Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

la socrii de Paste?


Recommended Posts

as vrea sa va cer parerea vaostra ,ca santeti mai obiective,.... sotul meu tine ff mult la parintii lui,insa eu am rupt relatia cu ei,rupt e cam mult spus,pt ca nu ne-am certat niciodata,decat ca am vazut ce fel de oameni sant(soacra e f intepata,cu replici pline de rautate,cu observatii),iar eu am tacut si am decis ,sa nu mai vb cu ea. Asadar,eu nu as vrea sa ma duc la ei sub nicio forma,pt ca nu-mi face placere,cum ma sfatuiti sa procedez,sa ma duc,adica sa ne ducem,...si sa incerc sa nu bag in seama aluziile ei,si nu numai(ex.ii serveste pe toti la masa,numai pe mine,nu,asa mi-a facut ultima oara),sau sa nu ma duc,sa inventez,ca nu ma simt bine,sau asa ceva,... ideea e ca daca ma duc, ma duc numai pt sotul meu. ce credeti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu cred ca ar trebui sa-i spui sotului tau ca nu te simti bine la ei; sa incerci sa-i exlici ca mama lui te face sa te simti rau in prezenta ei; poate intelege si decide sa ramana acasa cu tine sau sa mearga singur (asta daca e ok cu tine, desigur). _____________________________________________ Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura , nu esti sigura care are problema cu soacra si eu sunt in situatia ta si iti zic ce am facut eu , m-am dus cu sotul si m-am comportat ireprosabil , cateva ore ,zile am rezistat oricum nu ne vedem ft des stam 600 de km una de alta , sotul meu a fost super multumita de mine si relatia noastra a mers mai bine , stii nici sotul tau nu vrea sa aleaga intre mama lui si tine dar crede ma daca vede din partea ta un pic de orientare pozitiva altfel va fii , ma gandesc ce relatie poti avea tu cu mama lui daca nici macar in vizita nu vrei sa mergi la ea , dar mai bine nu zic nimic ca e mult de zis din partea mea acum ne intelegem cu totii bine iti doresc tot binele din lume eva evi , Eric 14.06.2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar sotul tau nu vede ca esti umilita? Sau trece peste asta? Sau iti cere sa treci peste asta? Da, merita sa o faci pentru el, insa totul are o limita. Placerea unuia nu trebuie opusa silei celuilalt. Trebuie sa ai o "discutie" tu cu tine. Poate exagerezi? Daca nu, explica-i sotului orice hartuire la care esti supusa. In mod normal, va renunta singur. Daca nu-i pasa, nu-i cazul sa-ti pese nici tie. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi am fost putin invers, si anume, mama nu il vroia pe sotul meu. La masa ma chema numai pe mine, striga la singular, ca si cand el nu era in casa. Nu i se adresa direct, mereu imi spunea mie ce dorea, iar eu ii transmiteam lui. Evita situatiile fata in fata, si profita de "distanta" intre doua camere ca sa ma foloseasca pe mine in comunicare. Azi, totul este perfect intre ei, si iti spun de ce. Sotul meu a ramas alaturi de mine, indiferent cat de rau s-a simtit, jignit, umilit in propria noastra casa. Eu eram constienta ca mama nu se comporta corect, dar nu mi-am facut un scop din a-i schimba parerea. Am incercat sa mai discut cu ea, dar sfarseam prin a ne certa. Am abandonat "campania" de convingere. Am abordat alta atitudine - am avut mai multa incredere in sotul meu, si el singur a facut-o sa isi schimbe parerea. A durat cam 3 ani... In locul tau, m-as duce cu el. As abandona decizia de a nu vorbi cu socrii. Inainte de plecare, as avea o discutie cu sotul. Cat as sta acolo, ca sa evit sa nu imi puna soacra in farfurie, m-as oferi sa ii servesc eu pe toti. Daca ar spune ceva intepator, m-as stradui sa transform intr-o gluma. Iar seara, inainte de culcare, as recapitula cu sotul intamplarile - un mic workshop de constientizare [:)]. Nu stiu de cat timp sunteti casatoriti si de cand dureaza aceasta situatie, dar eu sunt convinsa ca daca nu sunt mai mult de 4-5 ani, lucrurile sunt reparabile..... Parerea mea e ca e pacat sa ramaneti suparati pentru urmatorii 20-30-40 de ani.... Anca si papusica Eliza (26.august.03) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/ankalaura/my_photos"]Eliza[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am aceeasi problema. Insa iainte de toate am hotarat sa ma respect pe mine insami si simbolul acestei sarbatori. Ea reprezinta innoire, iubire si impacare. Asa ca ma duc la ei si de Paste si de Craciun. Sar in schimb peste sarbatorile lor intime: zile de nastere, nume, samd. Nu deschid nicio discutie spun numai da, ciocnesc oua rosii si sunt de o politete rece. Ma servesc singura, nu ajut la spalat vase, de fapt nici nu ma ridic din scaun. Sotul meu se mira de cate ori accept sa mergem acolo (am avut discutii pe aceasta tema si a fost de acord cu mine)si i-am spus asa: "este sarbatoare, sunt parintii tai, sunt bunicii copilului meu si au dreptul sa-l vada, iar copilul nu trebuie sa stie ca nu ma duc acolo cu placere." In acest an, nu voi fi impreuna cu barbatul meu de paste, dar voi merge la socri. Experienta m-a invatat ca in relatiile cu socri trebuie sa calc ca pe coji de oua. Sunt parintii lui si trebuie sa-i respect ca atare. Nu imi cere nimeni sa-i iubesc sau sa-i plac. (si apoi mai e si o smecherie: ducandu-ma acolo ii fac lui o favoare nu? Detensionez o atmosfera nu? Dai si apoi ceri. Adica in termeni ireverentiosi: poti sa-i scoti ochii mai tarziu.) N-am folosit pana acum chestia asta dar, este bine de pastrat pentru viitor, nu? Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...