Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De ce o femeie si un barbat nu pot fi prieteni ???


Recommended Posts

quote:
Originally posted by mihuta
quote:
Originally posted by mariamunteanu
Eu cred ca se poate sa fie doar prietenie, mai ales intre oameni care au copilarit impreuna. Eu am prieteni baieti si sotul meu are prietene fete, dar nu m-am gandit niciodata la ceva mai mult decat atat.
Exact. Relatiile sunt mai degraba fratesti. Ce-i drept acum ne vizitam in familie, dar ocazional mai vorbim la telefon, ne mai intrebam de sanatate. Din punctul meu de vedere, evolutia unei astfel de relatii catre ...altceva, ar echivala cu un incest. [gravi] 39s + [fetita] Sophia
Subscriu! Si mi-a placut comparatia cu incestul, cautam echivalentul, dar asta e cel mai bun. Tisina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alesia, cine stie cum or fi ei - amicii tai, in relatie cu sotiile/prietenele lor, de au devenit isterice/geloase :) Glumesc. Poate daca te-ar cunoaste nu ar mai fi geloase, cine stie. Dar daca gelozia lor e cronica nu poi face nimic, decit sa te retragi ca sa nu le faci lor probleme. Te inteleg, e frustrant sa nu poti apela un amic de groaza ca la capatul celalalt poate raspunde chiar ea - sotia, sau poate e prin preajma cu ochii iesiti din orbite, urmarind conversatia voastra. Si eu aveam un amic cu o sotie super geloasa. El roman, ea - americanca.. era si paranoica pe deasupra.. nu puteam vorbi nici un cuvint in romaneste cu el ca sa nu se supere. Credea ca avem secrete, sau ca vorbim despre ea. trist - pt ca eu eram tot timpul cu sotul meu, se vedea clar ca eu si sotul avem o relatie buna, provocator nu ma imbrac, de stat prea aproape nici vorba. deci absolut nici un motiv ca ea sa fie geloasa. Pur si simplu asa sint unele, complexate si geloase. Daca ar avea mai multa incredere in ele si in sotii lor, nu s-ar stresa asa de tare cind sotul poarta o simpla conversatie cu o femeie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Mindy
Pur si simplu asa sint unele, complexate si geloase. Daca ar avea mai multa incredere in ele si in sotii lor, nu s-ar stresa asa de tare cind sotul poarta o simpla conversatie cu o femeie.
Cred ca ai mare dreptate, Mindy. Eu am numai prieteni barbati (am avut prietene care m-au dezamagit urat si am racit relatiile), dar prietenele/sotiile lor au reactionat diferit cand m-au cunoscut: cele sigure pe ele si pe relatia lor m-au acceptat, doua din ele (mai complexate, mai ...cum o fi), nu, desi inca ne intalnim la toate chefurile majore (sarbatori, aniversari etc).Sotul meu, la fel, are si acum ceva impotriva unui coleg de serviciu, desi n-are nici un motiv, pentru ca e singurul care-l face probabil sa se simta complexat (si vreti sa stiti de ce??? din cauza fizicului!!LOL)In rest, n-a avut niciodata nimic de obiectat la adresa prietenilor mei din facultate, din liceu etc etc. Pana la urma, o sa inteleaga si ca e absurd cu gelozia lui la adresa colegului meu de serviciu, om cuminte, la locul lui, insurat, cu copil, mai tanar ca mine... Partial, il inteleg si pe sotu', colegul asta al meu arata bine, se intretine, e genul gigolo, dar niciodata n-a incercat sa se dea la mine, desi petrecem mai mult de 8 ore la lucru impreuna. Da' recunosc faptul ca imi face o placere perversa ca sotu' ma considera atat de irezistibila incat un mascul misto MAI TANAR ca mine sa nu poata lucra cu mine fara sa se innamoreze de subsemnata... Revenind la subiect: am un prieten foarte bun, ne stim de vreo 20 de ani, care a avut numai ghinion in dragoste pana asta-vara, cand si-a gasit o fata super. M-am simtit extrem de bine cand fata a venit la mine (fara el!!)si am stat de vorba la o cafea si mi-a spus deschis ca nu o deranjeaza prietenia noastra, ca intelege ca nu exista nici o conotatie sexuala, ca ar vrea sa ajung sa o consider si pe ea la fel de buna prietena ca pe el... I-am explicat ca nu o sa avem (noi doua) prea curand o relatie cum o am cu iubitul ei, fiindca eu sunt mai rece si ma atasez greu de alte femei, dar ca imi place de ea si ma bucur ca il face fericit pe amicul meu. Si am ramas in cele mai bune relatii, mai vine si acum la mine singura, cand are probleme cu el sau are nevoie de un sfat (e muuult mai tanara ca mine!) si stie ca in mine are cea mai buna aliata daca el o supara cu ceva, fiindca il iau de urechi ! Mai sunt si alte prietene-de-prieteni cu care ma inteleg foarte bine, si n-am observat din partea lor vreo respingere. Ca atare, cred ca femeile care au incredere in ele insele si in parteneri vor intelege ca poate exista prietenie intre sotul/prietenul lor si o alta femeie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele ...multumesc ca mi-ati impartasit parerile voastre ... Ce sa va spun ...Sunt un om fff prietenos ,mereu deschis ...mereu pus pe glume si oricand dispus sa asculte un prieten la nevoie .. pe unele din DOAMNELE(3+1 a fostului=4) pe care le-am descris in subiect le cunosc personal adica spre ex 2 din "Doamne" au copilarit si ele cu noi ...am fost la nuntile lor ..la botezul copiilor etc ..oricum ar arata sigur nu is ca mine care is cat China ..e adevarat de multeee ori prietenii mei ma abordeaza ptr un sfat ..Anul trecut vro 2 luni nu am avut net ..cand am revenit ..nu va spun ce mi-au auzit urechile ...ca sa le las barbatii in pace( is si prietene intre ele ..CICA ) ..ca ca ca ca.( parca ma si vad cu harem de amanti [:D])..am rupt legatura ...am schimbat id-ul ... si totusi ai mei prieteni mi-au trimis vb prin fratele meu "bai mi-e door de tine" ( ca prieten normal ) ... na iar i-am acceptat ,,dar is rece ..is distanta ..mereu imi e frica sa nu sara consoarta ...nu imi place sa fiu asa cu prietenii mei ..nu vreau sa fiu asa ..sa imi fie frica sa fiu prietena cuiva ...[bang] Numai vb de al meu fost domn ..pe care il cunosc de la 10 ani si cu care aniiii si aniii am fost cei mai buni prieteni ...apoi ne-am indragostit( eu ca el era deja ) .. si cand nu s-a mai putut nu s-a mai putut ..a murit iubirea, dar nu si prietenia noastra ..mai ales ca avem si un copil impreuna ..i-am fost buna prietena si actualei lui ..am mai povestit ca ii dadeam de la copilul meu hainute ptr fata ei , etc etc etc ..si intr-o zi marea doamna a hotarat ca trebuie "sa ma rasplateasca" in cel mai josnic ,ingrat si demonic fel cand eram si insarcinata .Am rupt legatura cu ea ...dar cum as putea sa o intrerup si cu el??? ..nu am absolut nimic cu el ...nu il vreau ca batbat ..ca amant ...nu am nevoie am tot ce imi trebuie pe planul asta (daca il vroiam il pastram de la inceput), dar imi e doooorrr de prietenul meu bun cu care puteam vb vrute si nevrute ...nu odata am vb cu "el" iar in spatele monitorului fiind ea ..i-am demonstrat de n-spe mii de ori ca nu am nimic cu el ... niciodata nu a avut ceva de reprosat la un cuvant adresat LUI ..stiind ca vb cu EL ..si mai pe urma am descoperit ca vb cu ea ...El ma suna sa vb ce avea el nevoie ...o suparare ..o bucurie ..o ceva ..numai eu stiu de cate ori i*am zis sa faca nunta cu ea poate se potoleste cu gelozii si alte kkt-uri ..acum nu ma mai poate nici suna ca ii urmareste telefonul ...a cerut inclusiv desfasuratorul la telefon ...Doamne D-zeule grea boala gelozia asta [bang][bang][bang][bang] Al meu actual domn are cateva prietene olandeze , nemtoaice ..ba chiar si o marocanca ( fosta sotie) ..niciodata nu i-am verificat pc-ul sau am stat in spatele lui sa vad ce scrie ce le spune ...nu ma intereseaza ptr ca stiu ce am ..ce traiesc ..stiu ca mi se dovedeste zi de zi ca e alaturi de noi de familie ...eu am pc-ul meu in sufragerie la vedere care mere cca 20 de ore pe zi ..ba unde mai pui ca e pus si pe televizor ( ca mai vad tv si filme si am conexiune dubla ...adica spre ex acu ...vad online pe tv o emisiune de la Antena 1 si va scriu pe Dc ) ...poate sa vada cu cine vb ..ce vb ( noroc ca nu stie romana ca m-ar alerga la ce nebuneli debitez si cum mai vb cu frati-miu si cativa prieteni/ne apropiati/te [:D]) ...Offf asa de door imi e de prietenii mei buni ...chiar si asa cu neveste nebune si sclerozate de gelozie ...stiu is rea ..dar asta simt ...stiu ca numai suntem copiii , adolescenti ...si ca fiecare isi are drumul in viata ...dar .... nu stiu ..mi-e door ....raaauuuu ---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca un barbat si o femeie pot fi prieteni numai intr-o anumita etapa a vieti sau cel mult pot fi doar buni colegi de birou/serviciu si c-am atat.Cred ca in copilarie ne raportam altfel ca prieteni,dar timpul ne schimba pe toti,in bine sau rau, si s-ar putea ca sotia prietenului meu din copilarie sa nu ma agreeze sau sa mi s-e para mie ca sotul meu se uita ,nu stiu cum, la fosta lui prietena din copilarie si atunci ce rost are sa ne mai complicam si sa facem persoana de langa noi sa sufere ? Cred ca este suficient un telefon de sarbatori sau la zile de nastere si atat.Prietenii din copliarie sau liceu sau de aiurea raman undeva in urma .Conteaza prezentul si prietenii care ii am si stiu ca ii fac si sotului meu placere.Inca o data : nu cred in relatia de prietenie dintre un barbat si o femeie.Parerea mea,este ca dupa un anumit timp se pot intampla multe si neperevazute doar stand de vorba la o cafea nevinovata , nu ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu si sotul am avut la un moment-dat ca prieteni de familie un alt cuplu.eram prieteni buni ,mergeam in excursii,discutam ,ne ajutam reciproc.el chiar spunea la un moment dat ca sotul meu ii este mai mult decat un frate.mi se parea mie ca abuzeaza de noi ,ca mereu avea ceva sa ne ceara:bani,sausa-i faca sotul ceva la calculator ,multe.dar am zis sa nu fac din asta un capat de tara.el era dupa un divort ,cunoscuse pe altcineva si ne intreba pe noi din cand in cand cate ceva,imi cerea sfaturi ce sa faca sa nu mai rateze inca o sansa...discutam.aparent ne intelegeam destul de bine ,el ii spunea sotului ca sunt frati de cruce...mai mergeam eu cateodata cu el cu masina cu el si nu mi se parea nimic in neregula.la ziua lui dansam si mi-a soptit tandru la ureche"esti cea mai incitanta femeie pe care am intalnit-o".si s-a dus ...prietenia noastra!mi s-a parut cea mai mare mitocanie ,lipsa de respect si prefacatorie(ce fusese pana atunci).asa ca parerea mea este ca o femeie si un barbat nu pot fi prieteni. dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca sunt mai multe tipuri de astfel de prietenii: - cele din copilarie cand relatiile sunt mai degraba fratesti, lucru care se vede si nu cred ca naste gelozia partenerului - cele care incep de la unul din parteneri dar care se extind la intreaga familie si atunci e iar ok, ca toti stiu despre toti - si cele care sunt "pastrate" de unul din parteneri in afara familiei. Ei astea sunt cu problema. Si o spun din experienta. Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subiectul s-a mai discutat. Si se va mai discuta. E frustrant sa vezi ca o prietenie se duce pe apa sambetei din pricina unui amor prost plasat. Dar poate ca ar trebui sa intelegeti ca o prietenie, care presupune, normal, si afectiune, nu poate fi ferita de anumite tentatii si nu stiu daca barbatii sunt mai predispusi decat femeile la a gandi primii necurat. In orice caz, mi se pare bravada ca cineva sa fie sigur ca ar putea oricand sa fie doar prieten cu un sex opus. Poate, cum spunea alice 68, intr-o anumita etapa a vietii, sau intr-un anumit context. Sau poate confundam amicitia cu prietenia. Pentru mine prietenia adevarata presupune relatii speciale, lucruri pe care nu ti le permiti cu alti oameni. Nu m-as risca la o prietenie cu o femeie, fara sa iau in seama potentialul curs al relatiei. Si nici nu as fi incantat de prietenul de suflet al sotiei mele. De aceea, prietenele de familie, fostele colege, colegele sotiei. etc sunt pentru mine amice. Placute, spirituale, frumoase, saritoare...sunt amicele mele. Prietene...cred ca le-as ofensa cu o asa pretentie. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Rufus
Subiectul s-a mai discutat. Si se va mai discuta. E frustrant sa vezi ca o prietenie se duce pe apa sambetei din pricina unui amor prost plasat. Dar poate ca ar trebui sa intelegeti ca o prietenie, care presupune, normal, si afectiune, nu poate fi ferita de anumite tentatii si nu stiu daca barbatii sunt mai predispusi decat femeile la a gandi primii necurat. In orice caz, mi se pare bravada ca cineva sa fie sigur ca ar putea oricand sa fie doar prieten cu un sex opus. Poate, cum spunea alice 68, intr-o anumita etapa a vietii, sau intr-un anumit context. Sau poate confundam amicitia cu prietenia. Pentru mine prietenia adevarata presupune relatii speciale, lucruri pe care nu ti le permiti cu alti oameni. Nu m-as risca la o prietenie cu o femeie, fara sa iau in seama potentialul curs al relatiei. Si nici nu as fi incantat de prietenul de suflet al sotiei mele. De aceea, prietenele de familie, fostele colege, colegele sotiei. etc sunt pentru mine amice. Placute, spirituale, frumoase, saritoare...sunt amicele mele. Prietene...cred ca le-as ofensa cu o asa pretentie. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
in sfarsit o parere clar exprimata!multumesc!![cool][cool] dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...