Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Soacra-mea crede ca sunt o sclava!


Recommended Posts

Lemoni, tot in acelasi fel vorbesc si eu despre scorpia de soacra-mea. Nu are sens sa insir iar tot ce mi-a facut, mie sau familiei mele. Dar asta este adevarul: bea de la 8 dimineata, fumeaza pachete intregi pe zi, trage targa pe uscat, are apt. mare de vinzare, de ar putea sa se descurce cu banii de pe el, apoi se plinge de greutati si mai face si cite o mica pareza. Asa, de intimidarea feciorului, sa-i trimita dracului bani din America, ca doar de ce s-o dus acolo, nu s-o slugareasca pe ea?!?!? Zi-mi si mie unde e invidia aici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu e o regula ca daca soacra ta este rea sa fie toate la fel. A mea e OK, de exemplu. Eu traiesc cu impresia ca la inceput a fost de acord sa-i ajute, apoi ceva i-a facut sa se razgandeasca - e dreptul soacrei. Pe de alta parte si soacra si nora trebuie sa-si traisca viata, fiecare cum ii place. Iar nora pare un pic cam egoista. Sau daca nu este, se exprima foarte bine ca o persoana egoista. [url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 6 ani si ... [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Black_Forest
antonia_ban, nu stiam ca in SUA barbatul traueste pe spinarea femeii!!!! nu cred ca trebuie sa te sacrifici pentru un barbat, sa investesti in el sa isi ajunga interesul. Nu ai nici o singuranta ca apoi isi doreste si mai mult si tu nu vei mai face fata, vei fi obosita si in asteptarea timpului bun pentru tine. Eu iti sugerez sa aveti contributii egale la costurile zilnice si sa nu uiti ca trebuie saai grija si de tine. Daca el nu face fata la contributii egale in ceea ce priveste costurile vietii in comun ar trebui sa se gindeasca sa o faca. Intretinerea la studii trebuie facuta de parinti nu de sotie. Tu o sa iti intretii copii tai la studii. ******************************** "We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."
SUBSCRIU DE 1000 DE ORI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by canuta-om-sucit
Oameni ca socrii tai e bine sa stea acolo si sa isi macine mintile bolnave, sa traiasca in besugul lor pana la moarte, sa ramana cu el sa il dea cui vor si sa va lase in pace si sa nu mai rosteasca sfaturi de genul "intretine-l tu ca apoi el o sa devina medic" de acord o sa devina medic dar nu pe spatele tau, ca ei sa aiba apoi cu ce se mandri ca vai draga uite ce e fiul lor si ce educatie aleasa a primit de la ei. Ma lasi?!! ESTI TARE!!!! [mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil] Don't argue with an idiot. They'll drag you down to their level and beat you with experience. [:D]
[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrea sa-i dea baiatului ei bine,daca nu, poti sa stai si-n cap ,face ce vrea cu banii ei.Ai o enorma grija cui declari tu razboi! Este mama lui si de regula mamele au o influenta infinita asupra baietilor .In general e bine sa-ti tii dusmanii aproape!Vezi ca in lipsa ta e posibil sa-l influenteze negativ si sa-l toace la cap pina pricepe.Nu-i lungi nervii sotului tau....e si el un sufletel .E maica-sa si daca greseste n-o radiaza nimeni din sufletul lui.Se cearta,se impaca,se pupicesc si tot asa.La neveste se mai renunta(asa am auzit ,ca mai divorteaza unii cind isi pune mami in cap)dar la mame nu. Tu socru nu ai? A-i incercat sa legi o relatie politicoasa,civilizata,cerebrala cu el,eventual cu cumnata,bunica. Demonstreaza-i ,las-o sa vada cit e de important baiatul ei pentru tine si pina la urma o sa te accepte.Mai lasati si voi copiii pentru mai incolo.Chiar au intrat zilele in sac?Chiar nu se poate sa le faci pe toate odata! Nu stiu de ce cred ca e o alta arma cu care vrei sa contraatsaci.Sper sa gresesc! Lemoni are dreptate, pentru ca desi spune foarte direct, iti atrage atentia cum gindeste soacra ta.Soacra presupune ca daca ar fi avut o sotie americana,era un atu.Probabil ar fi avut si ea o casa,masa si alte prostii.Fiecare mama isi iubeste copilul ei,il protejeaza si ii poarta de grija.Faptul ca se insoara nu inseamna ca are vreo obligatie sa-si iubeasca nora.Oricit de bun ar fi partenerul copilului ,nu e mai bun decit cel propriu. Puiul mamei e perfect! Nu stiu ce-ai facut,dar ii esti antipartica si il pedepseste si pe copilul ei, numai sa nu-ti cedeze tie ceva. Pe termen lung lucrurile se pot schimba.Cistiga-i respectul! Bebelusii pot schimba multe....Dar n-as vrea sa fiu in pielea ta si mami soacra sa nu fie sensibilizata nici de asta. Incearca sa te detasezi de problema asta.In tinerete oamenii pot fi fericiti cu atit de putin....Pe la 40 de ani abia ,iti trebuiesc multe (bani,masini,vacante,sa dormi cu capul pe lingou) sa reeditezi macar partial starea de spirit de la 20. Vezi jumatatea plina a paharului:ai o cariera,esti independenta financiar (chiar daca esti saraca),ai un sot cu care te-ai casatorit din dragoste,esti in America(multi tineri isi doresc asta),sinteti sanatosi ,etc.Daca tu iti irosesti cei mai frumosi ani din viata cu resentimente fata de soacra ta ,o ungi la suflet. Daca vrei sa-i demonstrezi ca greseste cind te-a evaluat,du-te radiind de fericire,multumeste-i ca desi e acra [:D] a facut cel mai minunat baiat din univers, spune-i cit de perfect e totul si molipseste-o cu bunatate. Eu am baiat.[:D] dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dulcetica
Daca vrea sa-i dea baiatului ei bine,daca nu poti sa stai si-n cap ,face ce vrea cu banii ei.Ai o enorma grija cui declari tu razboi! Este mama lui,de regula mamele au o influenta infinita asupra baietilor si in general e bine sa0ti tii dusmanii aproape.Vezi ca in lipsa ta e posibil sa-l influenteze negativ si sa-l toace la cap pna pricepe.Nu-i lungi nervii sotului tau.E maica-sa si daca greseste n-o radiaza nimeni din sufletul lui.Se cearta,se impaca,se pupicesc.La neveste se mai renunta,asa am auzit ca mai divorteaza unii cind isi pune mami in cap,dar la mame nu.
Foarte adevarat! Asa mi-a zis si mie soacra-mea ca MAMA E UNA SINGURA! Dar daca mama poate sa-i spele, calce, gateasca baiatului, poate sa-i fie umar de sprijin, tovaras de drum, totusi exista lucruri, sentimente, trairi pe care nu i le poate da decat ALTA femeie. Eu sau alta! Asa ca mama e una singura, e foarte adevarat, dar alte posibile neveste/ amante/ mame ale copiilor lui sunt milioane! Cam greu fara cel putin una... E adevarat ca nu imposibil, la fel cum nu este imposibil si fara MAMA unica. Lemoni, iti doresc o nora pe masura ta! [cheers] Andreea [gravi] mamica lui [copil] Filip Stefan [testoasa][url="http://bd.lilypie.com/A1TTp3/.png"]Georgia[/url][fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Androix Foarte adevarat! Asa mi-a zis si mie soacra-mea ca MAMA E UNA SINGURA! Dar daca mama poate sa-i spele, calce, gateasca baiatului, poate sa-i fie umar de sprijin, tovaras de drum, totusi exista lucruri, sentimente, trairi pe care nu i le poate da decat ALTA femeie. Eu sau alta! Asa ca mama e una singura, e foarte adevarat, dar alte posibile neveste/ amante/ mame ale copiilor lui sunt milioane! Cam greu fara cel putin una... E adevarat ca nu imposibil, la fel cum nu este imposibil si fara MAMA unica. Lemoni, iti doresc o nora pe masura ta! [cheers] Andreea [gravi] mamica lui [copil] Filip Stefan [testoasa][url="http://bd.lilypie.com/A1TTp3/.png"]Georgia[/url][fetita]
Este atiiiiit de adevarat, Androix!!!! Primul sot al meu era tot timpul sub fusta maica-sii, o scorpie de altfel. Si cind mamitzika i-a dictat sa fuga la ea, asa a facut, lasindu-ma pe mine cu toate cele pe cap si fara nici un ajutor in prag de examen de rezidentiat (pe care nu l-am luat anul acela, este evident de ce). I-am urat atunci sa ramina in veci sub fusta maica-sii, sa faca si copkii cu ea daca vrea, dar sa nu se mai intoarca. Cind s-a intors (dupa ceva multa vreme), deja nu mai eram sotia lui. [:D] Asa ca or fi mamele unice, dar si sotiile pot fi la fel. Si dupa ani buni tot il mai roade pe unde sint si ce fac. Eu ii urez doar atit: sa fie fericit cu maica-sa! [xx(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dulcetica
Daca vrea sa-i dea baiatului ei bine,daca nu, poti sa stai si-n cap ,face ce vrea cu banii ei.Ai o enorma grija cui declari tu razboi! Este mama lui si de regula mamele au o influenta infinita asupra baietilor .In general e bine sa-ti tii dusmanii aproape!Vezi ca in lipsa ta e posibil sa-l influenteze negativ si sa-l toace la cap pina pricepe.Nu-i lungi nervii sotului tau....e si el un sufletel .E maica-sa si daca greseste n-o radiaza nimeni din sufletul lui.Se cearta,se impaca,se pupicesc si tot asa.La neveste se mai renunta(asa am auzit ,ca mai divorteaza unii cind isi pune mami in cap)dar la mame nu. Tu socru nu ai? A-i incercat sa legi o relatie politicoasa,civilizata,cerebrala cu el,eventual cu cumnata,bunica. Demonstreaza-i ,las-o sa vada cit e de important baiatul ei pentru tine si pina la urma o sa te accepte.Mai lasati si voi copiii pentru mai incolo.Chiar au intrat zilele in sac? Chiar nu se poate sa le faci pe toate odata! Nu stiu de ce cred ca e o alta arma cu care vrei sa contraatsaci.Sper sa gresesc! Lemoni are dreptate, pentru ca desi spune foarte direct, iti atrage atentia cum gindeste soacra ta.Soacra presupune ca daca ar fi avut o sotie americana,era un atu.Probabil ar fi avut si ea o casa,masa si alte prostii.Fiecare mama isi iubeste copilul ei,il protejeaza si ii poarta de grija.Faptul ca se insoara nu inseamna ca are vreo obligatie sa-si iubeasca nora.Oricit de bun ar fi partenerul copilului ,nu e mai bun decit cel propriu. Puiul mamei e perfect! Nu stiu ce-ai facut,dar ii esti antipartica si il pedepseste si pe copilul ei, numai sa nu-ti cedeze tie ceva. Pe termen lung lucrurile se pot schimba.Cistiga-i respectul! Bebelusii pot schimba multe....Dar n-as vrea sa fiu in pielea ta si mami soacra sa nu fie sensibilizata nici de asta. Incearca sa te detasezi de problema asta.In tinerete oamenii pot fi fericiti cu atit de putin....Pe la 40 de ani abia ,iti trebuiesc multe (bani,masini,vacante,sa dormi cu capul pe lingou) sa reeditezi macar partial starea de spirit de la 20. Vezi jumatatea plina a paharului:ai o cariera,esti independenta financiar (chiar daca esti saraca),ai un sot cu care te-ai casatorit din dragoste,esti in America(multi tineri isi doresc asta),sinteti sanatosi ,etc.Daca tu iti irosesti cei mai frumosi ani din viata cu resentimente fata de soacra ta ,o ungi la suflet. Daca vrei sa-i demonstrezi ca greseste cind te-a evaluat,du-te radiind de fericire,multumeste-i ca desi e acra [:D] a facut cel mai minunat baiat din univers, spune-i cit de perfect e totul si molipseste-o cu bunatate. Eu am baiat.[:D] dulcetica
Mey, barbatul meu are exact aceeasi parere (poate pentru ca am avut si eu meciuri cu mama-sa), insa dupa cum i-am spus si lui, eu zic ca e simplu: - soacra nu e obligata sa-si iubeasca nora, dar nici nora sa-si iubeasca soacra; - sa fac sluj in fata ei si sa-mi calc pe mandrie de nush cate ori ca doar doar o catadixi sa cresc asa, un pic in ochii ei (dar in nici un caz pana la orasla ei perfecta) mi se pare cam mult. Adica de ce n-ar proceda si parintii mei la fel cu el, ca potrivit aceluiasi principiu eu sunt cea mai cea pentru ei si el e second hand; - nu vorbeste nimeni de declarat razboi soacrei, dar poate fi ignorata civilizat; - nu inteleg de ce nora trebuie sa faca totul ca s-o multumeasca pe soacra si nu invers, sau macar in cantitati relativ egale. Nurorile sunt inferioare cumva soacrelor? Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca efortul de intelegere nu e de ambele parti degeaba! Si inca ceva; mai e o vb: calul batran nu se invata la jug! Asa ca soacra va ramane in veci cum vrea ea si nu se va schimba, iar nora daca nu se schimba ca e si ea om si la un moment dat i se va pune de-a-ndoaselea, nu se va ajunge nicaieri. Parerea mea e ca fiecare sa-si vada de treaba ei si intalnirile sa fie mai rarute (ca-s mai dragute!) si totul pe un ton civilizat, ca in definitiv sunt parintii lui si daca te-ai pune in locul lui nu cred ca tie ti-ar place sa se comporte urat cu ai tai........ O spun din experinta si dupa lupte de circa 10 ani de casatorie si alti 4 de prietenie inainte..... Asta e! Cat mai mult ignore, ca altfel nu poti trai tu! Oricum daca de acum situatia e asa, nu-ti face multe sperante ca s-ar putea schimba prea mult..... Soacra-mea mi-a spus la inceput ca daca mi-a placut de fii-su trebuie sa-mi placa si de ei [bang], iar acum dupa doua fete cucuiete, cand se extaziaza in fata lor i-am administrat aceeasi pilula; si credeti ca i-a picat bine? [alcool] Dar asta e, vb ei sunt bune numai pt mine, nu si reciproc. Noi sa fim sanatosi si sa ne intelegem bine! [;)]*********************************[;)] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/rozibb/album?.dir=896b&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos"]Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/rozibb/album?.dir=c4ee&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos"]De la botezul Teodorei[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/rozibb/album?.dir=9a84&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos "]Din parcul Tineretului, dar si cu altii[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=31330&SearchTerms=nasterea,unui,pestisor"]Povestea nasterii Anei 17.03.2000 [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=86009"]Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...