Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Masa de seara in familie ?


Recommended Posts

Buna tuturor, Mentionez din start ca sint in Canada si ca realitatea celor de aici face ca nu sint acasa inaintea orei 18h15. Asa e aici ! Cind ajung acasa, caut sa prepar ceva de mincare si sint capabila sa servesc masa de seara la ora 19h00 sau maxim 19h15 ceea ce mi se pare rezonabil. Insa...nu copilului meu nici sotului meu. Imediat cum ajung cu copilul acasa la 18h15, se arunca pe frigider si maninca vrute si nevrute. Degeaba ii spun sa astepte putin ca prepar ceva, la cei 4 ani ai lui nu intelege. Sotul vine la 18h40 acasa, mincarea inca nu e gata si tabara si el pe frigider. Pina ce e masa gata, iata ca de vreo doi ani incoace numai singura maninc. Defapt lipsa de mese de seara comune in familie a jucat destul de mult in decizia de a divorta. Normal ca ma organizez si fac si portii mai mari pentru a avea pentru 2-3 zile. Insa fiul meu nu maninca mincare gatita care sta in frigider si nici eu nu ma omor. Prefer sa investesc o ora zilnic pentru a oferi familiei o masa de seara rezonabila si proaspata. Numai ca nu am cu cine... Sotul spune ca nu se poate convinge un copil mic sa astepte o ora pentru masa de seara, ca si el ca adult are dificultati sa astepte. Ideea ar fi sa rontaie ceva (legume crude eventual) pina ce termin sa fac de mincare, insa nu, ei maninca pina nu le mai este foame. Asta ma face sa ma simt [bang] si buna de nimic, asa cum aproape zilnic mi se spune. Doresc opiniile voastre, insa nu a celor care au mama sau soacra care le face de mincare, nici a celor care nu lucreaza. Vreau opinii de la oameni care nu sint acasa inaintea orelor 18h !! Adica mai degraba oameni din SUA sau Canada... Sint disperata, asadar cer scuze pentru ton si eventualele greseli de exprimare. Adina si [copil] Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga Adina, Te inteleg foarte bine pentru ca si la noi e asa, desi suntem numai doi. O solutie ar fii sa convoci familia la o sedinta si sa vorbesti deschis cu ei, sa le spui ca te deranjeaza ce se intampla si sa faca un efort sa te inteleaga. Ar trebui sa le ceri sa te ajute la pregatirea mesei, fiecare cu ce poate si in felul asta s-ar termina mai repede (trebuie sa fiti o echipa, nu?). In acelasi timp, ai putea sa faci in asa fel ca la ora 17pm sa aiba un mic snack cu ei sa le mai taie din foame. Totul tine de obisnuita, cred eu...iti doresc sa fii destul de puternica sa poti schimba situatia asta neplacuta. Silvia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hm! Al meu sot sta nemancat trei zile daca nu-s cu el la cina. Sincer, cand lucrez pana la 8pm mai bine asteapta flamand sa ajung acasa sa mancam impreuna; asta probabil si ca din prima zi asa l-am obisnuit: dimineata si la amiaza fiecare pe unde apuca: la tv, in buc., afara, la serviciu, dar seara mancam impreuna; i-am zis cand ne-am cunoscut ca mama avea o vorba: "cine mananca singur- moare singur" si eu nu vreau sa mor singura. Stiu ca poate suna aiurea ce spun eu aici, dar de atunci nu mananc singura. Chiar daca eu mai 'rontai' cate ceva singura si dupa masa de seara (un snack, o supa, orice-o fi), cina e impreuna si chiar si cand rontai, el sta cu mine, pana termin de mancat, chiar daca pica din fund de somn! Si daca gatesc si e prea obosit sa manance (se mai intampla si de-astea) isi cere un milion de scuze, ca zice ca el intelege ca mi-a luat efort sa gatesc ptr. el si el nu mananca... Dar stii ce se spune: copiii si barbatii: cum ii educi, asa ii ai. Asa ca, pune mana si fa-i educatie! Vorbeste cu el, spune-i ca te deranjeaza mult! _____________________________________________ Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi e invers, sotul meu e cu formalitatile si cu mancatul la ore fixe si stat cu totii la masa, si eu sunt cu mancatul la TV, la laptop, cu ziarul sau cartea pe langa farfurie. Dar seara ne asezam cu totii la masa, si mie mi se pare esential pt. familie. Si nici eu nu o las pe fi-mea de 4 ani sa rontaie inainte ca sa-si strice pofta, ca nu moare de foame. E important sa manance, dar totodata sa si respecte un orar si niste reguli. Asa ar fi copilul meu toata ziua pe frigider, la rontait. Si nu mi se pare normal, nu vreau sa ajunga ca mine, sa-i placa sa manance singura - citind. Fimea (tot 4 ani) stie ca nu e politicos sa manance decat odata cu ceilalti, astfel incat si daca moare de foame sta cu mancarea in fata pe farfurie la masa si nu se atinge de ea...pana nu termin eu de aranjat sa ne asezam toti. Dar asta numai seara si cateodata dimineata. Noi aprindem si lumanari cateodata la masa, tam-nesam, juste pour le fun. Ai putea si tu sa incerci asta....sa decorezi masa, sa ascunzi bunatatile si sa le pui in ultimul mom. pe masa ca sa atraga, etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi se intelege de la sine ca mancam impreuna masa de seara, am hotarat asta de multa vreme si fetita stie si ea si asteapta aceste intalniri de familie. Ca nu e vorba doar de mancarea pe care o bagam in noi, ci de faptul ca avem ocazia sa fim impreuna. E drept ca eu acum nu lucrez, dar si cand lucram aveam aceeasi regula si de obicei eu eram cea care ajungea acasa mai tarziu. Atunci sotul pregatea masa, eu oricum veneam terminata de oboseala si nu mai aveam putere de nimic. Acum fetita oricum trebuie sa astepte ca sotul sa vina acasa, ea ajunge mai repede de la gradinita. Insa intotdeauna ea are o gustare si poate sa reziste pana ajunge sotul acasa. Si pentru ca avem si un bebe mic prefer sa gatesc pentru vreo 2-3 zile, insa mai sunt si zile in care pregatesc cina doar pentru seara respectiva. Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de ungureaa
. Defapt lipsa de mese de seara comune in familie a jucat destul de mult in decizia de a divorta. Sint disperata, asadar cer scuze pentru ton si eventualele greseli de exprimare. Adina si [copil] Gabriel
Indiferent unde ai locui in lume, asta nu e un motiv de divort si nici de a dispera. [url="http://community.webshots.com/user/ubi19"]Razvan(07 martie 2004)[/url][testoasa] si mami[vampa] Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta ma face sa ma simt si buna de nimic, asa cum aproape zilnic mi se spune. Mie fraza asta mi se pare esentiala! E clar ca sunt probleme de comunicare in familie, e clar ca s-a stricat ceva acolo si asta nu tzine numai de masa de seara! Eu [cafea] si Raducu [greutati] (22.04.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor, Din pacate nu numai in Canada si in SUA se lucreaza, aceste obiceiuri au fost importate si la noi, asa ca eu ajung acasa pe la 19.00. Si nu mananc mancare gatita ieri, mancarea proaspata mi se pare mult mai buna....dar daca sotul ajunge inaintea mea, il implic la pus masa, turnat ceva de baut. Si dupa ce nu ne vedem toata ziua macar masa de seara sa o luam impreuna. Nu ai incercat sa-l implici pe copilas la pus servetele sau mici treburi pe care poate sa le faca, asa incat sa se simta util? Si sotul meu manca inainte de masa, dar acum ii spun de cum ajunge acasa: azi am pregatit mancarea ta preferata, la el sunt cartofi prajiti cu carnati - sigur ca asta gatesc foarte rar, ca nu e sanatos, da stie ca oricum va fi ceva bun si daca e cazul asteapta un pic. cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Defapt lipsa de mese de seara comune in familie a jucat destul de mult in decizia de a divorta.
Sigur exista motive mult mai grave decat asta.
quote:
Asta ma face sa ma simt si buna de nimic, asa cum aproape zilnic mi se spune.
Iar fraza asta arata ca esti undeva la limita. Noi nu venim foarte tarziu seara, dar nu luam masa in familie seara pentru ca avem programe diferite... Adica : - sotul vine ori acasa in jurul orei 16 si mananca, apoi mai manaca pe la ora 20. Ori vine dupa ora 20 si manaca. - eu ajung pe la 17-18 si mananc ultima masa pe ziua respectiva. - copilul mananca de pranz la ora 14 si apoi de seara la ora 18. Inainte de culcare mai manaca un fruct sau compot. Dupa cum vezi cam greu sa ne adunam toti. Asa ca mancam impreuna numai in weekenduri. Si nu ne-am facut procese de constiinta din cauza asta niciodata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa fie in familie. am eu un fix pe orele de masa. si micul dejun si cina se iau in familie. micul dejun la ora 8 juma cina tot la 8 juma noua. cand vine sotul de la munca papa rapid ceva (adik pe la 19) iar cand venim noi de afara pe la 8,30 luam cina. mai mult din considerente de..copil. are mese fixe si n-am de gand sa ne vada unu in dormitor cu snaksu in mana unu cu sandwich-ul in living. [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...