Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

dupa cat timp..in pat?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by flaviutza Nora draga eu doar v-am raspuns.mi-am argumentat afirmatiile. si iti trebe muuulte posturi cand tu esti una si restul 15. [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Pai si nu-ti spune nimic, asta? Cind 15 iti argumenteaza, poate e cazul sa incepi sa vezi si altfel lucrurile. Spui ca nu esti "matura", ca speri ca vei fi totusi peste 15 ani dar ca ai niste principii solide, intre timp. Eu nu sint prea sigura ca daca as avea 20 de ani as cere sfaturi de la cineva aproape la fel de tinar ca mine sau, poate as face-o doar asa ...de dragul discutiei, intr-o seara. Cu privire la asteptat, pot sa-ti spun doar ca nu exista reguli in acest sens. Depinde de fiecare. Dar, daca m-as trezi ca-mi pun intrebari (sau le pun altora) cu privire la cit sa mai astept pina sa fac dragoste cu toata pasiunea cu cel pe care se presupune ca-l iubesc, mi-ar fi clar: de fapt, nu-l iubesc sau il iubesc dar am o temere in ce priveste relatia noastra de dupa sex( ceea ce pentru mine e echivalent cu "trebuie sa ne luam la revedere") fiindca ii stabilesc din start un traseu de esec bazat pe perioada de asteptare prea scurta. Se intelege, vorbim de sexul acela din dragoste, nu de cel de-o seara pe care nu stiu de ce lumea il trateaza cu asa mare dispret[:D] si unde lucrurile stau "putin" altfel. Fetelor, nu mai credeti chiar tot ce scrie in Cosmopolitan.[:D]. Eu nu vad cum sa fiu indragostita de cineva, sa ne sarutam ca nebunii, sa intram in frumoasa betie a amorului, sa ne pipaim prin cluburi si cind sa atinga el a 3-a baza [:D] ( cum ar spune niste americani), eu sa-i zic: "stii ce? ia sa mai asteptam..., vad ca nu ma respecti suficient, crezi ca sint vreo din-aia?" Pai daca n-am de gind s-o fac, pai atunci nu-l las sa ma atinga, ridic un zid pina in tavan si astept sa ma respecte intii. Si inca ceva, flaviutza, sa stii ca relatiile nu se rup neparat din cauza ca nu ai asteptat cit trebuia ( exista exemple de relatii reusite pe termen lung, cu sex din prima seara) ci din cauza ca unii nu au ales ce trebuie din alte puncte de vedere (unele referitoare la caracter) sau nu au stiut sa valorifice ce-au obtinut din prima seara de dragoste (ultima de razboi[;)]). http://www.youtube.com/watch?v=hWzrr__wYMQ
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 297
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by Elise Oricum, n-am intilnit in toata viata mea 50 de barbati care sa-mi placa, iar daca nu-mi placeau cum sa-i sarut, de ce sa stau la povesti si de ce sa imi pierd timpul analizind "ce mi-ar fi oferit". Ce poate sa iti "ofere" un barbat in afara de posibilitatea de a-l iubi si peste 30 de ani in pofida defectelor lui? Iar asta nu descoperi daca te plimbi de mina cu un gica care iti e indiferent, doar il scanezi ca grupa sociala. In rest, case si mashini puteam si pot sa fac si singura, tx. Am fost indragostita de citeva ori lulea, de putine ori dupa criteriile tale, si atunci nu mi-am pus problema sa nu ma impiedic, iar in rest aveam oricum alte preocupari. Si precum vezi am borcanele aranjate in pofida faptului ca nu mi-am investit cei mai frumosi ani in a stabili cu cine sa ma marit io si cum sa ma feresc de tzepe. Poate sint eu prea radicala, dar consider ca trebuie sa privesti in interiorul tau, nu in exterior, cind vrei sa-ti confirmi alegerea. Nimic din trecut sau din experienta altora nu o poate justifica, numai intensitatea sentimentelor pentru acela - fie ca e primul sau al 50-lea, alte garantii n-ai. Elise & BBLisa
[flo] Bravo. M-ai scutit de omorarea catorva neuroni din propriul creier ca sa exprim in cuvinte ce gandesc. Ca raspuns la intrebarea initiala, desi lucrurile s-au lamurit pe frontul respectiv, parerea mea e ca fata nu a vrut un sondaj de opinii, ci a vrut doar sa faca ceva conversatie cu o prietena pe care o considera apropiata si de incredere. Si eventual sa obtina un sfat de la cineva care parea mai trecut prin viata, dar suficient de tanar incat sa poata fie pe aceeasi lungime de unda. Flaviutza, sondajul cred ca l-ai facut mai mult pentru tine personal, nu pentru ea. Ca sa verifici daca si altii sunt de acord cu ce sfat i-ai dat tu. Iti sustii cu mare putere convingerile, ca si pe alte topicuri pe care te-am citit si nu-ti pot spune decat atat: esti tanara si bataioasa. Incearca sa accepti ca si altii au dreptul la gandurile lor si parerile lor, chiar daca esti la varsta la care crezi ca le stii pe toate! Cat despre o femeie tanara, face sex cand simte ca este pregatita, nimeni din afara (fie si ruda apropiata) nu va simti in locul ei acel moment. Intrebarile de genul celei puse de verisoara ta fac parte din categoria "antrenament" in vederea clipei in care nu se va mai intreba ci se va baza daor pe senzatii si sentimente. Informatia se inmagazineaza pana atunci si se sedimenteaza, iar cand se coace suficient, femeia este deja mai deschisa lumii senzatiilor, nu se mai concentreaza atat de mult pe partea rationala, ori pe dileme gen "e bine/nu e bine ce fac". Si o face atunci si cu acel barbat fata de care simte asta, nu cand farmecul sentimentelor si energia sexuala acumulata s-au dus deja de mult! Gandacel [gravi] 38+ si Bogdanel (14.11.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"te mira? da, intre 16-21 ani am cunoscut la stadiul de relatii cat de cat (adik sa ma plimb vreo doua saptamani si eventual niste kissuri acolo un numar aproximativ 50. hai ca nu i-am numarat, aproximativ e cuvantul potrivit . ) asa mi-a placut mie. sa cunosc oameni. baieti,barbati daca vrei. i am a bich?? e frumos sa iesi azi cu unul, maine cu altul , sa intelegi oamenii si sa capeti experienta. sa te distrezi daca vrei.io-te ca n-am simtit impulsul de care vorbesti tu.ce trebuia sa-l simt? nu te stiam in stare sa jignesti in asa hal Elise..nu-s ce posibilitati erau pe vremea lu nenea ceasca de distractie si de cunoscut oameni si de iesit din casa in alta parte decat la un cico insa iti pot spune ca acusi sunt destule . depinde de gusturi. un bar murdar sau o expozitie de arta. daca mai arati si bine ai toate sansele sa ti se ofere nu 50 de ocazii ci 100 in cativa ani." Draga mea - ceea ce am cunoscut intre 16-20 de ani este egal cu zero in materie de iubire, pasiune etc. Da atunci au fost primul sarut, tinutul de mana, primele pipaieli (astea asa ca ai inclus si 20 de ani), dar toate astea au tinut mai mult de procesul de maturizare a adolescentei ce eram, in nici un caz nu au contribuit prea mult in cunoasterea partenerului, de altfel niste pusti cu totii, sau mai bine zis a experientei unei relatii de cuplu adevarate. In plus cu riscul de a te simti jignita asa cum te-ai simtit si la cele scrise de Elise - Te-a cam preocupat aspectul. [:D] Mie pentru perioada mentionata imi ajung degetele de la maini ca sa numar. Si crede-ma sunt destul de aratoasa si eu chiar si acum cand am trecut de 30 de ani. Unu la mana insa mai aveam parca si alte preocupari- in plus timiditatea si stangacia specifica varstei atat din partea mea cat si de partea masculina a pus ceva bariere. Mai degraba ieseam in grup la distractii, decat in 2 ca era plictisitor, in mai multi prindeam cu totii parca mai mult curaj si era mai fun "daca faceam cum spuneti voi, ma limitam la 3-4-5 relatii.primul care mi se parea mai de doamne ajuta o lalaiam asa ceva vreme,cu sex cu tot crezand ca-l iubesc, pana la urmatorul. si nu stiam mai nimic.nu m-as fi multumit cu atat. sincer." Ma intreb cu ce anume m-ar fi ajutat sa ies cu 50 la cico ([|)] ce plictiseala) in loc sa ma opresc la unul care mi-a placut cu adevarat sa las pasiunea sa navaleasca si sa trec la urmatorul nivel "si n-as mai fi stiut mai nimic.nu m-as fi multumit cu atat. sincer" Wow!!!! intr-adevar ai dreptate dar e exact invers - intr-adevar nu stiai nimc inafara de cico, si te-ai multumit doar cu atat. Sincer! "si ca sa te mir si mai mult iti spun ca in tot timpul asta eram indragostita lulea si d-a binelea de unu singur. pe care il stiu de cand ma stiu si care m-a crescut daca vrei sa-i spui asa.si sa te mai mir oleaca acusi in momentu' asta vorbesc cu el pe mess despre pisica lui birmaneza care-i bolnava,creca se duce ca are vreo 12 ani.si exact de aia bantui eu acum (si) p-aici la ora asta in loc sa dorm." Sa inteleg ca omul asta este altul decat sotul tau? "asta nu m-a impedicat sa mai experimentez pe langa. de la rokerul pletos moda anilor 90 pana la tipul cu bani gramada insurat si cunoscut in Tm, in Discoland.cu ala am iesit la un suc,o data ca sa vad ce-mi poate oferi(nu material) si ce vrea. ah,da..si daca am simtit ceva special pt vreunul...am asteptat sa vad care-i treaba. cei mai multi nu m-au asteptat ei pe mine(sa zbor prin asternut) . primul,ala cu matza l-am asteptat io pe el pana a scapat de frica c-o sa-l kilareasca tata. iar barbatu-miu cand am dat de el m-a lesinat cu totul si din prima. si m-a asteptat el pe mine vreo 5 luni. si probabil ca s-a razbunat in felul lui,ca m-a lasat gravida (nu mai conteaza care cum nu s-a protejat suficient ) . restu-i istorie. una frumoasa." Aha. Aici ai pus punctul pe i deci cand intr-adevar si cu adevarat te-ai indragostit de ti-a fugit pamantul de sub tine, n-ai mai stiut de nimeni si de nimic, si-ai uitat de gura lumii si-ai facut precum ai simtit! FOARTE BINE! BRAVO! Din pacate insa se pare ca ai uitat exact de ceea ce-ti spuneam prezervativul si pilula. Si te-ai trezit maritata si cu copil. (desi el te-a asteptat 5 luni). Ceea ce in sine n-ar trebui sa fie un lucru grav - dar din postarile tale, care au culminat cu acest mesaj si-mi cer scuze daca am gresit, reiese ca iti pare rau si ca tu consideri desi nu fatis, ca ai gresit si te-ai aruncat cu capul inainte (poate-l regreti pe domnul cu birmaneza, nu stiu zic si eu - e presupunerea mea, poate gresesc si-atunci imi cer scuze). Si stau si ma intreb acum la ce ti-a folosit ca ai iesit cu 50 la cico mai intai? Nu era mai bine sa incerci sa iesi cu el si sa ramai cu acest unul sg. pe care spui ca il iubeai in loc de cei 50 de umplutura? Nu ai fi capatat experienta in de-alde iubitul si cand ti-a fugit pamantul de sub picioare ulterior ai fi stiut sa gestionezi povestea mai bine? Si totusi tu spui ca asta-i realitatea ta una frumoasa si norocoasa atunci nu-mi explic - de ce n-ar putea si verisoara ta la fel sa traiasca pasiunea, si daca ramane gravida si dupa aia se marita ce e rau? Ea n-ar putea avea o realitate la fel de frumoasa si norocoasa ca si tine? In schimb tu sufli si-n iaurtul altora sa nu care cumva sa pateasca asa un "noroc" ca tine??? Nu stiu, dar ceva e putred in toata chestia asta - in sufletul tau e o contradictie care se vede si aici in scris. Nu stiu unde, prin ce post adresat mie personal cu iz la fel de jignitor spuneai ca ma umflu in pene..ceva de genul asta. n-o fac. asta e realitatea. aia a mea. una frumoasa,construita de mine. spune-i noroc. Da asta a fost un post adresat tie personal,- dar nu cu intentia de a te jigni! ci cu aceea de ati arata cum se vad lucrurile de la exterior. Realitatea este alta - ceea ce propovaduiesti tu aici este cu adevarat "realitatea aia a ta...constituita de tine" caci pana la urma fiecare isi construieste singur "realitatea" iar la 20 de ani deja se presupune ca stii sa judeci si singur ca daca nu stii un sat intreg de babe nu va fi in stare s-o faca pentru tine, caci doar tu singur o poti face. Asa incat nu fii "baba" lasa fata sa traiasca pe picioarele ei. Pana la urma vorba ceea "din greseli invatam!" dar din ale noastre nu ale altora. "vrei sa te jignesc si eu? nu pot s-o fac.ca nu sunt femeia anormala din postul tau,aia care se uita la primul de pe strada. sincer . chiar nu pot. acum 5 minute ti-am citit jurnalele (blogul) si mi-ai placut. kit ca nu-mi place modul tau de a intelege ca exist si eu care gandesc asa." Eu inteleg ca existi si tu cea care gandeste asa si dupa acest post inteleg si de ce gandesti asa ceea ce incercam noi sa-ti explicam este ca NOI MAJORITATEA gandim altfel! Cu bine si sincer desi stiu ca nu-ti va place ce am scris nu am vrut sa te jignesc cu nimic, doar am vrut sa-ti arat ce am inteles eu din tot acest mesaj.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miramar, si eu sint convinsa ca exista o parte foarte trista a povestii, altfel nu cred ca vreo femeie (o femeie de 25 de ani chiar !!) insista pe faptul ca "ea la viata ei a avut peste 50 de pretendenti pentru ca a fost frumoasa (logic, nu? [:D]) , dar i-a ales cu atentie si uite ce bine a cules". Nu stiu...cind esti fericit chiar nu prea-ti vine sa te gratulezi singur si sa te impui ca exemplu personal impotriva a 15 oameni care te combat. In cel mai bun caz zici "nah, am avut noroc." CInd reiei istoria strategiilor si simti nevoia sa le analizezi ca proces decizional, si sa le aperi cu ardoare ... e ceva. Da' nu stiu daca e bine sa insistam, nu prea poti sa dai buzna in sufletul omului, fiecare si le stie pe ale lui. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miramar, si mie imi ajung degetele de la o singura mana pentru perioada 16-20 de ani ca sa numar baietii cu care am flirtrat[;)]! Mai mult, cred ca a fost doar unul[:D]. Si citeam mult, vedeam filme la cinema, ma intalneam cu gasca, invatm pentru admiterea la facultate, aveam conversatii nesfarsite cu sora mea si cu prietena mea cea mai buna, ma pupiceam cu iubitul d-atunci si ma simteam iubita iar el ma vedea cea mai frumoasa fata din lume... 16-20 de ani, ce frumos e sa fii adolescent[il]. Flaviuta, eu nu inteleg de ce te straduiesti atata sa convingi ca le stii pe toate, ca le ai pe toate... mai usurel, zau. Ca incepi sa ma faci sa cred ca ar putea fi taman invers[:D]. Nora[hia]cu Andrei (20aprilie'99) si Victor (12iulie'01)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga flaziutza, inteleg ca ai o fetitza? asta daca nu ma insel. ei bine i/a gandeste/te tu pe viitor la sfaturile pe care le dai acum! cand fiica ta va avea 16/20 de ani. ai fi multumita sa acumuleze... numarul magic 50? eu zic sa mai gandim si cu sufletul nu numai cu...hormonii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flaviutza, fiecare om are standardele lui. Daca toata lumea a coborat stacheta cand vine vorba de relatii nu inseamna ca trebuie sa o cobori si tu. Am citit toate postarile si crede-ma ca tu esti cea matura.[flo] Gloria si Eva (22 dec. 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/gloriasava/album?.dir=da42re2&urlhint=actn,cp%3as,9%3af,0%3asdir,Paste+2006%3addir,Pasti+2006"] Pasti 2006 [/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/gloriasava/album/576460762381480962"]Craciun 2006[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by filofteia quote: -------------------------------------------------------------------------------- hai mai filofteia....12 ani si tot mai gasesti pozitii noi....se intimpla rar? -------------------------------------------------------------------------------- Guestus esti invidios? -------------------------------------------------------------------------------- filofteia...ori sotu uita ce a facut ieri ori cum naiba in 12 ani tot mai gasesti ceva nou?
Sotu nu uita ca am avut grija sa-l iau cu cativa ani mai tanar. [:D] Secretul consta in faptul ca abia acum avem destula incredere unul in altul ca sa ne facem si fanteziile. Nu mai continui ca devin vulgara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by filofteia
quote:
quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by filofteia quote: -------------------------------------------------------------------------------- hai mai filofteia....12 ani si tot mai gasesti pozitii noi....se intimpla rar? -------------------------------------------------------------------------------- Guestus esti invidios? -------------------------------------------------------------------------------- filofteia...ori sotu uita ce a facut ieri ori cum naiba in 12 ani tot mai gasesti ceva nou?
Sotu nu uita ca am avut grija sa-l iau cu cativa ani mai tanar. [:D] Secretul consta in faptul ca abia acum avem destula incredere unul in altul ca sa ne facem si fanteziile. Nu mai continui ca devin vulgara.
UUUUU.... Cool [cool] Deci numele tau n-are nici o legatura cu cele sfinte, sa-nteleg [:D] Elle_seb May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...