Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Soacra-mea crede ca sunt o sclava!


Recommended Posts

quote:
Originally posted by ocebine Cam grele cuvinte pentru niste oameni pe care nu ii cunosti...eu m-as abtine putintel. Solutii exista, trebuie putina vointa. In fond si la urma urmei ei doi sint casatoriti si trebuie sa isi croiasca drumul lor prin forte proprii. Socrii nu au nici un fel de obligatie sa intretina un cuplu matur casatorit...daca ar fii probleme majore (de sanatate, copii mici de tot, etc) atunci poate ai putea avea pretentii. Nu vad un sacrificiu daca nu stai in Manhattan (buricul tirgului) si stai ori in Brooklyn ori in Queens la un pret rezonabil...sute de mii de alti tineri fac acelasi lucru si nu mai este un sacrificiu ci viata de zi cu zi. Este tare greu totusi sa interzici sotului o relatie cu parintii lui chiar daca noua nu s-ar parea ca sint niste oameni nu pe placul nostru. Nici eu nu am o legatura cu soacra mea dar sotul este liber sa se duca, sa vorbeasca, sa ii sune...Nu este in puterea mea sa rup aceasta legatura...in ceea ce ma priveste pe mine sint libera sa iau orice decizie (deci eu nu ma vad cu soacra), dar pe el (copilul lor)nu il pot rupe de mama si tatal lui. Anamaria
I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Probabil ca sunt cam grele, nu spun nu, insa nici tu nu ii cunosti. Am folosit cuvintele astea grele tocmai pentru a evidentia anumite lucruri. Antonia a venit aici si ne-a descris situatia. Eu pe baza situatiei descrise de ea am tras niste concluzii. Pai cum poti fi atunci cand promiti ceva, tinerii isi fac nishte planuri in functie de promisiunile facute de parinti si tu apoi te intorci si spui ca gata, uite asa nu mai vreau eu, dupa parerea mea e cam lipsa de caracter. "minti bolnave", poate e prea mult spus, insa nu am vrut decat sa evidentiez ca poate nu e chiar normal ca timpul tau sa il dedici unei gandiri negative, cum sa faci ca nurorii sa nu ii fie bine. Sa stii ca eu sunt de parere ca nici socrii nici parintii nu sunt obligati sa ne ajute, daca vor bine, daca nu, nu. De aceea am spus ca ar fi bine sa nu accepte ajutor nici de la parintii ei. Insa, daca iti promit ceva, sa se tina de cuvant, ca totusi nu era vorba de o prajitura pe care o sa o faca de ziua ei si nu i-a mai facut-o. Nu am sfatuit-o sa ii interzica sotului sa nu isi mai vada parintii, insa nici nu poate fi sfatuita sa lase ca toata lumea sa se bage in relatia lor si sa accepte ca mai intai e mama bunica purcica etc si apoi ea. E inadmisibil sincer, caci pana la urma cel mai bine il stie ea, nu cred ca mama lui stie cele mai adanci ganduri ale lui, sau intimitatile fiului sau, ar fi nefiresc. Iar decizia pe care a luat-o mi se pare aia corecta. [mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil] Don't argue with an idiot. They'll drag you down to their level and beat you with experience. [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Antonia aici exagerezi enorm de mult m-ar scuti de imensa placere de a calatori seara tarziu cu mijloacele de transport si de a-mi fii frica ca o sa ma atace cineva pe strazile din Brooklyn sau Queens) Sint cartiere absolut superbe si mult mai "safe" decit Manhattan in Queens sau Brooklyn...Forest Hills, Park Slope, Glendale, Rego Park sint mult mai elegante, curate si pline de verdeata. Si eu merg cu trenul in fiecare seara si nu este cu mult mai periculos decit mersul cu masina. Nu este nevoie sa fii atit de suparata pe socrii tai, poate si ei reactioneaza la ceva anume din atitudinea ta. Nu e o nenorocire sa muncesti in facultate in nici un caz...majoritatea din studenti fac asta. Tu zici ca esti proaspat graduate...ai noroc, anul acesta este cel mai benefic cu privire la salariu si "perks" pentru proaspetii graduates. Mult noroc si fericire... Anamaria
I used to be indecisive, but now I'm not sure.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poi a venit" printeza la america "si trebuie soacra sa ii ofere toata agonisirea ei de o viatza ca asa se cuvine. Imi pare rau dar nu pot sa ma abtin cand vad toate fetele astea care se plang de soacre (ca nu mi-a dat ca nu mi-a ingrijit copilul), dar nu va ganditi ca o fi ceva gresit cu voi si nu or fi numai ele de vina. Acum toate suntem femei mai devreme sau mai tarziu toate o sa fim soacre ,bune , rele depinde numai de mentalitate si de cat egoism exista in fiecare dintre noi. Dar Antonia se gandeste numai la ea!!!!!!(Ii trebuie haine,ii trebuie cursul , nu poate sa mearga cu trenul ca alte milioane de persoane totul ii se cuvine si baba cloantza e rea crede ca e o sclava!!!!!! of of of la munca fat-o nu la intis mana! "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lemoni
Poi a venit" printeza la america "si trebuie soacra sa ii ofere toata agonisirea ei de o viatza ca asa se cuvine. Imi pare rau dar nu pot sa ma abtin cand vad toate fetele astea care se plang de soacre (ca nu mi-a dat ca nu mi-a ingrijit copilul), dar nu va ganditi ca o fi ceva gresit cu voi si nu or fi numai ele de vina. Acum toate suntem femei mai devreme sau mai tarziu toate o sa fim soacre ,bune , rele depinde numai de mentalitate si de cat egoism exista in fiecare dintre noi. Dar Antonia se gandeste numai la ea!!!!!!(Ii trebuie haine,ii trebuie cursul , nu poate sa mearga cu trenul ca alte milioane de persoane totul ii se cuvine si baba cloantza e rea crede ca e o sclava!!!!!! of of of la munca fat-o nu la intis mana! "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Nu-mi vine sa cred!!! Nu este adevarat!!! O soacra adevarata ai sa fii! Deci, Antonia, fata draga, treci la munca, lasa cursurile si tzoalele!!! Ce mama ma-sii de treaba?! Pune mina si, pe linga serviciul ala al tau, mai fa si ceva de noapte: spala bude, vase, pe jos, dar ceva sa semene a munca, nu stat la birou cum presupun ca faci la serviciul tau!!! Doamne, incredibil! Antonia, cred ca esti un pic dezorientata acum, dar o sa iesiti voi la liman! Si noi sintem oricum aici, sa te sfatuiesti cu noi sau macar sa te plingi noua. [flo2]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lemoni
Poi a venit" printeza la america "si trebuie soacra sa ii ofere toata agonisirea ei de o viatza ca asa se cuvine. Imi pare rau dar nu pot sa ma abtin cand vad toate fetele astea care se plang de soacre (ca nu mi-a dat ca nu mi-a ingrijit copilul), dar nu va ganditi ca o fi ceva gresit cu voi si nu or fi numai ele de vina. Acum toate suntem femei mai devreme sau mai tarziu toate o sa fim soacre ,bune , rele depinde numai de mentalitate si de cat egoism exista in fiecare dintre noi. Dar Antonia se gandeste numai la ea!!!!!!(Ii trebuie haine,ii trebuie cursul , nu poate sa mearga cu trenul ca alte milioane de persoane totul ii se cuvine si baba cloantza e rea crede ca e o sclava!!!!!! of of of la munca fat-o nu la intis mana! "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
[:-)))][:-)))][:-)))] [mamica]Saphir[gravi], [bonjovi] Amos si [fetita] Ailish [url="http://community.webshots.com/user/climailish"]pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da' ce m-am mai distrat de faza cu "printesa venita la America!"Cele venite in America , acum 20 de ani , nu ati fost in situatia Antoniei?Sau toate ati facut parte din nobilimea scapatata in Romania dar cu grase conturi prin Elvetia sau rude cu aristocratia rusa?Sau , de fapt , solutia este , pt. Antonia -du-te , fata , acasa la tine , in Romania , ca n-avem nevoie de o imigranta care sa ocupe joburile copiilor nostri ,sotii fetelor noastre si locurile de parcare sau visele rezervate doar primilor veniti?????*****Dupa cate am inteles , fata asta chiar munceste , nu s-a casatorit cu un miliardar din America , i-a turnat copii si sta acasa cu pretentii de printesa...[bang]Ati fi chiar surprinse ( pt. cele din diaspora) cate fete in Romania apeleaza la aceasta metoda oarecum convenabila , prin care isi asigura un trai decent si o viata lipsita de griji... Dar fata asta a ales calea cea mai grea , de a-si fauri o cariera , de a-si ajuta sotul sa-si implineasca un vis , dar ce conteaza?-daca-i din Romania , nu-i de-a americanilor... deci e cam pretentioasa pt. unele gusturi...[alcool]Pai , sincer , n-ar trebui ea sa stea in banca ei si sa pupe picioarele americanilor care au acceptat ca ea sa se casatoreasca acolo , cu un cetatean american?Ce conteaza ca ea o fi ajuns acolo cu bursa de merit , ca e desteapta , harnica , amuzanta si frumoasa , trece interviurile de angajare cu punctaj maxim etc,... da' de fapt , ia sa nu uite ea ce tara scrie pe certificatul de nastere................[asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ntz ntz ntz!!! [bang] rautatea si invidia nu au limite. Si ptr. ca tot s-a inceput cu proverbe si zicatori pe la alt subiect, iata si aici unul: "NU vorbi decatdaca poti imbunatati tacerea!" Lemoni, m-ai uimit! _____________________________________________ Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E desigur nedrept, avand in vedere ca pe fata a ajutat-o. Daca nu ar fi ajutat pe niciunul era altceva. Eu iti sugerez sa tai relatiile cu soacra, sa va luati un apartament in New Jersey si sa faci naveta in NY City ca toata lumea. E mai greu, dar e mai demn si nu are apoi soacra cu ce iti scoate ochii! Vei reusi si vei fi mandra de tine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiam ca o sa iau pietre asa ca m-am gandit mult daca sa scriu sau nu, nu sunt soacra inca , dar voi fi in cativa ani poate de aceea gandesc ca una si incerc sa le iau apararea . Mie una mi s-a parut numai egoism in mesajele Antoniei "doarme pana la 10 si inca e obosita"( nu vreau sa caut inapoi sa va dau exact exprimarea ei "Nu-mi mai ramane nimic pt. haine "sora-sa lui sotu-meu s-a maritat si ca dar de nunta parintii i-au daruit un apartament complet renovat si mobilat" "ai puzderie de bani, vile in California, apartamente, etc., sa fii atat de ticalos s-o lasi pe nevasta lui fiu-tau sa duca greul din punct de vedere financiar." Invidia e mare aici numai cateva din frazele astea ma-u convins . Asa ca imi pare rau daca am suparat pe cineva dar asta e adevarul prea multa invidie si probabil oameni si-au dat seama tocmai de aceea au schimbat promisiunea. "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...