Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Retinopatie prematura


Recommended Posts

O poveste din cache-ul google : Lumea vazuta prin ochii celorlalti <http://ziuact.ro/article.php/Elena_Bavaleta_nevazatoare> Elena Bavaleta are 16 ani si este eleva in clasa a noua la liceul George Calinescu din Constanta, la profilul intensiv engleza. A intrat printre primii pe listele liceului constantean. Poate ca informatia aceasta nu ar fi foarte importanta daca Elena nu ar fi nevazatoare de gradul I. Puternica si ambitioasa, adolescenta a fost mereu printre cei mai buni in clasa la invatatura. Spune despre ea ca este retrasa si ca ii place sa citeasca si sa se uite la televizor. Nu vede, insa asculta si isi formeaza imagini. Vede lumea prin ochii celorlalti, dar isi pastreaza dreptul de a avea propriile opinii despre ce se intampla. Pentru rezultatele deosebite pe care le are la invatatura, Elena a primit saptamana trecuta, cu ocazia Zilei Internationale a Educatiei o distinctie din partea Inspectoratului Scolar Judetean. Ce ne poti spune despre tine? Sunt nevazatoare de gradul I. Incerc sa ma adaptez in orice fel de situatie, iar la scoala ma descurc bine. Pana acum am nimerit in colective foarte bune. La scoala scriu la masina de scris in alfabetul Braille. Am invatat de la cinci ani de la verisoara mea care este si ea nevazatoare si a invatat tot in acest liceu. Care este cauza problemelor tale de sanatate? Nu se stie exact. Nu vad din nastere, am retinopatie. La noi in familie numai eu si verisoara mea avem problemele astea. Am o sora mai mica, care are 13 ani si nu are probleme de genul asta. Chiar daca nu vad, eu reusesc sa-mi formez imaginea lucrurilor daca imi sunt descrise macar putin. Cand merg nu ma lovesc de ceea ce-mi apare in cale pentru ca vad lumini si umbre. Culorile nu le vad. Cum te descurci cu scoala? Am avut media de admitere 9.73. Toate manualele mi le scriu in Braille si ma pot descurca mult mai usor. Acasa, pe calculator am un program special care citeste tot ce scrie pe ecran. Imi scanez unele manuale pentru a nu fi nevoie sa imi citeasca mereu cineva, iar cu ajutorul acelui program pot invata. La scoala profesorii nu trebuie sa vorbeasca mai rar pentru ca scriu destul de repede la masina de scris alfabetul Braille. Cand dam o lucrare ori aduc alfabetul si imi corecteaza lucrarea, insa foarte putini accepta, sau citesc ce am scris imediat cum termin. Cum ai putut sustine examenul de capacitate? La capacitate am fost intr-o sala separata, cu supraveghetori, mi s-au dictat subiectele, eu le-am rezolvat in doua ore, dupa care am dictat unuia dintre supraveghetori exact ce am scris. Lucrarea mea a fost corectata la fel ca si celelalte, fara a se cunoaste autorul. Nu s-a facut nicio diferentiere. A fost mai greu? Este mai dificil. Am scris de cand am aflat subiectele incontinuu. Dupa aceea, am mai stat inca doua ore ca sa dictez, mai ales la matematica unde a trebuit sa explic cum am facut exercitiul. Cei care m-au supravegheat nu erau profesori de specialitate si eu a trebuit sa le explic ce am vrut "sa desenez", ce am vrut sa exprim de fapt, prin ce am scris. Desenele nu le-am facut pentru ca nu imi permite masina de scris in Braille, insa le-am facut mintal si am scris rezolvarea, iar pe foaie stiam sa explic. Am incercat sa fac tot posibilul pentru ca supraveghetorii sa inteleaga si se pare ca am reusit. Numai ca totul a durat mai mult. Cum ti se pare viata de licean? La liceu am reusit sa ma acomodez, este totul foarte bine. Nu am avut probleme nici cu profesorii, dar nici cu colegii de clasa. Este mult mai bine decat ma asteptam. Am venit cu emotii, pentru ca era un loc nou unde nu cunosteam pe nimeni. Stiam ca in liceul la care invat nu sunt oameni care sa-mi spuna rautati pentru ca si verisoara mea a invatat aici si totul a fost in regula pentru ea. Chiar din prima zi am stiut ca nu voi avea probleme. Ai avut vreodata probleme cu cei din jurul tau? Exista persoane care au fost rautacioase, mai ales in scoala generala. Nu copiii de la mine din clasa, insa am mai auzit rautati. Care sunt activitatile care iti plac cel mai mult? Eu sunt uneori mai timida, recunosc acest lucru. Sunt mai retrasa. Ceea ce imi place mie cel mai mult, in afara sa citesc, este sa ma uit la televizor si sa ma informez de pe Internet. Este impropriu zis ca ma uit... de fapt stau si ascult, imi formez o imagine si stiu ce se intampla. Imi place foarte mult sa "citesc" pe Internet si sa ma plimb. Am cativa prieteni, insa nu am iesit cu ei inca. Citesc carti de aventuri si imi plac foarte mult romanele de dragoste. Nu am scriitori preferati, citesc aproape orice. Cum vezi lumea? Eu vad lumea prin ochii celorlalti. Ceea ce aflu de la cei din jurul meu ma ajuta sa-mi creez imagini despre cei de langa mine, despre obiecte. Ascult mai multe pareri si incerc sa-mi formez eu o parere proprie. Mie de mica mi s-a explicat totul. Ma obisnuiesc cu locurile si reusesc sa ma descurc si singura de multe ori. Ai apelat la ajutorul Asociatiei Nevazatorilor? Nu am facut cursuri la Asociatia Nevazatorilor. Cei de aici nu mi-au fost de mare ajutor. Am cerut informatii si spuneau mereu ca nu stiu nimic. Nu stiu daca este vorba despre dezinformare sau despre dezinteres. Acum am inteles ca s-au mai schimbat lucrurile in bine. Ce vrei sa faci in viitor? In primul rand vreau sa termin liceul. Dupa aceea, as vrea sa dau la Litere, sa fac ceva in domeniul Comunicarii. Nu vreau sa ma fac profesoara, chiar daca imi plac limbile straine. Sunt la intensiv engleza pentru ca asa am ales eu. Am facut aceasta limba straina din clasa intai, o stiam foarte bine si m-am gandit ca este si folositoare. Cum ai primit vestea ca vei fi premiata de ISJ? Nu stiam nimic dinainte. Au sunat de la Inspectoratul Scolar si au vorbit cu mama in dimineata in care am primit premiul. I-au spus sa ne prezentam la Palatul Copiilor pentru a mi se acorda o diploma. Cand am ajuns acolo am aflat ca am fost printre cei zece premianti din judet. Am fost premiata pentru rezultatele bune la invatatura. Am fost foarte emotionata, pentru ca am fost luata prin surprindere. A fost ceva special pentru mine premiul acesta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 3 months later...
Buna Alev si eu sunt in situatia ta cum ai povestit si mie mi sa intimplat am un baietel care implineste 5 ani in 4 aug.Este un baietel ffff.alintat si face numai ce vrea el.Ok la ochiul drept a avut dezlipire de retina gradul 4 si stingul gradul 5.Imi pare foarte rau pt. totii copii care au probleme,si noi mergem la bucuresti anual la control ,anul acesta am mers la dr.Balta si nea trimis la oclinica sa-i masoare deoptria pt.ca el a purtat si lentile de contact si ochelari cu doptri dupa ochi si acuma ia citit deoptriele in stil clasic cum se face demult pt. ca nu a stat la aparat, clasic l-am tinut si a plins foarte mult si nea dat ochelari +18 dar nu stiu cit de bine ia masurat.Se pliba prin toata casa nu prea am cu cine ma intelege pt. cind il intreb de ochii ceva nu ma lasa.Daca mai vrei sa discutam astept raspuns de la tine ,sunt noua pe forum,Pa si multa sanatate noua si copiilor nostrii si sotilor nostri.Sa imi scri ce ati mai facut la buc. druta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Alev si eu sunt in situatia ta cum ai povestit si mie mi sa intimplat am un baietel care implineste 5 ani in 4 aug.Este un baietel ffff.alintat si face numai ce vrea el.Ok la ochiul drept a avut dezlipire de retina gradul 4 si stingul gradul 5.Imi pare foarte rau pt. totii copii care au probleme,si noi mergem la bucuresti anual la control ,anul acesta am mers la dr.Balta si nea trimis la oclinica sa-i masoare deoptria pt.ca el a purtat si lentile de contact si ochelari cu doptri dupa ochi si acuma ia citit deoptriele in stil clasic cum se face demult pt. ca nu a stat la aparat, clasic l-am tinut si a plins foarte mult si nea dat ochelari +18 dar nu stiu cit de bine ia masurat.Se pliba prin toata casa nu prea am cu cine ma intelege pt. cind il intreb de ochii ceva nu ma lasa.Daca mai vrei sa discutam astept raspuns de la tine ,sunt noua pe forum,Pa si multa sanatate noua si copiilor nostrii si sotilor nostri.Sa imi scri ce ati mai facut la buc. druta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt. Andruscka de la Adriana a primit e-mail de la tine si eu tiam trimis un e-mail nu stiu dac l-ai primit si iti scriu aici am vazut ca ai adresa pe gmail eu am adres pe Yahoo, poat iti deschizi adresa pe Yahoo,ca eu nu prea ma pricep sa deschid adresa pe Gmail. Adresa mea de mess este,(alex33druta@yahoo.com) de astept sa povestim pe mess despre copii nostri.PA. druta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Buna am si eu un baietel nascut prematur gr. 1 si a avut retinopatie gr.3 dar acum este bine. Afost tinut sub observatie de dr. Stoica din TM. Imi pare nespus de rau ca acesti copii sunt nevinovati si sufera foarte mult. Claudiu a avut si leucomalacie si d-na dr. oftalmolog spunea ca aceste boli merg mana in mana in cazul lui.Cand am fost ultima data la control la neuro. pt leucomalacie a spus ca este bine si ulterior i am facut si control la ochisori si boala a dat inapoi. Sper din tot sufletul sa fie bine! Va doresc multa sanatate! claudia_31
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
buna am si eu o fetita nascuta prematur,acum are o luna si cateva zile...mie nu mi-au zis nimic doctorii de retinopatie la prematuri,ba chiar au zis ca percepe lumina si ca reflexele ei sunt bune...da cum se depisteaza...sau numai un oftamolog isi poate da seama? Cea mai optimista mamica! Laura[mamica]de[fetita]Bianca Mihaela [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114644"]Povestea nasterii[/url] [url="http://community.webshots.com/album/562105302yLcOOw?vhost=community"]Pitica mea[/url] [url="http://b1.lilypie.com/QeuGp2.png"]Atat are Bibi[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/560843640ivBDKB"]poze burtik[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/560842948XlqeIe"]poze cununie & nunta[/url] [url="http://community.webshots.com/album/561301099EgorUo?vhost=community"]Lucky[/url] [url="http://community.webshots.com/album/561529044vvzbtn?vhost=community"]camera lui bibi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...
lala, cam tarziu raspund, poate deja e inutil, insa acum am citit mesajul tau. medicul oftalmolog poate sa descopere retinopatia de prematuritate si cu cat mai repede, cu atat mai bine. daca inca nu ai fost le medic, e bine sa te duci. eu am 2 fetite gemene nascute prematur, au aproape un anisor acum, si amadoua au fost operste de retinopatie. sunt bine acum, cel putin eu asa cred si asa mi s-a spus la ultimul control. o sa merg luna asta la control din nou. aveti grija de voi! va pup!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Mai bine mai tarziu decat niciodata...[pup] si sper sa fie bine fetitele tale...multa sanatate Am fost si noi la un control am avut retinopatie gradul unu si din fericiri s-a retras...chiar acum cateva zile am fost iarasi la control si suntem bine Pt toate fetele...aveti incredere in DUMNEZEU si va fi totul bine...eu m-a rugat mult la El si mi-a salvat puiu,pe langa retinopatie ea a trecut milimetric pe langa moarte,dar acum e foarte bine multumesc lui DUMNEZEU Cea mai optimista mamica! Laura[mamica] de [zana] Bianca Mihaela(15.12.2007) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114644"]Povestea nasterii[/url] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2229266580102239560Hbuxgq"]Printesa mea NOU!!![/url] [url="http://b1.lilypie.com/QeuGp2.png"]Bibi se face mare[/url] In viata toti oamenii sunt trecatori,dar nu toti trecatorii sunt oameni!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...