Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Soacra-mea crede ca sunt o sclava!


Recommended Posts

Simt ca mor de nervi si vreau sa va cer si voua parerea. Voi termina facultatea in mai putin de o luna si pe urma ma voi angaja in New York City in domeniul pe care l-am studiat in facultate. Acum locuiesc intru-un orasel cam la 1 ora departare de New York si sotul meu (american) care e cu 2 ani mai mare ca mine e student la medicina in anul 2 in New York (aici sistemul e diferit fata de Romania pt. ca inainte sa mergi la medicina trebuie sa termini o facultate de 4 ani)si face naveta zilnic la facultate. Parintii lui au un apartament de 1 camera in New York pe care in momentul de fata il inchiriaza. De vreo 2 ani mi-au tot spus ca daca imi gasesc o slubja acolo o sa ne lase sa locuim in apartamentul lor. Acum insa, nu mai vor sa ne dea apartamentul. Maica-s mi-a spus ca ea si sotu-sau sunt de parere ca din moment ce sotul meu va castiga bine dupa ce termina facultatea si specializarea (care va mai dura vrea 8 ani de acum incolo) [bang][bang] eu ar trebuie sa ma sacrific acum si sa platesc si chirie si mancare si de toate. Sunt prodund deranjata de atitudinea lor. Salariul meu nu e prea mare ca sunt incepator. In plus, chiriile in New York sunt de-a dreptul exorbitate. Mancarea la fel. Am facut un calcul si in conditiile in care doar eu voi lucra abia vom avea bani din salarul meu sa ne platim chirie (intr-o zona un pic mai buna), mancare, lumina, gaz, cadura, etc. Nu-mi mai ramane nimic pt. haine (nu vreau sa fiu inteleasa gresit dar voi lucra intr-o corporatie unde tinuta obligatorie e business si deci at fi normal sa investesc pt. a arata bine). In plus, am vrut sa fac niste cursuri de specializare dar daca trebuie sa platim chirie n-o sa mai am bani nici de aia pt. ca madam e de parere ca eu "trebuie sa ma sacrific acum". Sunt tanara si vreau sa ma specializez si vreau sa am independenta financiara (ea-mi spune baliverne de genul -- lasa ca dace el va fi doctor tu nu va ma trebui sa lucrezi, etc.) pt. ca sa mi se pare mie normal. Anul asta sora-sa lui sotu-meu s-a maritat si ca dar de nunta parintii i-au daruit un apartament complet renovat si mobilat. Pai e normal asa? E normal ca unui copil sa-i dea de toate si pe celalalt sa-l trateze asa? Sotul a vorbit cu ea si i-a spus ca el nu va accepta ca eu sa ma sacrific si sa-mi distrug sanatatea lucrand asa de mult (voi avea un program cam de 12-14 ore pe zi plus weekend in unele cazuri) si prin urmare in timpul liber (care e foarte putin pt. ca el e extrem de ocupat) se va angaja undeva. Normal, nu-mi convine ca el se va angaja pt. ca atunci chiar nu vom mai putea avea timp sa petrecem impreuna. Acum avem nevoie de ei si se pare ca nu le pasa. Sa nu credeti ca ei au nevoie de chiria aia pt. a supravietui; nu, au o groaza de bani deci chiria aia nu face mare diferenta la venitul lor. Ca sa nu mai spun ca am fi vrut sa avem un copil in vreo 2-3 ani si speram ca pana atunci sa reusim sa punem ceva bani deoparte. Acum, va rog sa-mi spuneti -- ce sa fac? De o saptamana de cand i-a spus sotului ca nesimtire ca n-o sa ne ajute n-am mai sunat-o. Nici ea nu ne-a mai sunat. E normal ca eu sa fiu singura care sa muncesca ani de acum incolo de parca sunt un sclav, doar ca sa supravietuim? Simt ca innebunesc! Cum imi sugerati sa procedez?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Daca imi permiti... banuiesc ca nu te-ai casatorit cu sotul tau pentru ca stiai ca o sa aveti un apartament de la parintii lui sau ca socrii o sa va sustina material, nu??? Asadar considera ca nu ai socri, parinti, frati, surori care sa te ajute si daca e nevoie sa faci sacrificii pentru a va fi bine, de ce nu?? Nu ar trebui sa te intereseze ce ii ofera cumnatei, sincer... Nu vreau sa fiu rea, dar se pare ca tu le vrei pe toate de-a gata, or poate socrii tai vor sa vada si din partea voastra un efort, un sacrificiu, ceva. Parerea mea. [mamica]Saphir[gravi], [bonjovi] Amos si [fetita] Ailish [url="http://community.webshots.com/user/climailish"]pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intii de toate din cite stiu eu soacrele sint mame de baieti;adica cu baiatul se poarta intr-un fel si cu fata in alt fel. Sfaturi cred ca nu poate sa-ti dea nimeni pentru ca tu stii cel mai bine cum e situatia,dar daca e mai ieftina viata unde stati acum de ce nu ramineti acolo;el cum isi plateste scoala pentru ca poti lua loan de la banca si ca sa platesti cheltuielile ceea ce probabil ar ajuta. Si nu in ultima instanta relatia parinti copii in Nord America e diferita de Romania-aici parintii nu se sacrifica pentru copii lor ca sa le mearga copiilor bine,ceea ce probabil e cazul cu socrii tai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de acord cu saphir insa in mentalitatea noastra (de romani) suntem obisnuiti sa fim ajutati de parinti si la randul nostru sa ii ajutam cand sunt batrani cred ca multi dintre noi nu am fost crescuti sa fim independenti, sa ne descurcam singuri, sa gasim solutii si de aici reactii negative cand nu primim ajutor desigur e placut sa fii ajutat, sa ai deja fundatia gata facuta la ce vrei sa construiesti in viata nici eu nu ma numar printre cei norocosi dar ce satisfactie enorma am acum ca m-am descurcat singura! si apoi mai e si alt aspect...faptul ca te descurci singura iti da creeaza o anumita libertate de a fii tu insati, nu ai obligatii fata de nimeni si poti spune ce gandesti si faci ce iti place eu zic sa reiei contactul cu ea, doar suntem oameni civilizati chiar daca nu suntem americani :) plus ca prin comportamentul tau o faci sa nu ii para rau ca a actionat asa sper ca te-a ajutat sa vezi problema si din alt unghi [:D] meg _____________________ just a drop of water in an endless sea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as intreba-o pe mama soacra atat: ok, presupunem ca imi asum acest sacrificiu de 8 ani pana termina sotul si o sa castige multi bani de o sa ii intoarcem cu lopata si eu n-o sa ma mai duc la munca decat asa... de hobby. Sa zicem ca muncesc 14 ore pe zi si ma straduiesc sa il intretin pe copilul ei, pe care probabil il voi vedea mai de-aproape in week-end-uri. El ajunge mare medic si presupunem prin absurd ca ma paraseste. Sau are un accident. Sau eu ma satur si imi iau campii dupa 6 ani. La ce bun sau cui ii mai foloseste sacrificiul meu? Sau se presupune ca dupa 14 ore de munca trebuie sa fii si sotia ideala asa incat sa nu cumva sa aibe baietelul ei motiv sa se uite in alta parte? Eu nu am nimic cu nimeni, nu am crescut cu ideea ca trebuie sa astept totul de la parintii mei sau ai lui si n-am murit. Sigur ca nu se moare din asta. Dar nu accept experimente cu pretul tineretii mele in scopul rafinarii cunostintelor sotului. Inteleg ca mama soacra nu ar trebui sa se duca sa faca baby sitting daca i-ar lasa pe astia micii sa stea intr-o camera in NY. Eu l-as ruga pe sotz sa mai stea de vorba cu mama sa aranjeze treaba cu chiria macar temporar pana creste salariul la noul loc de munca. Sau as face naveta. Cat despre investitul in haine e o problema, poate la inceput te descurci cu 2 costume si 5 camasi? Alta solutie ar fi sa cauti un job mai bine platit sau sa-l intrebi serios pe sotz daca el chiar vrea sa faca medicina si considera ca e datoria ta sa-l intretii in vremea asta. Treaba asta nu are legatura cu America si tipurile de educatie sau cu asteptarile. Peste tot e greu pentru cei ce abia au terminat studiile si au norocul sa aiba un job intr-un oras mare si ghinionul sa nu aiba o casa. Anda, mama Irinei [url="http://community.webshots.com/user/irinavutescu"]domnisoara Irina [/url] [url="http://atelier.liternet.ro/articol/4320/Ada-Demirgian/Am-buba.html"] Am buba!... [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sarbatori fericite. Dac nu vrei sa muncesti ca sa il intretii divorteaza si se vor rezolva toate problemele. Sau poate renunta sotul la scoala. Nu cred ca sunt obligati sa-ti dea ceva sau sa-i dea sotului tau ceva. Pe de alta parte faptul ca v-au promis ceva si apoi s-au razgandit poate insemna ca ceva nu li s-a parut in regula. Si ast a ar fi chiar purtarea ta sau a lui. Poate ca daca muncesti 1,2 si va vedeti de treaba isi schimba si ei parerea. Bafta. [url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 6 ani si ... [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incearca si te descurca singura,uita ca ai rude acolo inafara de sotul tau.O sa reusiti,sunt sigura de asta. Bazeaza-te numai pe tine si pe sot,si nu astepta nimic de la nimeni,ca altfel o sa-ti pierzi energia in certuri,si suparare.... Ceva de genul asta am trait si eu.Socrii au bani la greu aici,au un restaurant in Londra, in High Street Kensington,buricul targului..... in plus,au sase case in Londra,inafara de palatul in care traiescd ei,pe care le tot inchiriaza...si noi, in conditiile astea, a trebuit sa locuim cu chirie la inceputul casniciei noastre,intr-o zona destul de aiurea, ca atata de permiteam. Sotul meu lucra, eu la fel,pe salar de nimic si in conditii destul de grele ( lucram pentru calvin Klein,si trebuia sa stau zilnic 9 ore in picioare, sa zambesc non stop, sa suport toti cretinii care veneau si incepeau sa ma streseze cu tot felul de mofturi), si asta ca sa ne putem permite chiria si ceva mancare si haine ieftinute. Nu m-am bazat pe nimeni,chiar daca imi era cumplit de greu. In fiecare zi plangeam de ciuda ca nu am nici un fel de ajutor de la socri,in conditiile in care cumnata mea a primit asda, usurel £1000 ca sa-si epileze parul excesiv din jurul buricului cu cea mai noua tehnologie in domeniu. A fost greu, cumplit de greu,insa ne-am luat inima in dinti, am imrumutat bani, am avut ajutor si de la parintii mei,si ne-am facut noi propria afacere.Mergea incetisor,munceam ca nebunii....dupa aia lucrurile au inceput sa se lege destul de frumos: am primit contracte, am facut colaborari cu parteneri externi,...intre timp am ramas si gravida cu prima fetita,si chiar asa, am muncit pana in ultima zi.Eram cu burta la gura si plecam in toate partile,in luna a saptea am zburat in Dubai, ca aveam treaba acolo si trebuia musai sa plec.....acolo m-a apucat si nasterea.....si tot asa. Acum, multumesc lui Dzeu ca mi-a dat putere de munca si mie si sotului,si sanatate,ca avem absolut tot ce ne trebuie,ne permitem absolut orice, avem deja doua case ale noastre, mai multe masini, fetita cea mare merge la scoala particulara, am nascut intgre timp si al doilea copil, tot o fetita,si tot muncim si muncim.Si ma bucura imens faptul ca nu am facut nimic cu ajutorul socrilor,ci totul numai pe puterile noastre, cu un pic de ajutor de la parintii mei din Romania.Si am satisfactia imensa de a nu da socoteala soacrtei mele,care altfel m-ar fi mancat pe paine la micul dejun in fiecare zi. Asa ca, capul sus,fruntea sus, si trageti tare.E mai greu la inceput, dar ai sa vezi ca rezultatele nu or sa se lase asteptate prea mult. Si atunci ai sa vezi ce-ti creste inima-n tine. Cristina,Iasmina (29.09.2002) si Georgia( 01.12.2006) cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu va lasa sa stati in apartament doar pana termina sotul? sa stii ca sutn cazuri d-astea si ni romania,nu doar acolo. oricum nu te nenorocii pe tien pentru altii.nu merita.daca sotul te iubeste,gaseste o solutie.dar de ce nu vorbeste el cu mama lui,de ce ai discutat tu despre asta? probabil ei cred ca l-ai luat pe sot pentru banii lor.eu cred ca tu o sa te descurci,ca doar esti romanca(si romanii au noua vieti[:D]). bafta si sa ne mai spui ce ai facut. cand totul pare pierdut este timpul sa crezi in miracole! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_inlove2003/album?.dir=/855cre2"]elenica lu' mamica[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai daca tot e de platit chirie, numai de-a naibii as plati in alta parte si nu la mama soacra! tu vezi-ti mai departe de meseria ta si nu te baza exclusiv pe sot, ca nu e bine. surprize sunt tot felul in viata. cand m-am casatorit, soacra-mea imi spunea sa vand apartamentul unde am stat, care e 3/4 al meu si 1/4 al maica-mii. i-am explicat ca asta ar insemna ca eu sa nu am nici un spate asigurat, si ca nu fac asa ceva. chris + [copil]alexandra [url="http://b1.lilypie.com/WFYnp2/.png[/img]"]varsta alexandra[/url] [url="http://photos.yahoo.com/alexsichris"]poze bebe alexandra[/url] [url="http://smi.ro/fulguleti/"]bebeii nostri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...