Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Soacra-mea crede ca sunt o sclava!


Recommended Posts

quote:
Originally posted by chris80
pai daca tot e de platit chirie, numai de-a naibii as plati in alta parte si nu la mama soacra! tu vezi-ti mai departe de meseria ta si nu te baza exclusiv pe sot, ca nu e bine. surprize sunt tot felul in viata. cand m-am casatorit, soacra-mea imi spunea sa vand apartamentul unde am stat, care e 3/4 al meu si 1/4 al maica-mii. i-am explicat ca asta ar insemna ca eu sa nu am nici un spate asigurat, si ca nu fac asa ceva. chris + [copil]alexandra [url="http://b1.lilypie.com/WFYnp2/.png[/img]"]varsta alexandra[/url] [url="http://photos.yahoo.com/alexsichris"]poze bebe alexandra[/url] [url="http://smi.ro/fulguleti/"]bebeii nostri[/url]
[flo] cand totul pare pierdut este timpul sa crezi in miracole! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_inlove2003/album?.dir=/855cre2"]elenica lu' mamica[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

antonia_ban, nu stiam ca in SUA barbatul traueste pe spinarea femeii!!!! nu cred ca trebuie sa te sacrifici pentru un barbat, sa investesti in el sa isi ajunga interesul. Nu ai nici o singuranta ca apoi isi doreste si mai mult si tu nu vei mai face fata, vei fi obosita si in asteptarea timpului bun pentru tine. Eu iti sugerez sa aveti contributii egale la costurile zilnice si sa nu uiti ca trebuie saai grija si de tine. Daca el nu face fata la contributii egale in ceea ce priveste costurile vietii in comun ar trebui sa se gindeasca sa o faca. Intretinerea la studii trebuie facuta de parinti nu de sotie. Tu o sa iti intretii copii tai la studii. ******************************** "We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu puteti face naveta macar o perioada ca sa mai scutiti niste bani? Adevarul e ca daca o sa stati in casa soacrei probabil o sa va scoata ochii toata viata ca ce-au facut ei pt voi. Eu zic sa te straduiesti sa faci specializarile, poate salariul va fi mai mare si va veti descurca mai bine in timp.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Black_Forest
antonia_ban, nu stiam ca in SUA barbatul traueste pe spinarea femeii!!!! nu cred ca trebuie sa te sacrifici pentru un barbat, sa investesti in el sa isi ajunga interesul. Nu ai nici o singuranta ca apoi isi doreste si mai mult si tu nu vei mai face fata, vei fi obosita si in asteptarea timpului bun pentru tine. Eu iti sugerez sa aveti contributii egale la costurile zilnice si sa nu uiti ca trebuie saai grija si de tine. Daca el nu face fata la contributii egale in ceea ce priveste costurile vietii in comun ar trebui sa se gindeasca sa o faca. Intretinerea la studii trebuie facuta de parinti nu de sotie. Tu o sa iti intretii copii tai la studii. ******************************** "We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."
acum nu stiu cum e in usa dar nu cred ca sotul antoniei sta doar in baza ei, financiar vorbind medicina e un studiu indelungat si destul de scump si chiar sa vrea antonia nu poate sa il intretina atata timp aici in norvegia studentii iau de obicei imprumut de studii la care platesti inapoi cam pana iesi la pensie... (din fericire la fiecare examen luat o parte din imprumut se transforma in bursa) meg _____________________ just a drop of water in an endless sea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citit tot, dar: 1. Socara le promisese deja ca ii va ajuta. De ce e dezamagita? Pentru ca era convinsa de ajutorul lor. Daca nu ar fi avut o baza sa se astepte, era alta situatie. Sa recapitulez: soacra a facut promisuni pe care nu le-a tinut. Si in termeni americani, si romanesti tot aia e. 2. Tratamentul diferentiat intre copii. Cumnata a primit casa pe tava, fiul nu poate macar sa locuiasca in apartamentul familiei. Avand in vedere ca de obicei fiul e favorizat, am doua teorii: 1) nu te inghite si oricum a dat norocul peste tine sa te mariti cu un viitor doctor si/sau 2) relatie proasta cu fiul. Toate ar fi cum ar fi, daca nu ar urma sa lucrezi in New York,care e cunoscut pentru chiriile lui exorbitante. Mutarea din zona New York inteleg ca e exclusa ca e el legat de scoala acolo. Ce poti face? Ii pui cruce socrelei, locuiti mai departe unde chiriile sunt mai normale(desi timpul pe drum plus timpul la serviciu...o sa fie de vis) si iti intretii sotul pana devine medic. Sunteti casatoriti, deci momentan nu te gandesti ca te va insela, relatia voastra se bazeaza pe ceva de te-ai maritat si stiai ca va dura secole pana devine medic. Nu te acuz, vreau doar sa zic ca acuma ca s-a dovedit ca mama socra a mintit trebuie sa te descurci cu ce ramane. Si solutia e sa tai din chirie, deci sa locuiti mai departe. Keep the promises you make to yourself.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi face tare bine sa aud parerea voastra si va multumesc pentru asta. Elise m-a intrebat cun ne descurcam acum din punct de vedere financiar. Cu banii stam cam asa: eu am bursa completa, in sensul ca-mi sunt platite taxele scolare (tuition), cazarea si o parte din mancare. Din moment ce de doi ani nu mai stau in campus am primit un cec la fiecare inceput de an scolar care e diferenta dintre bursa si taxele scolare. In plus, mai lucrez si in campus. In ceea ce-l priveste pe sotul meu, el face imprumut pt. studii. Insa dupa ce-si plateste taxele scolare, cartile, transpotul, etc. ii mai ramane foarte putin. Deci ne a greu si acum. Nu ne permitem prea multe si suntem foarte chibzuiti. Ai lui nu ne ajuta deloc. Dimpotriva, ai mei din Romania ne-au mai dat bani si ei sunt cei care ne-au platit o excursie dupa ce ne-am casatorit, biletul lui de avion pt. Romania, etc. Si au facut toate astea nu pt. ca ar avea bani prea multi ci din bun simt si respect fata de un cuplu tanar. Acum situatia se va schimba in sensul ca cheltuielie pt. chirie vor creste cu mult (din moment ce voi avea un program foarte aglomerat la servici nu-mi prea pot permite sa mai stau si departe de casa sa mai pierd si vreo 2-3 ore pe zi cu transportul; in plus, e infernal sa conduci inspre New York dimineata si numai taxele de highway si de pod ar fi $10 zilnic), mancarea va fi ei ea mai scumpa, etc. De asta m-am suparat pe ei —eu voi fi singura care va castiga bani (si asta in conditiile in care voi lucra atat de mult) si va fi foarte greu sa ne descurcam. In plus, parintii lui nu vor mai trebui sa-i plateasca asigurarile medicale (pt. ca acum el va beneficia de asigurare de medicala, dentara si de vedere prin munca mea). Din moment ce ai lui ne-au promis ajutor, ma doare ca acum ne va fi mult mai greu. Ma doare atitudinea lor pentru ca e clar ca nu le pasa de mine chiar deloc. Altfel nu i-ar indura inima sa se comporte asa, in conditiile in care le-am spus de mai mult timp ca vreau sa mai fac ceva cursuri de specializare si ca ne dorim un copil in cativa ani. Maica-sa lui sotu-meu e casnica si casnica a fost toata viata si asta pentru ca sotul ei castiga extrem de bine. Tot timpul (dar va rog sa ma credeti TOT timpul) se plange cat de obosita e ea ca n-a dormit decat pana la 10 dimineata iar daca face ceva “mai substantial” (ceea ce pentru ea inseamna mers la cumparaturi si gatit —curatenia i-o face o menajera) atunci iar se plange cat e ea de obosita. Ma deranjeaza ca ea nu se gandeste (sau nu-i pasa) ca si eu poate voi fi obosita si stresata in noile conditii. Acum o saptamana cand sotu a vorbit cu maica-sa si a rugat-o din nou sa ne lase sa locuim la ei in apartament, ea i-a spus chetii de genul: “Da, vezi, ei (adica mie) nu-i pasa de tine pentru ca tu o vei intretine pe ea mai tarziu si in loc sa se sacrifice acum pt. tine ea vrea sa faca cursuri” Normal sotu s-a suparat foc pe ea pe chestia asta (i-a spus ca am tot dreptul sa fac orice si ca nu trebuie sa fiu stavilita de nimeni, mai ales ca am muncit atat de mult ca sa iau bursa la facultate, etc). Acum el nu mai vrea s-o sune. Insa ma enerveaza ca nu insista mai mult. Cand l-am rugat sa insiste mai mult mi-a spus ca asa sunt ai lui, rautaciosi, si ca sa nu ma astept la prea mult ajutor din partea lor. Nicidata nu m-a acceptat soacra-mea (desi de fiecare data cand ma vede imi spune cat de mult ma iubeste) si intotdeauna atat ea cat si sora-sa lui sotu-meu au incercat sa-i spuna tot felul de chestii rautocioase despre mine. Eu stiu asta de la el. De fiecare data el mi-a luat apararea si prin urmare s-au mai racit relatiile intre el si ai lui. Cred ca acum soacra-mea vrea sa ma faca sa sufar.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
inteleg ca acum nici unul dintre voi doi nu lucreaza, amindoi sinteti studenti... acum din ce traiti? Mai aveti vreo sursa suplimentara de venit? Sau va ajuta socrii? Intreb ca sa imi dau seama cit sint de "ostili" , de fapt. Elise & BBLisa
Aici iti iei loan ca sa ti faci studiile. Nu student ca n RO. Acum depinde ce ti acopera loan ul. Sau daca ai muuuuulte credite poti primi bursa care acopera cartile, tuition. Don't throw with stones if you live in a glass house. corinadana mama Ralucai http://community.webshots.com/user/corinaraluca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, nu-i tocmai fair atitudinea lor - eu nu asa as proceda cu copilul meu, insa, daca as fi situatia ta, m-as impaca cu ideea ca astia sint. Si in situatia mea tot asta fac. Ce putem realiza singuri - bine, ce nu putem, nu putem. Sa-ti dau un exemplu: soacra-mea nu ne-a ajutat cu un ac vreodata, deis ne-am mutat intr-o casa goala. Ai mei in genere au strimbat din nas si ne-au asigurat ca "n-o sa ne descurcam". CInd am avut probleme de fertilitate, ambii si-au asigurat odorul propriu ca "trebuia sa-ti iai alt barbat/nevasta, ca uite asta nu e in stare sa iti faca copii". Ai mei dau vine pe barbatu-meu pentru toate problemele, ai lui dau vina pe mine. Deci, strimbe ne ofera cu generozitate, ajutor mai ioc asa. Si sint toti pensionari tineri si "foarte ocupati". Juma de zi uda florile de pe balcon. Crezi ca vreunul a considerat necesar sa vina sa stea cu bb mic de patru luni macar juma de ora, acum de sarbatori, ca macar sa am timp sa imi fac cumparaturile sau sa inrosesc doua oua? In conditiile in care barbatu-meu munceste? Nope. So, am luat-o ca atare, am facut ce am putut cit a dormit bblisa, ce n-am putut n-am facut. Ca n-au intrat zilele in sac. Dar pun pariu ca maine vor veni toti "in inspectie", relaxati, dichisiti si odihniti, si vor fi terifiati ca nu am pregatit douaj de feluri de mincare. Alt motiv sa ne asigure ca nu ne-am casatorit bine si nu sintem buni de nimic, spre deosebire de ei... Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antonia, mai exista si loans pentru living expenses, daca bursa nu este de ajuns. Sint cazuri cind acest tip de loan este chiar necesar, din cauza venitului insuficient (nu am zis "mic") al unuia din cuplu, in timp ce celalalt, care se afla la studii, nu are timp pentru a presta si vreun job. Interesati-va si de asa ceva. Mult succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...