de vreo 2 ani ii tot implor pe ai mei sa ma incinereze cind o fi shi sa imprastice cenusha de undeva de sus: mi-ar fi altfel foarte greu sa stiu ca trebe a stau nemiscata intr-un loc, pe vecie.... [xx(] Bineinteles ca barbatu-meu considera ca "asha ceva nu se face si nu-s sanatoasa"... vad io cum il conving... o sa negociez cu kupilu' peste vreo douaj de ani.... Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Gand la gand cu bucurie. Pai si io tot la incinerare ma gandisem...ca sa nu ma imput si sa ma manance viermii...sa nu ma doara spatele si sa nu stau inchisa in coparseu...dar se pare ca e o problema.[bang] Morala crestina, ortodoxa, este aceasta :"din pamant ai venit, in pamant te intorci", am rog , e o chestie cu tzarana ... Deci, ca bune crestine nu prea putem sa recurgem la acest ritual. Pot sa ma interesez la un preot , daca vreti , ca sa nu existe dubii.[bis] PS: Cred ca ne-am scrantit de tot.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...