Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

m-a dat soacra afara!


Recommended Posts

Te inteleg perfect Mirachi. In urma cu trei ani de acelasi tratament am avut si eu parte. Diferenta este ca eram insarcinata in luna a saptea si tocmai amenajam camera copilului in apartamentul lor in care ne lasase sa stam dupa nunta. Chipurile cadou de nunta ( dar era tot proprietatea lor). Si a venit socrul meu luat in freza , a inceput sa bombane ca ii daramam casa, sa ne injure....ca ii stricam peretii si ne-a dat afara pur si simplu. Trebuie sa va mai spun ca relatiile cu socrii mei erau destul de reci, ei avand un ghimpe impotriva mea si la momentul ala doar parintii mei ne sustineau moral si financiar , care au fost si de fata la scandal. I-am trimis acasa pe ai mei, apoi am plecat cu sotul la soacra sa ii spunem ce face omul ei cu noi. Si uite asa se urca in masina cu noi si cand ajungem se incinde un scandal monstru intre sot si tatal sau , maica-sa statea de poza, nu internevea si atunci m-au apucat pandaliile si am zis.... "va dau draq cu casa vostra cu tot si hai sa plecam". Am inceput sa caram bagajele, mobila , eu gravida fiind m-a "ajutat" si soacra sa le pun in masina.Ca sa scape mai repede de noi. In 2 zile am carat mobila dintr-un aparatment cu 2 camere, eu si sotul meu. Ne-am dus bagajele la parintii mei, unde stam si acum de altfel. parintii sotului meu nu si-au pus problema ca eram insarcinata si se putea intampla o nenorocire cu mine sau mai ales cu copilul. Ai meu au innebunit cand ne-au vazut cu bagajele la usa, au plans, tata avrut sa vina sa "il scuture putin" insa nu l-am lasta , am zis ca nu are rost sa se coboare la nivelul lor.....plus de asta le era teama sa nu patim eu si bb ceva. Multe dintre voi stiti ca eu am un copilul, in varsta de 2 ani si jumatate bolnav de diabet, la 11 luni, era inca bebelus cand s-a declansat boala. Medicii mi-au spus ca una din cauzele bolii ar putea fi o spaima sau suparare din timpul sarcinii.....ceea ce se confirma. Sa va mai spun ca si socrul meu a avut grave pb de sanatate....tot un fel de cancer la testicole si ca soacra nu trece pe la spital si nici cumnata mea, motivand ca au serviciu si copii(cumnata are gemeni) nici macar sa vorbeasca cu medicii sa vada despre ce este vorba ...sau sa dea o mica atenite , sa ii aduca un pachetel cu mancare. Nu, doar eu , sotul si parintii mei eram rudele lui. Tata i-a multumit cu cate o atentie in banuti pe dr, mama ii pregatea de mancare .....si multe altele. La nunta nu au venit cu o cuite de bomboane macar.....doar un dar de 6 mil lei vechi si 150 de euro ...pe care mi i-au cerut a doau zi dupa nunta inapoi.bineinteles , ca nu le-am dat nimic inapoi. Nu stiu cum de pot exista astfel de parinti pe lumea asta. Sunt 3 ani de cand nu vorbim cu ei, timp in care Alex s-a imbolnavit , este insulinodependent si este o minune de copil....insa socrii mei nu s-au interesat niciodata de el sau sa il vada. Nu ne-au ajutat cu nimic, nici macar cu o vorba buna, sa ne mai aline durerea....mai repede am gasit ajutor la voi, fetele de pe forum. [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868"]Teste de glicemie pentru Alex[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1"]Bazar umanitar Alex[/url] http://www.ccserban.ro/index.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Asa am patit si eu mai demult, stiu cat e de greu sa sa stai inca in casa ei dupa ce te-a dat afara.Te simti in plus si mai ales in momentele astea nu cred ca vrei sa dai ochii cu ea.Eu asa am facut nu mai ieseam din camera cand era sotul la serviciu pentru ca imi era scarba sa o vad dar si ca atunci cand era cearta mai recenta incepeau iar discutiile ca i se puneau pitici pe creier cand ma vedea,Tu nu poti sa faci asa ca ai copil si trebuie sa ii faci de mancare.Ce soacra rea sa-ti interzica sa vii la bucatarie cand stie ca nepotica ei are nevoie de atatea.Sper sa iti gasesti repede ceva cu chirie si sa se termine totul cu bine.Pupici si fii tare[pup] alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirachi, sa ma ierte Dumnezeu, dar io as strange-o de gat [bang][bang][bang]!!! Bine, bine stiu ca nu as rezolva nimic, dar...Doamne, cata prostie omeneasca!!!! Daca as fi in locul tau, nu i-as mai arata copilul deloc!O sa va ajute Bunul Dumnezeu sa va descurcati. Sa ne tii la curent! Puuuup, Andreea ~Este mai importanta; pacea decât dreptatea...(Parintele Arsenie Boca) ~Tragedia vietii nu este ca se termina atât de repede, ci ca am asteptat asa de mult sa o începem.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

doamne, ca m-a intristat mesajul tau...ce caine de femeie, defapt, nici caine nu o poti numi ca si cainii isi iubesc mai mult odraslele. si eu locuiesc cu soacra si stiu ce inseamna sa nu te suporte. sper doar ca dd sa va ajute sa scapati din cuibul ala de viespi si sa traiti fericiti. sti, este o vorba pe care mi-o tot spunea bunica mea de mica " imi astern un sac, dar ma culc cu drag". vb foarte serios, daca as avea un ap unde sa stam, chiar si cu chirie, v-as lua sa stati cu noi[bang][pup] suntem alaturi de tine[grup]atat cat putem[pup] http://tt.lilypie.com/4Hqrm7.png octombrie 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lasa ca se intoarce roata... cand o sa pice la batranete o sa-i para rau, poate o sa aiba nevoie de voi...
Ramonika [amoras] si pisicile [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=/88c5"]Vladutz[/url][pis] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=1b96&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/my_photos"]Bubulina[/url][pis] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=/62de"]Maritza[/url][pis] [url="http://new.photos.yahoo.com/fram11/album/576460762322546381"]Fulgushor[/url][pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca e timpul sa va rupeti cumva de toate acestea. Si poate ca nici nu va fi asa o corvoada cu cheltuielile. In primul rand nu ti se va mai lua din mancare sau din altele si uite-asa se pot face mici economii pe ici pe colo. Nu vor fi mari, dar se vor simti. Ceea ce nu mi se pare mie normal in toata situatia asta, e atitudinea sotului. Pai sa zica ai mei ceva despre al meu sot, chit ca au dreptate, n-as putea sa privesc pasiva si sa accept ca il jignesc. Cu toate ca sotul meu cam asa a procedat intr-o situatie similara, a luat atitudinea strutului, in timp ce soacra-mea imi adresa epitete nu tocmai din cele mai placute. Eu, de bine de rau, i-am dat afara pe toti 3, de manuta!!! Chiar daca conflictul s-a aplanat, e greu de digerat, chiar si in timp. Oricum, mult succes in continuare si fii puternica pentru pitica ta [;)] Liliana& [comoara] Andra-Maria Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
sambata i-am reprosat soacrei mele ca fetele ei imi tot iau pe ascuns mancare...
Nu pot sa ma abtin sa nu mai comentez putin atitudinea soacrelor fata de nore.Cum le impunem punctul nostru de vedere sau le spunem ce ne deranjeaza soacrele ( majoritatea cred ) sar in sus,ne dau afara din casa ca deh e casa lor dar ma intreb la batranete cine vor avea grija de ele chiar nu se gandesc la asta.Dar invers ele sa ne impuna punctul lor de vedere,sa comenteze ce facem sau ce nu facem nu mai e la fel,noi norele din respect pentru ele nu spunem nimic si ne consumam in noi si se strang resentimente si dupa aia tot soacrele se intreaba de ce nu suntem apropiate de ele.Ar trebui sa existe respect din ambele parti sa spunem ce ne deranjeaza ca e foarte greu cand stau 2 cupluri in aceiasi casa si exista diferente de varsta si conceptii total diferite.Pupici si succes in lupta cu soacra[pup] alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor va multumesc pt.suportul moral si sfaturi. niste prieteni care sunt plecati dincolo la munca ne-au oferit garsoniera lor pt.o perioada si maine ne mutam...nu vom avea internet acolo dar voi incerca sa va mai dau stiri despre noi. sa fiti iubite! Mamica de alexuta mica [bibe] faceti ceva pentru copiii abandonati http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97403 UITAREA ESTE ULTIMUL LEAC PENTRU LUCRURILE PE CARE LE-AI PIERDUT NU LASA SOTIA SINGURA LA NECAZURI,CA NU INTOTDEAUNA O GASESTI SINGURA SI LA BUCURII NEPASAREA ESTE CEL MAI MARE HANDICAP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, fiti curajoase! Luptati si va atingeti telul. Cata vreme locuiti cu parintii sau socrii, amestecu acestora in viatza( casnicia ) voastra este inerent. De altfel in casa altuia nu poti impune reguli: daca nu-ti convine , poti s apleci. Luptati pt propria independentza, intimitate...cum atat d epitoresc se exprimas cineva..." stai in casa ta, dormi pe burta si te invelesti cu...kurul..."[:D] Si, totusi, aceasta este fericirea...chiar daca presupune mari eforturi, chiar sacrificii...(silueta subtire[:D])...ai o mare satisfactie...suporti credite...dar dulce e gustul celor trudite![cool] Nicio avere oferita in dar nu e mai de pret ca bunurile agonisite prin munca proprie. Poate vorbesc ca o baba...si eu am trecut prin toate astea...e atat de greu sa iti iei zborul si sa ai propria casa...apoi nimic nu-ti mai poate opri zborul. Va sarut, fetelor, mult curaj...noi conducem lumea...FITI PLINE DE INITIATIVA, IAR SOTII VA VOR URMA![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...