Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

In fiecare zi cu Dumnezeu (partea a 10-a)


Arhistefy

Recommended Posts

Ofera iubire oriunde te duci: In primul rand in propria casa. Ofera iubire copiilor tai, Sotiei sau sotului tau, Vecinilor de langa casa ta. Nu lasa ca cel care vine la tine sa plece Fara sa se simta mai bine, sau mai fericit. Fii expresia vie a Bunatatii lui Dumnezeu; Exprima bunatatea prin propria fata, Prin ochi, prin zambet, Printr-un salut plin de iubire. ~ Mother Teresa ~ ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela www.bconsulting.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 207
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cu cat oferi mai mult, cu-atat mai mult primesti; Cu cat mai multe faci lipsit de egoism, Cu-atat mai multe lucruri minunate iti vin din abundenta. Cu cat mai mult imparti din tot ceea ce ai, cu-atata ai in plus. Cu cat mai mult razi si zambesti, Cu-atat iti scade si nelinistea in care te gasesti. Cu cat mai mult iubesti, cu-atata vei vedea Ca viata-i minunata, prietenii-ti sunt buni. Pentru ca doar atunci cand oferim un dar, Devine viata noastra mai plina, mai bogata. --Autor necunoscut-- ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela www.bconsulting.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Program pentru o saptamana: Duminica: NU te teme Luni: caci Eu sunt cu tine Marti:nu te uita cu ingrijorare Miercuri:pentru ca Eu sunt Dumnezeul tau. Joi: Eu te intaresc, Vineri: tot Eu iti vin in ajutor Sambata: Eu te sprijinesc cu dreapta Mea biruitoare. (Isaia 41:10) ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela www.bconsulting.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ti spun si eu ce cred: Atunci cand crezi, trebuie sa ai rabdare. Atunci cand vezi ca nu ai rabdare incepi sa crezi. Nota: ceea ce am scris mai sus imi apartine si nu este deloc intamplatoare. Marius Pernes www.marius.rdsor.ro [url="http://good-times.webshots.com/album/556595712roqbKJ"]Anul 2006 [/url]/[url="http://good-times.webshots.com/album/558648573wnySJN"]Anul 2007 [/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dans lent Ai privit vreodata copiii Intr-o "invartitoare" ? Ai ascultat zgomotul ploii Cand cade pe pamant? Ai urmarit vreodata zborul neregulat al unui fluture? Ai observat apusul soarelui? Ai face bine sa incetinesti. Nu dansa asa de repede. Timpul e scurt. Muzica nu dureaza mult. Iti trece fiecare zi in zbor? Cand zici "Cum te simti"?" "Ce mai faci"?" Asculti raspunsul? Cand ziua se sfarseste Te intinzi in pat Cu sute de intrebari succesive Ce iti trec prin cap? Ai face bine sa incetinesti. Nu dansa asa de repede. Timpul este scurt. Muzica nu dureaza mult. I-ai spus vreodata copilului tau, O sa facem maine asta? Fara sa-ti dai seama de dezamagirea lui, pentru ca erai grabit/a? Ai pierdut legatura cu o prietenie buna ce apoi a incetat Pentru ca tu nu aveai niciodata timp Sa suni si sa spui "Buna"? Ai face bine sa incetinesti. Nu dansa asa de repede. Timpul este scurt. Muzica nu dureaza mult. Cand alergi asa de repede pentru a ajunge undeva Pierzi jumatate din placerea de a merge. Cand esti preocupat/a si alergi toata ziua, Este ca si un cadou niciodata deschis... Aruncat. Viata nu este o cursa. Sa o iei mai incet... Asculta muzica Inainte sa se termine cantecul. (primita pe mail) ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela www.bconsulting.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Putem, daca vrem, sa ajungem la virtutea sfintilor De vom vorbi despre apostoli si ii vom preamari, ar trebui de indata sa plangem vazand ce departare ne desparte de ei. Dar noi adesea nu gasim ca ar fi vreo greseala aceasta - si traim cu gandul ca este peste putinta sa ajungem la o asemenea inaltime. Iar daca cineva ne-ar intreba de ce, de indata vom argumenta asa: “Acela era Pavel, acela era Petru, acela era Ioan”. Ce inseamna, oare, ca acela era Pavel, iar acela era Petru? Spuneti-mi, oare, acesti oameni nu erau partasi acelorasi firi ca si noi? N-au intrat in viata prin aceeasi cale? N-au respirat acelasi aer? N- au folosit aceleasi lucruri? Nu se aflau printre ei si din acei cu sotie si copii? N-au avut anumite indeletniciri ca sa poata trai? Iar unii din ei n-au fost robiti pacatelor? Dar ei au avut din belsug invrednicirea harului lui Dumnezeu. Ei bine, daca ni s-ar porunci sa inviem mortii, sa deschidem ochii orbilor, sa curatim pe leprosi, sa ridicam pe ologi, sa scoatem dracii, sa tamaduim alte neputinte de acestea, desigur ca acoperirea despre care graim ni s-ar potrivi. Dar cand este vorba sa ne indreptam purtarea si sa dam dovada de ascultare, ce legatura este intre una si alta? Voi, de asemenea, va bucurati de harul dumnezeiesc prin savarsirea botezului aveti partasie cu Duhul Sfant si chiar daca nu puteti savarsi minuni, cel putin aveti atat cat va trebuie ca sa dovediti o purtare dreapta si scutita de dojana. Astfel ca stricaciunea vi se trage numai din nepasarea voastra… Sf. Ioan Gura de Aur - Cuvinte alese ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela www.bconsulting.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti uri dusmanii nici in gand macar, Nu-ntrista iubirea cu nimic amar. Numai rugaciunea arma ta s-o faci Si blandetea, punte cand raspunzi sau taci. Traian Dorz Acolo unde se concentreaza rugaciunea, coboara puterea lui Dumnezeu. ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela www.bconsulting.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce-nainte de-ncercare E-atata nestiinta-n noi, De ce ni-s ochii-nchisi 'nainte Si se deschid abia apoi?... De ce nu stim sa tinem seama De tot ce altii-au patimit, De ce doar dupa pret de jertfe si plans,aflam ce-a trebuit? De ce e peste mintea noastra 'nainte-un val atat de gros, De ce platim tot ce cunoastem Cu un pret atat de dureros? De ce intelepciunea vine nu-ntai,ci dupa ce-am platit, De ce nu stim de tineri totul ci dupa ce-am imbatranit? De ce? Fiindca nu aceasta e viata,ce aici traim. De-Apoi e-adevarata viata in asta doar ne pregatim! Traian Dorz ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela www.bconsulting.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se povesteste ca intr-o zi din vremuri demult apuse un om a trebuit sa faca o calatorie intr-o tara indepartata, aflata peste mari si tari. In drumul sau a intalnit tot felul de oameni, cu obiceiuri mai mult sau mai putin asemanatoare. Si-a amintit pentru tot restul vietii de unul dintre acestea. Era dimineata cand a zarit in departare turnurile unei cetati. Pana sa ajunga in apropierea ei se facuse deja pranzul, si cum in partea dreapta a drumului se afla un cimitir ingrijit, cu pomi umbrosi si flori frumos parfumate, omul s-a hotarat sa faca un scurt popas. Pasind catre o banca pe care o zarise in apropiere, omul a citit ceea ce era scris pe cruci… “A trait sase ani, trei luni si patru zile”… “A trait unsprezece ani, doua luni si cinci zile”… “A trait trei ani, patru luni si patru zile”… “A trait noua ani, opt luni si doua zile”… S-a intristat crezand ca nimerise intr-un cimitir pentru copii, si unul dintre locuitorii cetatii l-a vazut si a intrebat: - De ce esti atat de trist, ai pe cineva din familie ingropat aici? Mama, tatal poate…? - Cum s-ar putea una ca asta, doar vad ca aici sunt ingropati numai copii! - Nu… doar ca, vezi… noi cand ne nastem primim fiecare cate un carnetel. La inceput tin socoteala parintii pentru noi, apoi scriem singuri… de fiecare data cand ne-am bucurat si pentru cat timp… iar cand unul dintre noi se duce, familia aduna timpul pe care l-a petrecut bucurand-se… si asta este ceea ce vezi tu scris aici. - Timpul pe care l-ati petrecut bucurandu-va… - Da, pentru noi doar asta conteaza! Daca ar fi fost sa ai un astfel de carnetel, tu cati ani, cate luni si cate zile crezi ca ai fi adunat in el pana acum? Oricata bucurie ai adunat si ai daruit pana acum, iti doresc sa traiesti… pana la adanci batraneti! ________________________________________________ La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine. Cu drag, Mihaela www.bconsulting.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...