Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cabinet stomatologic


Recommended Posts

Camelia,lucrurile stau in felul urmator:petele despre care vorbeai,apar destul de rar..In principiu ar fi trebuit prevenite.Presupun ca petele au aparut in jurul zonelor care au fost acoperite de brackets si sunt rezultatul demineralizarii,sau efectul acidului care a fost folosit cand au fost fixati brackets-ii.Sau componente corozive din compozitia bracketilor metalici pot patrunde si lasa pete dupa indepartarea acestora.O modalitate conservativa de tratament e lustruirea dintilor cu modificari de culoare cu un amestec care contine acid hidrocloric,piatra ponce,baking soda,etc.Asta ar trebui sa functioneze daca petele sunt superficiale.O alta modalitate ar fi albirea dintilor cu carbamide peroxide gel10%.O alta(cea mai agresiva) ar fi aplicarea de placute de portelan... Eu zic sa-l duci la un stomatolog care face tratamente cosmetice. Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 683
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Lia,iti cer si eu o recomandare. Copiii mei cei mari au dintii definitivi cam galbeni.Ce se poate face in acest caz. Fiicei mele care are aproape 15 ani inca nu i s-au schimbat toti dintii si sint si destul de strimbi cei care deja au aparut.Am inteles ca ar trebui sa-i punem aparat de indreptat dar ni s-a spus ca trebuie sa asteptam pina cind ies toti dintii pentru ca sa vedem daca au loc toti,poate trebuie scosi o prte din ei. Mersi mult, "Un sfirsit e un inceput..." ella& laura,andrei,andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lilach
Lia,iti cer si eu o recomandare. Copiii mei cei mari au dintii definitivi cam galbeni.Ce se poate face in acest caz. Fiicei mele care are aproape 15 ani inca nu i s-au schimbat toti dintii si sint si destul de strimbi cei care deja au aparut.Am inteles ca ar trebui sa-i punem aparat de indreptat dar ni s-a spus ca trebuie sa asteptam pina cind ies toti dintii pentru ca sa vedem daca au loc toti,poate trebuie scosi o prte din ei. Mersi mult, "Un sfirsit e un inceput..." ella& laura,andrei,andra
Draga Lilach, Afirmatia referitoare la culoarea dintilor e discutabila.In mod firesc dintii definitivi sunt mai galbeni decat cei temporari. Nuanta dintilor e diferita de la un individ la altul. Atata vreme cat nu pot vedea nimic,nu pot spune nimic despre asta.Poti duce copiii la un stomatolog si vedea daca intr-adevar sunt mai galbeni decat au fost cand au erupt si daca acest lucru ii deranjeaza,se pot albi. In legatura cu dintii strambi,cred ca bine ar fi sa duci fetita la un ortodont acum. Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Margot
O intrebare: este bine sa se faca detartraj la dinti?Mi-a spus cineva ca se duce din smaltul dintilor si apoi se cariaza dintii mai repede.Eu ma pot lauda cu o dantura buna cu o singra plomba la 32 de ani, si as vrea sa-mi fac un detartraj. Exista detartraj cu laser??? (nu am multe cunostinte in domeniu) Multumesc Margot
Draga Margot, Este foarte bine sa se faca o data la cateva luni detartraj.Nu se "duce" smaltul dintilor,ci doar tartrul,ceea ce reprezinta un lucru complet pozitiv[:)]. Exista detartraj mecanic si ultrasonic.Nu te teme,este o procedura simpla si nedureroasa,nu se va intampla nimic rau.Dupa,in situatia in care ai tartru in cantitate relativ mare s-ar putea sa ai senzatia ca ceva lipseste(tartrul va fi lipsa[:)].Acum trebuie sa fug sa-l culc pe iepu',dar daca mai ai intrebari,iti voi raspunde putin mai tarziu. Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lia-san [;)], iti multumesc oricum! [asia] Daca ai timp si iti vei aminti de intrebarea mea, te rog nu ma uita [tel] Ma interesez aici, iar daca voi gasi raspuns il voi posta, pentru cei interesati[ttv] pupici tie si bineinteles lui [bibe]!! [pup] uff...iar se lasa caldura in Bucuresti [surf] gege
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vilma
Draga Lia, te rugam sa ne dai si noua o parere. Ancuta are dintisorii foarte albi, ii spalam de 2 x pe zi plus o pastiluta de 1/4 mg. F. Acum 7 zile, ea a facut amigdalita, iar ca tratament i s-a dat antibiotic (amoxiclav), doza potrivita in functie de greutate. Eu banuiesc ca usoara galbeneata aparuta la baza dintisorilor in acest interval se datoreaza antibioticului. Altfel, nu imi pot da seama de la ce, asa deodata (in 5 zile...??). Trebuie sa fac ceva special? Sau pot sa verific in vreun fel daca se ia galbeneata (nu se ia la periajul obisnuit)? Va pupam cu drag. Vilma si Ancuta
Draga Vilma, Nu stiu nimic despre eventuale modificari de culoare ale dintilor datorate amoxicilinei.Daca pana la urma in mod "exceptional" acest lucru s-a intamplat,modificarea de culoare ar trebui sa fie foarte superficiala,atata vreme cat e vorba despre doar 5 zile de tratament. Tind sa cred ca e doar placa(probabil ca ai periat cu mai putin entuziasm cat a fost bolnavioara) si prin urmare poate fi indepartata prin periaj. Incearca sa periezi dintisorii temeinic si spune-mi daca a disparut.In situatia in care nu observi nici o schimbare dupa periaj,descrie exact ce vezi(daca-s depozite-ar trebui sa sesizezi ceva in plus pe dintisor, sau daca e doar o modificare de culoare). Periaza dintisorii prin miscari active "de scoatere",doar intr-un singur sens,dinspre colet spre ocluzal(incizal). gramada de pupici de la noi[pup] Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...