Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu mai merge


Recommended Posts

Cred ca ati inteles altceva,din ce am vrut sa transmit eu,la unele fraze. Eu am lucrat,dar nu am prea gasit. La inceput nu a vrut el sa lucrez,pe motiv de gelozie.Ii era frica ca ma fura vreun spaniol.Si m`a tinut in casa vreo 1 luna si ceva. Pe urma,eu am insistat sa ma lase sa lucrez si sa ma ajute sa gasim de lucru si pt mine. De voie,de nevoie a zis ok.Am lucrat putin timp...o sapt da,alta nu. Cei care au fost plecati si n`au acte stiu cum se lucreaza pe aici. Apoi,el a fost de acord sa imi tin banii pt facultate,pt ca...am castigat putin..si trebuia sa vin si in Ro cu banii aia.Am venit in Ro pe banii mei,nu i`am cerut nimic,mi`am platit facultatea si tot..din banii mei.Doar nu era sa`i cer mamei,ca sa pun in casa in mod echitabil cu el,nu??? Nu am zis ca nu vreau sa pun bani in casa,dar momentan nu am un serviciu stabil si castig ca in Romania uneori. Daca i`as da toti in casa,eu nu as avea bani nici de o ciocolata si n`am de gand sa ii cer lui.Nu stiu daca ma intelegeti ... I`am zis ca eu nu intretin barbati pt ca,atunci cand se enerveaza pe mine imi spune sa`l intretin eu.Si nu stiu de ce scoate una ca asta,pt ca eu am vrut si vreau sa lucrez in Spania,dar nu am gasit unde..si el stie asta. Never say never !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Anca, raspunsul "Nu intretin barbati!" se bazeaza pe o atitudine de principiu. Daca-i explici si lui aceleasi lucruri, ca nu ai cum sa participi in casa cu mai multi bani, ca se va schimba situatia dupa ce iti iei actele, ca mai e si o contradictie in dorintele lui: intre a te avea acasa, sub control si a aduce si bani, ar fi altceva. Este alt gen de argumentatie, intelegi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, dincolo de toate, nu trebuie sa stai sa suporti fitzele, toanele si magariile niciunui barbat. Desprinde-te cit poti de repede. Chiar daca ai impresia ca-l iubesti, apropierea asta e nesanatoasa. Indeparteaza-te de el, fizic pentru inceput, vezi exact ce e cu tine si s-ar putea sa realizezi ca e doar obisnuinta, teama de a fi singura, dependenta de orice fel, dar nu iubire. Fa-ti un bine si pune-te pe primul loc. Daca nu tu, cine?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc f mult zenon pt sfat.La fel si celorlalte fete le multumesc. Da,adevarul este,ca ..ceea ce fac eu inseamna compromis la maxim. Eu n`am voie sa ma supar si sa`l intreb nimic cand imi spune: Plec,am treaba! N`am voie sa`i cer explicatii pt nimic.Ba ma trateaza cu interes(slab interes),ba cu indiferenta. Si pana la urma,ma intreb daca el chiar stie ce vrea,daca e destul de matur,destul de stabil,destul de echilibrat. O sa incerc,sa ma desprind de el...dar v`am zis...sunt cateva lucruri care inca ma retin.Si nu vreau sa renunt la ele,pt ca i`am suportat destule ca acum sa pierd si astea. Sunt lucruri pt viitorul meu.Iar daca incep sa ma gandesc la mine,trebuie sa incep cu rezolvarea astora. Never say never !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea vad de ce ai sta cu el in afara de faptul ca nu ai unde sa te duci. Si pentru cine vorbeste sa se afle in treaba sa vad unde s-ar duce ele fara acte si fara bani. E usor sa te bati cu pumnii in piept cand totul e roz. Ai spus ca a fost primul barbat. Greu...Si mai greu de cat ar fi altfel. In cat timp iti ies actele de rezidenta? E clar ca la negru nici un job nu va fi stabil. Daca actele ies in maxim un an eu zic stai, daca nu poate ar fi mai bine sa cauti o solutie care sa nu il implice pe el. Poate sa stai cu alti romani, nu stiu, altceva...iti pierzi tineretea langa cine nu trebuie. Si inca o chestie pentru cine urla cu echitatea femeie-barbat. Cand toata munca din cuplu e impartita egal(absolut tot insemnand spalat de wc-uri, frecat de chiuvete etc. etc.) sunt de acord sa existe pretentii la aport financiar egal, dar cand barbatul nu misca aproape nici un dest nu prea vad unde e echitatea sau pe ce se bazeaza principiile de echitate). Exista un studiu nou cum ca femeile cercetator aplica mult mai putine lucrari stiintifice decat barbatii. Oare de ce? Pentru ca pana si la nivelul asta tot femeile fac aproape tot in casa(nu ma omorati cu contraexemplele - le felicit pe cele norocoase care au pus mana pe ei). Keep the promises you make to yourself.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Alexia, tu esti mai bine cu sotul tau? de soacra nici nu mai intreb. Te-a mai intrebat si Miss Parker, dar ai ignorat intrebarea cu seninatate. Ai venit sa le dai sfaturi alora, dar tu cum ai rezolvat problema ta? Poate mai grava decit in cazul Ancai. Ai inceput sa faci diferenta intre dependenta si iubire? Sau tot ce speri acum este sa nu te mai bata in fata prietenilor?
Aici nu era vorba de mine sau de situatia mea dar totusi o sa raspund sper sa nu se supere Annnca.Zenon vreau sa te intreb si eu acum pe tine ceva: oare tu niciodata nu ai dat sfaturi cuiva de pe forum care are o problema asemanatoare cu tine sau poate mult mai mica cum e cazul Annncai?Daca am probleme asta nu inseamna ca sunt ciumata si ca nu pot scrie aici.Si ca sa iti raspud situatia mea e mult mai buna acum el face eforturi vizibile sa se schimbe si cel mai important ne cumparam apartament si asta e o schimbare majora el nu vroia nici in ruptul capului asa ceva.Oricum stie ca daca mai greseste fata de mine asta e ultima sansa pe care i-am acordat-o.Desi nu cred in schimbari miraculoase sper sa fie constient de faptul ca o sa plec daca mai greseste fata de mine.Sper ca nu am fost cam dura va pupic pe toti[pup] alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Guestus
Este greu sa arunci o gaina moarta in cratita si sa tai 1 morcov intre 2 filme....trebuie sa-l astepti pe EL sa vina dupa santier la ora 19 sa faceti asta impreuna.
Foarte stralucitor talentul literar, dar...care e legatura? Keep the promises you make to yourself.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Si pentru cine vorbeste sa se afle in treaba sa vad unde s-ar duce ele fara acte si fara bani. E usor sa te bati cu pumnii in piept cand totul e roz.
Acasa draga, acasa. Ca in Spania nu sunt cainii cu colaci in coada. Si parca are facultate de facut....si de platit. De cat sa te injosesti asa, la o varsta asa frageda, mai bine lipsa. Ca sa-mi fie totul roz, am muncit....mi-am pastrat insa demnitatea. [url="http://community.webshots.com/user/sebilus"]poze si iar poze, [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...