Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce fel de partener ne atragem si cum?


Recommended Posts

Black_Forest, eu sunt de acord cu ideea ca inconstient ne alegem parteneri cu aceleasi calitati, sau mai grav, cu aceleasi defecte. Sau ai mai observat o chestie interesanta ? Nu stiu daca tie ti s-a intamplat...Avem tendinta, multe dintre noi, cele de sex feminin, sa ne implicam in relatii cu tipi care ne fac sa suferim si ii preferam pe cei mai "al dracului" ( scuzati expresia ) in defavoarea celor mai blajini si mai la locul lor, cum se zice...Si dupa aceea tot noi ne plangem... Bine zicea cineva, "cine va mai intelege pe voi, femeile ?"[:D] Mamica de [baietel] nazdravan Rares si [bebic] Mihnea Good things last forever.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

"ah, nu nu le pun pe cele din liceu. Nu m-am gindit niciodata cind eram in timpul liceului ca cel cu care ieseam era potential partener de viata. Ma gindeam de cind constientizam ca iesim cu cineva si poate se leaga ceva. Nu stiu ca eu nu ma tin de mina cu toti cu care ies la o cafea, prin parc, nu ma sarut cu toti ca simt sa o fac. Ma intilnesc cu unii si daca inainte de a iesi cu ei aveam alta opinie despre ei se intimpla sa mi-o schimb, adica sa nu mai zic "oh ce sexi e x-lescu", ci sa vad ca e un tip banal ...asta in opinia mea." Sa inteleg ca pentru tine o iesire in oras cu un X-lescu ce parea a fi sexi si dupa s-a dovedit a fi banal inseamna o incercare esuata??? Ma scuzi mie mi se pare doar o iesire in oras si atat, cel mult o cina esuata. Pentru a vorbi de o "incercare" si de "investitie" este nevoie de muuuult mai mult...si in nici un caz nu ma refer la acatiste la biserica. Repet ceea ce ti-am spus si mai devreme: nu mai aborda fiecare inceput ca si cand ar fi ultimul caci altfel tinzi sa devii primadona reclamei de la Sprite, cum bine ti s-a spus mai sus. Aaaa si era sa uit si eu mi-am dorit un barbat care sa fie mai inalt decat mine pe tocuri (eu fiind inalta 1,75m). Ei bine nici unul dintre cei 3 de care am vorbit mai sus nu au intrunit aceasta cerinta. Primul era exact cat mine de statura asa incat pana si adidasi cu talpa mai groasa ma faceau sa par mai inalta decat el, al doilea era cu 3 cm mai inalt si sotul meu la fel are doar 3 cm mai mult decat mine. Si ??? Care-i problema - se traieste foarte bine si fara tocuri, si-asa in viata de zi cu zi independent de partener nu-mi place sa arat ca un cocostarc...ca sa nu mai zic ca e mult mai sanatos ...iar mai nou e si foarte la moda. Vorba ceea "Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ!" - cu alte cuvinte nu mai crea tipare si cerinte obligatorii. Vezi-ti de viata si tineretea ta!(la 27 de ani esti tanara, ai o viata inainte). Si intotdeauna cand vezi un defect la celalalt aminteste-ti ca nici tu nu esti perfecta. Cheia succesului nu sta in a gasi omul perfect ci in a gasi omul cu ale carui defecte poti trai si in acelasi timp omul care te accepta si pe tine cu toate ale tale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot vorbim de subiect. pe mine ma pasionau , si idealul meu masculin era un barbat matur. si ca varsta si ca intelect.genul cravata,costum ,distins. nu pustiul(fie el cat de istet si frumos) caruia ii tremura mana cand ma lua de gat sau se infierbanta la primul sarut pasional. si nu m-am intersectat in veci ,nici macar pt un suc(altfel decat amical) cu pustanii de-o seama. asta pana cand am anuntat-o pe mama ca ma marit cu unu fix d-o seama cu mine,in blugi rupti si adidasi nike si pe deasupra o mai fac si bunica la 45 de ani. ideea? cand iti intalnesti alesu nu mai conteaza nimic, nici varsta,nici infatisarea, nici rasa ,absolut nimic [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pt Black Forest . cum iti alegi ...alesul? o sa simti cand o sa dai nas in nas cu el...nu trebuie sa-ti mai spuna nimeni nimic, nu te mai indoiesti de nimic..il vezi 24 din 24 de ore in minte, nu iti mai pui nici un fel de intrebari de genul celor postate de tine p-aici..simti pur si simplu ca e el si cu asta basta!! so...rabdare si tutun! [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Miramar Sa inteleg ca pentru tine o iesire in oras cu un X-lescu ce parea a fi sexi si dupa s-a dovedit a fi banal inseamna o incercare esuata??? Ma scuzi mie mi se pare doar o iesire in oras si atat, cel mult o cina esuata. Pentru a vorbi de o "incercare" si de "investitie" este nevoie de muuuult mai mult...si in nici un caz nu ma refer la acatiste la biserica. Repet ceea ce ti-am spus si mai devreme: nu mai aborda fiecare inceput ca si cand ar fi ultimul caci altfel devii primadona reclamei de la Sprite cum bine ti s-a spus mai sus. Aaaa si era sa uit si eu mi-am dorit un barbat care sa fie mai inalt decat mine pe tocuri (eu fiind inalta 1,75m). Ei bine nici unul dintre cei 3 de care am vorbit mai sus nu au intrunit aceasta cerinta. Primul era exact cat mine de statura asa incat pana si adidasi cu talpa mai groasa ma faceau sa par mai inalta decat el, al doilea era cu 3 cm mai inalt si sotul meu la fel are doar 3 cm mai mult decat mine. Si ??? Care-i problema - se traieste foarte bine si fara tocuri, si-asa in viata de zi cu zi independent de partener nu-mi place sa arat ca un cocostarc...ca sa nu mai zic ca e mult mai sanatos ...iar mainou e si foarte la moda. Vorba ceea "Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ!" - cu alte cuvinte nu mai crea tipare si cerinte obligatorii. Vezi-ti de viata si tineretea ta. Si intotdeauna cand vezi un defect la celalalt aminteste-ti ca nici tu nu esti perfecta. Cheia succesului nu sta in a gasi omul perfect ci in a gasi omul cu ale carui defecte poti trai si in acelasi timp omul care te accepta si pe tine cu toate ale tale.
In primul rind scrie si in regulament ca se combat idei si nu persoane. Nu e cazul sa imi atribui tu mie epitete insultatoare de genul
quote:
"primadona reclamei de la Sprite"
Pina a te indragosti te cineva si a intra intr-o relatie cu cineva, etapele, dupa psihologi sint: 1- atractia fizica1 Cind nu cunosti preamulte despre persoan respectiva dar esti atrasa de fizicul persoanei repspective. E normal ca cineva sa fie atras de personele mai inalte de cit ea/el (cum se pare ca e Tom Cruise) E normal ca daca vrei faci sa o cunosti mai bine faci ceva pe masura, deci investesti timp in primul rind care nu poti sa il mai recuperezi, iesi in oras cu persoana respectiva discuti etc. 2- dupa asta iti dai seama daca iti doresti personal sa fii mai implicat cu persoana respectiva sau nu. si apoi urmeaza etapele de iubire, dragoste adevarata. Sa stii ca nu orice femeie e diperata de a aveaun barbat linga ea si il ia pe primul care o vrea. Ma rog daca respectiva se subevaluaza e treaba ei. Si nu trebuie sa investesti 10 ani de locuit impreuna sa iti dai seama ca el este cel cu care vrei sa petreci restul vietii. iti dai seama dupa citeva intilniri daca exista atractie sau nu intre tine si el si deci ce relatie poti avea cu el. Si patreaza-ti pentru tine sfaturile de genul
quote:
Vezi-ti de viata si tineretea ta.
Nu cred ca am spus nici unde, si nu cred ca nimeni se gindeste sa isi gasesca persoana perfecta. E perfect pentru noi cu cine ne simtim noi bine, si avem dreptul sa acceptam unele defecte ale unei persoane la fel si sa respingem altele. Poate ce gasesc unii defect e tractiv pentru altii. Mie imi plac pantofii cu toc chiar daca nu sint sanatosi, si nu as lua unul care sa fie mai scund decit mine caci nu ma atrage. dar cu siguranta fiecare are niste defecte sau insusiri pe care le detesta, deci nu e cazul sa imi dai mie sfaturi cu ce sa accept sau nu. Cind am deschis subiectul nu am avut intenti de a primi sfatiurile tale, era doar o discutie libera, in care fiecare sa vina cu idei, argumente. Nu e cazul sa ma judeci si sa ma evaluezi tu. ******************************** "We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by blue eyes
quote:
Originally posted by MissParker
De multe ori ne alegem partenerii in functie de experientele din copilarie, si anume ii cautam din pacate exact pe aceia care intrunesc criteriile de disfunctionalitate familiare din trecutul nostru, deoarece psihicul nostru incearca astfel sa rezolve problemele din trecut si pentru asta trebuie sa le reinsceneze. E una din explicatiile faptului ca de foarte multe ori ne simtim atrasi de acelasi "tip" de parteneri.
offtopic: ai citit ultimul numar din Emotion sau e din propria gandire?
Ce e Emotion? Si nu, evident ca nu e din propria gandire, ci din tot ce am citit pe tema asta (vezi mai ales Robin Norwood - "Femei care iubesc prea mult"). Cand o sa invat pe de rost toate cartile citite, am sa pun si ghilimele. [:D] Black_Forest, ironia destinului este ca de cele mai multe ori tocmai din cauza unei copilarii abuzive ne cautam inconstient parteneri cu trasaturi asemanatoare cu ale parintilor nostri, cu care sa reinscenam trecutul, tocmai din cauza ca subconstientul nostru vrea sa rezolve problema cea veche, iar de cele mai multe ori ne alegem partenerul de viata instinctiv, nu cu constientul.
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ************************************************ Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by zenon
quote:
Originally posted by blue eyes
quote:
Originally posted by MissParker
De multe ori ne alegem partenerii in functie de experientele din copilarie, si anume ii cautam din pacate exact pe aceia care intrunesc criteriile de disfunctionalitate familiare din trecutul nostru, deoarece psihicul nostru incearca astfel sa rezolve problemele din trecut si pentru asta trebuie sa le reinsceneze. E una din explicatiile faptului ca de foarte multe ori ne simtim atrasi de acelasi "tip" de parteneri.
offtopic: ai citit ultimul numar din Emotion sau e din propria gandire?
sint notiuni de baza din psihologie. De asta unele femei merg din partener abuziv in alt partener abuziv fara a intelege cineva ce le atrage atita la un specimen pe care un alt adult nici nu l-ar privi. Sint rani adinci. De asta zic ca familia te raneste ca nimeni altcineva.
Exact asa e. Unele femei au acel tipar disfunctional in sange si incearca inconstient din rasputeri sa repete trecutul pt. a-l putea rezolva cumva, convinse fiind ca acum - ca adulte - vor putea controla situatia. Neputinta de a iesi din relatii toxice demonstreaza insa exact contrariul, cum ca adevarata motivatie vine de undeva din strafundurile sufletului ranit si pana cand acele rani nu se vindeca, nu exista sanse pentru o relatie matura si echilibrata. Din pacate.
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ************************************************ Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MissParker am citi undeva ca primim ceea ce ii cerem subconstientului dar nu am inteles dar acum vad o relatie in ceea ce spui tu si ce am citit. cum spunea si pisimuky n\ii alegem cu aceleasi defecte, nu inteleg chiar nu constientizam ca nu putem face acelor defecte, ca sintem incompatibile cu ele sau calea pe care am reusit sa le indepartam nu este cea aducatoare de rezultate. Si repet la nesfirsit aceeasi eroare, fara sa ne dam seama. ******************************** "We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by flaviutza
pt Black Forest . cum iti alegi ...alesul? o sa simti cand o sa dai nas in nas cu el...nu trebuie sa-ti mai spuna nimeni nimic, nu te mai indoiesti de nimic..il vezi 24 din 24 de ore in minte, nu iti mai pui nici un fel de intrebari de genul celor postate de tine p-aici..simti pur si simplu ca e el si cu asta basta!!
Am citi intr-o revista ca sint necesare citeva secunde ca sa stii daca vrei sa te mai intilnesti cu o persoana sau nu, deci cum ai zis si tu nu mai ai timp sa iti pui o multime de intrebari, dar ma gindesc ca in acele secunde cind il scanezi tot gasesti ceva care sa te faca sa il doresti ******************************** "We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Miramar Cheia succesului nu sta in a gasi omul perfect ci in a gasi omul cu ale carui defecte poti trai si in acelasi timp omul care te accepta si pe tine cu toate ale tale.
[flo]Mult adevar in cuvintele tale... Alexandru, tati de copil perfect ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...