Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa rezist?!


Recommended Posts

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi, le-am citit pe toate cu atentie, am avut ce invata din fiecare. Aveti dreptate, nu prea l-am implicat. Nu l-am trezit noaptea pentru ca eu alaptez si pentru ca am considerat ca sotzul trebuie sa se odihneasca, doar merge la serviciu etc. Apoi am inceput sa-i explic ca si eu am un serviciu numit "bebe" si ca n-am liber nici in week-end. Degeaba. Nu tip de felul meu, ii explic totul cu calm si mai ales cu argumente, insa sotzul meu considera ca aduce banul in casa si atat, restul e treaba mea. De multe ori ma sperie doza lui de egoism; sint zile in care vede ca abia ma tin pe picioare si nu ma intreaba daca am nevoie de ajutor, iar daca nu mai pot si-i cer ajutorul mi-l acorda uneori, dar nu inainte de a se stramba si de a bombani. Cat despre soacra... prefer sa nu-i cer ajutorul... si oricum lucreaza, are un serviciu solicitant, nu sintem nici macar in aceeasi localitate; ea s-a oferit sa-l creasca pe bebe, dar cand va fi la gradinita, ori pana atunci e cale lunga, dupa ce ma chinui eu cu el, nu cred ca-l dau de langa noi ca sa bat drumul in week-end pana la socrii ca sa-l vad. Si oricum este genul care dicteaza, in concediu nu mi-ar tihni cu ea, o cunosc destul de bine. De multe ori m-a jignit, desi apoi m-a bombardat cu cadouri, ne-a si ajutat cand a fost cazul, are si plusuri si minusuri; ar fi atatea de spus. Soacra nu-i o solutie. Plus ca de cand am nascut m-a sufocat cu vizitele si telefoanele, chiar de am avut chef sau nu s-o vad a venit peste mine; si nu ca sa ma ajute, ci ca sa-si vada nepotul o jumatate de ora si atat;asa ca sunt satula de soacra, in concediu vreau sa fim doar noi trei. Greseala mea e ca i-am spus de fiecare data sotului ce m-a enervat la mama lui, a parut pe moment ca-mi da dreptate, apoi s-au intors impotriva mea. Era mai intelept sa ripostez in fata ei acolo unde era cazul si sa tin in mine, desi ea m-a parat si la sotz si la neamuri daca cumva am avut o incercare lesinata de a riposta. Iar ca sa discut serios cu ea... nu stiu sigur daca ma va intelege, nu si-a crescut singura copiii ca sa vada cum e si mai e si de principiul ca barbatul trebuie menajat... Cat despre mama..... mama este foarte bolnava, nu are cum sa ma ajute, nu e nici ea in aceeasi localitate cu noi. Serviciu am, acum sunt in concediu de cresterea copilului, dar am un serviciu prost platit de la care iau cam cat o indemnizatie, un serviciu de la care nu am nici o satisfactie si de care m-am saturat. M-am gandit sa mai stau acasa vreo cateva luni, sa-mi impun sa rezist, apoi sa caut o bona si un serviciu mai bun (as fi chemat si soacra sa stea cu bebe in lipsa mea, e clar ca e mai buna decat o bona, dar si ea lucreaza). Iar in aceste cateva luni sa-mi gasesc preocupari si "pt sufletul meu". E adevarat ca daca nu fac eu ceva pt mine, nu face nimeni. Probabil ca am crezut ca daca eu sunt atenta la dorintele si nevoile sotzului, asa va fi si el vizavi de mine, desi cand i-am spus ca o data pe saptamana sau la doua saptamani am nevoie de o seara numai a mea in care sa fac si altceva decat bebe, i s-a parut ciudat...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

in primul rind... risc sa iti spun sa incepi prin a privi kupilul altfel. Ca pe o persoana. Nu ca pe o atributie. Si bb saracul ar vrea, probabil, sa vada lucruri noi, sa faca lucruri noi, s-o fi saturat si el sa se uite pe aceiasi pereti toata ziua. Inca nu poate, pentru ca e mic. E o situatie dezavantajoasa pentru voi amindoi. Dar incearca sa ii largesti orizontul, incet. Sa iesi cu el si mai departe de granitele cartierului. Sa il iei la shopping. Vine vara, sa luati o paturica si sa ieshiti la iarba verde, etc. Nu ai nevoie de sotz pt. asta. Incearca sa iti faci viata frumoasa, tu cu bb. Pentru ca bb e o companie pe termen lung.[:)] Si e o companie distractiva, daca treci de primele frustrari. Trebuie sa te simti bine, tu cu el. Iar sotul vi se va alatura el, pe parcurs. O sa vrea el sa stea cu voi si sa fie parte din grupul vesel [:D], nu va trebui sa-l mai obligi tu. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot n-am inteles ce vrei TU concret. Nu vrei sa te ajute mama ca e bolnava, soacra ca are servici si e bagacioasa. Vrei sa te ajute sotul. Ce am remarcat eu in legatura cu barbatii (sau unii dintre ei, ca sa nu generalizam) este ca raspund mult mai bine la cerinte concrete de genul " te rog stai si tu 2 ore cu bebelusul sa ma duc sa fac X " decat la plangeri genereale " nu ma ajuti, as vrea sa te implici mai mult". Dar daca tu privesti statul cu bebele ca o corvoada, sanse mari sunt ca el sa simta la fel. [gravi] 5s
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ipearina! indiferent ce se intimpla tu trebuie sa ai grija de tine si de asemenea de copil. Nu ai spus daca ai viata sociala? Adica mai ai prietene care te viziteaza sau tu le vizitezi? Care au si ele copii? acum e primavara si puteti sa iesiti in parc impreuna cu copii? Poate una sa aiba grija, prin rotatie de copii si tu sa ai citeva ore pentru tine pe care sa le petreci altfel decit facin treaba in casa. Ar trebui sa faci un program saptaminal in care sa fie implicat si sotul tau, deci sa stie dinainte ce il asteapta, care sint asteptarile tale si sa se comformeze. Programul sa includa nu numai treburile gospodaresti dar si activitati recreative, ceva unde doar voi trei, tu sotul si copilul sa participe.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara ipearina Eu zic, ca e cazul sa ai o discutie serioasa cu sotul, sa-i spui clar care sunt "nemultumirile" (sa zicem asa) tale cu privire la el, la soacra si la ce mai ai tu de spus. Sa stabiliti clar niste lucruri si sa le respectati. Ar trebui sa-i spui si soacrei vreo cateva, de fata cu sotul, sa te impui putin, ca sa nu creada ca poate face din tine ce vrea! Daca lasi lucrurile asa, la nesfarsit sau cu incercari timide de a le indrepta.... nu se stie unde se poate ajunge! Daca ai prietene, verisoare, foste colege cu care mai tii legatura, fa-ti un program de iesiri din casa, ca vorba cuiva de mai sus, s-a saturat bebe de aceeasi pereti, dar si tu cred ca te-ai saturat!! Atitudinea de sotie slugarnica, supusa, gata sa fac tot ce spune sotul, nu ar trebui sa o aiba nici o femeie. Intelege-ma bine!! In rest, succes si fii puternica! Kari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu as zice sa nu mai porti discutii asa ... in general. pur si simplu intr-o zi spune-i "draga, stai tu cu bebe 2 oree, eu merg sa ma tund" sau, "vine vara, nu am hainute, nu pot sa-l iau pe bebe la shopping, ma duc sa probez ceva prin magazine". pe tine te va relaxa sa ai doua ore numai pt. tine, poti sa si stai in parc pe banca, orice, dar sa ai timp un pic pt. tine, iar el va observa cu surprindere ca bebe nu-l maninca, ba e chiar dragalas. sau ia-ti o bona cu ora - o persoana care sa vina sa stea 2-3 ore cu copilul si tu sa faci ceva de capul tau. dupa ce vei capata incredere veti putea s-o lasati acasa si sa iesiti tu si sotul tau in oras. ia menajera, daca sotul nu te ajuta la curatenie, las-o sa fac treaba cit esti la plimbare cu copilul. e bun si sfatul Elisei. succes [hop]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si io zic la fel, fa ceva. incepe prin a vizualiza partile bune ale existentei tale, tu trebuie sa le stii cel mai bine. ca ai un copil minunat, ca e sanatos, calitatile sotului tau, ca trebe sa aiba, nu?, securitatea financiara, se gasesc intotdeauna motive de bucurie. si de ce iti spun asta? pentru ca am eu o banuiala, ca tu esti cam mohorata these days. si daca e asa, trebuie sa iti schimbi optica si, implicit, starea de spirit. un barbat care vine acasa si da de o figura plina de reprosuri mute nu prea vine cu placere. indiferent daca acele reprosuri sunt sau nu justificate, lui tot ii piere cheful. schimba perspectiva. vad la tot pasul casnicii cenusii, unde el nu mai participa la aproape nimic, sunt mai mult colegi de apartament si nu e neaparat cazul sa presupui implicarea unei terte persoane. pur si simplu oamenii se acresc, unul de la altul. unul greseste cu ceva in ochii celuilalt, care se ofuscheaza; primul il vede pe celalalt botos si, in loc sa isi revizuiasca atitudinea, pune si el bot ca de ce e tratat asa si lucrurile escaladeaza.. cat despre actiuni concrete, si eu te-as sfatui sa iesi cat mai mult, cu sau fara sot. cu cat stai mai mult inchisa in casa cu copilul, cu atat ti se pare mai hazardant sa iesi. e un cerc vicios ce trebuie rupt. bucura-te de ceea ce ai si vei vedea, ca prin minune, vei primi mai mult! [floare3] Luana si [am]Hora - 14 Mai 2006 [url="http://www.geocities.com/mamici_de_mai_iunie2006/povesti.html#Hora "]poveste[/url] [url="http://b1.lilypie.com/Jw3qp3.png "]io tot cresc [/url] „Femeia vede unde barbatul abia zareste” Proverb romanesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incep prin a-ti spune ca inteleg ce simti. Eu chiar cu ajutor din partea sotului am avut momente in care simteam ca o sa clachez de oboseala si stres. Pe scurt, fetele ti-au spus deja sa-l pui pe sot la treaba intr-un mod clar (ti-au dat ele exemple). Daca sotul nu vrea sa coopereze si se exchiveaza in fel si chip atunci gaseste pe cineva care sa stea cu copilul din cand in cand cateva ore (poate de 2-3 ori pe saptamana) timp in care tu sau incerci sa dormi, sau pleci sa te relaxezi. In nici un caz nu stai acasa pe langa copil, ci faci ceva benefic pentru tine. PS Chiar daca te mai ajuta si sotul tot ar fi fain daca ai gasi pe cineva care sa mai stea cu bb din cand in cand. Gloria si Eva (22 dec. 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/gloriasava/album?.dir=da42re2&urlhint=actn,cp%3as,9%3af,0%3asdir,Paste+2006%3addir,Pasti+2006"] Pasti 2006 [/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/gloriasava/album/576460762381480962"]Craciun 2006[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...