Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!


Veve

Recommended Posts

Bine ca a venit ROSWITA pe aici ca ne-a mai scos din letargie !! Fetelor ma bate gindul si pe mine sa-mi chem un medic acasa , cam tirziu ce-i drept , dar m-am cam saturat sa merg numai la renumiti , cei mai tari medici in jurul meu , dar si foarte scumpi si ocupati asa in cit multe le-am facut din carti dupa capu' meu din auzite , de pe forum , si am gresit uneori in alimentatia lui Dragos...si stiti ca de multe ori am avut probleme cu scaunele lui care nu erau cum trebuiau si cam multe pe zi ! Culcer [ la care merg mai des ca-l stie din prima clipa ] mi-a recomandat debridat , Stanciu care l-a vazut la spital cind au fost probleme mai mari - enterocolita , laringita , pentru scaune mi-a recomandat digestin , ca-i prematur si-l ajuta la digestie , dar nici unu [ nici dr la care-i inscris], nu m-a intrebat: mai femeie ce-i dai sa manince , hai sa eliminam cauza , ceva nu-i prieste copilului...nu ..ei sunt foarte ocupati...asa ca am inceput eu usor , usor , sa-i scot din alimentatie cite una cite alta. Asadar , am scos laptele Dorna cu care-i faceam brinza , si cerealele , am scos iaurturile danonino , am scos smintina , nu-i mai dau banana una intreaga ci mai putin si cu mar , am scos ceaiul granulat de la milupa , si ii fac eu de anason , chimen , menta , am scos laptele humana 3 ca-i cu fructe si ii dau nestle junior [ Dragos face un an si 4 luni peste 2 zile- multumim de urari[:D]]...acum vad ca-i bine cu scaunele , toate astea le-am scos ascultind sfaturile altui pediatru , care ma bate gindu' sa-l chem acasa ca nu-i nici scump , si face si vaccinuri la domiciliu , si poti sa-l intrebi orice...iar la Culcer din cind in cind pentru o analiza ceva , ca-i destul de scumpa si aglomerata.Iar pentru Roswita , caldurica la burtica lui bebe - scutecel incalzit cu fierul dar nu pe piele, iar pe dragos la colici l-a mai ajutat debridatul - regleaza scaunele- , ca eu cred ca mai are colici Cristian. Va pupam pe toti !!! lidia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Lidia [flo]. Stii ceva? Eu cred ca Dragos nu mai e prematur[:D]!!! A fost mai demult. Cred ca sistemul lui digestiv s-a maturizat de ceva vreme. Si ma indoiesc ca are intolerante... cred ca e mai sensibil si de aia avea scaune proaste. Si la Victor am pus o vreme pe seeama prematuritatii varsaturile pana cand am aflat ca si eu desi nascuta la termen am varsat pana pe la 3 ani... Si eu am renuntat la a merge des la Culcer,ca ma innebunea statu' la coada.. si contactul cu copiii raciti mai ales cand Victor era mititel. Altel toata stima pt ea. Si io am o doctorita care vine acasa si sunt multumita de ea. Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004) Succes si s-auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicilor.In primul rand Lidia ,"LA MULTI ANI!" pentru Dragos[cheers][cheers][cheers],sa creasca mare,sa fie sanatos si sa va bucurati de el.Multumesc inca o data pt sfaturi si pentru primire.Asa cred si eu ca Cristian inca mai ara colici,si aseara a mai avut o criza micuta,dar a trecut.Speram ca o sa scapam definitiv de colici pe la trei luni,mai avem putin.Ne mai chinuim cu nasucul dar in rest suntem bine.Am citit prin carti,dar vreau totusi sa va intreb pe voi(care aveti experienta mai multa decat mine)la cate luni pot sa incep sa folosesc caruciorul sport,cel la care se regleaza spatarul,nu cel simplu?Eu stau cu soacra[bang][bang]si nu prea am parte nici de ajutor si nici de sfaturi.Nu ca mi-ar fii drag de ea dar un sfat(chiar daca nu-l urmezi)nu strica niciodata.Va las acum,am putina treaba [spala].Am sa revin putin mai tarziu.Pa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roswita, noi i-am ridicat caruciorul lui serban abia dupa ce s-a ridicat singur in fundulet. am incercat si inainte dar aluneca mereu pe spate! lidia, si serban a avut o iritatie a pielii care a disparut cand i-am scos iaurtul danone din alimentatie. am vazut pe aici pe forum ca multe mame se grabesc sa-i dea copilului de toate, de parca n-ar avea o viata intreaga sa manance ce le pofteste inima. mai bine mai putine si sa fie el sanatos decat toate felurile cand sunt prea mici. mai bine ca ii scoti ce crezi tu ca nu ii prieste decat sa o duci la nesfarsit cu problema scaunului. oricum cred si eu ca ana maria, ca dragos nu mai e de mult prematur, ci un baietel mare care merge, se tunde la ciufolici si face la olita!! madalina http://pg.photos.yahoo.com/ph/madalina_dumitr/album?.dir=e08e&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cezara, am promis ca scriu cum a luat Vlad in greutate: - nastere: 2250; a scazut pana la 2060; - 1 luna = 2935; - 2 luni = 4090; - 3 luni = 5090; - 4 luni = 5815; - 5 luni = 6355; - 6 luni = 6910; - 7 = 7170; - 8 = 7815; - 9 = 8345; - 10 = 8500; - 11 = 9110; - 12 luni = 9430. Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are! [loveyou] Cristina & [baietel] Vlad [copil](23 septembrie 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamici de esente mici![flo][flo][flo] Daria e bine si creste ca din apa. Ea s-a nascut cu 2.000 gr si 44 cm la 1 luna = 3.210 gr si 50 cm la 2 luni = 4.350 gr si 55 cm Eu zic ca a recuperat foarte bine, voi ce ziceti? Ne mai chinuie si pe noi colicii dar mai rar acum.....cam 1 zi la fiecare 3 zile o mai apuca. Pupici Irda si bebe Daria 13 iulie 2005 http://community.webshots.com/user/irdaria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Madalina.Am vazut pozele cu Serban.Sa-ti traiasca este asa de frumos.Am incercat sa-mi fac si eu album de poze cu cele pe care le am in calculator pana in prezent,mai trebuie sa le descarc pe cele de la botez.Am facut albumul pe adresa de yahoo dar nu stiu cum sa le postez aici sa-l vedeti si voi pe grasutul meu.Adresa este http://photos.yahoo.com/mroswita Nu stiu daca doar scriid aici adresa le puteti vedea.Daca nu se pot vedea asa spune-mi si mie te rog cum sa fac.Merci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roswita am vazut pzele tale, sunt mortale. Sa-ti traiasca minunea si sa creasca mare si sanatos!! Chiar m-a apucat nostalgia dupa perioada asta... cand bebe era mic si statea in brate.... Avem si noi ceva poze: http://photos.yahoo.com/preoteasaanita Copiez si eu din agenda cum a crescut Victor pana acum nastere 1,840 (scazut la 1,700) 1 luna 2 500 2 luni 3 700 3 luni 4 500 4 luni 5 400 5 luni 5 800 6 luni 6 300 7 luni 6 650 8 luni 7 250 9 luni 7 900 Iar in lungime nu pot sa spun pe luni dar a fost cam asa nastere 42 cm 2 luni 50 cm 4 luni 58,5 cm 6 luni 63,5 cm 9 luni 70,5 (masurata de mine acasa) Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004) Succes si s-auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...