Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Situatie incomfortabila


Recommended Posts

As vrea sa va cer parerea, poate din experienta voastra ma puteti ajuta. 1. Cind sint cu prietenul meu la restaurant, sau la o cafea si vreau sa platesc eu, si el accepta (sintem fiecare cu banii lui, nu avem banii la comun, el intotdeauna astepta sa platesc linistit si apoi nu se poate abtone sa faca citeva comentarii cu chelnerul din care sa se intelega ca este doar unaccident ca platesc eu. Si chiar nu inteleg de simte nevoia sa faca stfel de comentarii ca nu cred ca este interesat chelnerul de cine plateste. Eu ma simt ca si cum ma birfeste cu chelnerul in loc sa arate ca este de partea mea el vrea sa ma discute cu chelnerul sa se motiveze el de ce nu plateste. 2. Alta situatie care ma pune in dificultate este atunci cind el cumpara in disperare divers chestii pentru casa si eu nu sint de acord. Si de multe ori ca sa nu am discutii contradictorii accept situatia. Si multe chestii cumparate nici nu le folosesc. Si el ma blameaza cum ca nu ma dau in laturi cind vrau sa cumpar ceva pentru mine (cosmetice sau de imbracat) dar cine e pentru casa nu vreau sa investesc. Dar eu ma gindesc ca a investi inseamna a si utiliza ceea ce investesti nu a depozita. Din cauza acestora am hotarit sa ne despartim, si ne-am separat de 3 luni si acum el vrea sa ne intilnim iar dar eu inca nu stiu cum sa fac fata acestor chestii sau cum sa il determin sa ma inteleaga ca nu este chiar bine si elegant cum procedeaza. Multumesc anticipat pentru sfaturi / opinii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[hia]Hai sa imi dau eu cu parerea... Evident ca e f urata faza cu chelnerul...urasc genul asta ...ori in momentul in care vine timpul sa achite face glume proaste pe seama banilor/salariului lui, ori daca platesti tu aceleasi glume proaste pe seama barbatilor intretinuti sau ceva de genul asta. [zid] Si mie imi place si mi se pare corect ca sa platiti pe rand . Desi la primele intalniri trebuie sa plateasca el [:D]...asta mi-e conceptia...nu sunt cheltuitoare si asta e un motiv in plus..imi dovedeste ca ne ia in serios si e un act de politete.-asa, off topic. Acum...sa vorbesti cu el si ii zici ca nu iti place ce face si daca nu intelege... il lasi sa plateasca de fiecare data numai el ...sa se simta machooooo!![}:)] Si ca sa nu fiu rea...decontati apoi acasa.[:D] Iar cat despre faza cu bunurile casnice...lasa-l sa cumpere....sa vezi pana cand. Si eu am boala asta sa cumpar lucruri pt casa care imi iau ochii si care nu imi folosesc [:o)]....sticlaraia ma innebuneste; pahare, farfurii, cani, solnite [^] Cand inima e in flacari, creierul e invaluit in fum.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vorbesti deloc de sentimente,daca ti-e dor de el sau nu,daca iti doresti sa te muti inapoi cu el,daca inca il mai iubesti. Cum au fost astea 3 luni pentru tine? Daca tu iti doresti sa reinoiesti relatia,cred ca este posibil atata timp cat mai exista inca sentimente.Daca nu..n-are sens sa te legi iar la cap.Banuiesc ca el stie ce mult te deranjeaza chestiile astea si ,daca dupa 3 luni te-a abordat iarasi..inseamna ca s-a gandit mult si simte ca se poate ajunge la compromis. Intrebarea e daca tu vrei asta,mie mesajul postat de tine mi s-a parut cam rece si detasat. Si cele doua probleme puse de tine cred ca se pot rezolva usor,s-ar fi putut rezolva si fara o despartire de 3 luni!Esti sigura ca buba nu se ascunde altundeva? Ce as face eu in cele doua situatii : 1. La restaurant,cand e cazul sa platesti tu ii dai banii inainte de a veni nota,sau de a intra in restaurant. Ai spus ca pe el nu il deranjeaza deloc cand platesti,ca banii vin de la tine,doar daca chelnerul(banuiesc ca si comesenii) vad atunci se simte prost,atins in orgoliu.Mi se pare ridicol,dar asa e el. E penibil,dar daca asa evitati umilinta de a te simti "barfita" in fata chelnerului... Sau,mai simplu si mai elegant-mergeti la restaurant cand are fiecare banii lui la el sa-si plateasca consumatia.Scurt si la obiect. 2.La inceputul fiecarei luni discutati ce vreti sa cumparati pentru casa,ce investitii vreti sa faceti si va tineti de ele si nimic in plus.Daca apare ceva interesant pentru unul dintre voi,nu cumparati pena nu vede si celalalt sau macar ii e ceruta parerea.Bineinteles,ma refer la chestiile mai scumpe,electronice etc si nu la bibelouri. Astfel nici el nu-ti va mai face surpriza sa apara acasa cu chestii inutile pentru tine..si nici nu mai are dreptul sa-ti ceara socoteala ce faci cu banii tai,de ce iti cumperi cosmetice si alte chestii penibile.Atata timp cat ati decis sa stati cu banii separat,puneti jumatate la cheltuielile comune si restul fiecare cu treaba lui. Faze carcotase de genul asta pot fi evitate,daca va doriti ca relatia sa mearga. Life is not measured by the number of breaths we take,but by the moments that take our breath away. [url="http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/af74re2"]Anca[/url] [url="http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/a3c7re2&urlhint=actn,del%3as,1%3af,0"]carnaval[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu imi doresc sa continuii relatia cu el, nu mi-a fost usor sa iau hotarirea sa ne separam 3 luni si chiar am incercat sa ies cu alti tipi, sa vad unde este pentru mine el. Acum nu vrea sa ma laud ca sint sfinta, si am stat in casa si am plins dupa el, dar mi-am continuat viata ca si sind af si libera. Am iesit cu ei la o cafea, la restaurant, conversatii dar nimic mai mult ca nu am simti nici o atarctie fata de ei, chiar daca imi aranjau scaunul la restaurant si imi tineau haina. In trei luni nu am reusit sa intilnesc pe cineva de care sa fiu atrasa cum sint de el. Pentru mine el este cel sexy, hot tip pe care l-am intilnit pina acum si linga care vreau sa stau. Simt ca el este deosebit pentru mine si ma simt pur si simplu eu, avem multe in comun. Situatii incomfortabile apar cind el vrea sa domine, si la rindul meu nu vreau sa ma las dominata, am si eu demnitatea mea. Cu exceptia momentelor in care vrea sa ma domine, parca vrea sa fie in competitie cu mine ma simt bine cu el. Si nu stiu cum sa fac fata acestora! Nici nu l-am cautat in aceste 3 luni, numai el m-a cautat si acum tot el a propus sa ne intilnim iar. Sincer imi e frica, adica e ca si cum as incepe totul, ca la inceputurile noastre. Cum mi-a propus sa ne intilnim m-am si programat la coafor sa imi aranjez un pic parul [:)] As vrea sa ii arat ca nu am decazut in cele 3 luni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pot sa mai spun ca de exemplu cind discutam liber, relaxat, si eu spun Toulouse e in partea de vest a Frantei el trebuie sa ma contrazica si nu se lasa pina nu se uita in atlas sa se convinga cine are dreptate si apoi nu stie cum sa se motiveze ca a gresit. Si inca o dilema de a mea: 3. Cit de mult sa petrecm impruna dar sa nu il sufoc. Am auzit si eu ca barbatului ii place sa i se dea libertate. PS glont10 daca ar fi vorba de obiecte mici nu ar fi problema mare dar el a cumparat mobila de dormitor doar ca i-a placut. Nu a masurat si acasa ce crezi ca s-a dovedit ca ca e prea mare. Mergi in dunga in dormitor si usile la dulapuri nici nu se deschid complet din cauza spatiului redus ce a ramas. A recunoscut si el ca a facut o greseala dar prea tirziu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
eu spun Toulouse e in partea de vest a Frantei el trebuie sa ma contrazica si nu se lasa pina nu se uita in atlas sa se convinga cine are dreptate si apoi nu stie cum sa se motiveze ca a gresit.
a, domnul are orgoliu? Sa si-l manifeste achitindu-si consumatia... Mobila de dormitor pentru casa cui a luat-o? Si in casa cui are pretentia sa investesti tu in loc sa-ti cumperi obiecte personale? Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-l doar pe el sa plateasca la restaurant. Orgoliul (netinut sub control) costa. Spune-i, daca asta te face sa te simti mai bine, ca ai remarcat ca se simte inconfortabil cand platesti tu de vreme ce face remarci cu chelnerii pe seama acestui lucru. Asa ca menajeaza-l si lasa-l sa plateasca. [:D] Consider-o politete, nu dominare. Cand e vorba de competitie si la noi e la fel, ne contrazicem de o groaza de ori pe nimicuri, noroc ca ne salveaza simtul umorului. La chestia cu mobila de dormitor, am ramas fara cuvinte. Poate si pentru ca majoritatea sotilor pe care ii cunosc (inclusiv al meu) ar dormi pe o saltea pusa pe jos in mijlocul camerei fara probleme o viata intreaga numai sa nu mearga la cumparaturi de mobila. Televizoare, calculatoare, DVD_uri da. [gravi] 5s
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce a zis Elise, care a pus ca intotdeauna punctul pe i. Daca il roade asa tare sa aiba mereu dreptate si sa conduca, daca are un ego asa de nesatul, de ce accepta ca tu sa-i achiti consumatia? Daca se tot justifica, se vede clar ca nici lui nu-i convine situatia, dar se pare ca el vrea sa ramana cu banii-n buzunar si cu "prestigiul" intact. [bang] Si da, a cui e casa in care investeste el de zor? Presupun ca a lui, altfel nu vad de ce are arici la portofel cand e vorba de restaurant, dar la mobila nu are retineri.
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ************************************************ Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, da era vorba de casa lui. Am vrut sa spun ca nu intodeauna cumpara ce trebuie chir si in cazul cind cumpara pentru el. Si cind se plinge de ce nu investesc in casa e vorna de casa mea, ca tot ma plimba prin magazine si imi sugereza ce sa mai cumpar. Pe mine ma intreseaza sa trec la o relatie mai avansata cu el. Ne cunoastem de 6 luni dupa care am decis sa ne despartim sa vedem ce se intimpla. Deh, am vazut si eu fimul "Serendipity" se vedem daca ne mai cautam dupa cele 3 luni. Nu locuiam impreuna in cele 6 luni decit asa, cind se intimpla sa mai raminem unul la altul, in vacante etc. Si in cele 3 luni eu nu l-am cautat deloc, m-am tinut tare cit am putut si am mai iesit si cu cine ma invita, ma refer la barbati. Nu s-a legat nimic. El e in inima mea. Inca ceva ce nu am inteles este ca in ultimele 2 luni (din cele 6) nu mai imi lua telefonul sera dupa 10.00 si asta e ceva ce m-a facut sa vreau pauza de 3 luni. Acum el m-a cautat si vrea sa ne intilnim iar. Nu stiu inca ce vrea ca eu am aminat inca sa ma reintilnesc cu el ca simt ca e ca si cum eram la inceput cind ne dadeam intilniri. Si eu inca nu am invata cum sa fac fata probemelor. "We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mamica dulce
Nu vorbesti deloc de sentimente,daca ti-e dor de el sau nu,daca 1. La restaurant,cand e cazul sa platesti tu ii dai banii inainte de a veni nota,sau de a intra in restaurant. Ai spus ca pe el nu il deranjeaza deloc cand platesti,ca banii vin de la tine,doar daca chelnerul(banuiesc ca si comesenii) vad atunci se simte prost,atins in orgoliu.Mi se pare ridicol,dar asa e el. E penibil,dar daca asa evitati umilinta de a te simti "barfita" in fata chelnerului... Sau,mai simplu si mai elegant-mergeti la restaurant cand are fiecare banii lui la el sa-si plateasca consumatia.Scurt si la obiect.
dc domnul are atatea orgolii, apai sa plateasca. dc plateste femeia, atunci sa fie evident cine plateste. dc tot ne-am modernizat atata, nu vad rostul acestor orgolii. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...