Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce faci daca dragostea...trece


Recommended Posts

Ce i-ati spune cuiva apropiat: ce ati sfatui-o, daca s-a trezit intr-o buna zi, la 35 de ani, ca nu mai simte nimic fata e cel care ii este sotz? Nu este violent, nu e betiv, n-au probleme deosebite, doar ca pur si simplu nu-l mai iubeste. Nu-l iubeste in nici un mod: n-au reusit sa se apropie intre timp, nu au devenit nici macar prieteni, iar indragostiti nu mai sint demult: nu mai simte nimic fata de el. Pur si simplu, nimic. Dar au un copil de sase ani. Sa traiasca in continuare... fiind doar colocatari? Pentru copil? Sau sa isi caute pur si simplu fericirea in alta parte? Specific faptul ca... doar EI i-a trecut. A incercat si terapie de cuplu: nu are nici o "frustrare" sau problema ascunsa sau alte subterfugii: e o femeie absolut normala,isi iubeste copilul, are o cariera de succes: nu-l mai iubeste pe el. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

eu am avut o prietena in facultate care zicea ca nu simte nimic pentru sotul ei, vede in el un frate mai mare si el sustinea ca dragostea vine cu timpul iar. pina la urma s-au despartit. ei nu i-a priit deloc relatia asta, si era foarte trista, iar dupa ce a divortat nu numai ca a ajuns sa arate mult mai bine dar era si mult mai increzatoare in ea. ******************************** "We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, stii ca de multe ori si eu ma intreb "oare il mai iubesc pe sotul meu ?" In fiecare casnicie exista suisuri si coborasuri, momente cand ai impresia ca nu mai poti respira fara partener si alte momente cand ai da orice sa fii departe de el...Poate ( sau precis, mai bine ) si sotii nostri experimenteaza aceleasi trairi doar ca, zic eu, barbatii nu-si prea bat capul cu astfel de chestii...( sau, sa zicem, ca sunt foarte putini cei care o fac ).La fel de adevarat este ca dragostea nu tine vesnic si ca obisnuinta e mai puternica decat sentimentul.Si cele mai multe dntre noi, cred, ne complacem in astfel de relatii...Eu, una, n-am avut curajul sa ma rup atunci cand poate ca as fi avut un motiv foarte serios si m-ar bate Dumnezeu sa zic ca am un sot "rau", dimpotriva, cred ca e un tip de treaba ( asta la modul general )- si ca sa te citez pe tine "nu e violent, nu e betiv, n-avem probleme deosebite". E greu sa dai sfaturi nefiind direct implicata in relatie. Fiecare vede lucrurile din prisma lui de vedere, in functie de aspiratiile sale, de scara lui de valori. E foarte usor sa dai sfaturi de genul "lasa-l, fata, ca marfa se gaseste pe toate drumurile.." In viata reala nu e chiar asa...Cu timpul ( cel putin, eu sunt asa ) pretentiile cresc in alegerea unui partener de viata in sensul ca nu te mai multumesti, ca in adolescenta, cu putin...mai ales daca e si un copil la mijloc. Cel mai usor e sa renunti, sa pleci, sa zici "gata, s-a terminat, nu mai vreau", dar cel mai greu e sa mentii o casnicie. Sa divortezi, mi se pare, infinit mai usor... Mamica de [baietel] nazdravan Rares si [bebic] Mihnea Good things last forever.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ymcar, si daca respectiva se indragosteste de amant ? Elise, depinde cat curaj are respectiva. Daca e curajoasa, renunta si si cauta fericirea. Bine nteles, nu e sigur ca si o gaseste, dar macar a incercat. Ca pana la urma viata e atat de scurta ... ________________________________________ Daria & [zana] [url="http://www.webshots.com/user/giulia16"]GIULIA_(2004_08_16)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am o prietena care a fost in aceeasi situatie. Au luat o luna liber, nu s au vazut absolut deloc, s au gandit fiecare ce si cum sa faca mai bine ( ea a avut pe cineva, el a avut pe cineva dar si au dat seama ca NU asta vor desi asa parea) iar apoi s au regasit. Sunt impreuna si astazi, au trecut de atunci 5 ani. Don't throw with stones if you live in a glass house. corinadana mama Ralucai http://community.webshots.com/user/corinaraluca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai, in situatia asta amantul ar trebui sa fie un barbat de care sa se indragosteasca, pe care sa-l iubeasca, nu doar un nou partener de pat. Cauta ceea ce-i lipseste, adica o dragoste noua (din moment ce dragostea fata de sot a trecut). Intrebare: oare trece...iremediabil? Ar fi posibil sa-l iubeasca din nou pe sot? Daca nu, mai bine isi incheie frumos socotelile cu el, fara sa-l insele, divorteaza si isi cauta fericirea in alta parte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mamagiuliei
Ymcar, si daca respectiva se indragosteste de amant ? Elise, depinde cat curaj are respectiva. Daca e curajoasa, renunta si si cauta fericirea. Bine nteles, nu e sigur ca si o gaseste, dar macar a incercat. Ca pana la urma viata e atat de scurta ... ________________________________________ Daria & [zana] [url="http://www.webshots.com/user/giulia16"]GIULIA_(2004_08_16)[/url]
Pai... asta e si ideea, nu?! Isi traieste povestea de dragoste, revine pe linia de plutire si basta. Viata merge inainte, dar macar simte ca are pentru ce trai! My life smells acceptable
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa zicem ca isi cauta fericirea in alta parte , divorteaza , se indragosteste , se recasatoreste , iar peste cativa ani , poate .... va ajunge in aceiasi situatie ...nu va mai simti nimic pentru actualul sot.... pentru ca dragostea trece , ramane prietenia respectul ,samd. Poate va incerca si a treia oara si, dupa cativa ani va simti acelasi lucru... este o loterie . Nu exista certitudinea unei " indragosteli " pe viata. Si atunci ? Va zbura din floare in floare ? Ce se va alege de viata ei si a copilului ? Ce educatie va primi acest copil care , cu timpul , va deveni frustrat , vazand persoane diferite in rol de "tata". Poate ideal ar fi un amant ( depinde de femeie )sau un divort... sau cel mai bine ar fi o separare pentru o anumita perioada de timp ... vor vedea cum se vor simti , care va fi reactia copilului... Consider ca intr/o casatorie, copiii sunt cei mai importanti , ar trebui sa se faca in asa fel ca ei sa nu sufere si sa nu ramana cu anumite sechele , ei percep altfel lucrurile , cred ca totul se intampla din cauza lor , ca sunt vinovati ca tata si mama nu se mai inteleg, ca nu mai sunt iubiti si de aceea unul din parinti pleaca. Concret, un raspuns la intrebare nu pot sa dau....parerile sunt impartite , unii spun ca si ea are viata ei si trebuie traita , altii spun ca important este copilul si sufletul lui , cei cu mare credinta in Dumnezeu admit ideea ca ceea ce este lasat de D/zeu nu trebuie sa strice omul ...Fiecare alege ceea ce este mai bine , avand in vedere strict situatia din familia lui .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...