Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Masa de seara in familie ?


Recommended Posts

Mie problema imi pare exagerata. Ok, e frumos sa mancam toti impreuna, si mie imi place sa mananc cu sotul, dar nici sa fac un capat de tara daca lui i-e foame mai devreme si mananca fara mine nu mi se pare normal! Nu in asta consta o casnicie si o viata buna de familie. Mai degraba as cauta buba la partea cu "buna de nimic, asa cum aproape zilnic mi se spune".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Noi nu locuim in Canada, dar avem amindoi un program incarcat si rar ajungem acasa iniante de ora 19.00. In general ajungem intre 18.30 - 19.30 si nu neaprat impreuna. Indiferent care ajunge primul se apuca de pregatit masa. Sau daca este obosit asteapta si facem impreuna. In schimb nu stiu daca ar fi chiar un capa de tara daca ar minca intr-o zi la 17.00, in cazul in care ar veni flamind. Vezi ca problemele voastre sa nu aiba alta sursa, asa cum spuneau si fetele. Cred ca ar fi o solutie sa-i implici in pregatirea si aranjarea mesei. Sanatate si liniste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica sa inteleg ca nu poate astepta inca 20-30 min ca sa puteti manca impreuna?? Sugereaza-i sa foloseasca spre casa un drum mai sinuos, si in acest fel, reuseste sa ajunga acasa fix atunci cand e masa gata! Sau da-i o listuta cu ce are de cumparat in drum spre casa si trimite-l la diferite marketuri, care nu-i sunt chiar atat de familiare, sa caute printre rafturi fix ceea ce ai solicitat. Si uite-asa ajunge sa renunte la a tabara pe frigider. Cu copilul, la 4 ani...hmmmmm, cum sa nu se poata stabili inca niste reguli? Inteleg ca ii este foame, dar ii dai sa pape un mar si gata! In felul asta ii dai ocupatie pentru urmatoarele 15-20 min... (fii-mea roade cate o ora la un mar) apoi il asteptati pe tati, il pui sa se mai uite pe geam sa vada daca apare, sa-ti dea de stire, sau sa faca tot felul de mici activitati colaterale... Liliana& [comoara] Andra-Maria Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sincer, nu cred ca vrei sa divortezi doar pt ca sotul tau nu mananca impreuna cu tine seara. ar fi o tampenie. nu stiu de ce pui asa mare accent pe masa in familie. daca nu se poate, nu se poate si gata. si ce daca mananci singura? nu e o problema asa de grava. faceti si voi o masa in familie la pranz duminica si cu diferite ocazii, de sarbatori etc.
Ramonika [amoras] si pisicile [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=/88c5"]Vladutz[/url][pis] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=1b96&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/my_photos"]Bubulina[/url][pis] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=/62de"]Maritza[/url][pis] [url="http://new.photos.yahoo.com/fram11/album/576460762322546381"]Fulgushor[/url][pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze dar cred ca exagerezi putin....inteleg ca e frumos sa stea lumea la masa aliniata, cu servetel pe genunchi si sa manince...da' daca nu merge....poate ar fi mai bun un compromis....nu stiu exact care e situatia ta dar stiu ca o relatie e bazata pe compromisuri....o idee ar fi sa-i dai copilului sa manince separat si apoi voi doi sa mincati in liniste....bineinteles ca pt asta trebe sa vorbesti cu sotul dar adevarul probabil ca e undeva la mijloc....nu stiu... La noi, primul care ajunge acasa la da copiilor sa manince si noi mincam mai pe seara o salata...dar nu avem masa fixa seara asa cum e obiceiul pe aici...in seara asta poa sa fie o salata....miine poate niste fructe cu iaurt, sau capsuni cu un pahar de vin alb [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, mie mi se pare f important sa mancam impreuna. Intr-o jumate de ora nu moare nimeni de foame! Nu e motiv de divort, dar nici pt ei nu e un efort chiar atat de mare sa astepti o jumate de ora ca sa te asezi la masa, masa pe care ti-o pregateste altul, gatita zilnic!!! Si faptul ca mancam toti la masa in acelasi timp nu inseamna ca dureaza 3 ore in fiecare seara. Noi nu stam mai mult de jumate de ora (in general de la 7jum la 8). La noi in casa copii nu se servesc singuri din frigider (in sensul fara sa ne spuna inainte) De fapt nu se manaca nimic in afara orelor de masa, cand mancam ne asezam la masa si nu se sculam de 1000 de ori. Daca in timpul mesei vor ceva anume din frigider se pot duce sa-l ia singuri, dar ne anunta inainte. De ex cand copii gusta la 4 jumate manca biscuitele sau ce au de mancat la masa. Copilul tau nu are gustare dupa-amiaza? Ce sunt eu curioasa este ce anume manca ei cand vin acasa avand in vedere ca nu gatesc si nu manca mancarea de ieri? Masa lor de seara consta in mezeluri, branza sau ce? Mama Zmeilor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici in Romania nu se ajunge acasa prea devreme [:D] eu una ajung in jur de 19-19.30. Iar masa de seara e de fapt mai mult..un pranz. Cristi (care are 4 ani) uneori nu are rabdare (depinde daca ii e foame... uneori mai scapa in niste snacks-uri cand merge in parc cu tati). Si cere "vreau sandwich-uri"..si daca nu ii dau deschide frigiderul si musca din roata de cascaval [bang] Eu in general gatesc mai mult duminica si atunci in timpul saptamanii doar incalzesc mancarea. Cand se termina, mancam ceva "rapid", de obicei nu dureaza mai mult de 30 de minute prepararea. Incearca totusi sa gatesti cu o zi inainte si pe urma doar sa incalzesti... de ex. niste ficatei de pui...macaroane cu branza la cuptor... si nu mai faci decat o salata seara cand vii Ingrid si Cristi 4 ani si 1 luna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...