Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sotul meu nu ma lasa sa fumez


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Guestus
Pai trebuie diferentiati...ala ce fumeaza trebuie sa fie asigurat special si separat...exact ca la accidente auto...daca esti beat asigurarea nu plateste. [:D]...de ce sa plateasca ala ce nu fumeaza? e corect?
Corect, asta, asa, ca nu-mi plac discutiile fara final[:D]! In alta ordine de idei, in cazul cuplurilor mixte, fumator-nefumator, care asa au fost inca de la inceput, nu mi se pare normal ca vreunul dintre ei sa-si preseze partenerul, ca acesta sa renunte la obiceiul lui(daca nu fumeaza, sa inceapa sa fumeze, daca fumeaza, sa se lase de fumat), atat vreme cat de la inceput au fost asa, fumator-nefumator. Daca au format un cuplu, inseamna ca s-au acceptat cu ''bubele'' respective. Nu este normal sa schimbi regulile jocului, in timpul derularii acestuia! Dar,ca nefumator, dupa ce ti-ai acceptat partenerul fumator, sa incepi sa-l dai afara din casa, sa ''strambi din nas'' pentru ca miroase a tutun, sa observi brusc petele si pistruii, deja imi suna a abuz emotional. Mai corect este sa spui din start: te iubesc, dar nu pot sa te accept asa, fumator, pentru ca...., decat sa formezi cuplul, in ideea ca vei reusi sa-l schimbi pe cel de langa tine, care nu mai este un copil, ci un adult, si mai are si capacitate de decizie deplina... Eu vorbesc acum din pozitia fumatoarei cenu mai fumeaza, si care este casatorita cu un fumator( pe care nu-l trimit pe balcon sa fumeze, dar care nici nu-mi fumeaza in nas, asta e adevarat!) madalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pana la urma e discutie pro/anti fumat? Sau pro/anti "nu o lasa sa fumeze"? Eu - fumatoare fiind - n-as suporta sa ma toace cineva la cap. Recunosc ca e cea mai mare tampenie pe care o fac, dar - deocamdata - nu ma las. Poate...cine stie...mai tarziu. Cum am mai spus: este alegerea mea si nu-mi place sa ma judece nimeni pt. asta mamica de rockerash
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by moniboni
Pana la urma e discutie pro/anti fumat? Sau pro/anti "nu o lasa sa fumeze"? Eu - fumatoare fiind - n-as suporta sa ma toace cineva la cap. Recunosc ca e cea mai mare tampenie pe care o fac, dar - deocamdata - nu ma las. Poate...cine stie...mai tarziu. Cum am mai spus: este alegerea mea si nu-mi place sa ma judece nimeni pt. asta mamica de rockerash
Ca de obicei, discutia a devenit mai ampla, de la ''nu ma lasa sa fumez'' s-a ajuns la ''pro/anti fumat''. Pana la urma, asta este farmecul forumului: de la ''studii de caz'' se ajunge la generalitati. Trebuie respectata fiecare optiune, atata vreme cat indivizii nu sunt deranjati de optiunile semenilor lor. Asa ca, din parte-mi: fiecare sa fumeze atat cat vrea sau sa nu fumeze deloc, este liber sa faca tot ce vrea cu sanatatea si cu banii proprii. Cat despre tocat la cap.... de acord cu cei care nu suporta acest tratament ''tocator''; pentru ca nu-mi place sa fiu ''imblacita'' la cap, nu-i ''imblacesc''pe ceilalti. madalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Guestus
Pai trebuie diferentiati...ala ce fumeaza trebuie sa fie asigurat special si separat...exact ca la accidente auto...daca esti beat asigurarea nu plateste. [:D]...de ce sa plateasca ala ce nu fumeaza? e corect?
si cei care stau la etajul 1 nu trebuie sa plateasca liftul, nu? mamica de rockerash
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Guestus
yo folosesc 1 data/zi liftul si moniboni pensionara il chinuie nonstop.....asa ca liftul trebuie facut cu fise...sa mergi cit te tin banii. cel de la 10 sa dea 1 euro. [:D]
A! deci tu doar cobori? nu mai si urci cu liftul? [:D] Oricum, daca ar fi dupa tine, as intra in faliment...fumez, stau la etajul 9.... mamica de rockerash
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Guestus si pe mine ma enerveaza sa platesc ptr cei care primesc ajutoare sociale si de cele mai multe ori nejustificat,ma enerveaza sa platesc ptr cei care s-au insirat si au facut n-spe copii fara sa-si puna problema cu cei cresc,ma enerveaza sa raman fara apa calda ca nustiucare vecin nu a platit regia...oho ma enerveaza multe[bang]...dar am realizat ca astea-s regulile dupa care functioneaza o societate si trebuie sa ma conformez...as putea opta ptr posibilitatea sa ma mut intr-o jungla uitata de lume sau pe undeva pe la polulu nord sa scap de taxe si impozite dar...nu multumesc! Personal iti doresc sa nu beneficiezi niciodata de nici macar un banut din cei pe care ii dai ptr asigurarile de sanatate. Imi pari foarte drastic,spune sincer nu cumva esti unul dintre fumatorii care s-au lasat de acest viciu? Am observat la acestia o inversunare mult mai mare decat la cei nefumatori... [url="http://new.photos.yahoo.com/dianaaureliachiriac"]POZE[/url] [url="http://tt.lilypie.com/DXnQp2.png"]VINE BB???[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci facem asa:eu fac vreo zece copii,evident cu cine-mi place,ma las de fumat,tu nu mai platesti ptr spitalizarea mea datorata tutunului dar imi cresti tu plozii...merge??? Hai te rog nu te mai transforma in victima sistemului...nu-i frumos! [url="http://new.photos.yahoo.com/dianaaureliachiriac"]POZE[/url] [url="http://tt.lilypie.com/DXnQp2.png"]VINE BB???[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...