Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce pot sa fac?


Recommended Posts

Servetel imi pare rau pentru tine dar nu trebuie sa ai o parere asa de proasta despre tine.Sunt sigura ca ai ceva incantator cu care l-ai atras pe sotul tau daca pana acum nu l-au deranjat sanii taii acum de ce l-ar deranja, ca s-au lasat dupa nastere ar trebui sa inteleaga asta pentru ca tu ai purtat in pantec o minunatie si sunt normale schimbarile prin care ai trecut.Eu nu am fost si nu sunt insarcinata insa cred ca schimbarile astea sunt noormale si ca totul se va rezolva.Incearca dimineata cand te scoli sa faci cateva exercitii acasa, sa stii ca si mie imi cade parul foarte mult, am o verisoara care are vergeturi si pe burta si pe picioare si ea nu a nascut i-au aparut ca a fost grasa si a slabit foarte mult asa ca nu te mai ingrijora.Sper ca totul sa se rezolve si sa scapi de aceste griji care te macina. alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga mea nu exista situatie fara rezolvare.Cat are fetita voastra? daca zici ca soacra voastra sta la voi nu te poti intoarce la serviciu in timp ce ea ar avea grija de fetita?Banuiesc ca e f greu sa te descurci dintr-un singur salariu .Pana la urma si sotul tau e unul singur .Ajuta-l intr-un fel .Apropo de cealalta problema e posibil ca si el sa fie depasit de situatie, dar barbatii se inchid in ei de obicei nu vin sa se confeseze.Ce ar putea sa-ti zica , ca nu are putinta sa faca mai mult?Tu stii deja ca sunteti intr-o situatie delicata nu trebuie s-o mai auzi si de la el. Trage de tine, in primul rand incearca sa fii un pic mai optimista, Corpul tau o sa revina la normal.Si eu am avut 80 kg in sarcina de la 58.Imi era frica de mine cum aratam.dar m-am mobilizat, caci daca nu te ajuti tu insati nu are altcineva cine sa te ajute. Mult succes.Fetele ti-au dat multe sfaturi bune si inaintea mea. Anca [gravi] 11 sapt+ mami de Buburuz Andrei[copil] (13.02.2006) [url="http://community.webshots.com/user/ancaspiri"]Pozele Noastre[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=91028"]Povestea Nasterii[/url] http://www.copaculdehartie.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte bun sfatul pe care ti l-a dat cineva inainte, referitor la burta. Fa-ti un brau pe care sa-l porti cat poti tu de strans si in fiecare zi sa incerci sa-l strangi si mai tare si burta isi va reveni. Mama mea mi-a spus ca a facut asa dupa nastere si si-a revenit foarte bine. Trebuie sa ai incredere in tine si sa nu renunti. Fetele au spus bine, poate fetita poate sta cu bunica si tu sa te intorci la munca, e mult mai usor financiar daca vin 2 salarii in casa. Iar sotzul tau ar putea sa-si caute altceva in timp ce lucreaza inca unde lucreaza, nu e musai sa isi dea demisia si abia apoi sa-si caute altceva. Curaj, capul sus, depresia mai rau face.
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
[url="http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/"]prajituresc[/url] si [url="http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/"]bucataresc[/url]
Mrs. Perfect for more than 1 year
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Servetel. Nu am mai scris pana acum la nimeni pt ca sunt noua pe acest forum si pt ca nu prea aveam ce sfaturi sa dau. Dar situatia ta o cunosc cat de cat si o inteleg. Am trecut prin ce treci si tu acum. In primul rand cu parul. Am avut si eu probleme cu parul dupa ce am nasuct. La fel de mari. Acum dupa 3 ani de la nastere tot mai am probleme.Dar eu am mai incercat masti cu galbenus de ou si au mers. Cand nu a mai mers chestia asta m-am tuns scurt. Periuta. Macar asa nu mai vezi cat par iti cade in fiecare zi. Si se mai regenereaza si parul. Eu asa am facut si acum e mai bine un pic. Pete pe fata am avut si eu dar se duc in timp. Dispar. Iar de slabit am patit si eu asta. Dupa ce am nasut fiind numa eu cu sotul si copilul am dat foarte repede kg in plus. Dar dupa un tipm am inceput sa pun la loc. Dar trebe miscare. Iar plimbarea cu fetita ta iti face foarte bine. De ex pentru sani eu faceam exercitii acasa cu sticle de 2 L de suc. Le umpleam cu apa si faceam exercitii ca si cum as avea gantere. Si are rezultate sa sti. Abdomenele sunt sfinte pt burtica. se vad rezultatele in timp dar se vad. Totul e sa faci in fiecare zi cateva. Iar cu amanetul pot sa-ti spun ca si eu am trecut prin asta vreun an de zile. Tot asa le-am bagat la amanet si nu am mai putut sa le scoatem ca nu aveam banii toti. dar cand mergeam sa platesc in fiecare luna dobanda mai puneam cate o suta sau doua in plus si asa am reusit sa scadem suma si in final sa le scoatem. pt ca o suta nu se simte chiar asa ca fata de 3 mil. Pana la urma o sa reusiti. si eu eram stresata pt chestia asta mai ales ca erau verighetele. dar dupa ce am reusit sa le scoatem am zis ca nu o sa le mai bagam niciodata. Iar sotul tau sunt sigura ca e foarte stresat de situatia asta cu banii.Cand o sa se mai linisteasca situatia o sa-si revina. Totul e sa incercati sa discutati si sa gasiti solutii.Iar cu faptul ca se uita pe internet si alte fete sa sti ca toti barbatii se uita. dar doar se uita. Incearca sa ai o gandire mai pozitiva. pt ca daca tu te plangi toata ziua ca arati asa si asa atunci chiar o sa te creada si sotul tau. Incearca sa vezi si partile bune la tine si atunci o sa fie mai bine. Si iti spun asta din proprie experienta. Deci se poate si mai bine.Trebuie doar sa gandesti un pic mai pozitiv. Sper ca ai rabdare sa citesit tot ce am scris si ca nu te-am plictisit. Pupici si sa auzim vesti bune de la tine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai in mod trist, daca amandoi lucreaza pe salariul minim pe economie e mai eficient sa stea cu copilul pana la 2 ani. servetel, noi suntem convinse ca e o problema de cum te vezi tu. Sigur nu esti atat de urata pe cat te vezi singura. Probabil sotul tau nu te atinge pentru ca vede o femeie iritata si bolnava si situatia voastra nu e roz cat sa te apuce dorinta sexuala. Plus ca poate fara sa isi dea seama evita sansa altui copil. Nu stiu ce sanse sunt ca sotul tau sa se angajeze pe un salariu mai mare si iarna nu e momentul prielnic sa isi schimbe serviciul cu unul nesigur. Ce puteti sa faceti e sa reduceti cheltuielile. Adica e clar ca nu va permiteti brad, renunta la ideea de brad si mergeti in vizita la mama ta. Stiu ca nu simti la fel ca e sarbatoare, dar cand bradul si ornamentele te costa cat mancarea pe cateva zile, mai are sens sa te gandesti la brad? Pentru cununia religioasa ati avut invitati care au confirmat si nu au venit? In general nu iti scoti banii la o nunta decat daca ai invitati cu o stare buna, si ma gandesc ca daca situatia voastra e asa delicata nu ati avut invitatat protipendada care isi permite un dar consistent. Ce vreau sa spun e ca ati intrat in niste cheltuieli mari pe care cu greu le puteti returna. Mi-e greu sa zic asta, dar zau daca nu te-as sfatui sa muncesti la negru seara sau cand e sotul acasa ca sa mai platiti din datorii. Sunteti intr-o situatie limita. Cine i-a pus diagnostic de anemie copilului? Accepta-te asa cum esti pentru ca nu exista nici o bagheta magica si nu ai acces la chirurgia estetica sa te transformi peste noapte. Ulcerul ar disparea probabil daca ar disparea stresul. Pentru medicamentele alea scumpe nu exista posibilitatea sa fie inlocuite cu unele mai ieftine? Si off topic, unde e papitoiul ala de la sanatate sa imi explice inca o data ce bine merge sistemul asigurarilor de sanatate? "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

servetel, toti avem si pase proaste... Sint convinsa ca toate femeile au perioade in viata cind isi vad toate defectele exacerbate, si dintr-o alunitza fac un ditamai monstrul, si dintr-o burtica ditamai burtoiul...si tot asa. E vorba de imaginea ta din interior, nu din exterior. Si mie mi se pare uneori ca orice as face nu arat bine, ca singurul lucru bun din viata mea e copilul, ca in rest pe toata lumea o doare undeva de mine, inclusiv pe dl. sotzul din dotare. Si, cu alte cuvinte, ca am o viata mizerabila. Asa, pur si simplu. De fapt, problema atunci nu sint ceilalti - sint eu, si "ochelarii" pe care ii port pe moment. Daca sotul s-ar atinge de tine, ai gasi altele; te-ai simti folosita, de exemplu, ai considera ca nu-i pasa ce simti tu, ca ii arde de sex cind tu esti trista - deci nu-i pasa... daca ti-ar spune 'ce bine arati' ai zice - bine, eu sint deprimata si pe asta il intereseaza cum arat... Si tot asa. Daca ai avea mai multi bani, tot n-ar fi suficienti. Niciodata nu sint suficienti. Asta e o axioma :) Poti sa fii absolut nefericita ca nu ai verigheta, poti sa fii absolut nefericita ca nu ai bani sa-ti iei BMW, daca esti 'setata' pe a cauta drame in loc de solutii, motive de nefericire exista. nu neg faptul ca saracia e un stress, da' exista nenorociri mai mari. Si oameni care trec prin ele fara sa dispere. Pur si simplu esti intr-o perioada depresiva. Straduieste-te sa o depasesti, si o sa vezi lucrurile altfel. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

servetel, totul pleaca din gandire...dc esti optimista TOTUL, dar TOTUL se va rezolva...dc gandesti negativ atragi toate relele... o sa-ti pov ce am patit eu la 25 de ani de abia impliniti.. am pierdut o sarcina, cu ocazia careia am depistat o boala autoimuna, cu ocazia sarcinii am depistat o tumora de ovar de 15 cm diametru (cam cat capul unui copil mic, ca sa-ti faci o idee...si nu aveam niciun simptom)...a trebuit sa fac avort terapeutic, apoi sa ma operez de tumora aia uriasa...intre timp mama mea facea chimioterapie pt cancer la IOB(instit oncologic fundeni) si..mai eram si in plin divort. iar iubitul pe care mi-l facusem si in care imi pusesem toata speranta mea de a fi fericita, m-a luat la palme si injuraturi pentru ca i-am zis ca imi este imposibil sa ma mut cu el atunci...intre timp am picat la 2 sutimi un examen ff important pt mine....si toate astea se intamplau in timp ce faceam, cu burta taiata de 3 saptamani (imi luasem o centura elastica cu care imi tineam burta de abia taiata dupa operatie)..faceam drumuri intre IOB la mama si tribunal la divort si incercam sa-l impac si pe amicul meu, plus ma umflam cu hormoni pt boala autoimuna, care era activata la maxim si faceam pusee de tahicardie, nu-mi scadea pulsul sub 160 cu nimic... taica=miu era innebunit, mama credea ca o sa moara, eu cu avort, divort, tumora, burta taiata, boala autoimuna, tahicardie de stateam cu frica ca intru in fibrilatie atriala, examen picat la 2 sutimi!!!...cam asta era viata mea...slabisem ingrozitor. ajunsesem la 41 de kg, cearcane pana la urechi, hemoglobina 8..la 25 de ani! si da, ma simteam un looser, o ratata, pierdusem pe toate planurile...aratam ingrozitor, ma simteam ingrozitor, luam circa 14 pastile diferite zilnic, doze uriase de hormoni si blocante cardiace...imi pierdusem sotul, iubitul, credeam ca o pierd pe mama si anatomopatoloaga din gliulesti imi zicea ca la o tumora de 15 cm, aidka uriasa, dc e maligna...am cam pus-o! pierdusem examenul, cu jobul stateam in pioneze..cu alte cuvinte: ca dracu!!! plus ca aratam horror: palida in draci ca eram anemica de pus pe transfuzie si nu-mi faceam pt ca mi-era frica de sida si hepatita, dar avusesem Hb si 7 la un mom dat, slabita, incercanata, imi pica parul din cap, imi pulsa inima asa tare ca mi se vedea prin bluza, la burta, aorta cum batea... iti pov toate astea? stii de ce? ca sa vezi si sa intelegi cat e de imp sa gandesti pozitiv. pe mine nu avea cine sa ma remonteze psihic. mama exclus, tata exclus, iubit nu mai aveam, amici..nu prea ma puteau ajuta...am stat in concediu medical 3 luni din cauza starii in care ajunsesem...undeva la tara langa sinaia, unde ma duceam zilnic, tarandu-ma uneori, in plimbari lungi printre dealuri, fumam si sufeream ca un caine...si nu pt halul fizic in care eram, ci pentru prostul ala de iubit, care de ziua mea, cand am implinit 26 de ani, nici mkr un telefon de la multi ani nu mi-a dat, desi stia prin ce trecusem, nici mkr o vorba de incurajare, dc ma suna, ma suna sa ma sicaneze si mai rau, sa ma jigneasca...si retine scumpa mea: eu inainte de cosmarul ala, eram si draguta, aveam si bani si ai mei si de la familie...apropo de bani, ca nu conteaza. si sa stii ca singura, incet, in timp am invatat sa gandesc pozitiv, sa-mi dau seama ca dc nu gasesc in mine taria sa trec peste orice,nu ma ajuta nimeni (si eu sunt o fire prapastioasa, de ma consum din orice) si ca dc gandesti negativ, chiar toate relele vin spre tine..si dc gandesti pozitiv, ti se intampla lucruri bune. si uite, acum am 27 de ani si lucrurile stau altfel, din clipa in care am inteles ca trebuie sa fac orice efort pt a avea o mentalitate optimista de invingator.. stiu ca am scris enorm, dar acum as vrea sa iti zic ceva legat de frumusete: in primul rand sa stii ca nu cremele cele mai scumpe fac minuni, intamplator am lucrat la o clinica de medicina estetica de lux si am avut acces la o mie si una de creme super scumpe si tot felul de proceduri, si iti spun sincer: de vergeturi nimic nu te scapa (in afara de laser sau bisturiu), ca uleiul de masline...nimic nu=ti regenereaza parul ca oul+uleiul de ricin+uleiul de masline...petele de pe fata nu trec cu nimic mai bine ca cu rosie, castravete, ceapa...ceapa te scapa si de pistrui... pt silueta, fa o investitie de 1,8 mil si ia-ti o bicicleta si plimba-te, sau mergi pe jos, sau alearga... pt puncte negre, o baie de aburi sub o oala cu apa fiarta si ceai de musetel, apoi o masca cu albus de ou si apoi te speli cu ceai de salvie si musetel si ai un super ten... deci sincer, leacuri simple, ieftine si cu adevarat cele mai bune, exista. imp e sa ai vointa si sa iesi din starea asta. stii cum am scapat eu de orice fir de celulita +cearcane? zilnic, o ora de bicicleta+regim alimentar pt cancerosi+ ceai verde+ceai de urzica+ suc de grapefruituri+ceai detoxifiant hepatic.. pt par: ou+ulei de ricin (e 17 mii la farmacie o sticla)+/- ulei de masline+ miere 1 lingurita+ 3-4 picaturi de lamaie... pt vergeturi: ulei de masline (e 20 ron unul) un truc sa-ti arate parul super: taie-l drept, intr-o coafura clasica si super simpla. si dc nu ai fire albe, nu-l vopsi! e mai ieftin si mai comod.si ai mai multe sanse sa arate mai sanatos, mai lucios si mai aranjat. in fine, m-am lungit prea mult cu mesajul, sper sa iti fie de ajutor, ma repet: optimismul face minuni! si sa stii ca nici banii, nici frumusetea nu iti garanteaza fericirea. si un barbat te poate injura/bate/jigni/parasi chiar dc esti frumoasa si cu bani sau o situatie sociala buna. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servetel, tare m-a impresionat povestea ta. Precedentele mesaje mentioneaza foarte bine felul in care poti folosi anumite produse naturale pentru imbunatatirea tenului, siluetei si nu numai. Sa stii ca daca tu nu ai grija de tine, fizic si psihic, nimeni altcineva nu o va face. Poate te motiveaza asta: cand vei iesi la plimbare cu fetita ta peste 1-4-5 ani cum te vezi? Nu ai vrea ca fetita ta sa fie mandra ca are o mamica ingrijita si arataoasa? Mobilizeaza-te si ai grija ce comportament ai visavis de sot. Pentru inceput, nu te mai gandi cum te "vede". Incearca sa fi optimista, sa zambesti, fi feminina, cu mult tact cred ca e imposibil sa nu ai niste rezultate. Cred ca mai toata lumea a vazut cazuri in care un barbat sau o femeie, fara a fi frumusetea intruchipata, ba dimpotriva, aveau un succes nebun la sexul opus. De ce crezi? Pentru ca aveau "ceva" mai presus de fizic (umor, sarm, etc). Gandeste-te ca pentru fetita ta, pentru familia ta, trebuie sa reusesti. Ma gandesc ca avand buzunarul gol este f. greu sa faci aceste artificii, chiar si la minim, dar macar incearca. Sa faci macar o ora de gimnastica in fiecare zi cred ca te-ar ajuta f. mult. Poti intreba ce fel de exercitii fizice daca nu stii. Sunt convinsa ca vei primi rasuns imediat. Insa trebuie sa ai MULTA VOINTA !!! Recent am vazut un film, nu stiu daca a aparut si in R si cum a fost tradus, dar aici s-a numit "The pursuit of happiness" cu Will Smith si baietelul lui de vreo 6-8 ani, nu sunt sigura. Omul asta s-a chinuit cumplit sa mearga la scoala timp de 6 luni (era un curs). In timpul cursului sotia l-a parasit si a trebuit sa aiba singur grija de copil, si-a pierdut locuinta de vreo 2 ori, a dormit intr-un adapost pentru saraci, intr-un WC public, s-a umilit cum nu poti sa te gandesti, DAR A REUSIT SA TREACA EXAMENUL. Ulterior a ajuns milionar (caz adevarat). M-am lungit si eu, insa vreau sa evidentiez ca nimic nu-i imposibil daca ai vointa. Iti doresc multa sanatate si cu incredere mare in Dumnezeu sigur vei reusi. Carolyne
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...