Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Soacra-mea crede ca sunt o sclava!


Recommended Posts

nu mi-a venit sa cred cu cata rautate a vorbit cineva pe aici.eu nu cred ca antonia e egoista sau invidioasa.cred ca e disperata si obosita.cred ca e desteapta,din moment ce are asa o bursa,dar inceputul e greu,ca peste tot.si mai cred ca soacra ei crede ca ea l-a luat pe fiu pentru bani,si d-aia nu vrea sa ii mai ajute.sa vada cum reactioneaza ea.ca doar provine fata dintr-o tara saraca si probabil astea sunt discutiile in casa soacrei. draga mea,cred ca e greu,dar nu cred ca trebuie sa declari razboi.si nici sa ii dai voie sotului sa mearga singur la mama lui,ca atunci ii baga in cap prostii.cand nu esti tu de fata.si iti spun eu ca zicandu-i mereu,baiatului o sa ii intre in cap ideea ca fiind a lui.asa ca mai bine mergi cu el si prefa-te multumita de tot.du si cate o prajitura cu tine,sa vada ca esti gospodina si stii sa gatesti. si cum tot s-a vorbit de proverbe am si eu doua:"vorba dulce mult aduce!",si"capul ce se pleaca,sabia nu-l taie." eu zic ca esti foarte despeapta si vei profita sa ii arati soacrei ca se inseala,fara a te lasa umilita.nu-i arata ca te-a afectat,ca o sa spuna ca tu vrei doar sa profiti de pe urma lor,vrei apartament,vrei sa te ajute,ca d-aia le-ai luat baiatul.cine stie pe cien o fi avut femeia pregatit pentru el si el te-a ales pe tine,o fata despeapta(dar ei nu sunt constienti inca),dar fara de nici unele.asta e realitatea.dar tu vei reusi in viata,vei avea cariera si bani si ea v-a vedea ca a gresit.poate e si invidioasa ca nu esti ca ea,ca nu te pLangi si nu ceri. eu sper ca totul va fi bine.si nu uita ai mai multe sanse decat o fata in aceeasi situatie,dar in Romania,unde salariile sunt asa de mici. cand totul pare pierdut este timpul sa crezi in miracole! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_inlove2003/album?.dir=/855cre2"]elenica lu' mamica[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by ellej Mey, barbatul meu are exact aceeasi parere (poate pentru ca am avut si eu meciuri cu mama-sa), insa dupa cum i-am spus si lui, eu zic ca e simplu: - soacra nu e obligata sa-si iubeasca nora, dar nici nora sa-si iubeasca soacra; - sa fac sluj in fata ei si sa-mi calc pe mandrie de nush cate ori ca doar doar o catadixi sa cresc asa, un pic in ochii ei (dar in nici un caz pana la orasla ei perfecta) mi se pare cam mult. Adica de ce n-ar proceda si parintii mei la fel cu el, ca potrivit aceluiasi principiu eu sunt cea mai cea pentru ei si el e second hand; - nu vorbeste nimeni de declarat razboi soacrei, dar poate fi ignorata civilizat; - nu inteleg de ce nora trebuie sa faca totul ca s-o multumeasca pe soacra si nu invers, sau macar in cantitati relativ egale. Nurorile sunt inferioare cumva soacrelor? Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Eu nu am soacra si probabil vad problema doar rational,se poate sa nu inteleg fenomenul chiar.Deci ce-am sugerat este un comportament la persoane aflate in "litigiu" ,studiind raportul de forte dintre ele .Pentru persoanele la care exista si o componenta afectiv emotionala ,vad ca se declanseaza si alti senzori.[:D] 1.N-am spus ca trebuie sa-si iubeasca soacra,dar nu trebuie sa-i declare pe fata ca o uraste.La urma urmei nu poate sa ne fie toata lumea draga si totusi ii toleram (si ei pe noi.[:D]). 2.Nici prin cap nu mi-a trecut ca trebuie sa faca sluj in fata ei,numai ca datorita intereselor in discutie, trebuie sa aiba o schimbare de atitudine in concordanta cu ce-si propune si un comportament strict civilizat.Cred ca nici soacrei nu i-ar pica bine pupiceala brusca,aspect care ar presupune ca este tot interesat. 3.Au fost propuneri anterioare de razboi .Dar atentie:cheile-s la soacra.[:D] 4.N-am zis ca soacra nu e acra, dar deocamdata se pare ca ea n-are nici un interes.Se simte bine si asa!Probabil daca n-ar fi existat nici un fel de pretentii la chei,toata ura "rasiala" nici n-ar fi iesit la suprafata,dar categoric mocnea. dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[/quote] Eu nu am soacra si probabil vad problema doar rational,se poate sa nu inteleg fenomenul chiar.Deci ce-am sugerat este un comportament la persoane aflate in "litigiu" ,studiind raportul de forte dintre ele .Pentru persoanele la care exista si o componenta afectiv emotionala ,vad ca se declanseaza si alti senzori.[:D] 1.N-am spus ca trebuie sa-si iubeasca soacra,dar nu trebuie sa-i declare pe fata ca o uraste.La urma urmei nu poate sa ne fie toata lumea draga si totusi ii toleram (si ei pe noi.[:D]). 2.Nici prin cap nu mi-a trecut ca trebuie sa faca sluj in fata ei,numai ca datorita intereselor in discutie, trebuie sa aiba o schimbare de atitudine in concordanta cu ce-si propune si un comportament strict civilizat.Cred ca nici soacrei nu i-ar pica bine pupiceala brusca,aspect care ar presupune ca este tot interesat. 3.Au fost propuneri anterioare de razboi .Dar atentie:cheile-s la soacra.[:D] 4.N-am zis ca soacra nu e acra, dar deocamdata se pare ca ea n-are nici un interes.Se simte bine si asa!Probabil daca n-ar fi existat nici un fel de pretentii la chei,toata ura "rasiala" nici n-ar fi iesit la suprafata,dar categoric mocnea. dulcetica [/quote] Ei, dar stii cum sunt cu cheile astea, ca se mai si pierd si le gaseste altul [:D] Sunt sigura ca Antonia va ajunge la un pact de neagresiune intr-un final ca de, asta-i viata, un sir de compromisuri pana la urma, intrebarea e cat ar trebui sa lasi de la tine ca sa fie toate roz bonbon. Eu iti spun sincer ca ma deranjeaza aceasta atitudine "nu esti destul de buna pentru odorul meu", desi nu se bazeaza pe nimic, sunt doar frustrarile unor parinti care vor sa-si controleze copii pana la adanci baraneti si realizeaza la un moment dat ca lucrurile nu stau chiar asa. Si cand cineva ma calca pe coada scot si eu ghearele. Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

V-ati gindit si la faptul ca soacra ar vrea ca fiul ei sa devina un om care sa se descurce singur. Sa-si faca singur un rost anume. Cu toate defectele ei ( ale soacrei) eu zic ca Antonia ar trebui sa se gindeasca la faptul ca femeia respectiva e doar femeia care i-a dat viata sotului ei, l-a crescut. Acum cel mai bine ar fi sa nu se mai gindeasca la ce ar putea face soacra si mai ales sa nu mearga ea sa-i ceara ceva. Asta din demnitate. Daca sotul ei vrea sa ceara ceva parintilor lui sa o faca, dar nu sa-l indemne ea. Antonia : Ai incredere in tine. O sa reusesti. Va fi greu la inceput pina se creeaza o rutina de mers si venit de la servici, dar cu timpul va fi bine. Acum nu stiu cum o sa reziste sotul tau si la studii si la serviciu de seara. Cam ce ar presupune un astfel de servicu? Ce ar putea lucra? Cite ore? Macar simbata si duminica so sa fiti impreuna sau si atunci trebuie sa mergeti la un program? Oare nu se plateste mai bine o munca de simbata sau duminica decit una la care sa mearga seara? Intreb si eu ca nu ma pricep. Poate asa ar fi mai usor pentru sotul tau. Ar trebuia sa vedeti si asta. Esti o luptatoare si o sa reusesti. Ai fost nemultumita ca nu va vor ajuta socrii si nu poti sa te relaxezi un pic din lupta zilnica pentru viata. Nu-i nimic , capul sus si mergi inainte cu incredere. Nu va fi usor dar vei fi multumita la final. Iti doresc sanatate si sa reusesti asa cum ti-ai propus. Romana si cei trei pitici. http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 Nulla dies sine linea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ellej

Ei, dar stii cum sunt cu cheile astea, ca se mai si pierd si le gaseste altul [:D] Sunt sigura ca Antonia va ajunge la un pact de neagresiune intr-un final ca de, asta-i viata, un sir de compromisuri pana la urma, intrebarea e cat ar trebui sa lasi de la tine ca sa fie toate roz bonbon. Eu iti spun sincer ca ma deranjeaza aceasta atitudine "nu esti destul de buna pentru odorul meu", desi nu se bazeaza pe nimic, sunt doar frustrarile unor parinti care vor sa-si controleze copii pana la adanci baraneti si realizeaza la un moment dat ca lucrurile nu stau chiar asa. Si cand cineva ma calca pe coada scot si eu ghearele. Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment. [/quote] In cazul Antoniei situatia se va rezolva in timp.Cel putin asa vad eu lucrurile.Sotul ei stie pe ce butoane sa apese ,dar nici lui nu-i este usor intr-un conflict deschis, pe rol.Nu consider ca e momentul rezonabil pentru presiuni.Sa vada ca le e greu si poate sa mai dezumfla....Daca n-ar avea nici un interes,logic nici o atitudine ostila nu s-ar justifica,iar cind are, cu atit mai putin.Poate daca ar vedea si soacra o disponibilitate mai mare din partea Antoniei si, aici ma gindesc numai la un mod prietenesc de a pune problemele ,ar fi mai concesiva.Cert e ca mingea e in terenul tau Antonia.Daca-i dai as dupa as ,o sa faci turul New York-ului cu metroul.[:D] Antonia ,daca tu iti inchipui ca ea e genul mioritic melodramatic,calculezi gresit.Trebuie sa te adaptezi comportamental la stilul lor. Aici ,la noi ce nu i-ar da mama lui Rares,puiul meu.E adevarat ca si la noi au inceput sa faca oamenii acte pe bunuri proprii si nu pe bun comun,pentru ca nu exista contracte prenuptiale. Acolo calculele de acest gen si simtul proprietatii exista demult si sint foarte dezvoltate. Eu iti doresc mult succes si daca interesul o cere fii desteapta,indiferent ce inseamna asta ,iar daca e sub demnitatea ta ...atunci poate nu merita deranjul![pup] dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad doar o problema. Aceea ca socrii au bani, apartamente, vile etc. Avandu-le, copii ar trebui sa treaca mai usor prin viata din cauza asta. Oare de ce? Doar pe munca altora? Doar ca ne sunt rude cei care au banii? Daca socrii n-ar avea nimic, nu s-ar duce Antonia la servici? nu si-ar mai cumpara haine? sotul n-ar mai face facultate? n-ar mai avea copii??? Desigur ca le-ar face pe toate, dar s-ar intinde doar cat le e plapuma. Si efortul ar fi mai mare. Daca veneai Antonia cu sotul din Romania si incepeati amandoi facultati in USA, fara sa stiti pe nimeni, sa nu aveti un prieten? N-ati fi razbatut? Noi asa am facut, si suntem fericiti si ne-am terminat si facultati, si ne-am luat si haine, si am avut si copii. Si am avut si vacante de neuitat. Tonul mesajul ei denota si dramatism, mii de oameni fac naveta zilnic la Manhattan, ei i-ar fi greu, omoruri, etc. N-are avea timp, n-ar avea aia....n-ar avea ailalta. Eu zic ca nu trebuie sa avem pretentii la altii, viata e a noastra si noi trebuie sa muncim pt ce ne dorim. Iarasi dramatism...ea va tine toate cheltuielile, de cand lumea in America studentii muncesc fel de fel de munci, chiar si cei de la medicina. De ce nu ar face-o si sotul? Apoi...e perfect adevarat ca dupa ce termina facultate va avea bani sa achite datoriile facute....eu nu vad prilej de vaicareala aici!!! Vaicareala e.....se poate sa am de-a gata, si uite ca nu mi se da!! Afurisita de soacra-mea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Orice ati spune, sa ai bani multi si sa-ti ajuti doar un copil iar pe celalalt nu, din cauza ca nu-i suporti partenera, e meschin. Si nu cred ca cineva din cei care au raspuns la topic si-ar lasa copilul sa munceasca zi si noapte stiind ca daca l-ar lasa sa locuiasca intr-unul din apartamentele familiei (nimic mai mult) i-ar usura considerabil viata. Si de ce Antonia n-ar trebui sa se planga si ea cuiva? Nu avem toti nevoie din cand in cand macvar sa ne spunem pasul, mai mic sau mai mare cum o fi el, ca Doamne fereste sa nu ne consiere ceilalti smiorcaiti? Foarte frumos ca unele v-ati descurcat fara nici un ajutor, asta nu inseamna ca altii n-ar trebui sa beneficieze de ajutor, daca se poate. Asta seamana cu o discutie pe care am auzit-o in tramvai, in care o doamna indarjita ii spunea alteia "tinerii din ziua de azi sa nu se mai vaiete de nimic, ar trebui sa munceasca si ei ca noi pe 3 lei". "Capra vecinului" e tipic romaneasca. Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by BalMascat
Eu vad doar o problema. Aceea ca socrii au bani, apartamente, vile etc. Avandu-le, copii ar trebui sa treaca mai usor prin viata din cauza asta. Oare de ce? Doar pe munca altora? Doar ca ne sunt rude cei care au banii? Daca socrii n-ar avea nimic, nu s-ar duce Antonia la servici? nu si-ar mai cumpara haine? sotul n-ar mai face facultate? n-ar mai avea copii???
eu nu vad lucrurile chiar asa.eu am crescut intr-o familie iubitoare,cu parinti care si-ar da si pielea de pe ei numai sa imi fie mie si fratelui meu bine.si acum,ca trecem prin niste probleme financiare grave,ne ajuta cu banii si ii ia copilului de toate,si cum fratele meu lucreaza acum in strainatate,a sarit si el sa ne ajute cu bani pentru copil.mie la inceput nu mi-a picat bine sa imi dea mama bani,cand nici ei nu sunt bogati dar mi-a zis o vorba pe care nu pot sa o uit:"cum pot eu mama sa mananc friptura,cand tu nu ai nici paine!".m-a impresionat pana la lacrimi si mi-am jurat ca atunci cand ne vom restabili cu banii o sa se intoarca roata. de aceea te contrazic,pentru ca nu stiu cum o mama poate sa stea linistita stiind ca poate sa isi ajute copilul care are dificultati,si nu o face,dar vrea ca odrasla sa aiba o dragoste inflacarata pentru ea. si soacra mea la inceput a zis unele chestii,dar sotul s-a departat de ea si atunci a schimbat roata.acum ne ajuta foarte mult.nu zic,ca eu nu m-am purtat urat,m-am facut ca nu stiu de astea si am fost pe cat de dulce si saritoare am putut.am fost sa ii fac curat in casa,sa o ajut am insotit-o peste tot,cand vine la noi ii fac tot ce pot sa se simta bine.acum ne intelegem super si zice ca ma considera ca pe fata ei,desi stiu ca nu va exista niciodata semnul egal intre mine si fata ei,dar lucrurile s-au rezolvat. iar la capitolul ajutor,nu zic.daca ei nu ne-au ajutat asa mult financiar,macar ne-au ajutat cu altele,curatenie,cand ne-am muta,cu copilul etc. daca socrii nu aveau bani,nici antonia nu avea pretentii,dar e frustarnt sa stii ca poate sa te ajute,dar nu vrea.si nu poti sa nu te gandesti daca situatia ar fi fost alta in cazul in care Antonia ar fi foat americanca. puls,ca soacra nu trebuie sa o iubeasca pe Antonia ,ci pe fiul ei sa il ajute.ca atunci cand va fi medic,o sa vina repede sa o trateze si o sa aiba un milion de pretentii. cand totul pare pierdut este timpul sa crezi in miracole! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_inlove2003/album?.dir=/855cre2"]elenica lu' mamica[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred, totusi, ca e bine si frumos ca o mama sa isi ajute copilul si cind acesta din urma are familia lui, dar nu este OBLIGATA sa o faca. Este "obligata" sa il creasca. Pina e pe picioarele lui. Si uneori nici atit. Deci poti sa primesti ajutorul pe care ti-l ofera, dar nu poti sa-i pretinzi nimic, daca ea nu ofera nimic: nici o lege din lumea asta, scrisa sau nescrisa, nu impune niste sentimente care ar fi firesti, dar pe care femeia respectiva nu le are. So, in locul tau, Antonia, m-as aduna si m-as stradui sa inteleg ce putem face NOI in continuare, uitind de soacra si alte neamuri. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nusicasiely
quote:
Originally posted by BalMascat
Eu vad doar o problema. Aceea ca socrii au bani, apartamente, vile etc. Avandu-le, copii ar trebui sa treaca mai usor prin viata din cauza asta. Oare de ce? Doar pe munca altora? Doar ca ne sunt rude cei care au banii? Daca socrii n-ar avea nimic, nu s-ar duce Antonia la servici? nu si-ar mai cumpara haine? sotul n-ar mai face facultate? n-ar mai avea copii???
dar mi-a zis o vorba pe care nu pot sa o uit:"cum pot eu mama sa mananc friptura,cand tu nu ai nici paine!".m-a impresionat pana la lacrimi si mi-am jurat ca atunci cand ne vom restabili cu banii o sa se intoarca roata. de aceea te contrazic,pentru ca nu stiu cum o mama poate sa stea linistita stiind ca poate sa isi ajute copilul care are dificultati,si nu o face,dar vrea ca odrasla sa aiba o dragoste inflacarata pentru ea. cand totul pare pierdut este timpul sa crezi in miracole! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_inlove2003/album?.dir=/855cre2"]elenica lu' mamica[/url]
poate ca soacra ei nu crede ca au dificultati, sau poate ca nora se plange de prea multe. [url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 6 ani si ... [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...