Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

In fiecare zi cu Dumnezeu (partea a 10-a)


Arhistefy

Recommended Posts

Mi-a fost pus un tepus in carne... si El mi-a zis: Harul Meu iti este de ajuns; caci puterea Mea in slabiciune este facuta desavarsita.” (2 Cor. 12,7-9) Pasiunea mea era sa merg cu motocicleta. La noua ani, participam la Motocros. Participarea la curse era viata mea, dar totul s-a ispravit pe 7 iunie 1980. Aveam o presimtire rea, dar am alungat-o, am uitat si sa ma rog... Aveam cincisprezece ani cand am ramas paralizat de la mijloc in jos. Sase luni mai tarziu, tintuit in scaunul cu rotile, am fost implicat in doua accidente de masina in numai cinci zile. Mergeam cu o viteza de aproape 160 km pe ora. In 1996, in timp ce faceam scufundari subacvatice, aproape ca m-am inecat. Iarasi Dumnezeu mi-a crutat viata. Il laud ca a fost atat de rabdator cu un om incapatanat ca mine si nu m-a lasat sa mor nemantuit. In octombrie 1997, am atins limita cea mai de jos posibila. Am plans si m-am rugat ca niciodata mai inainte: „Dumnezeule, ia-mi viata in stapanirea Ta; da-mi tarie, cunostinta, curaj, intelepciune, tot ce am nevoie. Modeleaza-ma, formeaza-ma. Sa faci orice pentru a le arata oamenilor ca Tu esti adevaratul si viul Dumnezeu”. Abia atunci am inteles ca era necesar sa mor fata de mine insumi si sa renunt la caile lumii, ca sa traiesc pentru Domnul Hristos. Dupa doar patru luni, Domnul m-a binecuvantat cu o sotie iubitoare si cu o fiica vitrega. Impreuna am descoperit adevarul Bibliei. Am avut privilegiul sa o ingrijesc pe sotia mea de-a lungul unei indelungate suferinte, dar am pierdut-o in iunie 2002. Fara Domnul Hristos, nu as fi fost in stare sa va spun toate acestea. Noi slujim unui Dumnezeu iubitor. El nu va aseza asupra noastra mai mult decat putem duce. Cred cu toata inima acest lucru. Daca vrea sa ma primeasca pe mine, Dumnezeu vrea sa primeasca pe oricine. El a trebuit sa sape foarte adanc si sa ma zdruncine bine ca sa ma faca sa ma trezesc. Eu stiu ca Dumnezeu exista, pentru ca vad schimbarile pe care le-a facut in viata mea. Eram plin de resentimente, dar acum imi privesc invaliditatea ca pe un dar. Inteleg ca „nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine”. Cu cat eu sunt mai slab, cu atat El este mai puternic. Viata mea este atat de bogata in fericire, bucurie si pace, incat nu se poate exprima in cuvinte. Ca sa rezum totul, este har uimitor. Autor: Buddy Ivey [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=90570"] Sa il ajutam pe Alexandru[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 207
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Rugaciunea Sa ne asemuim celor ce zidesc case. Cand au de ridicat pereti de caramida, tinand socoteala de subrezenia acestor materiale, ei intaresc cladirea cu barne lungi de lemn. Si nu le aseaza departe unele de altele, ci la distanta mica, pentru ca prin desimea lor sa faca buna legatura intre caramizi. Faceti si voi la fel. Intariti indeletnicirile voastre lumesti cu dese rugaciuni, care vor avea acelasi rost ca acele barne de lemn - si dati, astfel, vietii voastre, de peste tot, o puternica armatura. Atunci, fie ca vor bate multime de furtuni, fie ca vor veni ispite, descurajari, ganduri proaste si orice altceva, casa ale carei madulare sunt tinute laolalta prin atatea rugaciuni, nu se va prabusi. Dar - veti zice - cum e cu putinta unui om de lume, legat de slujba lui, sa se roage trei ceasuri pe zi si sa alerge la biserica? Se poate, si-i foarte usor. Daca nu-i vine la indemana sa alerge la biserica, se poate ruga pe loc, acolo, la slujba lui. Caci ceea ce-i de trebuinta, e mai putin cuvantul decat gandul, e mai putin intinsul mainilor decat predarea sufletului, e mai putin tinuta trupului decat simtamintele. Ana n-a fost ascultata pentru ca strigase cu glas tare si inalt, ci pentru ca facuse sa izbucneasca glasuri mari in inima ei. “Glasul ei - este scris - nu se auzea, si cu toate acestea, Domnul il auzi…” Faceti ca ea. Caiti-va cu amar, aduceti-va in fata pacatele, ziceti in voi insiva: “Ai mila de mine, Doamne!” - si rugaciunea voastra, va fi primita. Sa nu zicem, asadar, ca nu este in apropiere o casa de rugaciune. Noi insine, de vom fi curati, suntem, prin harul Sfantului Duh, templele Domnului… Oriunde veti fi, puteti ridica un altar, numai sa vaditi o voie curata. Nu este impiedicare in ce priveste locul si nici vremea. Chiar fara sa ingenunchem, fara sa ne batem in piept, fara sa intindem mainile spre cer, ci numai aratand un cuget arzator, vom atinge desavarsirea rugaciunii. O femeie care lucreaza la serviciu sau acasa, poate ridica la cer privirea sufletului ei si sa se roage fierbinte lui Dumnezeu. Un barbat care merge singuratic pe un drum, poate alcatui staruitoare rugaciuni. Altul, stand in pravalia lui, cosand piei, poate sa-si inalte sufletul la Domnul. Un slujitor, facand cumparaturi, suind si coborand, lucrand la bucatarie, cand nu-i este cu putinta sa mearga la biserica, se poate ruga cu bagare de seama, cu pietate. Dumnezeu nu vede nicaieri oprelisti. El nu cere decat un singur lucru: clocotul duhului si curatia inimii. Sf. Ioan Gura de Aur - Cuvinte alese ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela www.bconsulting.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum izbandim cu rugaciunea Mai intai, daca suntem vrednici de a capata ceea ce cerem. Al doilea, daca ne rugam dupa legile lui Dumnezeu. Al treilea, daca ne rugam cu staruinta. Al patrulea, daca nu cerem nimic din bunurile acestei lumi. Al cincilea, daca ne cunoastem adevaratul nostru interes. Al saselea, daca aducem din partea noastra tot ceea ce putem aduce, in felul acesta, vedeti cati au fost ascultati: Corneliu, din pricina smereniei si bunatatii sale, cananeanca din pricina staruintei, Solomon din pricina cererii, “pentru ca - zice Domnul - n-ai cerut bogatii si nici viata dusmanilor tai…”, vamesul din pricina smereniei, altii, din alte pricini. Si dupa cum pentru aceste pricini rugaciunile sunt ascultate, tot asa pentru pricini potrivnice acestora, ele nu sunt ascultate chiar cand cei care le fac sunt niste drepti. Cine a fost mai drept decat Moise? Dar nici el n-a fost ascultat, cand Domnul ii zice: “Aceasta sa-ti fie de-ajuns!…”, el cerand sa intre in pamantul fagaduintei. Dar cum aceasta era fara prisosinta pentru el, Dumnezeu nu i-a incuviintat-o. Inca altceva poate impiedica primirea rugaciunii noastre: staruinta noastra in pacat, odata cu facerea ei. Este ceea ce voia sa zica Dumnezeu iudeilor, vorbind catre Ieremia: “Nu ma ruga pentru acest popor, nu vezi ce face?”, adica: “Ei nu s-au lepadat de necredinciosie, si tu-mi faci cerere pentru ei. Nu vreau sa te ascult”… Asemenea, cand noi cerem raul dusmanilor nostri, nu suntem ascultati, ci mai rau suparam pe Domnul. Rugaciunea e un leac, si de nu vom sti cum sa-l luam, nu vom culege nici o roada… Sa nu aratam noi lui Dumnezeu chipul in care trebuie sa ajute. Avocatilor, vorbitorilor care graiesc in fata tribunalelor veacului, le aratam numai care sunt treburile noastre, lasandu-le lor alegerea felului in care sa ne ajute si libertatea de a ne indruma aceste treburi cum vor crede mai bine. Cu atat mai mult cuvant, tot asa trebuie sa facem cu Dumnezeu. I-ati aratat necazurile voastre? Nu-i aratati si chipul in care trebuie sa va ajute. El stie, prin El Insusi, cu amanuntime ce va trebuie. Sunt unii care, sub chip de rugaciune, rostesc multe vorbe, ca acestea: “Doamne, da-mi sanatate trupului, indoieste-mi averea, razbuna-ma pe dusmanul meu…” Purtarea aceasta este plina de lipsa de minte. Trebuie lasate acestea deoparte - si sa rugam, sa invocam pe Dumnezeu in felul vamesului: “Fii cu mine, Doamne, pacatosul…” Dumnezeu stie cum trebuie sa se invredniceasca de noi… “Cautati mai intai - scris este - imparatia lui Dumnezeu -si toate celelalte vi se vor da voua…” Sf. Ioan Gura de Aur - Cuvinte alese ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela www.bconsulting.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Binecuvantati pe cel ce va blastama, rugati-va pentru cei ce se poarta rau cu voi" Luca 6:28 Cum doreste Dumnezeu sa ne purtam cu cei care ne critica? Cu cei care, atunci cand nu castiga, fac pe "ranitii" si dau vina pe altii pentru tot ce li s-a întamplat. Cunosti astfel de persoane? Biblia spune: "credinciosi adevarului, în dragoste, sa crestem în toate privintele, ca sa ajungem ca Cel ce este Capul, Hristos" (Efeseni 4:15). Iata cateva puncte care sa te ajute: a) Nu confrunta niciodata cu putere, ci cu dragoste! Recunoaste ca dincolo de bravada celor care critica se ascunde o profunda nesiguranta; aceasta îi determina sa lase deoparte frica si sa se focalizeze pe greselile altora; b) Mergi într-acolo, nu te îndeparta. Prima noastra tendinta este sa ignoram sau sa-i izolam pe cei dificili. Nu fa asa! Oamenii dificili doresc adesea sa fie ignorati, asa ca daca îi ignori, le oferi distanta emotionala dupa care se ascund. In plus, li se confirma credinta ca nu îti pasa, ca nu îi vei asculta deoarece consideri ca ei gresesc, iar tu ai dreptate; c) Angajeaza-te în relatie. Manifesta interes real fata de familia lor, slujba lor si bunastarea lor. Criticii se zbat de obicei între oferirea si primirea dragostei. Ei sunt inclinati sa ridice opinia si loialitatea deasupra comunicarii si împacarii. Nicaieri nu este acest lucru mai evident decat în vietile lor personale. Asa ca fii pregatit sa dai dovada de compasiune fata de relatiile rupte pe care le gasesti. d) Binecuvanteaza si întareste. Mark Twain a spus: "Bunatatea este limbajul pe care surzii îl pot auzi si pe care orbii îl pot vedea." Persoanele care critica se aleg mai des cu lovituri decat cu îmbratisari. Deci, "binecuvantati pe cei ce va blastama, rugati-va pentru cei ce se poarta rau cu voi". Nu merge sa-i eviti; si nici sa te certi cu ei. Dar "dragostea nu da niciodata gres" ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela www.bconsulting.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre virtute Vedeti pe pustnicii muntilor? Ei si-au parasit casa, familia, toate rangurile lor, s-au asezat afara de lume, s-au imbracat in sac, se culca pe cenusa, se inchid in chilii stramte - si inca nemultumiti cu asemenea asupriri, ei isi trimit asupra-le postul si foamea. De v-as porunci sa faceti si voi la fel, nu veti da inapoi toti? Nu mi-ati spune ca o asemenea viata e de nesuferit? Dar eu nu va spun ca trebuie sa traiti asa; as dori-o, dar nu va silesc deloc. Folositi baia, ingrijiti-va trupul, duceti-va in oras, aveti o casa, ajutati-va cu servitori, mancati si beti. Numai, in toate, feriti-va de prea mult, pentru ca acest prea-mult zamisleste pacatul. Casatoriti-va, aveti copii. Pavel a dat indrumari, a scris epistole pentru cei ce duceau acest trai. Batalia ce se da este grea, stanca e inalta, varful ei atinge cerul. Voi nu puteti atinge inaltimile, stati mai jos, urmariti o izbanda mai smerita. Nu aveti taria sa va despuiati de avutul vostru? Nu doriti pe al altuia - si nu aduceti nimanui vreo stricaciune. Nu puteti posti? Nu va lasati luati de imbuibari. Sf. Ioan Gura de Aur - Cuvinte alese ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela www.bconsulting.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, ce sarac e-acela care painea lui nicicand nu si-o-mparte ca s-aline foamea unui mai flamand. Doamne, cat de orb e-acela ce se uita numa-n jos si nu vede-n veci lumina mantuirii lui Hristos. Doamne, cat de surd e-acela langa care-atata har canta, cheama si suspina si se roaga in zadar. Doamne, cat de rob e-acela care-i lacom si-i zgarcit care-si poate-nchide mana dinspre semenul lipsit. Doamne, ce-nghetat e-acela care n-are-n sanul lui nici o raza de iubire spre durerea nimanui. Doamne, ce pierdut e-acela ce se vrea necredincios caci razand calca-n picioare harul sau de la Hristos. (Traian Dorz) ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela www.bconsulting.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un predicator a povestit ca odata l-a intalnit un pescar, care i-a spus: „ De ce-ti pierzi timpul, vorbind despre un Dumnezeu, care nu exista? Eu L-am pus la incercare pe Dumnezeu, in cele mai grele momente ale vietii mele, si nu mi-a dat nici un raspuns!" Dar ce s-a intamplat? L-a întrebat predicatorul. Iarna trecuta, am mers sa pescuiesc la copca undeva in Alaska, intr-o zona situata la mare distanta de orice localitate. In timp ce pescuiam, s-a starnit un vant foarte puternic si a inceput sa ninga si sa viscoleasca abundent. Pentru ca nu mai stiam incotro este primul sat, si nu se mai vedea nimic din cauza ninsorii, am ingenunchiat si m-am rugat cerandu-I lui Dumnezeu, daca exista, sa faca un semn pentru mine si sa opreasca ninsoarea. Si Dumnezeu n-a intervenit? L-a întrebat atunci predicatorul. N-a miscat nici un deget, i-a raspuns pescarul. Ba dimpotriva, vantul a inceput si mai tare! Dar cum ai scapat cu viata? A continuat predicatorul. In acele momente, asa de nicaieri, a venit un eschimos, care m-a condus pana la cel mai apropiat sat! Si asta nu-i o minune? L-a intrebat predicatorul. Ba da, i-a raspuns pescarul, dar nu asa cum am asteptat-o eu! Si în viata noastra pot fi momente cand consideram ca rugaciunile nu ne mai sunt ascultate, pentru ca nu primim raspunsul pe care il asteptam. Sa nu uitam insa ca si in acele momente, rugaciunile au un raspuns, iar acesta poate fi „NU"! Cunoscand acest fapt, n-ar trebui sa asteptam sa ni se intample numai ceea ce noi dorim, ci ar trebui sa fim gata sa primim si raspunsul pe care Domnul ni-l pregateste. Doamne Isuse, pentru ca raspunsul Tau este cel mai potrivit pentru rugaciunile si nevoile mele, ajuta-ma sa-l accept prin credinta, spunand intotdeauna: „Faca-se voia Ta!" Amin. ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela www.bconsulting.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Orice casatorie trebuie facuta pentru a sluji si cultiva bunele moravuri. Si va fi asa, de vei fi luat o femeie in stare de a aduce in casa ta intelepciune, pietate, cumpatare. Frumusetea trupeasca, daca virtutea sufleteasca nu-i este tovarasa, poate tine in mreje pe barbat douazeci-treizeci de zile, mai mult nu; ea va lasa sa i se vadeasca stricaciunea si vraja s-a risipit. Dar femeia in care straluceste frumusetea sufletului, pe masura ce vremea trece si barbatul cunoscandu-i, treptat, sufletul ales, ii insufla sotiei lui o dragoste din ce in ce mai arzatoare si intareste legatura care-i uneste. Asa ca, duiosia calda si sincera care dainuieste intre soti, alunga orice pricina de alunecare spre stricaciune. Barbatul care-si iubeste sotia, n-are ganduri nerusinate, el pretuieste necontenit femeia care-i a lui - si in felul acesta, prin bunele lor moravuri, aduc ajutorul lui Dumnezeu asupra casei lor. Multi parinti ca sa daruiasca fiului lor un dar frumos, o casa luxoasa, o mosie bogata, fac orice si pun toate in miscare. Dar ca sufletul sa fie virtuos si sa fie aplecat spre pietate, aceasta nu o iau in calcul. Iata ceea ce rastoarna lumea: nu avem grija de copiii nostri, tinem seama de averea lor si le dispretuim sufletul, ingaduind astfel o purtare care-i curata nebunie. O avere mare, indestulata, daca acel care o poseda, nu o poate chivernisi dupa virtute, se va prapadi intreaga si va pieri odata cu posesorul, dar un om cu suflet marinimos si plin de intelepciune, chiar de nu are nimic acasa, va putea pastra cum se cuvine, bunurile tuturor. La ceea ce trebuie, asadar, sa lucram noi, este nu a-i face pe copiii nostri bogati in bani, in aur, in prisosinte de acest soi; ci trebuie asa sa facem, ca ei sa fie bogati mai presus de toate in pietate, in intelepciune, in comori de virtute, sa aiba nevoie de putin, sa nu fie vrajiti de bunurile acestei lumi si de dorintele cele nemasurate. (”Fiecare - zice apostolul - sa nu caute binele sau, ci al aproapelui”). Cu cat mai mult temei de grija pentru copiii nostri? Nu ti l-am incredintat de cum s-a nascut? va zice Domnul, si nu te-am investit ca dascal, protector, sprijinitor si stapan? Din mica lui copilarie nu ti-am poruncit sa-l indreptezi si sa-l conduci? Ce rasplata vei merita de te uiti cu nepasare cum aluneca? Ce-mi spui? Ca-i incapatanat si nesupus? De aceasta, trebuia de la inceput sa te ingrijesti; cand era tanar, trebuia sa-l infranezi cu tarie, sa-l obisnuiesti cu datoria, sa-l inveti, sa-i indrepti nedesavarsirile sufletului. Atunci cand acest suflet era mai lesne de cultivat, trebuia sa-i scoti spinii, la vremea cand, din pricina varstei, acesti spini puteau fi smulsi fara truda. Numai asa patimile infranate n-ar mai fi crescut si n-ar fi ajuns sa nu mai poata fi stavilite… Sf. Ioan Gura de Aur - Cuvinte alese ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela www.bconsulting.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amanarea este un un cuvant foarte folosit astazi. Inseamna a lasa pentru maine ceea ce poti face azi. Biblia ne avertizeaza de nebunia amanarii,presupunand ca maine va gazdui lenesa si nejustificata noastra amanare. Iacov spune ca noi nu cunoastem viitorul si ca viata noastra este trecatoare ca un abur (Iacov 4:14). Un incident petrecut in timpul Revolutiei Americane ilustreaza tragedia ce poate rezulta din amanarea lucrurilor. Se spune despre colonelul Rahl, comandantul trupelor britanice din Trenton, statul New Jersey, ca juca carti atunci cand un curier i-a adus un mesaj urgent in care se spunea ca trupele generalului George Washington treceau raul Delaware. Rahl a pus scrisoarea in buzunar si nu s-a sinchisit s-o citeasca pana la terminarea partidei. Apoi, dandu-si seama de seriozitatea situatiei, s-a grabit sa-si alinieze trupele pentru atac, dar din cauza amanarii n-a mai putut face mare lucru. El si multi oameni de ai sai au fost ucisi, iar restul regimentului a fost capturat. Nolbert Quayle a spus: "Numai cateva minute de amanare l-au costat viata, onoarea si libertatea soldatilor sai. Istoria lumii este plina de epavele unor planuri terminate pe jumatate si de solutii neexecutate. "Maine" este scuza lenesului si refugiul incompeten- tului." Daca stii ca Domnul are ceva de facut pentru tine - sa scrii o scrisoare, sa dai un telefon, o slujba de facut - nu amana. Fa-o astazi! E usor s-amani pe maine Fapta buna, gand sfintit; Lacrimi multe si regrete Vei culege la sfarsit. (Anonim) Diavolului nu-i pasa cat de mult bine putem face, atata timp cat nu-l facem azi! ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela www.bconsulting.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Binele pe care il gasesti in altii, este si in tine. Greselile pe care le vezi la altii, sunt si in tine. Ca sa re-cunosti un lucru, trebuie intai sa-l cunosti. Posibilitatile pe care le vezi la altii, sunt posibile si pentru tine. Frumusetea pe care o vezi in jur, este frumusetea ta. Lumea din jurul tau este o reflectare, o reflectare care iti arata ce fel de om esti. Cauta ce este mai bun in cei din jur, si vei putea si tu insuti sa manifesti ceea ce este mai bun in tine. Ofera ceea ce ai celor din jur, si vei vedea ca ce ai oferit ti-ai oferit chiar tie insuti. Apreciaza frumusetea, si te vei umple de frumusete, apreciaza creativitatea si te vei umple de creativitate. Iubeste, si vei fi iubit. Cauta sa intelegi, si vei fi inteles. Asculta, si cuvintele tale vor fi auzite. (Autor necunoscut) ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela www.bconsulting.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...