Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Soacra-mea crede ca sunt o sclava!


Recommended Posts

quote:
Originally posted by ocebine
Daca sotul merge la Medical School in NYC (Columbia, NYU) sau Brooklyn, atunci banuiesc ca va puteti muta in Queens unde chiriile si costul de viata este mult mai ieftin decit Manhattan...Banuiesc ca locuiti undeva in NJ sau SI ca vorbesti de tolluri. Atunci costurile vor fii mult mai mici si puteti folosi transportul in comun. Daca va asteptai la un apratament cu o camera, crede-ma, in Queens chiriile sint mai mult decit rezonabile. Daca vrei ajutor in aceste sens (cartiere, preturi, transport...da-mi un PM).
La asta m-am gandit si eu.. sau chiar in Brooklyn, desi probabil mai bine in Queens. Sau puteti vedea daca univ. sotului tau are locuri la camin pt. cupluri casatorite. Sau puteti inchiria in Manhattan o camera intr-un apartament in care sa locuiasca si alte persoane (eventual colegi de univ. ai sotului tau). Iar pt. haine de servici - incearca sa le cumperi in perioada de reduceri (si magazinele de marca au, sample sales de exemplu). Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by roz6
quote:
Originally posted by saphir Dimpotriva, mi-am indemnat sotul sa se poarte frumos cu ei, sa ii sune, sa le vorbeasca frumos, am continuat sa le facem atentii. Si am ajuns sa isi ceara ei scuze si sa obtinem ce am vrut, fara razboi. Ei si-au dat seama ca nu sunt asa cum credeau si nu m-au acceptat pt ca au fost nevoieti, asa cum sugerezi tu sa se intample, ci m-au acceptat ca au realizat ca au gresit ei.
Ai avut ca socrii niste oameni intelegatori, poate chiar deosebiti. Soacra mea a acceptat casatoria noastra planuind ca apoi sa ne desparta folosind mijloace neortodoxe (oculte), dupa ce fiul ei ar fi ajuns in US si s-ar fi realizat financiar. Evident, apoi, s-ar fi intors bogat in orasul natal ca sa traiasca (preferabil singur) alaturi de parinti. In momentele noastre de disperare (as avea multe de povestit la subiectul farmece si descantece[:)]) am incercat tot ce a fost posibil de la vorba buna pana la manipulari si minciuni. In situatia noastra a mers mai bine santajul: am mizat pe faptul ca nici o mama nu vrea raul fiului ei (situatia il afecta pe fiul ei in aceeasi masura in care ma afecta pe mine). Prin lumina celor intamplate mie poate am exagerat situatia de fata privind refuzul soacrei de a da ajutor financiar ca pe o privare de mijloace de supravietuire (hrana, haine), deci si de supravietuire a relatiei. Imi cer scuze daca am fost prea dura, experienta mea m-a marcat.
Socrii mei sunt intr-adevar oameni "deosebiti". Dar poate ca mai deosebita am fost eu, pentru ca am mers pe principiul, "vorba dulce mult aduce". Cat despre situatia Antoniei, nu imi dau cu parerea, dar din mesajul ei se intelege ca are o relatie buna cu sotul, asa ca nu lupta pentru supravietuirea ei, ci pentru obtinerea locuintei si a ajutorului financiar. Asa cum am spus si in primul meu mesaj, ea nu s-a casatorit pentru ca el urma sa primeasca o locuinta si ajutor financiar nelimitat de la parinti. Si nu cred ca daca parintii lui nu le ofera bani de haine, relatia lor se va destrama, atata vreme cat aceasta este bazata pe mai mult decat interes material. [mamica]Saphir[gravi], [bonjovi] Amos si [fetita] Ailish [url="http://community.webshots.com/user/climailish"]pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i corect sa ii manipuleze si sa se foloseasca de santaj emotional dar soacra poate sa faca asta nu?!! Ce sa spun il desparte de parinti... Dar soacra poate sa il desparta de sotie?! Ce fel de mama poti fi cand efectiv tu iti doresti nefericirea copilului tau printr-un astfel de comportament. In ochii sotului ei, ea trebuie sa fie, nu mama, sora, bunica verisoara... Asta e mersul firesc al vietii, nu uitati copiii nu ii facem pentru noi. Multe cucoane din astea care sunt acuma soacre uita lucrul asta. Copilul nu este refugiul suferintelor noastre, nu ne folosim de copil ca sa ne santajam sotul emotional, sa nu ne lase cand se incurca cu vreo alta duduie, nu ne folosim de copil sa ne ia de neveste etc. etc. Consider ca socrii Antoniei sunt oameni fara caracter, amandoi nu numai soacra, caci la o adica socrul nu este acolo pe post de bibelou si sincer nu merita sa iti sacrifici tu tineretea pentru nimeni. In locul tau as rupe orice relatie cu ei, eventual un buna ziua si atat m-ar durea fix undeva de problemele lor, asa cum ii doare si pe ei de ale voastre. De descurcat o sa va descurcati voi cumva ca doar cap aveti si o sa iasa soarele si pe strada voastra, lucrurile se vor aseza incet incet. In locul tau nu as accepta nici ajutor de la parintii tai, pentru ca sincer nu vad de ce ai mei sa dea cand ai lui stau cu coatele pe geam. Crezi ca lor nu le e greu?! Mai ales ca sunt in Romania. Oameni ca socrii tai e bine sa stea acolo si sa isi macine mintile bolnave, sa traiasca in besugul lor pana la moarte, sa ramana cu el sa il dea cui vor si sa va lase in pace si sa nu mai rosteasca sfaturi de genul "intretine-l tu ca apoi el o sa devina medic" de acord o sa devina medic dar nu pe spatele tau, ca ei sa aiba apoi cu ce se mandri ca vai draga uite ce e fiul lor si ce educatie aleasa a primit de la ei. Ma lasi?!! [mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil] Don't argue with an idiot. They'll drag you down to their level and beat you with experience. [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by canuta-om-sucit
Nu-i corect sa ii manipuleze si sa se foloseasca de santaj emotional dar soacra poate sa faca asta nu?!! Ce sa spun il desparte de parinti... Dar soacra poate sa il desparta de sotie?! Ce fel de mama poti fi cand efectiv tu iti doresti nefericirea copilului tau printr-un astfel de comportament. In ochii sotului ei, ea trebuie sa fie, nu mama, sora, bunica verisoara... Asta e mersul firesc al vietii, nu uitati copiii nu ii facem pentru noi. Multe cucoane din astea care sunt acuma soacre uita lucrul asta. Copilul nu este refugiul suferintelor noastre, nu ne folosim de copil ca sa ne santajam sotul emotional, sa nu ne lase cand se incurca cu vreo alta duduie, nu ne folosim de copil sa ne ia de neveste etc. etc. Consider ca socrii Antoniei sunt oameni fara caracter, amandoi nu numai soacra, caci la o adica socrul nu este acolo pe post de bibelou si sincer nu merita sa iti sacrifici tu tineretea pentru nimeni. In locul tau as rupe orice relatie cu ei, eventual un buna ziua si atat m-ar durea fix undeva de problemele lor, asa cum ii doare si pe ei de ale voastre. De descurcat o sa va descurcati voi cumva ca doar cap aveti si o sa iasa soarele si pe strada voastra, lucrurile se vor aseza incet incet. In locul tau nu as accepta nici ajutor de la parintii tai, pentru ca sincer nu vad de ce ai mei sa dea cand ai lui stau cu coatele pe geam. Crezi ca lor nu le e greu?! Mai ales ca sunt in Romania. Oameni ca socrii tai e bine sa stea acolo si sa isi macine mintile bolnave, sa traiasca in besugul lor pana la moarte, sa ramana cu el sa il dea cui vor si sa va lase in pace si sa nu mai rosteasca sfaturi de genul "intretine-l tu ca apoi el o sa devina medic" de acord o sa devina medic dar nu pe spatele tau, ca ei sa aiba apoi cu ce se mandri ca vai draga uite ce e fiul lor si ce educatie aleasa a primit de la ei. Ma lasi?!! Mai cunosc eu pe cineva la fel pentru poze e foarte bun dar cand e de inteles, ajutat se schimba treaba. [mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil] Don't argue with an idiot. They'll drag you down to their level and beat you with experience. [:D]
Cam grele cuvinte pentru niste oameni pe care nu ii cunosti...eu m-as abtine putintel. Solutii exista, trebuie putina vointa. In fond si la urma urmei ei doi sint casatoriti si trebuie sa isi croiasca drumul lor prin forte proprii. Socrii nu au nici un fel de obligatie sa intretina un cuplu matur casatorit...daca ar fii probleme majore (de sanatate, copii mici de tot, etc) atunci poate ai putea avea pretentii. Nu vad un sacrificiu daca nu stai in Manhattan (buricul tirgului) si stai ori in Brooklyn ori in Queens la un pret rezonabil...sute de mii de alti tineri fac acelasi lucru si nu mai este un sacrificiu ci viata de zi cu zi. Este tare greu totusi sa interzici sotului o relatie cu parintii lui chiar daca noua nu s-ar parea ca sint niste oameni nu pe placul nostru. Nici eu nu am o legatura cu soacra mea dar sotul este liber sa se duca, sa vorbeasca, sa ii sune...Nu este in puterea mea sa rup aceasta legatura...in ceea ce ma priveste pe mine sint libera sa iau orice decizie (deci eu nu ma vad cu soacra), dar pe el (copilul lor)nu il pot rupe de mama si tatal lui. Anamaria
I used to be indecisive, but now I'm not sure.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ar trebui sa te impaci cu ideea ca soacra ramane soacra si sa nu mai astepti nici un ajutor de la ei. Daca sotul tau vrea sa insiste la ei bine, daca nu nu il mai impinge. Faceti planul voi doi impreuna si vedeti impreuna cum va va fi mai bine. Am vazut multe familii in care unul dintre copii este avantajat (chiar daca se spune: nuuuuu, in mod egal pt amandoi!!!) si nu cred ca ai ce sa faci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E regretabil ca unii parinti fac diferente intre copii. Personal, cred ca trebuie sa va evaluati toate optiunile si daca exista totusi posibilitatea de a va descurca singuri sa o faceti, caz in care ar trebui (scuzati limbajul mai putin elevat :)) sa le dai cu flit socrilor. Si nu e vorba sa-l determini pe sotul tau sa nu-i mai vada; pur si simplu ii explici regulile tale: tu nu te mai simiti obligata sa mai ai de a face cu ei, vrea sa-i vada el sa se duca singur etc. Totul pe fata si la modul cel mai clar. Adevarat, parintii lui nu sunt obligati sa va ajute, desi ar putea s-o faca, dar nici tu nu esti obligata sa faci pe Maica Tereza si sa inghiti orice pentru binele clanului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ellej
Adevarat, parintii lui nu sunt obligati sa va ajute, desi ar putea s-o faca, dar nici tu nu esti obligata sa faci pe Maica Tereza si sa inghiti orice pentru binele clanului.
Ma scuzi ca intervin, dar eu nu inteleg ideea asta: ca " a fi Maica Tereza" pentru binele clanului? Cum adica, daca esti cu bun simt si iti ignori ( in sensul bun al cuvantului) socrii atunci cand poate nu sunteti pe aceeasi lungime de unda, cand de fapt iti construiesti o familie alaturi de barbatul ales, care are parinti si pe care nu ii poti da la o parte doar pentru ca nu iti fac tie pe plac, inseamna ca esti o "Maica Tereza" ( aici banuiesc ca ai vrut sa folosesti un limbaj elevat)??? Oare nu trebuie facute toate lucrurile astea intr-un mod automat, normal pentru ca de fapt tinand legatura cu socrii, buni, rai, nebuni cum sunt ei...de fapt tii familia aproape??? Nu zice nimeni ca trebuie "pupati" toata ziua, eu vorbesc de o legatura civilizata, normala ca intre adulti. Oare ce barbat suporta sa isi auda soata , indiferent cat de mult ar iubio, ca ii vorbeste de rau mama sau tatal, care asa cum am spus, indiferent cum sunt...sunt PARINTII lui??? [mamica]Saphir[gravi], [bonjovi] Amos si [fetita] Ailish [url="http://community.webshots.com/user/climailish"]pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by saphir
quote:
Originally posted by ellej
Adevarat, parintii lui nu sunt obligati sa va ajute, desi ar putea s-o faca, dar nici tu nu esti obligata sa faci pe Maica Tereza si sa inghiti orice pentru binele clanului.
Ma scuzi ca intervin, dar eu nu inteleg ideea asta: ca " a fi Maica Tereza" pentru binele clanului? Cum adica, daca esti cu bun simt si iti ignori ( in sensul bun al cuvantului) socrii atunci cand poate nu sunteti pe aceeasi lungime de unda, cand de fapt iti construiesti o familie alaturi de barbatul ales, care are parinti si pe care nu ii poti da la o parte doar pentru ca nu iti fac tie pe pleac, inseamna ca esti o "Maica Tereza" ( aici banuiesc ca ai vrut sa folosesti un limbaj elevat)??? Oare nu trebuie facute toate lucrurile astea intr-un mod automat, normal pentru ca de fapt tinand legatura cu socrii, buni, rai, nebuni cum sunt ei...de fapt tii familia aproape??? Nu zice nimeni ca trebuie "pupati" toata ziua, eu vorbesc de o legatura civilizata, normala ca intre adulti. Oare ce barbat suporta sa isi auda soata , indiferent cat d emult ar iubio, ca ii vorbeste de rau mama sau tatal, care asa cum am spus, indiferent cum sunt...sunt PARINTII lui??? [mamica]Saphir[gravi], [bonjovi] Amos si [fetita] Ailish [url="http://community.webshots.com/user/climailish"]pozele noastre[/url]
Desigur, crestineste e sa intorci obrazul celalalt. Daca tu vrei s-o faci e cu atat mai bine, ajungi mai repede in rai. Insa eu m-as simti frustrata sa stiu ca isi pot ajuta fiul si nu vor s-o faca. Si i-as trata la fel cum isi trateaza si ei fiul si nora, adica cu IGNORE. Fara sa vorbesc urat de ei sotului, pur si simplu nu i-as mai suna, daca ma suna pe mobil ii dau sotului sa le raspunda, nu m-as mai duce la aniversari si asa mai departe. Adica soacra isi permite sa le planifice viata pe 3 cincinale (el facultate, ea sluga, dupa care el sluga si ea doamna) pentru ca asa vedea dumneaei problema, insa Antonia n-are dreptul sa-si stabileasca propria relatie vizavi de socrii (nu pe a lui, pe a ei) ca sa nu destabilizeze armonia familiei? Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...