Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aradence petrecarete (65)


Recommended Posts

Llory! mesajul tau e usor sarcastic![drac] Am scris deja ca am alaptat si ca m-am muls de nenumarate ori! E dreptul fiecareia sa creada ce vrea! Culoarea laptelui mai putin conteaza!!! La inceput laptele e aproape transparent, apos (asta stie orice mamica s-a muls), si asta pentru a-i potoli setea copilului!!! Abia apoi e laptos. Orice doctor cu cap si orice revista moderna zice exact ceea ce cred si eu! [url="http://community.webshots.com/user/adablackcat"]poze[/url] ada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 295
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

sunt de acord cu tine ca la inceput laptele e apos, dar nu am spus de laptele din primele zilee, am alaptat 2 lunii deci iti dai seama ca deja am trecut de la faza de apos? Fiecare face ce vrea. Scuze daca am reactionat [}:)] , dar eu nu vb. si nu voi vb. vreodata decit din PROPRIA EXPERIENTA. Ma bucur ca a ramas DOINA in concurs. UITE NU FI SUPARATA ITI OFER O FLOARE [flo].[pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flavia? Nu stiu ce sa zic? eu sincer nu asi iesi cu el, ZIRTEC Ee bun da, si eu i-am dat cind i-a aparut ceva bubite rosii pe spatic si pe piept, dar mi-a dat dr. PINCOTAN ANA, si o alifie cu menol, care il racorea, e tare buna, pe micutu meu il manca tare, mai ales cind transpira. eu ii dadeam ZIRTEC 3 pic seara 3 dimineata, cu alifia aia cu mentol o data seara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lory, mai astept sa vad, nu ies cu copilul doar ca vreau eu, iti dai seama, ca vreau sa fie el bine. Legat de alaptat sa stii ca Ada are dreptate, prima data laptele este mai apos, asta pt ca ce iese la inceput este pentru sete si abia apoi este mai gras, asta pt foame si nu, mie de exemplu nu mi s-a spus sa mulg putin si abia apoi sa-i dau sa manance. Aici nu vorbesc despre laptele din primele zile, colostru. Pe de alta parte Ada, si Lory are dreptate, cand laptele isi schimba culoarea spre albastru, vinetiu, inseamna ca nu mai este bun. Nu stiu din ce cauze, dar este posibil si atunci trebuie intrerupta alaptarea. Despre pediatrii prefer sa nu ma pronunt, cam fiecare dr are alta parere, rar au 2 dr aceeasi parere despre un lucru, motiv pentru care de obicei cer parerea a 2 dr inainte de a lua o decizie si bineinteles, cer parerea si a mamicilor de aici care au mai multa experienta ca mine si mai ales, unele sunt asistente sau medici. Sper ca nu am suparat pe nimeni, dar mi s-a parut atmosfera cam tensionata. Sa nu mi-o luati in nume de rau. In alta ordine de idei am luat-o cu totul pe urmele lui Nicolas pt ca a inceput si diareea. Asadar luam Zyrtec, Hidrasec si Calciu. Gabi, iti ziceam ieri la tel ca dr de la spital mi-a zis ca daca face diaree urat sa intrerup alaptatul, ei bine am citit pe Hidrasec ca scrie si acolo ca la o adica se intrerupe, dar cum sa intrerup eu cand copilul nu vrea altceva. Ioana, tu ce zici e molipsitoare viroza asta? Ca sa stiu sa o evit pe Lisa sau nu. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,Ada,si noua tot asa ne-au zis in matern,ca laptele care vine la inceput ii tine de sete copilului si de aceea trebuie sa il lasam mai mult sa suga,ca sa isi ia si partea care ii tine de foame,sa se sature.Si eu sunt de parere ca laptele matern e important sa fie mentinut pana in al doilea an de viata,chiar daca mananca mancare copilul.De faptul ca poate sa nu mai fie bun laptele la un moment dat,nu stiu ce sa zic,ca nu am auzit prea multe si noi nu am avut probleme deloc. Anca [mamica], mami de [copil] Alex [foto][url="http://community.webshots.com/user/ancapolgar"]Poze[/url][foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lory pana acum am citit toate postarile tale, si pot spune ca esti cam ....acida. Am si eu o mica intrebare: ce pregatire ai? Esti cumva medic sau asistenta medicala? Povestea cu "nu mai e bun laptele" [xx(] e o PROSTIE!!!! Nu exista lapte rau!Si picaturile alea pe care zici ca nu e bine sa il lasi pe bb sa le pape(primele picaturi la fiecare supt) sunt cele care ii tin de sete la bebelus! Si de unde stii ce culoare are laptele tau in timp ce suge bebe?Poate tocmai atunci e vinetiu[alcool]!Asta inseamna ca ii scoti sanul tot la 5 minute din gura sa verifici culoarea??? Ce medic te-a sfatuit pe tine sa nu-i dai lapte de la san ca nu e bun? Daca tu ai oprit alaptatul e decizia ta proprie si personala!Nu trebuie sa influentezi pe nimeni sa faca la fel!!! NU inseamna ca e si bine daca tu ai facut asa!!!! Nu stiu daca te-ai informat in ultimul timp, nu stiu cate rubrici , carticele sau reviste ai citit in ultimul timp pe tema alaptatului, dar pot sa-ti spun ca in raportul OMS(Organizatiei Mondiale a Sanatatii) pentru Europa(care e ultimul articol-de fapt e un raport foarte actual!- citita de mine cu referiri la alaptat si la diversificarea alimentatiei)se precizeaza clar: laptele de la san e cel mai bun aliment pentru sugar pana la 5-6 luni cand se recomanda inceperea diversificarii alimentatiei! Si cea mai buna conduita e alaptatul EXCLUSIV, fara alte adaosuri(ceai, apa, sucuri)pana la varsta de mai sus! As mai putea continua pe tema asta o gramada dar n-am chef sa monopolizez subiectul.... Daca vrei iti trimit raportul OMS sa te documentezi inainte de a mai vorbi! Flavia ai vb cu pediatra?Ce a zis?iesiti afara cu Bogdi?[pup] si multa sanatate! Edit: acum am vazut postarea ta, Flavia[:(].Imi pare tare rau ca are si diaree.Eu nu am intrerupt deloc alaptatul nici cand a vomitat si nici cand a facut diaree si si-a revenit Nicolas.Am uitat sa-ti zic la telefon: daca vomita: Metoclopramid picaturi(2 pic. la nevoie). Nu stiu ce sa zic...ar fi bine sa o evitati pe Lisa sa nu ia si ea....cu toate ca la noi au fost piticii impreuna si Alesio n-a avut nimic....dar prudenta nu strica zic eu...[pup] [pup] Eu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...