Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce fel de partener ne atragem si cum?


Recommended Posts

quote:
ca iti faci atatea ganduri despre partenerul de viata.
imi fac ginduri ca vad unele tipe in jurul meu care merg merg la biserica si pun acatiste sa se casatoreasca si daca nu merge cu partenerul cu care sint acum zic ca e vorba de farmece. Mi se pare ca daca lumea te vede singura incepe sa te birfeasca, daca te vede ca iesi cu cineva si daca tot ii schimbi iar te birfeste. nu sint chiar asa de tinara am 27 de ani. ******************************** "We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Initial creeata de Black_Forest VOi cit de mult ati investit in a va gasi partenerul de viata? Cel pe care il iubit si care va iubeste? Care va accepta sa cum sinteti pentru ceea ce sinteti? sa ziceti ca e nu puteti respira fara el?
N-am investit nimic. Absolut nimic. Nici macar nu eram interesata in acel moment sa-mi gasesc un partener de viata. Era la citiva km in spatele meu aceasta idee. Poate pentru ca eram complet deschisa si relaxata l-am intilnit. Habar n-am. Cert e ca e cea mai misto intimplare. si aveam 27 de ani. asa ca stai linistita. ai timp destul. Nu-ti pune cronometrul sub nas ca n-ai de ce. Ai absolut tot timpul. Acorda-ti-l si vei fi uimita. Vrei sa-ti zic si de cei care birfesc? Ii ignori sau ii sfidezi. Ultima e actiunea mea favorita. Nu le convine ceva? Ia sa ingrosam un pic: ca in bancul cu itzic, rabi si capra: daca e prea aglomerata casa, baga si capra si pe urma da-o afara sa vezi ce bine e noua aglomeratie dar fara capra. Intodeauna trebuie sa le arata ca "se poate si mai rau."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:

Defineste ce inseamna pentru tine "incercari" - fiec. iesire in parc de mana se pune?? Si incepand de cand? De la primul sarut din liceu?
ah, nu nu le pun pe cele din liceu. Nu m-am gindit niciodata cind eram in timpul liceului ca cel cu care ieseam era potential partener de viata. Ma gindeam de cind constientizam ca iesim cu cineva si poate se leaga ceva. Nu stiu ca eu nu ma tin de mina cu toti cu care ies la o cafea, prin parc, nu ma sarut cu toti ca simt sa o fac. Ma intilnesc cu unii si daca inainte de a iesi cu ei aveam alta opinie despre ei se intimpla sa mi-o schimb, adica sa nu mai zic "oh ce sexi e x-lescu", ci sa vad ca e un tip banal ...asta in opinia mea. ******************************** "We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba esti tanara. ce-i drept da, cred ca ar fi cazul sa te gandesti la relatii serioase cu sanse de a se transforma in mariaj. Dar nu sa devina principala ocupatie (am vazut si eu ce spui tu mai sus cu biserici si acatiste). Eu fac parte din categoria femeilor (da, stiu e demodat imi veti spune ca femeia are alte idealuri azi) care considera prima si cea mai mare realizare familia(d-aia clasica cu copii si purcel si catel),implicit un sot asa cum trebuie.dupa aia cariera. pt ca in cariera poti trai bine mersi cu una ce nu se ridica tocmai la nivelul asteptarilor,eventual o schimbi , insa familia,domnul sot TREBUIE sa se ridice la nivelul asteptarilor. Cum alegi? Nu zic ca trebuie sa cauti obsesiv, insa trebuie sa fi pe receptie permanent. sa nu accepti compromisuri (de ex nu m-as fi putut indragosti in veci de un tip caruia ii cam zburau porumbeii din gura (a se citi mai putin..citit)desi era frumos,sensibil si familist), sa iti cunosti limitele personale(daca nu esti tocmai top model sa nu visezi la o superfrumusete,slabe sanse de reusita), sa nu incerci sa-l schimbi ci sa te intrebi la inceput de drum daca te vezi o viata langa el asa cum este. Nu cred ca trebuie sa ajungi in pat cu 15 (ca tot s-a vehiculat p-aici ideea) ca sa capeti experienta . poti sa-l cunosti si altfel. Din cate imi aduc aminte, atunci cand cunosteam pe cineva ,eram atenta la urmatoarele: -sa fie inteligent (primul aspect). daca ma cucerea intelectual(nu cu fraze frumoase) ma aratam disponibila -sa fie atent cu altii . asta se observa din felul in care vorbeste despre parintii lui(in special despre mama) , din felul in care se poarta cu oamenii, cu cateii vagabonzi,daca zambeste copiilor prin parc. -sa nu fie gelos -sa nu aiba un vocabular colorat(ei,mai treaca mearga o injuratura la meci sau la volan) -sa-mi placa prietenii lui apropiati(in special cei de sex masculin, asta spune multe despre felul lui de a fi) -sa fie ambitios,nu sa trag eu de el -sa fie cuminte,la locul lui,moderat, sa nu-i placa excesele de nici un fel -sa fie echilibrat Ei,daca gaseam vreun specimen din asta, ma aratam dornica de a aprofunda relatia. daca dupa primele intalniri intuiam ca ii lipseste una din calitatile de mai sus ,Pa taica si la revedere! eu l-am gasit relativ rapid, la vreo 21 de ani. si la 22 si cateva luni eram si cu plodu' in brate . [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu exista un tipar.Dar in acest caz mi se pare potrivita reclama la sprite:cei din jur remarca atunci cind esti disperata si fuuug.Relaxeaza-te!Categoric o sa remarci o atractie maxima,ar fi bine si fizica si spirituala si cind o sa simti asta,atunci ala e. Se mai intimpla si alarme false,genul enumerat anterior de tine,adica pare sa fie irezistibil dar nu e.Cu ala e bine sa nu te mariti chiar daca ai 27 de ani! Sarbatorile astea....amplifica introspectia , analizatul si despicatul firului in 4.Tu nu trebuia cumva sa fii plecata pe undeva ?[pup] dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E normal sa fim atrasi de persoane care arata ca noi. Nu ati auzit niciodata de cupluri care sunt intrebate daca sunt frati? Am o prietena suparata foc pe tema asta, desi nu vad de unde ar trebui lumea sa stie ca ei sunt cuplu, nu frati [:))] In rest, fiecare investeste in cautarea unui partener in functie de cat de important este subiectul pentru el. Keep the promises you make to yourself.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

io io...seman leit cu sotul..se vede si-n foto..chiar recent mi-a zis un amic virtual..nu va spun cine ne vede pe strada..initial,inainte sa plimbam caruciorul, cand eram numai noi doi cei ce nu ne cunosteau jurau ca suntem frati. [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Tzuni poate explici ce-ai vrut sa spui.... multumesc.
Nici eu nu stiu prea bine ce am vrut sa spun. [:-)))] Societatea de azi, fatza de cea de pe vremea parintilor nostri, in care femeia trebuia sa fie virgina in noaptea nuntii si sa apartina unui singur barbat, este mult mai deschisa, mai libertina, fetele isi incep devreme viata sexuala, au multi parteneri, sunt acceptate ca fiind normale multe alte practici (discutate si la alt subiect, dus pe la ZuZu). Singura care incerca sa impuna reguli inca este biserica, dar nu stiu cat reuseste. Poate nu m-am exprimat..."frumos" (?), scuze. Cred ca acum ai inteles ideea. Black_Forest, nu am inteles, cred, bine, ideea cu asemanarea. Asemanare intre cei fata de care suntem atrasi, sau asemanarea lor cu noi. Ca eu nu cred ca seaman cu iubita mea.[xx(] [url="http://i60.photobucket.com/albums/h10/M_A_M_2006/Foto%20forum/2324.gif"]Sarbatori fericite![/url][paste] Alexandru, tati de copil perfect ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a nici eu nu seaman cu perechea mea , suntem foarte foarte diferiti si totusi si dupa 9 ani ne iubim foarte mult , hai sa iti zic diferentele dintre noi cand ne-am cunoscut el 22 eu 25 el roman , eu maghiara el suplu subtirel , eu bine facuta religii diferite , zone , cultura diferite ...si ar mar fii ne-am gasit o unda de mijloc , am invatat sa traim unul cu celalalt , ne-am facut un copil care are un orizont deschis , niciodata nu ne-am plictisit unul de celalalt , si pot sa iti zic cu mana pe inima ca sunt foarte fericita alaturi de El Iti doresc tot binele din lume si Paste Fericit [paste] evi , Eric 14.06.2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Alex2 Black_Forest, nu am inteles, cred, bine, ideea cu asemanarea. Asemanare intre cei fata de care suntem atrasi, sau asemanarea lor cu noi. Ca eu nu cred ca seaman cu iubita mea.
in articolul respectiv se spunea ca ne alegem partenrii care se aseamana intre ei, nu cu noi. ******************************** "We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...